Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα κάρτα έχεις. Κανε υπομονή να βγει το παιχνιδι και δες αν σε καλύπτει. Εκτός και αν εχει βγει κανενα demo.

 

Αν είναι να αλλαξεις την 7950, πάρε τουλάχιστον μια με DX12 υποστηριξη.

 

Περιεργο. Θα επρεπε να παίζει ειδικά σε αυτη την αναλυση. To pc σου ειναι αρκετα καλό.

Αν είναι να πας σε άλλη κάρτα τοτε GTX 960 ή R9 285.

Δοκιμασε παντως να βαλεις το pc σου σε High Performance απο τον πινακα ελεγχου.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το pc θα πετάει μπλε οθονες. Η μητρική αυτή είναι μονο για Athlon. Αν δεν τον εχεις στήσει ακομα, άλλαξε την.

 

To TR2 ανήκει στην κατηγορία Tier 5

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2055517/thermaltake-tr2-500-600-watts.html

 

Δεν θα το πρότεινα.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι μέτριο τροφοδοτικό, ούτε εγώ θα το πρότεινα για σοβαρό σύστημα. Αλλά για τα αμέσως καλύτερα θέλουμε +20 ευρώ, τα οποία δεν αξίζουν για το δεδομένο σύστημα. Αν τώρα υπάρχει η οικονομική ευχαιρια και εφόσον υπάρχει και η πρόθεση αγοράς πιο σύγχρονου συστήματος μελλοντικά, ας πάει στο superpower golden green 550w.

Δεν είναι θέμα δικής μου προσωπικής αμφισβήτησης ή άλλα ποταπά θέματα. Για λόγους ασφαλείας είπαμε να εφαρμόζουμε ότι προδιαγράφουν οι κατασκευαστές και δεν είναι εύκολο να κάνεις εξαιρέσεις για εξαιρέσεις (τροφοδοτικών) γιατί με τόσους χρήστες θα μπερδευτούμε σε άλλους κυκεώνες. Εάν τώρα θεωρείς ότι είναι εικονικά όλα τα προτεινόμενα δεδομένα μπορείς ελεύθερα να μπεις στον κόπο να κάνεις μια λίστα με αυτά που θεωρείς εσύ μη εικονικά, αλλά για ότι τυχών πάει στραβά με κάποιον χρήστη και την τυχών αναβάθμισή του θα αναλάβεις και την ανάλογη ευθύνη.

 

Οι κανόνες σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι για να δημιουργούν μικρούς δικτάτορες, αλλά απλά για να διασφαλίσουν όσο γίνεται οι χρήστες που έρχονται για βοήθεια. Μακριά από μένα τέτοιες μικροπρέπειες...

Σε παρεξήγησα, λυπάμαι. Καταλαβαίνω ότι τα στάνταρ τέθηκαν αυστηρά γιατί better safe than sorry, αλλά εφόσον λιγο πολυ συμφωνουμε ότι τα προτεινόμενα των κατασκευαστών είναι πολύ συντηρητικά, γιατί να μην χρησιμοποιηθεί σαν μπούσουλας η λίστα που έχεις παραθεσει στο πρώτο ποστ σου και η ανάλογη λίστα στο forum της msi? Δεν συμφωνείτε ότι παρέχουν αρκετό συντελεστή ασφαλείας για όσους έχουν στοιχειωδώς ποιοτικο τροφοδοτικό; Αν μη τι άλλο, γλιτώνουμε και χρήματα στους ενδιαφερομενους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό εδώ http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm  που έχω συμπεριλάβει εδώ http://www.insomnia.gr/topic/515009-βοηθεια-για-αναβαθμιση-καρτασ-γραφικων/?p=52887429 προτείνει ελάχιστο τροφοδοτικό για 290 στα 650W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό εδώ http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm  που έχω συμπεριλάβει εδώ http://www.insomnia.gr/topic/515009-βοηθεια-για-αναβαθμιση-καρτασ-γραφικων/?p=52887429 προτείνει ελάχιστο τροφοδοτικό για 290 στα 650W.

