Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για όλες σας τη βοήθεια.

 

Για να κλείσω το δίλημμα μια και καλή θέλω ξανά τη γνώμη σας. Είμαι σε μια παλιά οθόνη με ανάλυση 1680x1050 αλλά θα αλλάξω σε 1080p μέσα στην επόμενη χρονιά, οπότε λαμβάνουμε και αυτό υπ' όψην.

Βρίσκομαι τελικά μεταξύ της R9 285 (200 ευρώ) ή αν ανέβω μεταξύ r9 290 (310 ευρώ) και gtx 970 (350 ευρώ).

Το ζήτημα είναι και χρηματικό, θα διέθετα και τα περισσότερα αλλά θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει για 1080p gaming ή αν κάνουν και οι πρώτες τη δουλειά τους; Και αν μιλάμε για τις κάρτες με τα 4gb ποιά προτίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για όλες σας τη βοήθεια.

 

Για να κλείσω το δίλημμα μια και καλή θέλω ξανά τη γνώμη σας. Είμαι σε μια παλιά οθόνη με ανάλυση 1680x1050 αλλά θα αλλάξω σε 1080p μέσα στην επόμενη χρονιά, οπότε λαμβάνουμε και αυτό υπ' όψην.

Βρίσκομαι τελικά μεταξύ της R9 285 (200 ευρώ) ή αν ανέβω μεταξύ r9 290 (310 ευρώ) και gtx 970 (350 ευρώ).

Το ζήτημα είναι και χρηματικό, θα διέθετα και τα περισσότερα αλλά θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει για 1080p gaming ή αν κάνουν και οι πρώτες τη δουλειά τους; Και αν μιλάμε για τις κάρτες με τα 4gb ποιά προτίνετε;

ποιο το τροφοδοτικο σου αλλα και το υπολοιπο συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για όλες σας τη βοήθεια.

 

Για να κλείσω το δίλημμα μια και καλή θέλω ξανά τη γνώμη σας. Είμαι σε μια παλιά οθόνη με ανάλυση 1680x1050 αλλά θα αλλάξω σε 1080p μέσα στην επόμενη χρονιά, οπότε λαμβάνουμε και αυτό υπ' όψην.

Βρίσκομαι τελικά μεταξύ της R9 285 (200 ευρώ) ή αν ανέβω μεταξύ r9 290 (310 ευρώ) και gtx 970 (350 ευρώ).

Το ζήτημα είναι και χρηματικό, θα διέθετα και τα περισσότερα αλλά θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει για 1080p gaming ή αν κάνουν και οι πρώτες τη δουλειά τους; Και αν μιλάμε για τις κάρτες με τα 4gb ποιά προτίνετε;

Αποψη μου οτι με την r9 285 εισαι καλυμμενος για τα 1080p.Και ειδικοτερα στα 200 ευρω ειναι πολυ καλη value for money επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό θα αλλάξει έτσι και αλλιώς, κλίνω προς αυτό: http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-w0393re-berlin-630w-atx23-p-PER.525220

 

CPU: i7 3770

Μητρική Z77 Extreme-4

8gb RAM

 

Αυτο που διαλεξες ειναι αρκετο. Καλο ειναι ομως να παρεις ενα καλυτερο, σαν αυτο: http://www.e-shop.gr/psu-super-flower-golden-green-hx-series-550w-sf-550p14xe-p-PER.811708ή εστω αυτο: http://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-g550m-gm-series-550w-modular-%C2%96-80-bronze-rs550-amaab1-eu-p-PER.811576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 960 εχει μαξιμουμ καταναλωση 120W οποτε αν ειναι επωνυμο το τροφοδοτικο , οχι δεν θα εχεις θεμα

 

Τόσο την δίνει η πράσινη με μαμίσιους χρονισμούς. Σε πραγματικό χρόνο και με λίγο πιο τσιμπημένους χρονισμούς πάει και 2 και 3 και 4 στάλες παραπάνω μην σου πω. Κάτι σαν τα παιδιά του Πειραιά ;) Θέμα δεν θα έχει όχι αν όντως είναι καλό το τροφοδοτικό.

Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για όλες σας τη βοήθεια.

 

Για να κλείσω το δίλημμα μια και καλή θέλω ξανά τη γνώμη σας. Είμαι σε μια παλιά οθόνη με ανάλυση 1680x1050 αλλά θα αλλάξω σε 1080p μέσα στην επόμενη χρονιά, οπότε λαμβάνουμε και αυτό υπ' όψην.

Βρίσκομαι τελικά μεταξύ της R9 285 (200 ευρώ) ή αν ανέβω μεταξύ r9 290 (310 ευρώ) και gtx 970 (350 ευρώ).

