Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν χωράει στο κουτί μου... η 290 εκτός αν παίζει κάτω άπo 27cm, άσε βέβαια που ανεβαίνει το budget πολύ..


 

 

ουτε η παραπανω vapor x χωραει, σε αλλες version η 280x χωραει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατί να μην θυσιάσεις λίγο κουτί (σιδηροπρίονο γαρ) για να πάρεις μια καλή υλοποίηση? Τα κουτιά είναι για να τα modάρουμε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η στιγμή της αγοράς, είχα κάνει ένα post στην αρχή του χρόνου άλλα ανέβαλα την αγορά για λίγο αργότερα... 

 

Case Coolemaster storm scout 

PSU Enermax modu82+ 625watt 

Motherboard Asus Z87-k

CPU Intel i5 4430

RAM 8gb ddr 1866

GPU Ati 5850 1gb

Monitor/Resolution dell u2414 1920x1080

ΟS Windows 8.1

max χρήματα 200 ευρώ  250 ευρω

 

Να πάω στην 280x η να πάω σε μια νεότερη κάρτα όπως την 960GTX 4GB με λίγα παραπάνω χρήματα ; 

Θέλω να είναι future proof...

Αρχικα να σου πω οτι αν θες την Gtx 960 θα παρεις το 2gb μοντελο για την αναλυση σου,το 4gb ειναι πεταμενα τα λεφτα για 1080p.Οσο για την τιμη τις R9 290 ανεβηκε πολυ δυστηχως.

 

 

Της MSI/Asus της βρίσκω περίπου 105€ και της Palit στα 100€.

Αν βρισκεις αυτη την Msi στα 105 http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-V310-003R.htmlχτυπα την. Msi εχει 3 χρονια εγγυηση,η Palit 2χρονια αρα ειναι και αυτο ενα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για αναβάθμιση κάρτας αλλά ας μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

Σε κάρτα που θέλει καλώδιο spdif για μεταφορά ήχου μέσω hdmi (GTX 275), δεν έχει η κάρτα ήχου την κατάλληλη έξοδο εσωτερική,

attachment.php?attachmentid=6357&d=13021

 

ενώ έχει την εξωτερική.

slot_sound_digital.jpg

 

Τι μπορώ να κάνω? Να μεταφέρω ήχο με 3.5mm jack στην TV αποκλείεται λόγω τεχνικών προβλημάτων.

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην θυσιάσεις λίγο κουτί (σιδηροπρίονο γαρ) για να πάρεις μια καλή υλοποίηση? Τα κουτιά είναι για να τα modάρουμε! ;)

 

 

Δεν ξέρω κανένα καλό mod για το storm scout, είναι και το drive rack και το hard disk rack που εμποδίζουν, και δεν θέλω ένα άσχημο αποτέλεσμα που θα χαλάσει και την στατικοτητα του κουτιού. 

 

Η υλοποίηση  της  msi 280x 3g gaming πως την βλέπετε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η στιγμή της αγοράς, είχα κάνει ένα post στην αρχή του χρόνου άλλα ανέβαλα την αγορά για λίγο αργότερα... 

 

Case Coolemaster storm scout 

PSU Enermax modu82+ 625watt 

Motherboard Asus Z87-k

CPU Intel i5 4430

RAM 8gb ddr 1866

GPU Ati 5850 1gb

Monitor/Resolution dell u2414 1920x1080

ΟS Windows 8.1

max χρήματα 200 ευρώ  250 ευρω

 

Να πάω στην 280x η να πάω σε μια νεότερη κάρτα όπως την 960GTX 4GB με λίγα παραπάνω χρήματα ; 

Θέλω να είναι future proof...

 

Αν θες future proof παρε GTX 960 ή R9 285 (έχει και free-sync + DX12)

 

Καλημέρα!!!

 

Έχω το εξής σύστημα:

 

Case: ΝΖΧΤ TEMPEST Air Flow King

PSU : Thermaltake Toughpower 700W

Motherboard : Gigabyte EP43-DS3L

CPU Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83GHz

RAM : 2x2GB DDR2 800 MHz 5-5-5-18

GPU :Ati Radeon HD 4870 1GB

Monitor/Resolution : LG Flatron L207WT 21" (1680x1050)

ΟS :Windows 8.1 64bit

 

Έχω καταλήξει στην αναβάθμιση της κάρτας γραφικών με μια GTX 750 Ti, λόγω κόστους αλλά και κατανάλωσης ρεύματος.

 

Επειδή ψάχνοντας, έχω βρει πολλές υλοποιήσεις, θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια έχει θέμα από τις εξής:

  • Palit
  • MSI
  • Gigabyte
  • EVGA
  • ASUS
  • Zotac

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν όλες οι υλοποιήσεις έχουν τα ίδια τρανζίστορς, πυκνωτές κλπ. Από θέμα ψύξης πιστεύω ότι φαίνεται, ποιά έχει καλύτερη απ'τα ανεμιστηράκια/ψύκτρα.