 

To γνωριζω, και εγω στις νεες συνθεσεις αυτον τον οδηγο ακολουθω. Αλλα στις περιπτωσεις που το τροφοδοτικο προυπαρχει, προτιμω να χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο: https://forum-en.msi.com/faq/article/power-requirements-for-graphics-cards, διοτι επειδη αναγραφει και τα απαιτουμενα amber στην +12V rail, ειναι λιγοτερο συντηριτικος και ετσι καποιες φορες γλιτωνεται η αλλαγη του τροφοδοτικου. Στην συγεκριμενη περιπτωση, το 550αρι XFX πληρει τις προυποθεσεις για την 290. Το θεωρω αξιοπιστο site, υπαρχει καποια αντιρρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γνωριζω, και εγω στις νεες συνθεσεις αυτον τον οδηγο ακολουθω. Αλλα στις περιπτωσεις που το τροφοδοτικο προυπαρχει, προτιμω να χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο: https://forum-en.msi.com/faq/article/power-requirements-for-graphics-cards, διοτι επειδη αναγραφει και τα απαιτουμενα amber στην +12V rail, ειναι λιγοτερο συντηριτικος και ετσι καποιες φορες γλιτωνεται η αλλαγη του τροφοδοτικου. Στην συγεκριμενη περιπτωση, το 550αρι XFX πληρει τις προυποθεσεις για την 290. Το θεωρω αξιοπιστο site, υπαρχει καποια αντιρρηση?

καθε υλοποιηση εχει και διαφορετικες απαιτησεις στο ρευμα της καρτας. ασχετως που ειναι ιδιο τσιπ. αυτος ο κανονας εχει μπει εδω και καιρο. ειτε εχεις δικιο ειτε οχι δεν μπορεις με την πρωτοβουλια σου να προτεινεις τροφοδοτικα. πχ θα πεσει στα χερια του χρηστη ελαττωματικο τροφοδοτικο και καει το συστημα. ποιος θα τα ακουσει μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γνωριζω, και εγω στις νεες συνθεσεις αυτον τον οδηγο ακολουθω. Αλλα στις περιπτωσεις που το τροφοδοτικο προυπαρχει, προτιμω να χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο: https://forum-en.msi.com/faq/article/power-requirements-for-graphics-cards, διοτι επειδη αναγραφει και τα απαιτουμενα amber στην +12V rail, ειναι λιγοτερο συντηριτικος και ετσι καποιες φορες γλιτωνεται η αλλαγη του τροφοδοτικου. Στην συγεκριμενη περιπτωση, το 550αρι XFX πληρει τις προυποθεσεις για την 290. Το θεωρω αξιοπιστο site, υπαρχει καποια αντιρρηση?

 

Υπάρχει αντίρρηση γιατί δεν βλέπω τον λόγο όπως είπα ήδη να κάνω εξαιρέσεις. Αν έχεις τόση καούρα να προτείνεις συγκεκριμένα τροφοδοτικά σε χρήστες κάντο μέσω PM. Απορώ γιατί το συζητάμε ακόμα. Η διαφορά τιμής από 550 σε 650 τροφοδοτικό είναι συνήθως μονοψήφιο ποσό και στην περίπτωση που το τροφοδοτικό το έχει από την εποχή του Νώε έτσι κι αλλιώς είναι ενδεδειγμένο να αλλαχτεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμενος χρηστης εχει ηδη το XFX το 550αρι, και στο site τα minimum δεν τα βγαλανε στην τυχη, τα βγαλανε μετα απο μετρησεις. Ο λογος που ειναι σχετικα χαμηλα ειναι επειδη απορριψανε το Furmark ως benchmark και λαβανε υποψιν τους μονο πραγματικες καταστασεις gaming. Και το XFX TS 550W δινει +10 Αmber παραπανω απο τα minimum, επομενως δεν φαινεται οριακο.

 

Ξαναλεω, δεν προτεινω αυτο το τροφοδοτικο για την 290, δεν ειναι ιδανικο. Αλλα αν ηδη το εχεις, και θελεις να αναβαθμισεις την καρτα γραφικων, φαινεται επαρκες για να σηκωσει μια 290 για gaming, oσο δεν τρεχεις Furmark ή δεν κανεις OC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ μια γρηγορη ερωτηση

 

να παρω Gigabyte GeForce GTX960 2GB OC ~225 €

 

ή

 

EVGA GeForce GTX960 2GB FTW ACX 2.0+ ~270 €

 

(εχω ψαξει η καλυτερη που μπορω να βαλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ μια γρηγορη ερωτηση

 

να παρω Gigabyte GeForce GTX960 2GB OC ~225 €

 

ή

 

EVGA GeForce GTX960 2GB FTW ACX 2.0+ ~270 €

 

Φυσικα και την πρωτη. Στα 270 ευρω ειναι απαραδεκτη αγορα η 960, η 280Χ ειναι καλυτερη και φθηνοτερη, η 290 ειναι πολυ καλυτερη και ελαχιστα μονο ακριβοτερη αναλογικα. Εξαιρεση αποτελει η περιπτωση το τροφοδοτικο σου να μην σηκωνει της καρτες της AMD. Τι τροφοδοτικο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και την πρωτη. Στα 270 ευρω ειναι απαραδεκτη αγορα η 960, η 280Χ ειναι καλυτερη και φθηνοτερη, η 290 ειναι πολυ καλυτερη και ελαχιστα μονο ακριβοτερη αναλογικα. Εξαιρεση αποτελει η περιπτωση το τροφοδοτικο σου να μην σηκωνει της καρτες της AMD. Τι τροφοδοτικο εχεις?

