Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θέλω να "επενδύσω" σε μια αξιόλογη κάρτα γραφικών με budget τα 250 €. Παιχνίδια παίζω "αραιά και που" αλλά να τώρα που θα βγεί το GTA V θα μου την βαρέσει και θα ασχοληθώ. Επίσης κανά Multiplayer FPS ώρες ώρες. Νομίζω πρέπει να κοιτάξω προς nvidia και υποστήριξη dx12.

Το σύστημα μου είναι το παρακάτω:

 

M/B: Asus P8Z68-V PRO
CPU: Intel Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 6MB)
PSU: Coolermaster Silent Pro 500W
RAM: 8 GB Corsair Vengeance
H/D: OCZ Solid 3

 

Το σύστημα συνδεέται σε μια DELL U2311H (DVI) και μια 50" tv (HDMI) για προβολή σειρών/ ταινιών.

 

Θα εκτιμήσω κάθε βοήθεια, αφού δεν έχω γνώση της αγοράς και των προτάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

r9 280 η με ενα 50αρι ακομα r9 290.

 

Στα 200 η r9 280 https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.htmlκαι η διαφορά μέχρι την 290 είναι 120+ ευρώ από εκεί και θα χρειαστεί να αλλάξει οπωσδήποτε και τροφοδοτικό οπότε πάει κοντά στα 400 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iδιες δεν ειναι, αλλα ουτε αναλογη της 280X ή της 290 η FTW ειναι, καθως βασικα με αυτες συγκρινεται τιμολογιακα. Οπως ειπα, μονο σε περιπτωση που το τροφοδοτικο δε σηκωνει τις καρτες της AMD αξιζει η FTW. Η 285 ειναι αναλογη της 280 και της φθηνης 960 (αναλογα την υλοποιηση φυσικα), οποτε εκει γενικα ισχυει οτι διαλεγεις την πιο συμφερουσα οικονομικα. Στα benches βεβαια η 285 αποδιδει κατιτις παραπανω απο τις 2 προηγουμενες, τα 3 GB της 280 ομως τελικα μαλλον παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο.

 

Αν εχεις βεβαια benchmarks που να δειχνουν κατι διαφορετικο, θα χαρω να με διαψευσεις. ;)

 

Εσυ το αυτοκίνητο το διαλέγεις με την τελική που πιάνει;

Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Τα benches δεν είναι το παν.

Ανάμεσα στις δύο GTX 960 θα έπερνα την EVGA. Για λίγο καλύτερες επιδόσεις στα ίδια χρήματα θα πήγαινα σε R9 285.

Μην ξεχνάς ότι είναι και DX12.

r9 280 η με ενα 50αρι ακομα r9 290.

 

50αρι?

 

καμία άλλη πρόταση??? 
είναι η καλύτερη επιλογή που μπορώ να κάνω???

 

 

Δες και την R9 285. Δεν ξέρω ποιά είναι τα κριτήρια αγοράς σου αλλά πιστεύω θα σε υπερκαλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 285 υποστηρίζει κάποιες τεχνολογίες όχι τόσο σημαντικές για τον gamer, τουλάχιστον σε σχέση με τα fps, η 960 μια από τα ίδια + directx 12, το οποίο όμως δε νομίζω ότι παίζει πολύ ρόλο σε αυτού του 'κυβισμού' τις κάρτες. Αν μη τι άλλο το μικρότερο memory bandwidth της θεωρώ πως θα την προδωσει ταχύτερα σε βάθος χρόνου. Τα 3 GB συνεχίζω να πιστεύω πως αποτελούν το μεγαλύτερο ατού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.....μία γρήγορη ερώτηση ......έχω την μητρική asus maximus formula με expansion slot pci-e 2.0 και θέλω να βάλω επάνω την  asus gtx 750 ti με bus σύνδεσης pci-e 3.0........κουμπώνουν μεταξύ τους υα δύο αυτά κομμάτια;;;δουλέύουν κανονικά;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 285 υποστηρίζει κάποιες τεχνολογίες όχι τόσο σημαντικές για τον gamer, τουλάχιστον σε σχέση με τα fps, η 960 μια από τα ίδια + directx 12, το οποίο όμως δε νομίζω ότι παίζει πολύ ρόλο σε αυτού του 'κυβισμού' τις κάρτες. Αν μη τι άλλο το μικρότερο memory bandwidth της θεωρώ πως θα την προδωσει ταχύτερα σε βάθος χρόνου. Τα 3 GB συνεχίζω να πιστεύω πως αποτελούν το μεγαλύτερο ατού.

