Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια επειδη βλεπω κ εγω οτι εχουν πεσει οι 290,ειναι καλη περιοδος να αγορασεις καρτα τωρα,ή να περιμενουμε μηπως λιγο ακομα να βγει η καινουρια σειρα της Amd μηπως πεσουν οι R9 2Xx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω να έχει πέσει τίποτα. όλα τα καταστήματα τις έχουν 340 ευρώ έως και 390 ευρώ !! εκτός από ένα κατάστημα που μόνο αρνητικές βαθμολογίες έχει τελευταία. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να μπλέξουμε περισσότερο αγοράζοντας την. και το άλλο που την έχει 302 θέλει πάνω από βδομάδα για να στο στείλει, που μέχρι τότε ίσως να έχουν πέσει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη βλεπω κ εγω οτι εχουν πεσει οι 290,ειναι καλη περιοδος να αγορασεις καρτα τωρα,ή να περιμενουμε μηπως λιγο ακομα να βγει η καινουρια σειρα της Amd μηπως πεσουν οι R9 2Xx?

 

Θα περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο και με κατά τόπους στενότερους διαύλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη βλεπω κ εγω οτι εχουν πεσει οι 290,ειναι καλη περιοδος να αγορασεις καρτα τωρα,ή να περιμενουμε μηπως λιγο ακομα να βγει η καινουρια σειρα της Amd μηπως πεσουν οι R9 2Xx?

Τι εννοεις εχουν πεσει οι τιμες στις R9 290???Πριν κατι μηνες μπορουσες να παρεις R9 290 στα 271ευρω ενω τωρα 303+ :)

Ελπιζω να μην ειναι για το συστημα της υπογραφης η καρτα που αναφερεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι ηταν πολυ κατω οι τιμες απλα δεν ξαχνομουν τοτε για αναβαθμιση.Οχι δεν ειναι γι αυτο το συστημα.Σκεφτομαι να αναβαθμησω σε G3258 και να τον overclokarω.Αξιζει η αγορα της 290 ή να παω στην 280?Γενικα ποιος ειναι ο μινιμουμ επεξεργαστης ωστε να μην εχεις bottleneck με την 290?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λέω να πάρω την gtx960, η πιο φτηνή αντίστοιχου βεληνεκούς είναι η 290 αλλά με τις AMD δεν έχω και τη καλύτερη εμπειρία. Και πάλι βέβαια μιλάμε για 70-80 ευρώ παραπάνω. Στην Ελλάδα πάντα.

Να εμπιστεύομαι αυτό το chart? http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λεφτά εννοεί το παιδί προφανώς ...Το chart είναι σωστό ,η 960 είναι αντίστοιχη της 770 περίπου .Παρ'όλα αυτά ,έχε στο νού σου οτι η 290 είναι τραγικά καλύτερη ,με 4gb vram αρκετά πιο futureproof (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) και μια κάρτα με γενικά πολύ καλα reviews και ελάχιστα κακά συμβάντα .Αν όμως παίζεις σε monitor <= 1080p δεν τίθεται θέμα ,πάρε την 960 ,κράτα τα λεφτά σου και ξοδεψέ τα αλλού ,γιατι το θέμα είναι να έχεις τα 60 fps του enjoyable gaming ,απο εκεί και πέρα αν παίζεις σε 1680χ1050 η 290 θα σου δώσει απλα πολλά παραπάνω των 60 ,που δεν έχουν πρακτική σημασία .Για 280χ (που είναι η πραγματική αντίστοιχη της 960 σε AMD) δεν κάνω λόγο γιατι σε βλέπω για team green boy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι έχω μια παλιά 22'' οθόνη. Μόνο VGA και 1680x1050. Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον εκεί θα καταλήξω, με i7 3770 και με το DirectX 12 θα στέκει αξιοπρεπώς... Σε ένα-δυο χρόνια θα πάω και για καμιά αξιοπρεπή οθόνη.

EDIT: Μια ακόμη ερώτηση μιας και το ξεκίνησα. Με 450W passive τροφοδοτικό θα γίνει η δουλειά ή θα μπω σε μπελάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι έχω μια παλιά 22'' οθόνη. Μόνο VGA και 1680x1050. Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον εκεί θα καταλήξω, με i7 3770 και με το DirectX 12 θα στέκει αξιοπρεπώς... Σε ένα-δυο χρόνια θα πάω και για καμιά αξιοπρεπή οθόνη.

EDIT: Μια ακόμη ερώτηση μιας και το ξεκίνησα. Με 450W passive τροφοδοτικό θα γίνει η δουλειά ή θα μπω σε μπελάδες;

Εξαρτάται τι μάρκα είναι αν και πιθανότατα θα χρειαστεί αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί): Cooler Master HAF 922

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): L&C DR-8600BTX 600W

* Motherboard (Μητρική): GA-P55A-UD3

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel® Core™ i5-750

* RAM (Μνήμη συστήματος): 8GB

* GPU (Κάρτα γραφικών): Sparkle Calibre X265

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG M2280D 1920 x 1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WIN 7 64bit Ultimate

 

σε αυτό το σύστημα θέλω να αλλάξω γραφικών με τιμή 200-250 (δεν θέλω να ξεφύγω πολύ) λίγο που έχω κοιτάξει σκεφτόμουνα να πάρο την Gigabyte GeForce GTX960 2GB G1, Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω έχεις αυτό το τροφοδοτικό http://www.e-shop.gr/deer-dr-8600btx-600w-14cm-fan-p-PER.663429

Πρέπει να το αλλάξεις αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-530mpcbeu-smart-se-series-530w-cm-87--p-PER.640644

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...