Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

vram , κακιστο bandwith μνημης....ε , δεν καθεται καλα ρε συ! οσο για τα 220 ευρω βρισκεις μονο την απλη reference 960 με τον ενα ανεμιστηρα και οχι overclocked

 

Η μνήμη είναι υπεραρκετή και για εκατομμυριοστή φορά δεν έχει σημασία ΠΟΣΟ εύρος έχεις αλλά ΠΩΣ το διαχειρίζεσαι. Και όχι δεν με νοιάζει αν έχετε ελλειπή ενημέρωση πάνω στο θέμα ή απλά είναι αποτέλεσμα μεροληψίας κάποια στιγμή κάποια πράγματα γίνονται απελπιστικά κουραστικά να τα επαναλαμβάνεις.

 

Εάν η 960 δεν έχει αρκετή μνήμη/εύρος μνήμης τότε δεν έχει ΚΑΜΙΑ από την 750 μέχρι τον TitanX γιατί απλά υπάρχει σχεδόν ακριβής αναλογία μονάδων και ποσότητας μνήμης και εύρους. Εάν έχετε έστω και ΕΝΑ στοιχείο να αντισταθμίσετε με αριθμούς και λογικά επιχειρήματα το αντίθετο από το παραπάνω ανοίξτε ενότητα και αποδείξτε το. Το ότι δεν έχει γίνει και δεν πρόκειται και να γίνει να μαντέψω έχει που την (αβάσιμη) βάση του ακριβώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη υποπτευομαι οτι στους 'μεροληπτικους' παιρνει και εμενα η μπαλα, να ξεκαθαρισω οτι οποτε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος η δε θεωρω το λογο μου γεγονος, χρησιμοποιω ρηματα οπως 'θεωρω', 'νομιζω' κλπ, ωστε ο υποψηφιος αναγνωστης-αγοραστης, εφοσον εχει τη διαθεση, αν θελει να ψαξει παραπανω.

 

Απο εκει και περα, εγω τουλαχιστον δεν ειπα οτι ειναι κακη καρτα η 960 ουτε προβληματικη λογω μικρου bandwidth, αλλα εκανα την υποθεση οτι μπορει μελλοντικα το μικροτερο bandwidth να την επηρεασει αρνητικα σε σχεση με τις καρτες της AMD. Σαφως μπορει να κανω και λαθος, νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρος οτι δε το θεωρω δεδομενο.

 

Παντως καποιοι συμφωνουν με την παραπανω υποθεση, οριστε benchmarks στα 4K. Αμφιβαλλω οτι αντικατοπτριζουν πραγματικη χρηση, αλλα δεν ειναι κακο να τα εχουμε υποψιν μας: http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-960-radeon-r9-280-4k-benchmarks/

 

Οριστε και αρθρο που καταληγει οτι το bandwidth δεν αποτελει ζητημα για την 960: http://www.hardwareluxx.com/index.php/news/hardware/vgacards/34010-no-bandwidth-problem-for-geforce-gtx-960.html

 

Τελος Ailuros εισαι καλυτερος γνωστης απο εμενα οποτε λαμβανω σοβαρα υποψιν τα λεγομενα σου, δεν στελνω pm γιατι νομιζω πως η συζητηση αυτη ειναι εποικοδομητική και οχι λογομαχια που πιανει τζαμπα χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη υποπτευομαι οτι στους 'μεροληπτικους' παιρνει και εμενα η μπαλα, να ξεκαθαρισω οτι οποτε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος η δε θεωρω το λογο μου γεγονος, χρησιμοποιω ρηματα οπως 'θεωρω', 'νομιζω' κλπ, ωστε ο υποψηφιος αναγνωστης-αγοραστης, εφοσον εχει τη διαθεση, αν θελει να ψαξει παραπανω.

 

Απο εκει και περα, εγω τουλαχιστον δεν ειπα οτι ειναι κακη καρτα η 960 ουτε προβληματικη λογω μικρου bandwidth, αλλα εκανα την υποθεση οτι μπορει μελλοντικα το μικροτερο bandwidth να την επηρεασει αρνητικα σε σχεση με τις καρτες της AMD. Σαφως μπορει να κανω και λαθος, νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρος οτι δε το θεωρω δεδομενο.

