Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας. Πήρα τελικά την 285 και το τροφοδοτικό το Berlin 630W της Thermaltake, συνολικά μου βγήκε 270 ευρώ. Έκρινα πως η 960 είναι αρκετά όμοια με την 285, οπότε πήρα τη τελευταία να γλιτώσω τα 30+ ευρώ.

 

Με γεια. Το βασικο + της 960 ειναι το nvidia shadowplay, το οποιο σου επιτρεπει να καταγραφεις τις 'gaming συνεδριες' σου ευκολα. Αν δε σε ενδιαφερει αυτο το feature, τοτε σιγουρα δεν αξιζει τα 30 ευρω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ιδιες σε επιδόσεις αυτές οι 2 απλά η 960 έχει το shadowplay και χαμηλή κατανάλωση μπαίνει και σε 400αρι psu ενώ η 285 έχει το mantle και λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση θέλει 500αρι psu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Ενδιαφέρομαι για μία κάρτα γραφικών 150 έως 200 ευρώ. Θα γίνει μελλοντικά αναβάθμιση αρχικά οθόνης και κατόπιν επεξεργαστή (έχω ήδη αναβαθμίσει μητρική και μνήμη). Παιχνίδια όχι κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό για την ώρα (αν και οι πιτσιρικάδες μεγαλώνουν). Έχω και κάποιες επιφυλάξεις για το τροφοδοτικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

* Case :THERMALTAKE wing rs

PSU :THERMALTAKE TR2 RX 500W

Motherboard (Μητρική):GA-970A-DS3P

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD Phenom ii x4 BE 955

RAM (Μνήμη ):2X4GB (Corsair Vengeance CMZ8GX3M2A1600C9)

GPU (Κάρτα γραφικών):ATI RADEON HD 3600

Monitor/Resolution :LG FLATRON L222WS 1680X1050 ,VGA μόνο.

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN7 x 64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας... Ενδιαφερομαι για μια καρτα γραφικων αλλα εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι συμβατη με την μητρικη,οτι μπορει να μην παιξει,οτι πρεπει να εχεις και την αναλογη οθονη μπλα μπλα......Πολυ μπερδεμα.Εγω καταρχην ενδιαφερομαι γι αυτην εδω την καρτα : Sapphire r7 250 1gb gd5 boost (μπορειτε να την δειτε στο πλαισιο 105 ευρω κανει) Θελω να με βοηθησετε καθως προκειται για ενα κακο υπολογιστη οπου μπορειτε να βγαλετε και τα δικα σας συμπερασματα.Παιζω LoL καθ'οτι και γιαυτο ενδιαφερομαι για μια καινουρια καρτα οπου τωρα παιζω με 30 fps με το ζορι.....

 

 

Specs: CPU:AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 4000+
       Motherboard: MICRO-STAR INTERANTIONAL CO.,LTD MS-7327
       BIOS: Default System BIOS
       Total memory: 2,00 GB,Usable:1,87  
       HDD: ST3500630AS ATA Device
       SoundCard:(1) Συσκευή ήχου υψηλής ευκρίνειας   (2) Realtek High Definition Audio
       Graphics Card:  ATI Radeon X1200 Series (Microsoft Corporation - WDDM)
       OS: Microsoft Windows 7 Ultimate  64-bit 7601 Multiprocessor Free Service Pack 1
       Monitor: SAMSUNG SyncMaster 932mw (19 inch)
   
Καθε βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη καθως θελω να μου πειτε αν αξιζει ή μη δωσω τζαμπα τα λεφτα μου.Ευχαριστω   :)

 

Αδερφέ ,αν δεν βάλεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4gb ram με win7 δεν πας πουθενά...και κάρτα των 500 € να πάρεις ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9400 θες να αλλαξεις καρτα σε λαπτοπ??

Όχι,ρωτάω γιατί βρήκα ένα Macbook του 08 σε καλή τιμούλα και θα ήθελα να μάθω αν η 9400M μπορεί να παίξει το NBA 2k14 με ~30fps ακόμα και στα low.Έτσι κι αλλιώς δεν θα το κρατήσω και πολύ...μέχρι να μαζέψω τα χρήματα για να πάω σε νεότερο μοντέλο το θέλω :P Απλά απ'ότι είδα (από YouTube κτλ) η 9300M GS με καλύπτει για την δουλειά που την θέλω,άρα μιας και η 9400M είναι καλύτερη (ακόμα και ίση να είναι) από την 9300M GS νομίζω θα 'μαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 ειναι για τα σκουπιδια παντως δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα πιστευω δεν θα εχεις 30 fps ασχετα με το τι λεει η 2Κ σαν απαιτησεις ειναι σαν μια 4350 σε ισχυ σκεψου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι 2 ειναι για τα σκουπιδια παντως δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα πιστευω δεν θα εχεις 30 fps ασχετα με το τι λεει η 2Κ σαν απαιτησεις ειναι σαν μια 4350 σε ισχυ σκεψου