Έχω Bitmore :P 550W 75% έχει ενα 6+2 pin και καθώς οτιδήποτε πάνω από μια amd r7 265 φοβάμαι να βάλω :P.

Έχεις να προτείνεις καλύτερη έκδοση της 960;

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και την πρωτη. Στα 270 ευρω ειναι απαραδεκτη αγορα η 960, η 280Χ ειναι καλυτερη και φθηνοτερη, η 290 ειναι πολυ καλυτερη και ελαχιστα μονο ακριβοτερη αναλογικα. Εξαιρεση αποτελει η περιπτωση το τροφοδοτικο σου να μην σηκωνει της καρτες της AMD. Τι τροφοδοτικο εχεις?

 

Γιατι φυσικά; Τις θεωρείς ίδιες; Εκτός απο GPU. Οτι πληρώνεις παίρνεις. Η ftw είναι κάτι σαν GTi έκδοση :)

Ως εναλλακτική θα έλεγα μόνο την R9 285.

Έχω Bitmore :P 550W 75% έχει ενα 6+2 pin και καθώς οτιδήποτε πάνω από μια amd r7 265 φοβάμαι να βάλω :P.

Έχεις να προτείνεις καλύτερη έκδοση της 960;

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

 

Καλό είναι να αλλάξεις και το τροφοδοτικό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι φυσικά; Τις θεωρείς ίδιες; Εκτός απο GPU. Οτι πληρώνεις παίρνεις. Η ftw είναι κάτι σαν GTi έκδοση :)

Ως εναλλακτική θα έλεγα μόνο την R9 285.

 

Καλό είναι να αλλάξεις και το τροφοδοτικό. :P

 

Iδιες δεν ειναι, αλλα ουτε αναλογη της 280X ή της 290 η FTW ειναι, καθως βασικα με αυτες συγκρινεται τιμολογιακα. Οπως ειπα, μονο σε περιπτωση που το τροφοδοτικο δε σηκωνει τις καρτες της AMD αξιζει η FTW. Η 285 ειναι αναλογη της 280 και της φθηνης 960 (αναλογα την υλοποιηση φυσικα), οποτε εκει γενικα ισχυει οτι διαλεγεις την πιο συμφερουσα οικονομικα. Στα benches βεβαια η 285 αποδιδει κατιτις παραπανω απο τις 2 προηγουμενες, τα 3 GB της 280 ομως τελικα μαλλον παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο.

 

Αν εχεις βεβαια benchmarks που να δειχνουν κατι διαφορετικο, θα χαρω να με διαψευσεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο φορουμ μια γρηγορη ερωτηση

 

να παρω Gigabyte GeForce GTX960 2GB OC ~225 €

 

ή

 

EVGA GeForce GTX960 2GB FTW ACX 2.0+ ~270 €

 

(εχω ψαξει η καλυτερη που μπορω να βαλω)

 

Πάρε την πρώτη την οποία μπορείς να βρεις και λίγο φθηνότερη: http://www.skroutz.gr/s/6081259/Gigabyte-GeForce-GTX960-2GB-OC-GV-N960IXOC-2GD.html

 

Γιατί αν κάτσεις και ασχοληθείς με τα παραπάνω κοκκόρια θα αργήσει ΠΟΛΥ να ξημερώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα μια r9 280x matrix platinum από ένα παλικάρι εδώ μέσα.Το ερώτημα μου είναι αξίζει να πάρω άλλη μια ίδια η να την πουλήσω και να πάω σε κάτι πιο δυνατό..?Παίζω σε 2 οθόνες και συνήθως κάνω και stream.

Να σημειωθεί ότι δεν μπορώ να βρω σε κανένα ελληνικό κατάστημα την MP οπότε για μεταχειρησμενη με κόβω...

Το υπόλοιπο Pc μου.

 

*Corsair 100r Window.

*MSI z87-g45 Gaming.

*Intel core i5 4670κ @4.0ghz.

*Corsair Vengeance 16gb @1866mhz.

*Asus Matrix R9 280x Platinum 3gb.

*Samsung Evo 120gb & Toshiba 1TB @7200 rpm.

*Corsair RM series 850w.

 

Ευχαριστώ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...