Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι μην την παρεις πρωτον γιατι ειναι η referance και δεν εχει πολλα μειονεκτηματα σε σχεση με τις αλλες και δευτερον τι να την κανεις?τι συστημα εχεις?μια 970 με 100 ευρο λιγοτερα θα ναι οτι πρεπει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι μην την παρεις πρωτον γιατι ειναι η referance και δεν εχει πολλα μειονεκτηματα σε σχεση με τις αλλες και δευτερον τι να την κανεις?τι συστημα εχεις?μια 970 με 100 ευρο λιγοτερα θα ναι οτι πρεπει!

+1 

 

η 970 με την 980 δεν εχει τοση μεγαλη αποσταση στις επιδοσεις, οσο εχει στην χρηματικη. χιλιες φορες να παρεις την 970 και να γλιτωσεις τοσα λεφτα.

 

http://www.skroutz.gr/s/5579878/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-WindForce-3X-OC-GV-N970WF3OC-4GD.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μην την παρεις πρωτον γιατι ειναι η referance και δεν εχει πολλα μειονεκτηματα σε σχεση με τις αλλες και δευτερον τι να την κανεις?τι συστημα εχεις?μια 970 με 100 ευρο λιγοτερα θα ναι οτι πρεπει!

έχω τον 4690κ  με την gtx770 και πρόσφατα πήρα οθόνη με ανάλυση 2560χ1440 και βλέπω ελαφρά lags όταν τα παίζω όλα σε τέρμα ρυθμίσεις όπως μου αρέσει.Αν η συγκεκριμένη msi είναι στα επίπεδα της reference 980 και δεν κάνει πολύ θόρυβο νομίζω θα την προτιμήσω έναντι της 970 καθώς 100 ευρώ διαφορά στα κάθε 2 χρόνια που κάνω αναβάθμιση δέν είναι μεγάλο ποσό.Καταλαβαίνω οτι οι reference κάρτες είναι πιό ζεστές και πιό θορυβώδες απο τις non reference αλλα τουλάχιστον δέν ζεσταίνουν το κουτί και λέω να τις δοκιμάσω αυτήν την φορά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 970 θα σου καλυψει ιδια χρονια με την 980. στο gaming. με την 770 στα 1440ρ  εννοειται οτι δεν θα παιξει ολα τερμα.

 

δικα σου λεφτα. εγω δεν θα την προτεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 1440p εχει νοημα η 980. Δεδομενου οτι ολες οι 980 με custom coolers στην ελληνικη αγορα ειναι πανακριβες, δε τη βλεπω ως κακη αγορα την MSI. Η 970 ειναι καπως λιγη στα 1440p αν θελεις να τα φουλαρεις ολα.

 

Δες μηπως σου δινουν και το witcher 3 δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις r9 280 διαβαζω πολλα προβληματα και οτι ανεβαζουν θερμοκρασιες και ειναι και και αρκετα σκαλια χειροτερες απο την 280x msi.

Γιατι τα θεωρεις πολλα για την συγκεκριμενη?

 

Exω την r9 280(gigabyte) και αυτο που δεν περίμενα ειναι η χαμηλή θερμοκρασία που παίζει η κάρτα .

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που εχω δει ειναι 66 βαθμοί(συνήθως παίζει γύρο στους 62) με του ανεμιστήρες στο 40% που δεν ακούγονται σχεδον καθόλου!

Μονο σε benchmark έφτασε με το ζόρι στους 70 .

Στα φορουμ που διαβάζω δεν εχω δει κανένα να εχει πρόβλημα με την 280,αντίθετα εχω δει πολλούς να εχουν με την 280Χ .

Αν θες μια καλύτερη καρτα πήγαινε στην 290.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω την r9 280(gigabyte) και αυτο που δεν περίμενα ειναι η χαμηλή θερμοκρασία που παίζει η κάρτα .

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία που εχω δει ειναι 66 βαθμοί(συνήθως παίζει γύρο στους 62) με του ανεμιστήρες στο 40% που δεν ακούγονται σχεδον καθόλου!

Μονο σε benchmark έφτασε με το ζόρι στους 70 .

Στα φορουμ που διαβάζω δεν εχω δει κανένα να εχει πρόβλημα με την 280,αντίθετα εχω δει πολλούς να εχουν με την 280Χ .

Αν θες μια καλύτερη καρτα πήγαινε στην 290.

Απο performance/fps πως τα παει η καρτα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο performance/fps πως τα παει η καρτα σου?

 

Oτι εχω δοκιμάσει μεχρι τωρα παίζει σε high/ultra(1080p) αλλα δεν την εχω δοκιμάσει σε κάποιο καινούριο(2014) παιχνίδι.

Πάντως δεν θα την συνιστούσα σε κάποιον που θέλει να παίζει ότι τελευταίο βγαίνει ,εκει πας σε r9 290 η gtx 970 για να εχει και κάποια αντοχή στο χρόνο .

Εγω τα προηγούμενα χρονια έπαιζα σε κοσολες και ηθελα μια καρτα να παίζει αξιοπρεπώς παιχνίδια που εχουν βγει μέχρι σήμερα καθώς ειναι αρκετά που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια σε pc που δεν εχω ασχοληθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση στους γνώστες: Το coolermaster m700 real power modular του 2009 σηκώνει gtx 980 reference? Eυχαριστώ!

Με βάση αυτο: http://www.tweaktown.com/reviews/1160/cooler_master_real_power_m700_psu/index.html φαίνεται αξιόπιστο, αρα θα την σηκώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση στους γνώστες: Το coolermaster m700 real power modular του 2009 σηκώνει gtx 980 reference? Eυχαριστώ!

Αν έχει δουλέψει έξι χρόνια το τροφοδοτικό πολύ πιθανόν να βρίσκεται στο όριο ζωής του / να μην αποδίδει πλέον όπως στην αρχή.

Καλό είναι αφού θα δώσεις κάνα 650άρι για τη κάρτα, να κάνεις και ένα έξοδο για τροφοδοτικό. Κρίμα είναι να την κουράζεις με

(πιθανές λόγω χρήσης/ηλικίας) αυξομειώσεις του ρεύματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε αυτην 

https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.htmlκαι με τα λεφτα που περισσευουν βαλε ακομη 4γιγα ραμ και εισαι κομλε.

 

καμία άλλη πρόταση??? 
είναι η καλύτερη επιλογή που μπορώ να κάνω???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία άλλη πρόταση??? 

είναι η καλύτερη επιλογή που μπορώ να κάνω???

Στα 200 ναι. Στα 260 και μεχρι τα 300 δες αυτή: http://www.skroutz.gr/s/4688972/XFX-Radeon-R9-280X-3GB-Double-Dissipation-Black-Edition-R9-280X-TDBD.html

 

Η ιδέα να προσθέσεις μνήμη είναι μάλλον καλύτερη αν το budget είναι περιορισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καμία άλλη πρόταση??? 
είναι η καλύτερη επιλογή που μπορώ να κάνω???

 

μια χαραειναι η καρτουλα αυτη!δωσε λεφτα αλλου μην δωσεις αλλα σε καρτα γτ για να δεις κατι πολυ καλυτερο πρεπει να σκασεις αλλα 100+ για 290

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...