Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομως η 960 ειναι new δεν παιζει ρολο αυτο? Οτι εχει support για hdmi 2, direct x12?

 

Το λεω επειδη το σκεφτομαι και εγω κοντα στα 250 ευρω αυτη την στιγμη... Και τωρα θα παιζω στα 1080 και αν παω αργοτερα σε 1440p μπορω να βαλω sli! (Ερωτησεις και υποθεσεις κανω γτ δεν εχω και μεγαλη ιδεα)

και να κανεις sli παλι 2γιγα θα ειναι. ειδηκα αν θα πας σε 1440ρ, χιλιες φορες καλυτερα να παρεις την 280. εχουν πολυ μικρη διαφορα στις επιδοσεις που δεν αξιζει να τις ζυγιζεις και πολυ. παρα μονο που εχει λιγοτερη καταναλωση η 960.

 

με 260 ευρω πας και σε μια 280χ που ειναι πιο δυνατη http://www.skroutz.gr/s/4688972/XFX-Radeon-R9-280X-3GB-Double-Dissipation-Black-Edition-R9-280X-TDBD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ομως η 960 ειναι new δεν παιζει ρολο αυτο? Οτι εχει support για hdmi 2, direct x12?

 

Το λεω επειδη το σκεφτομαι και εγω κοντα στα 250 ευρω αυτη την στιγμη... Και τωρα θα παιζω στα 1080 και αν παω αργοτερα σε 1440p μπορω να βαλω sli! (Ερωτησεις και υποθεσεις κανω γτ δεν εχω και μεγαλη ιδεα)

 

Το sli σε βάθος χρόνου ποτέ δεν υλοποιείται. Κάτι θα γίνει πάντα και πας σε καινούρια κάρτα :)

Σε 1080p η GTX 960 είναι άψογη. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση μιας και έχει και Directx12 υποστήριξη.

παιδια καλησπερα.πηρα ενα σταθερο καινουργιο και λεω να παρω μια καρτα γραφικων καλη τωρα μιας και ειμαι με μονο με του επεξεργαστη.λεω να παρω αυτην εδω.http://www.e-shop.gr/vga-evga-geforce-gtx-750-ti-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.519097δε ξερω αλλα μ φενεται η πιο σωστη.δεν ηξερα απο καρτες γενικα πολλα αλλα αποτι ειδα ειναι ολοκληρη επιστημη.ενα pc μονη της.το συστημα μ ειναι i5 4460 μητρικη asus h97pro τροφοδοτικο thermaltake 630w πειτε μ τη γνωμη σας αλλα τα χρηματα να μην αναιβουν αλλο παρακαλω γιατι ηδη πηγα πολυ

 

Σε GTX 750 ti καλύτερα δες αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/4536329/EVGA-GeForce-GTX750-Ti-2GB-ACX-Cooler-FTW-02G-P4-3757-KR.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση επειδή είμαι εκτός "παιχνιδιού" πολυ καιρό...

 

Παίζω μολις ενα δυο παιχνίδια το χρόνο και το witcher 3 θα ναι ενα από αυτα.

 

Σε 1920Χ1200 θα με καλύψει η κάρτα της υπογραφής μου? για τέρμα ρυθμίσεις πάντα.

 

Αν όχι σε ποια κάρτα να πάω, πουλώντας φυσικά αυτή που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση επειδή είμαι εκτός "παιχνιδιού" πολυ καιρό...

 

Παίζω μολις ενα δυο παιχνίδια το χρόνο και το witcher 3 θα ναι ενα από αυτα.

 

Σε 1920Χ1200 θα με καλύψει η κάρτα της υπογραφής μου? για τέρμα ρυθμίσεις πάντα.

 

Αν όχι σε ποια κάρτα να πάω, πουλώντας φυσικά αυτή που έχω.

R9 290-290x απο Amd για τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει η περαιτέρω διαφορα για την "Χ"? ή απλα παίρνω την 290 και κλοκαρω στα ρολόγια της Χ?

Βλεπω να παίρνω την πιο φθηνή υλοποίηση ομως διότι δε βλβλεπω να αξιζουν οι ντενεκ ψυκτρες κι οι φανφάρες.

 

Δεν ειναι πιο vfm οι αβτιστοιχες nvidia?

Δεν εχω θεμα με μαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει η περαιτέρω διαφορα για την "Χ"? ή απλα παίρνω την 290 και κλοκαρω στα ρολόγια της Χ?

Βλεπω να παίρνω την πιο φθηνή υλοποίηση ομως διότι δε βλβλεπω να αξιζουν οι ντενεκ ψυκτρες κι οι φανφάρες.

Δεν ειναι πιο vfm οι αβτιστοιχες nvidia?

Δεν εχω θεμα με μαρκα

Δε θα έχουν μεγάλη διαφορά οποία και να πάρεις. Οπότε καλό είναι να πάρεις την δυνατότερη που μπορείς. Αν λοιπόν αντέχεις μια 970, προτίμησε τη. Αλλιώς πάρε μια 290.

Δε θα έχουν μεγάλη διαφορά από την 7950 οποία και να πάρεις. Οπότε καλό είναι να πάρεις την δυνατότερη που μπορείς. Αν λοιπόν αντέχεις μια 970, προτίμησε τη. Αλλιώς πάρε μια 290.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, βλέπω σκρουτζ στα 370ε (πανω κατω) και μια 290Χ και μια 970.