 

Παντως καποιοι συμφωνουν με την παραπανω υποθεση, οριστε benchmarks στα 4K. Αμφιβαλλω οτι αντικατοπτριζουν πραγματικη χρηση, αλλα δεν ειναι κακο να τα εχειουμε υποψιν μας: http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-960-radeon-r9-280-4k-benchmarks/

 

΄Ακουσες το όνομά σου πουθενά; Κράτα την μύγα για την ώρα  και όταν λέω ότι θα συζητηθεί σε ξεχωριστή ενότητα το εννοώ. Στα 4k ποιός ανεγκέφαλος θα παίξει με mainstream GPU;

 

΄Οποιος θέλει ας ανοίξει ξεχωριστή ενότητα για το θέμα και παρακαλώ με κανένα επιχείρημα που να έχει μια στάλα ρεαλισμού. ΕΔΩ είναι χώρος για να βοηθάμε τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα πηρε η μπαλα . λοιπον αιλουρε μερικες φορες τα νουμερα μιλανε απο μονα τους και δεν χρειαζομαστε κανενα benchmark (στημενο η' οχι) για να αποδειξουμε καποια πραγματα . οσο για το υπεραρκετο μεγεθος μνημης των 2GB , βαλε π.χ. το metro last light με full antiliasing και εδω ειμαστε να συζητησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε κ ο ailuros,εδω ειναι για βοηθεια κ οχι για αντιπαραθεσεις ρε παιδια...

Εμεις οι μη γνωστες για αυτο μαπινουμε για να βοηθηθουμε κ να μην 'πεταξουμε' τα χρηματα μας...οπως και να εχει απο την ωρα που εβαλα την ερωτηση μου πιο πολυ μπερδευτηκα παρα βοηθηθηκα...

 

*Ailuros σου εχω στειλει pm και συγγνωμη για αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα πηρε η μπαλα . λοιπον αιλουρε μερικες φορες τα νουμερα μιλανε απο μονα τους και δεν χρειαζομαστε κανενα benchmark (στημενο η' οχι) για να αποδειξουμε καποια πραγματα . οσο για το υπεραρκετο μεγεθος μνημης των 2GB , βαλε π.χ. το metro last light με full antiliasing και εδω ειμαστε να συζητησουμε

Δηλαδη για να καταλαβω καλα(και για πληροφορια υποψηφιων αγοραστων καθως ειναι η πιο δημοφιλης κατηγορια αυτη απο πλευρας χρηματων και προτιμησεων),υπαρχει περιπτωση αν ενα παιχνιδι δεν το σηκωνει η 960 να το σηκωνει η R9 280?? Το μονο κακο που εχει η 960 αυτη την στιγμη ειναι που δεν εχουν περισσοτερα καταστηματα δωρο το Witcher 3(αξιας 40+ευρω)οπου θα ηταν παρα πολυ καλο Deal καθως πεφτει αρκετα το κοστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε π.χ. το metro last light με full antiliasing και εδω ειμαστε να συζητησουμε

Από πότε μια mainstream κάρτα είναι για full AA σε απαιτητικούς τίτλους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσε σελιδες τα ιδια λεμε...

δεν υπαρχει καλυτερο και οι 2 καρτες ειναι αξιοπρεπεστετας στα 1080p η 960 νικαει στα fps η 280 ομως λογω του 1παραπανω GB μπορει να σηκωσει πιο μεγαλης αναλυσης textures,επισης παιζουν και τα λεφτα στην μεση 280 βρισκεις και κατω απο 200 με κατι προσφορες αλλα για 960 θες κανα 230-240 για καλη υλοποιηση.Αλλα υπερεχει στην καταναλωση με ενα καλο 450 τροφοδοτικο εισαι κομπλε!

Η επιλογη ειναι καθαρα του καθενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μπορει καποιος γνωστης να πει τι ειναι πιο δυνατο?πιο συμφερον?καλυτερη επιλογη?