Τόσο καιρό έπαιζα το συγκεκριμένο παιχνίδι με την Intel HD Graphics του Pentium G3258 μου σε καλούτσικες ρυθμίσεις...και μιλάμε πάντα για την απλή Intel HD...όχι 3000,4000 κτλ.Δηλαδή η 9400Μ είναι κατά πολύ χειρότερη από την Intel HD;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά, θα σε καλύψει πιστεύω.

 

Απο την άλλη εγώ με την HD3000 έπαιζα και Mass Effect 3 σε 720p, οπότε είναι λιγάκι δυνατή η Ιντελ για casual...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. 

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη. 

Έχω ένα σύστημα που έχω δώσει στον ανηψιο μου. 

Cpu.   Quad core Q6600

Motherboard   Asus P5E Deluxe

Ram  4 gb δεν θυμάμαι πια

Gpu 8800gt

HD SSD Intel 80gb

Pcu  μάλλον corsair 600w

Windows 7 64 bit 

 

Θέλω να τον κάνω δώρο μια κάρτα γραφικών. 

Μέχρι 180 ευρώ τη μπορεί να σηκώσει το σύστημα 

Έχω δει μια AMD R9 270.

Τι λέτε; 

Αν υπάρχει κάποια καλύτερη με 20 - 30 ευρώ παραπάνω μπορώ  να ανέβω. 

Από την άλλη και αν με λιγότερα από 180 μπορώ να πάρω κάτι καλό....  δεκτό. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό έπαιζα το συγκεκριμένο παιχνίδι με την Intel HD Graphics του Pentium G3258 μου σε καλούτσικες ρυθμίσεις...και μιλάμε πάντα για την απλή Intel HD...όχι 3000,4000 κτλ.Δηλαδή η 9400Μ είναι κατά πολύ χειρότερη από την Intel HD;;

Η HD 4400 που εχει ο Pentium ειναι πολυ καλυτερη απο την 9400Μ ποσο μαλλον για την 9300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η cpu και τα 4 gb ραμ σε κρατανε αρκετα πισω φιλε μου, αν θες την γνωμη μου βαλε αλλα 4 gb ραμ αμα ψαξεις θα βρεις με κανα 35αρι εδω στο ινσομνια και βαλε μια 260χ στα 120ευρω ειναι πολυ καλο vfm, επισης αν δεν εχεις μια καλη ψυκτρα ωστε να παει η cpu σου 3+ θα ηταν καλο να παρεις


Τόσο καιρό έπαιζα το συγκεκριμένο παιχνίδι με την Intel HD Graphics του Pentium G3258 μου σε καλούτσικες ρυθμίσεις...και μιλάμε πάντα για την απλή Intel HD...όχι 3000,4000 κτλ.Δηλαδή η 9400Μ είναι κατά πολύ χειρότερη από την Intel HD;;

δεν ξερω πια εχει ο pentium που εχεις παντως η hd 4000 ειναι 4-5 φορες ταχυτερη απο την 9400!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. 

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη. 

Έχω ένα σύστημα που έχω δώσει στον ανηψιο μου. 

Cpu.   Quad core Q6600

Motherboard   Asus P5E Deluxe

Ram  4 gb δεν θυμάμαι πια

Gpu 8800gt

HD SSD Intel 80gb

Pcu  μάλλον corsair 600w

Windows 7 64 bit 

 

Θέλω να τον κάνω δώρο μια κάρτα γραφικών. 

Μέχρι 180 ευρώ τη μπορεί να σηκώσει το σύστημα 

Έχω δει μια AMD R9 270.

Τι λέτε; 

Αν υπάρχει κάποια καλύτερη με 20 - 30 ευρώ παραπάνω μπορώ  να ανέβω. 

Από την άλλη και αν με λιγότερα από 180 μπορώ να πάρω κάτι καλό....  δεκτό. 

Ευχαριστώ 

r9 270 ειναι η δυνατοτερη καρτα στα χρηματα αυτα. Μετα ακολουθουν οι R7 265 και 750ti στα 150ευρω και στα 110 περιπου η R7 260x. Παντως το καλυτερο θα ηταν οντως να πας σε 8Gb ram .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...