Το ζήτημα είναι και χρηματικό, θα διέθετα και τα περισσότερα αλλά θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει για 1080p gaming ή αν κάνουν και οι πρώτες τη δουλειά τους; Και αν μιλάμε για τις κάρτες με τα 4gb ποιά προτίνετε;

 

H 285 μεταχειρισμένη είναι; Γιατί κάτω από 230 δεν την βλέπω αυτή τη στιγμή στο skroutz. Oι 960 ξεκινάνε από τα 215 ευρώ.

 

Eάν αλλάξεις τροφοδοτικό όπως αναφέρεις και θέλεις κάτι σε Radeon μάλλον με μια 280 θα είσαι πιο καλυμμένος από άποψη τιμής/απόδοσης: https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο 5% καλύτερη 285 αν βάλεις μέσα και το dx12 support που έχει τότε στα 200€ δεν την λες και κακή αγορά.

Βέβαια στην 280 με τα 3gb vram θα πήγαινα κ εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην πεσουν σε 2 μηνες, κλασικα τον πρωτο καιρο η νεα σειρα θα ειναι ακριβη για τις επιδόσεις τις οποτε οι παλιες θα κρατηθουν σταθερες για περισσοτερο καιρο. Αν καποιος πρεπει να αγορασει τωρα καρτα, δεν υπαρχει λογος να περιμενει.

 

Μακαρι να ειμαι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο 5% καλύτερη 285 αν βάλεις μέσα και το dx12 support που έχει τότε στα 200€ δεν την λες και κακή αγορά.

Βέβαια στην 280 με τα 3gb vram θα πήγαινα κ εγώ.

 

Θα δούμε για την DX12 συμβατότητα όταν αυτό ανακοινωθεί επίσημα, γιατί η υποστήριξη είναι δεδομένη σε όλες αυτές τις κάρτες που συζητάμε. Κακή αγορά δεν την λες αλλά αν αγνοήσεις όλα τα άλλα και πέσω σε δίλημμα μεταξύ 960 & 285 θα προτιμήσω την πρώτη για τα παραπάνω video features που μπορώ να κάνω και άμεση χρήση αν θέλω.

λιγο υπομονη αμα ειχατε θα περιμενατε 2 μηνες που βγαινει η νεα σειρα της amd και θα πεσουν οι τιμες 

 

Εάν ΔΕΝ έχεις να δώσεις μια ουσιαστική συμβουλή για αναβάθμιση σε άλλο χρήστη για ότι υπάρχει τώρα στα ράφια, καλό θα είναι να εκφραστείς σε άλλη ενότητα όπως αυτή για AMD Radeon ή AMD Pirate Islands.

 

Eπιστροφή στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας... Ενδιαφερομαι για μια καρτα γραφικων αλλα εχω ακουσει οτι πρεπει να ειναι συμβατη με την μητρικη,οτι μπορει να μην παιξει,οτι πρεπει να εχεις και την αναλογη οθονη μπλα μπλα......Πολυ μπερδεμα.Εγω καταρχην ενδιαφερομαι γι αυτην εδω την καρτα : Sapphire r7 250 1gb gd5 boost (μπορειτε να την δειτε στο πλαισιο 105 ευρω κανει) Θελω να με βοηθησετε καθως προκειται για ενα κακο υπολογιστη οπου μπορειτε να βγαλετε και τα δικα σας συμπερασματα.Παιζω LoL καθ'οτι και γιαυτο ενδιαφερομαι για μια καινουρια καρτα οπου τωρα παιζω με 30 fps με το ζορι.....


 


 


Specs: CPU:AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 4000+

       Motherboard: MICRO-STAR INTERANTIONAL CO.,LTD MS-7327

       BIOS: Default System BIOS

       Total memory: 2,00 GB,Usable:1,87  

       HDD: ST3500630AS ATA Device

       SoundCard:(1) Συσκευή ήχου υψηλής ευκρίνειας   (2) Realtek High Definition Audio

       Graphics Card:  ATI Radeon X1200 Series (Microsoft Corporation - WDDM)

       OS: Microsoft Windows 7 Ultimate  64-bit 7601 Multiprocessor Free Service Pack 1

       Monitor: SAMSUNG SyncMaster 932mw (19 inch)

   

Καθε βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη καθως θελω να μου πειτε αν αξιζει ή μη δωσω τζαμπα τα λεφτα μου.Ευχαριστω   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις μια 260x http://www.skroutz.gr/s/4267551/Sapphire-Radeon-R7-260X-2GB-11222-06-20G.html

 

να ξερεις ομως πως δεν σε κραταει πισω μονο η gpu, και λιγη ραμ εχεις (θες τουλαχιστον 4gb) και αργο cpu εχεις.

 

πες μας και μια το μοντελο του τροφοδοτικου σου, ανοιξε το κουτι και δεν τι γραφει πανω του το τροφοδοτικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας. Πήρα τελικά την 285 και το τροφοδοτικό το Berlin 630W της Thermaltake, συνολικά μου βγήκε 270 ευρώ. Έκρινα πως η 960 είναι αρκετά όμοια με την 285, οπότε πήρα τη τελευταία να γλιτώσω τα 30+ ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...