παντα για 1080p.

 

1)asus gtx 960 strix OR 2) sapphire R9 280x toxic

 

Oxι δεν μπορει γιατι ειναι δύσκολο να συγκρίνεις παλια τεχνολογία με νεα.

Η 280Χ ειναι σήμερα δυνατότερη αλλα ουσιαστικά ειναι καρτα του 2012.

Η 960 ειναι καινούρια(με την μισή κατανάλωση) και θα υποστηρίζει πλήρως το dx12 οπότε τα  καινούρια παιχνίδια μπορει να τρεχουν και λιγο καλύτερα.

Καταλαβαίνω το να καίγεται κάποιος να αγοράσει καρτα αλλα θεωρώ οτι καλύτερη επιλογή ειναι να περιμένει να βγουν οι "νεες" amd.

Kαι για να πω την γνωμη μου μιας και εχω την 280 ,την ειχα παρει το φθινόπωρο και δεν το μετάνιωσα καθώς τότε ηταν ξεκάθαρα η καλύτερη επιλογή αλλα με τα σημερινά δεδομένα θα πήγαινα μάλλον στην 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την 970 τότε, εκτός και αν μπορείς να κάτσεις με το iGPU του 2500Κ μέχρι να βγουν οι νέες AMD.

 

 

Η 970 όμως είναι πιο σύγχρονη με ότι αυτό συνεπάγεται, directx12, καλούδια με τους drivers κλπ. Εγώ πρόσφατα πήρα την 970 στα 363, τώρα όμως 

 

πήγα να γράψω ποστ για να κράξω το πλαίσιο που μου έλεγε σήμερα ένας πωλητής ότι θα μου την αφήσει στα 450, και μπαίνοντας στο σκρουτζ για να κανω copy paste την τιμή, παρατήρησα ότι έχει πάει 367 η PALIT....

αλλά λες δεν αξίζει λόγω ψύκτρας ε?

 

εν το μεταξύ το πλαίσιο την έχει πάει σε άλλο επίπεδο την λαμογιά, βαφτίζει τις κάρτες με τα χαρακτηριστικά άλλων καρτών :P εκτός και αν μου ξεφεύγει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα πηρε η μπαλα . λοιπον αιλουρε μερικες φορες τα νουμερα μιλανε απο μονα τους και δεν χρειαζομαστε κανενα benchmark (στημενο η' οχι) για να αποδειξουμε καποια πραγματα . οσο για το υπεραρκετο μεγεθος μνημης των 2GB , βαλε π.χ. το metro last light με full antiliasing και εδω ειμαστε να συζητησουμε

 

Ζήτησα ΠΟΛΛΕΣ φορές να συζητηθεί το θέμα σε άλλη ενότητα αλλά εσείς το χαβά σας να τρολλάρετε εδώ. Δεν είσαι είμαστε στο σαλονάκι μας να κάνουμε ότι γουστάρουμε και υπάρχουν κανόνες να ακολουθήσουμε εδώ. ΄Ανοιξε μια ενότητα για το θέμα και άρχισε να την τροφοδοτείς με τα σχετικά στοιχεία αντί να αερολογείς.

τελικα μπορει καποιος γνωστης να πει τι ειναι πιο δυνατο?πιο συμφερον?καλυτερη επιλογη?

παντα για 1080p.

 

1)asus gtx 960 strix OR 2) sapphire R9 280x toxic

 

Μου έστειλες PM και μετά το έσβησες. Τέλος πάντων δεν μου κάνει προσωπικά διαφορά όποια από τις δύο και να διαλέξεις γιατί δεν χαράζω γραμμούλες στον τοίχο σαν τον ισοβίτη για κάθε άσπρο ή μαύρο τυχών προτείνω. ΄Ακουσες αρκετές γνώμες ήδη και θα έλεγα να ακολουθήσεις το ένστινκτό σου. Αντικειμενικά η 960 λίγο πολύ ισοφαρίζει με τις 280/285. Η 280Χ είναι ένα σκαλί πιο πάνω.

