Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στην παρεα...

Για 1080p και με το συστημα της υπογραφης τι καρτουλα προτινετε???

 

1) sapphire r9 280x toxic tri-x

2) gtx 960

3) καποια αλλη ως 250€

Πειτε κ ποια υλοποιηση ειναι οσο το δυνατον καλυτερη.

 

Ευχαριστω.

R9 280x και Gtx 960 απο Amd και Nvidia αντιστοιχα. Η R9 280x ειναι λιγο δυνατοτερη της 960,αλλα ορισμενα καταστηματα δινουν μαζι με την 960 δωρο το Witcher 3(Πλαισιο και Msystems σιγουρα)αρα σου βγαινει λιγο φθηνοτερα η 960.Διαλεγεις και παιρνεις :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.e-shop.gr/vga-vtx3d-radeon-r9-285-x-edition-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510023

 

παιδια να την χτυπησω? τα υπολοιπα ειναι i5 4460 , 8gb ram , m/b asrock h97mPRO4 , psu thermaltake smart 630W , 1080p η αναλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 280x και Gtx 960 απο Amd και Nvidia αντιστοιχα. Η R9 280x ειναι λιγο δυνατοτερη της 960,αλλα ορισμενα καταστηματα δινουν μαζι με την 960 δωρο το Witcher 3(Πλαισιο και Msystems σιγουρα)αρα σου βγαινει λιγο φθηνοτερα η 960.Διαλεγεις και παιρνεις :)

R9 280x και Gtx 960 απο Amd και Nvidia αντιστοιχα...δν ρωτησα αυτο...το γνωριζω αυτο.ισως δν εγινα κατανοητος.Απο αυτες που εβαλα πιο πανω ποια προτινετε?κ εκτος απο αυτες τις 2 ποια αλλη υλοποιηση...παντα για 1080p και οσο το δυνατον πιο δυνατη.

*Το εχω δει για το witcher 3 κ με τα μεταφορικα απο Μsystems θα μου βγει σχεδον το ιδιο.Οσο για το πλαισιο μακρυα κ αγαπημενη. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα...

Για 1080p και με το συστημα της υπογραφης τι καρτουλα προτινετε???

 

1) sapphire r9 280x toxic tri-x

2) gtx 960

3) καποια αλλη ως 250€

Πειτε κ ποια υλοποιηση ειναι οσο το δυνατον καλυτερη.

 

Ευχαριστω.

απο skroutz 280Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 280x και Gtx 960 απο Amd και Nvidia αντιστοιχα...δν ρωτησα αυτο...το γνωριζω αυτο.ισως δν εγινα κατανοητος.Απο αυτες που εβαλα πιο πανω ποια προτινετε?κ εκτος απο αυτες τις 2 ποια αλλη υλοποιηση...παντα για 1080p και οσο το δυνατον πιο δυνατη.

*Το εχω δει για το witcher 3 κ με τα μεταφορικα απο Μsystems θα μου βγει σχεδον το ιδιο.Οσο για το πλαισιο μακρυα κ αγαπημενη. :-D

Ρωτησες τι μπορεις να αγορασεις στα χρηματα αυτα και σου αναφερω τι προσφερουν οι 2 εταιριες και ποια ειναι η πιο δυνατη.Αρα ναι αυτο ρωτησες :) Ας το ξαναγραψω οτι μεταξυ R9 280x και Gtx 960 η R9 280x ειναι δυνατοτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 280x και Gtx 960 απο Amd και Nvidia αντιστοιχα. Η R9 280x ειναι λιγο δυνατοτερη της 960,αλλα ορισμενα καταστηματα δινουν μαζι με την 960 δωρο το Witcher 3(Πλαισιο και Msystems σιγουρα)αρα σου βγαινει λιγο φθηνοτερα η 960.Διαλεγεις και παιρνεις :)

αμαρτια η 960 στα χρηματα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαρτια η 960 στα χρηματα αυτα

Για ποιο λογο???Αν ειχε μικρη χρηματικη διαφορα απο την 970 θα ελεγα μαζι σου.ΑΛλα για 1080p και με τιμες να ξεκινανε απο τα 221ευρω ειναι μια χαρα καρτα. 