 

΄Εχει δίκιο όμως ότι το τι προτιμάει ο καθένας είναι υποκειμενικό. Το GM206 έχει π.χ. δυνατότητες multimedia που κάποιος θα τις ήθελε να τις έχει. Για το εύρος μνήμης επειδή την έχεις παρακουράσει την καραμέλα για τελευταία φορά δεν έχει σημασία ΠΟΣΟ εύρος έχει  η κάθε λύση, αλλά το ΠΩΣ την διαχειρίζεται. Και όχι δεν θα την προδώσει σε βάθος χρόνου περισσότερο ή λιγότερο από λύσεις που ανταγωνίζεται όσο εύρος και αν έχουν αυτές. Τέλος και για το ατελείωτο παραμύθι με την ποσότητα της μνήμης αυτή είναι πάντα ανάλογη με τον αριθμό των μονάδων και τις αγορές που εξυπηρετούνται. To Tahiti έχει 384μπιτο δίαυλο και 3 γίγα μνήμης γιατί αρχικά έπρεπε να εξυπηρετήσει επαγγελματικές αγορές και οτιδήπoτε double precision σε μεγαλύτερες δόσεις χρειάζεται και παραπάνω εύρος. Εφόσον η ανάγκη αυτή μετακόμισε πλέον στο Hawaii το Tonga αρκέστηκε με 256-μπιτο δίαυλο και 2 γίγα μνήμης. Αν χρειαζόταν παραπάνω μνήμη η AMD oυδέποτε τσιγγουνεύτηκε σε θέμα μνήμης και θα την είχε βγάλει στην ανάγκη με 4GB framebuffer.

 

Για να το κλείσουμε το θέμα εδώ γιατί ο χώρος εδώ είναι αφιερωμένος σε χρήστες που θέλουν μια γρήγορη βοήθεια αναβάθμισης και εσύ το έχεις το κακό συνήθεις να πλατειάζεις υπερβολικά: ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ τι προτείνει ο καθένας εφόσον είναι εντός των κανόνων, ούτε με ενδιαφέρουν οι εκάστοτε προτιμήσεις του καθένα. ΄Οταν όμως οι προτιμήσεις αυτές οδηγούν σε φανατισμό, αβάσιμες προκαταλήψεις ή μεροληψία τότε θα επέμβω.

 

Επιστροφή στο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφώνησα πως και οι άλλες κάρτες έχουν πλεονεκτήματα, ούτε ότι αποτελούν κακές επιλογές. Σαφώς και λίγο πολύ τις ίδιες ανάγκες εξυπηρετούν, και η παραπάνω μνήμη σε αυτήν την κατηγορία καρτών είναι δευτερευων χαρακτηριστικό, όπως επίσης και το ότι το εύρος του διάυλου σχετίζεται με την τεχνολογία συμπιεσης. Για όσους πρέπει να κάνουν μια επιλογή όμως, πρέπει να βασιστούν σε κάποια στοιχεία. Τα 3gb της 280 μπορεί να υπάρξουν κάποιες φορές που θα φανούν χρήσιμα, και είναι και η φθηνότερη κάρτα από τις παραπάνω. Δεν καταλαβαίνω προς τι το κυρηγμα, και εσύ την sapphire 280 προτείνεις. Το κλείνουμε εδώ το θέμα όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κουραζεστε με τιποτα εσεις οι δυο να λογομαχειτε? χαχαχαχα

 

για μπαντζετ 200-250ευρ οι καλυτερες αγορες ειναι μια 280 (οχι Χ). και στην πρασινη μια 960.

 

(καποτε ηταν καλη αγορα και  προτειναμε την 280χ, αλλα τωρα που η σκετη 280 κοστιζει μονο 200 ευρω ειναι τεφερικη για τους χρηστες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αξίζει η μεταφορά από την R9 290 στην GTX 970 ή να περιμένω τις νέες GPU της AMD;

 

΄Οχι δεν αξίζει. ΄Εχε υπόψιν σου ότι και στις νέες AMD με τα σημερινά λεφτά για μια 970/290 δεν θα βρεις κάτι συγκλονιστικά καλύτερο. Εκτός αν το κόστος δεν σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αξίζει η μεταφορά από την R9 290 στην GTX 970 ή να περιμένω τις νέες GPU της AMD;

Αν μιλαμε για αναλυση 1080p οπως αναφερθηκε πιο πανω,ουτε η 970 αξιζει,ουτε οι νεες Amd :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με την 290. Ίσα ίσα. Απλά ρωτάω αν θα έχω καλύτερες επιδόσεις με την 970. H ανάλυση που παίζω τα games είναι 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...