 

http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/?p=53918111

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει να μπορείτε να βρείτε γρήγορα και ανώδυνα μια αντικειμενική άποψη πάνω σε αυτό που ζητάτε. Αν οι παραπάνω Κύριοι συνεχίσουν το ίδιο βιολάκι και να χρειάζονται 2 σελίδες για να βρει ένας χρήστης άκρη καταλαβαίνουν κάποιοι τουλάχιστον ότι τέτοιου είδους κωλυσιεργία ούτε λειτουργική είναι ούτε εξυπηρετεί σε κάτι. Κάτω με τα κασκόλ και βοηθήστε τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα να γράψω ποστ για να κράξω το πλαίσιο που μου έλεγε σήμερα ένας πωλητής ότι θα μου την αφήσει στα 450, και μπαίνοντας στο σκρουτζ για να κανω copy paste την τιμή, παρατήρησα ότι έχει πάει 367 η PALIT....

αλλά λες δεν αξίζει λόγω ψύκτρας ε?

 

εν το μεταξύ το πλαίσιο την έχει πάει σε άλλο επίπεδο την λαμογιά, βαφτίζει τις κάρτες με τα χαρακτηριστικά άλλων καρτών :P εκτός και αν μου ξεφεύγει κάτι.

 

Νομιζω καλυτερα μια καλη υλοποιηση της 290 παρα μια reference 970. Μπορει να κανω και λαθος ομως. Δες κανενα review για θερμοκρασιες και θορυβο της Sapphire 290 triOC και μιας reference 970 και κρινε. Αν δεις εδω: http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_Titan_X/29.html, η διαφορα στις επιδοσεις των reference καρτων στα 1080p ειναι πολυ μικρη, οποτε μην νιωθεις αναγκασμενος να παρεις μια 970 αν δεν θελεις να τα δωσεις για καλη υλοποιηση. Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα ΠΟΛΛΕΣ φορές να συζητηθεί το θέμα σε άλλη ενότητα αλλά εσείς το χαβά σας να τρολλάρετε εδώ. Δεν είσαι είμαστε στο σαλονάκι μας να κάνουμε ότι γουστάρουμε και υπάρχουν κανόνες να ακολουθήσουμε εδώ. ΄Ανοιξε μια ενότητα για το θέμα και άρχισε να την τροφοδοτείς με τα σχετικά στοιχεία αντί να αερολογείς.

 

Μου έστειλες PM και μετά το έσβησες. Τέλος πάντων δεν μου κάνει προσωπικά διαφορά όποια από τις δύο και να διαλέξεις γιατί δεν χαράζω γραμμούλες στον τοίχο σαν τον ισοβίτη για κάθε άσπρο ή μαύρο τυχών προτείνω. ΄Ακουσες αρκετές γνώμες ήδη και θα έλεγα να ακολουθήσεις το ένστινκτό σου. Αντικειμενικά η 960 λίγο πολύ ισοφαρίζει με τις 280/285. Η 280Χ είναι ένα σκαλί πιο πάνω.

 

http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/?p=53918111

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει να μπορείτε να βρείτε γρήγορα και ανώδυνα μια αντικειμενική άποψη πάνω σε αυτό που ζητάτε. Αν οι παραπάνω Κύριοι συνεχίσουν το ίδιο βιολάκι και να χρειάζονται 2 σελίδες για να βρει ένας χρήστης άκρη καταλαβαίνουν κάποιοι τουλάχιστον ότι τέτοιου είδους κωλυσιεργία ούτε λειτουργική είναι ούτε εξυπηρετεί σε κάτι. Κάτω με τα κασκόλ και βοηθήστε τον κόσμο.

ναι εκανα ξεκαθαρισμα κ τα πηρε η μπαλα ολα!!!δεν το εκανα σκοπιμα...

οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σας...δεν ξερω πως τα μπερδεψατε ετσι κ χαλασε το τοπικ,αλλα πουθενα δεν ανεφερα 280/285,παρα μονο 280x και asus 960...οπως κ να εχει κ παλι ευχαριστω χορτασα απο συμβουλες και ελπιζω να κανω στο πιο σωστο.

Συνεχιστε το τοπικ απο εκει που το επιασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...