Αν παλι ειχαμε τις παλιες τιμες που μπορουσες να βρεις R9 290 στα 272ευρω και παλι θα ελεγα οτι οντως δεν αξιζει.Αλλα με την αυξηση τιμων που εχει γινει τελευταια ειναι μια αρκετα καλη προταση στα 220ευρω. 

 

Για αυτους που εχουν ψυχολογικο με την Vram σιγουρα υπαρχει η R9 280 αλλα πανω κατω στα ιδια ειναι και οι δυο καρτες παρολο που η δευτερη εχει 3gb Vram απλα και μονο λογω αναλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=gtx+960221ευρω η Gigabyte mini και 229 η κανονικη.

οκ αλλα στα 230 χοντρικα παιρνεις http://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html. ο μονος λογος που θα προτιμουσα την 960 ειναι αν ειχα μικρο τροφοδοτικο . ομως με 2 GB ram δεν πας πουθενα πλεον (ειδικα αν μιλαμε για μεγαλες αναλυσεις η'πανω απο ενα μονιτορ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα με τροφοδοσια δν εχω...οποτε ανετα για την 280x...απλα απο 280x θα ψαξω μονο την toxic/tri-x εκδοση.

Οσο για την 960 κ εμενα δν μου γεμιζει το ματι,αν και δν σκαμπαζω πολλα...αλλα το dx12 ποσο σημαντικο ρολο/διαφορες θα παιξει?και η 960 θα το αξιοποιει ή μπααα???παντα για 1080p ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα με τροφοδοσια δν εχω...οποτε ανετα για την 280x...απλα απο 280x θα ψαξω μονο την toxic/tri-x εκδοση.

Οσο για την 960 κ εμενα δν μου γεμιζει το ματι,αν και δν σκαμπαζω πολλα...αλλα το dx12 ποσο σημαντικο ρολο/διαφορες θα παιξει?και η 960 θα το αξιοποιει ή μπααα???παντα για 1080p ετσι...

Το ζήτημα των toxic-triOC-vaporx είναι ότι κοστίζουν από 300 ευρώ και πανω, οπότε γίνονται ασυμφορες εφοσον φτάνουν τα χρήματα μιας 290. Θεωρώ αυτη την πιο συμφέρουσα επιλογη: https://www.skroutz.gr/s/4688972/XFX-Radeon-R9-280X-3GB-Double-Dissipation-Black-Edition-R9-280X-TDBD.html

http://www.e-shop.gr/vga-vtx3d-radeon-r9-285-x-edition-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510023

 

παιδια να την χτυπησω? τα υπολοιπα ειναι i5 4460 , 8gb ram , m/b asrock h97mPRO4 , psu thermaltake smart 630W , 1080p η αναλυση

Χτύπα τη. Είναι καλή περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Σε σχεση με τν sapphire r9 280 εχουν μεγαλες διαφορες?

Δηλαδη ποια να προτιμησω απο τις 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε σχεση με τν sapphire r9 280 εχουν μεγαλες διαφορες?

Δηλαδη ποια να προτιμησω απο τις 2?

 

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-r9-285-tonga,3925.html

 

Mε λιγα λογια, νεοτερο chipset, λιγο καλυτερες επιδόσεις, περισσοτερες υποστηριζομενες τεχνολογιες τα πλεονεκτηματα της 285. Στον αντιποδα εχει 1GB μνημη λιγοτερο, το οποιο μαλλον δεν αποτελει ζητημα προς το παρον για gaming στα 1080p, και δεν αγοραζεις αυτες τις καρτες για μεγαλυτερες αναλυσεις. Συνηθως ειναι και πιο ακριβη απο την απλη 280. Θεωρω πως καλος γενικος κανονας ειναι να προτιμάς τη φθηνότερη με αξιοπρεπες συστημα ψύξης, αλλα αν εχουν την ιδια τιμη τοτε η 285 ειναι η προτιμητεα επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...