 

Η αγορά θα γίνει μάλλον από Αγγλία καθώς εδώ είναι περίπου 30-40€ πιο ακριβή.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Επειδή τις έχω δει σχεδον όλες, σαν υλοποίηση μάρεσαν πιο πολύ MSI Gaming και EVGA FTW.

H Zotac σου δίνει 5 χρόνια εγγύηση αν την κάνεις register στο site τους.

Αρχικα να σου πω οτι αν θες την Gtx 960 θα παρεις το 2gb μοντελο για την αναλυση σου,το 4gb ειναι πεταμενα τα λεφτα για 1080p.Οσο για την τιμη τις R9 290 ανεβηκε πολυ δυστηχως.

 

 

Αν βρισκεις αυτη την Msi στα 105 http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-V310-003R.htmlχτυπα την. Msi εχει 3 χρονια εγγυηση,η Palit 2χρονια αρα ειναι και αυτο ενα +

 

http://www.gamersnexus.net/guides/1888-evga-supersc-4gb-960-benchmark-vs-2gb/Page-2

 

Σε ορισμένα παιχνίδια υπάρχει αρκετή διαφορά μεταξύ GTX 960 2GB και 4GB 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δεύτερο PC μου (το οποιο εχω χαρισει στην αδερφη μου γι αυτο ρωταω :P )

 

* Case

Thermaltake VC2000 Series

* PSU 450 W (νομιζω coolermaster  )

* Motherboard δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο , gigabyte με pci express

* CPU  Intel E5300

* RAM 2 GB (το ψαχνω για αναβαθμιση σε άλλα 2 )

* GPU  ati hd 4350 νομιζω

* Monitor/Resolution LG 23ara 1920*1080

* ΟS  windows 7 home premium 32bit (που θα της κανω στο μελλον φορματ και θα βαλω 64αρια αμα βαλω  μνημη :P

 

συγνωμη για την ελλειψη μητρικης... Απλα θελω να βρω την πιο φτηνη για να "σηκωνει" sims 3 κ sims 4 , pro και manager !  Σε τι μπορω να κινηθω ; σε καινουρια και σε μεταχειρο ! μέχρι 50 ευρώ ξερω γω !

 

ευχαριστω εκ των προτερων..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750ti . Στα 100 ειναι καλή αγορά.

 

Και το B85 βέβαια ειναι αρκετό για gaming.

 

Πάρε μια 290, υπάρχει η sapphire 290 triOC απο skroutz στα 320 περίπου, δες μήπως δίνουν αυτη σε δόσεις.

 

απο οσο ειδα η 290 βγαινει σε 50 ευρω διαφορα τελικα με την 970 για δοσεις η καπου εκει οποτε σκεφτομαι οτι θα πρεπει να περιμενω για την 970 γιατι ειναι καλυτερη σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ειδα η 290 βγαινει σε 50 ευρω διαφορα τελικα με την 970 για δοσεις η καπου εκει οποτε σκεφτομαι οτι θα πρεπει να περιμενω για την 970 γιατι ειναι καλυτερη σωστα?

Όσον αφορά τις επιδόσεις, δεν αξίζει 50 ευρώ παραπάνω, η διαφορά τους είναι με το ζόρι της τάξης του 5%. Αν όμως έχεις μικρό τροφοδοτικό, g-Sync οθόνη, θελεις το shadowplay, θεωρείς ότι η πλήρης υποστήριξη directx 12 είναι αρκετά σημαντικη, τότε υπάρχει λόγος να πας στην 970. Εγώ πήρα 970 στα 363, αλλά ήταν η superclocked της EVGA, όχι κάποια reference.

 

Όπως και να έχει, δεν νομίζω ότι αξίζει να περιμένεις, παρα μόνο αν με αυτήν που έχεις τώρα είσαι ικανοποιημένη.

Καλησπερα παιδια θελω μια βοηθεια θελω να παρω την r9 280x vapor trix 3 giga ram το τροφοδοτικο μου την σηκωνει? Εχω ενα corsair 650 w

Αν δεν του έχεις βγάλει τα μάτια θα την σηκώνει. Μια μικρή αμφιβολία αν είναι από την σειρά VS.

Για το δεύτερο PC μου (το οποιο εχω χαρισει στην αδερφη μου γι αυτο ρωταω :P )

 

* Case

 

Thermaltake VC2000 Series

* PSU 450 W (νομιζω coolermaster )

* Motherboard δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο , gigabyte με pci express

* CPU Intel E5300

* RAM 2 GB (το ψαχνω για αναβαθμιση σε άλλα 2 )

* GPU ati hd 4350 νομιζω

* Monitor/Resolution LG 23ara 1920*1080

* ΟS windows 7 home premium 32bit (που θα της κανω στο μελλον φορματ και θα βαλω 64αρια αμα βαλω μνημη :P

 

συγνωμη για την ελλειψη μητρικης... Απλα θελω να βρω την πιο φτηνη για να "σηκωνει" sims 3 κ sims 4 , pro και manager ! Σε τι μπορω να κινηθω ; σε καινουρια και σε μεταχειρο ! μέχρι 50 ευρώ ξερω γω !

 

ευχαριστω εκ των προτερων..!

Για καμιά gt 730 gddr 5 στα 60-65 ευρώ θα κοιτούσα. Από μεταχειρισμένες, μια 260x στην ίδια τιμή ή καμιά 7770 φθηνότερα, ίσως 25-30 ευρώ? Τις 2 τελευταίες πάντως αν δεν έχεις σοβαρό τροφοδοτικό, δε θα τις σηκώνεις.

Αν θες future proof παρε GTX 960 ή R9 285 (έχει και free-sync + DX12)

 

Επειδή τις έχω δει σχεδον όλες, σαν υλοποίηση μάρεσαν πιο πολύ MSI Gaming και EVGA FTW.

H Zotac σου δίνει 5 χρόνια εγγύηση αν την κάνεις register στο site τους.

 

http://www.gamersnexus.net/guides/1888-evga-supersc-4gb-960-benchmark-vs-2gb/Page-2

 

Σε ορισμένα παιχνίδια υπάρχει αρκετή διαφορά μεταξύ GTX 960 2GB και 4GB

 

Η 280x είναι σαφώς καλύτερη αγορά σε αυτά τα χρήματα. Μόνο αν έχεις μικρό τροφοδοτικό ή g-sync οθόνη αξίζει να πάρεις την 960 4gb κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις επιδόσεις, δεν αξίζει 50 ευρώ παραπάνω, η διαφορά τους είναι με το ζόρι της τάξης του 5%. Αν όμως έχεις μικρό τροφοδοτικό, g-Sync οθόνη, θελεις το shadowplay, θεωρείς ότι η πλήρης υποστήριξη directx 12 είναι αρκετά σημαντικη, τότε υπάρχει λόγος να πας στην 970. Εγώ πήρα 970 στα 363, αλλά ήταν η superclocked της EVGA, όχι κάποια reference.

 

Όπως και να έχει, δεν νομίζω ότι αξίζει να περιμένεις, παρα μόνο αν με αυτήν που έχεις τώρα είσαι ικανοποιημένη.

Αν δεν του έχεις βγάλει τα μάτια θα την σηκώνει. Μια μικρή αμφιβολία αν είναι από την σειρά VS.

Για καμιά gt 730 gddr 5 στα 60-65 ευρώ θα κοιτούσα. Από μεταχειρισμένες, μια 260x στην ίδια τιμή ή καμιά 7770 φθηνότερα, ίσως 25-30 ευρώ? Τις 2 τελευταίες πάντως αν δεν έχεις σοβαρό τροφοδοτικό, δε θα τις σηκώνεις.

 

Η 280x είναι σαφώς καλύτερη αγορά σε αυτά τα χρήματα. Μόνο αν έχεις μικρό τροφοδοτικό ή g-sync οθόνη αξίζει να πάρεις την 960 4gb κατά τη γνώμη μου.

 

Όσον αφορά τις επιδόσεις, δεν αξίζει 50 ευρώ παραπάνω, η διαφορά τους είναι με το ζόρι της τάξης του 5%. Αν όμως έχεις μικρό τροφοδοτικό, g-Sync οθόνη, θελεις το shadowplay, θεωρείς ότι η πλήρης υποστήριξη directx 12 είναι αρκετά σημαντικη, τότε υπάρχει λόγος να πας στην 970. Εγώ πήρα 970 στα 363, αλλά ήταν η superclocked της EVGA, όχι κάποια reference.

 

Όπως και να έχει, δεν νομίζω ότι αξίζει να περιμένεις, παρα μόνο αν με αυτήν που έχεις τώρα είσαι ικανοποιημένη.

Αν δεν του έχεις βγάλει τα μάτια θα την σηκώνει. Μια μικρή αμφιβολία αν είναι από την σειρά VS.

Για καμιά gt 730 gddr 5 στα 60-65 ευρώ θα κοιτούσα. Από μεταχειρισμένες, μια 260x στην ίδια τιμή ή καμιά 7770 φθηνότερα, ίσως 25-30 ευρώ? Τις 2 τελευταίες πάντως αν δεν έχεις σοβαρό τροφοδοτικό, δε θα τις σηκώνεις.

 

Η 280x είναι σαφώς καλύτερη αγορά σε αυτά τα χρήματα. Μόνο αν έχεις μικρό τροφοδοτικό ή g-sync οθόνη αξίζει να πάρεις την 960 4gb κατά τη γνώμη μου.

καινουργιο ειναι φιλε μου και εναι απο τη σειρα vs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...