 

Αντικειμενικά ποια είναι η δυνατότερη κάρτα; ή κλασσικά, δε μπορεί να το πεί καποιος αυτό, διότι ιενια αναλόγως το παιχνίδι ή το benchmark ?

 

Ψαχνω benches αλλα βλέπω μονο κατι συγκρίσεις οτι να'ναι...δε βρήκα κατι που ν τις συγκρίνει σε marks, σε κανα 2-3-4-5-10 παιχνίδια κτλ κτλ κτλ.

 

Αν έχεις κάποιο λινκ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τα 1080p η 970 εχει συνηθως ενα μικρο προβαδισμα, στις μεγαλυτερες αναλυσεις οι ρολοι αντιστρεφονται, μαλλν λογω της λιγοτερης μνημης. Αλλα η 970 εχει και το πλεον της καλυτερης αυτονομιας και των πιο συγχρονων τεχνολογιων που προσφερει. Αν βρεις καποια ευκαιρια παρτην οτι καρτα και να ειναι, εγω εχω παρει μια evga supercloked 2.0 970 sta 363. Μεχρι τα 400 ευρω, νομιζω πως η καλυτερη υλοποιηση ειναι η 970 gigabyte g1 gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

xmm, εγώ εδώ βλέπω πως μεχρι την ανάλυση που με ενδιαφέρει (1080p) σε άλλα παιχνίδια υπερτερεί η μια της άλλης. Πράγμα λογικό, μια ζωή γίνεται.

 

Αυτο που μου κάνει εντύπωση, ειναι πως αντιστράφηκαν οι ρόλοι στη κατανάλωση, ειτε idle, είτε σε φορτίο αλλά και οι θερμοκρασίες. Βέβαια, δε ξέρουμε αν παίζει κάποια λαμογια στις υλοποιήσεις των τεστς.

 

Θα πάρω λογικα τη φθηνότερη που θα βρώ, δε θα ξαναδώσω χρήματα για υλοποιήσεις σαν αυτή που'χω, διότι δε τα χρησιμοποιώ τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα της υπογραφης μου σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα γραφικων, ο λογος ειναι οτι σε αναλυση 1600Χ1050 δεν παιζω στο τερμα ενα παιχνιδι που με ενδιαφερει (titanfall), πουλωντας την 750 +100€ τι θα προτεινατε??? Να κανω λιγο ακομα υπομονη και να παω κατευθειαν σε μια 970 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να περιμενεις λιγο και να πας στην 970 ειναι μια πολυ καλη επιλογη!

αλλιως πουλωντας την πας σε 960 ισως και σε 280(μεχρι εδω σε amd λογω τροφοδοτικου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα της υπογραφης μου σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα γραφικων, ο λογος ειναι οτι σε αναλυση 1600Χ1050 δεν παιζω στο τερμα ενα παιχνιδι που με ενδιαφερει (titanfall), πουλωντας την 750 +100€ τι θα προτεινατε??? Να κανω λιγο ακομα υπομονη και να παω κατευθειαν σε μια 970 ??

 

Σαφως μια 970 αποτελει την καλυτερη επιλογη. Ομως και απο την 280 και πανω κανεις σοβαρη αναβαθμιση, αν μαλιστα παιζεις αποκλειστικα titanfall και δε σκοπευεις να αλλαξεις οθόνη, δεν υπαρχει λογος να παρεις τοσο ακριβη καρτα. Το τροφοδοτικο σου αντεχει και την 290, αν και την 290Χ θα την απευφευγα.

 

Εγω στη θεση σου θα επερνα αυτη: http://www.specialprice.gr/el/sapphire-amd-r9-280-oc-dual-x-boost-11230-00-20g, εναλλακτικα αυτη: http://www.terrashop.gr/index.php/gainward-pcie-2gb-gf-gtx960-phantom-dp-h-2-dvi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmm, εγώ εδώ βλέπω πως μεχρι την ανάλυση που με ενδιαφέρει (1080p) σε άλλα παιχνίδια υπερτερεί η μια της άλλης. Πράγμα λογικό, μια ζωή γίνεται.

 

Αυτο που μου κάνει εντύπωση, ειναι πως αντιστράφηκαν οι ρόλοι στη κατανάλωση, ειτε idle, είτε σε φορτίο αλλά και οι θερμοκρασίες. Βέβαια, δε ξέρουμε αν παίζει κάποια λαμογια στις υλοποιήσεις των τεστς.

 

Θα πάρω λογικα τη φθηνότερη που θα βρώ, δε θα ξαναδώσω χρήματα για υλοποιήσεις σαν αυτή που'χω, διότι δε τα χρησιμοποιώ τόσο.

Αν πάς σε 970 , μήν σε νοιάζει η υλοποίηση ,όλες είναι περίπου ίδιες και εξίσου καλές και παρουσιάζουν μικρές διαφορές .Αν πας όμως σε 290χ πρέπει να προσέξεις καθώς είναι κάρτα που ανεβάζει 90 βαθμούς και απο "design" με οτι αυτο συνεπάγεται .Γενικά ,πέρα απο τα benchmarks ,αυτο που  παρατηρείται σε real-life πέρα απ'τα fps είναι πως στην περίπτωση της 970 ,κατα πάσα πιθανότητα θα έχεις να κάνεις με coil whine (αν δεν ξέρεις τι ειναι γκουγκλαρε) χωρίς αυτο να σημαίνει οτι  δεν υπάρχει πιθανότητα να έχεις και στη 290χ .Απ'την μεριά της 290χ τώρα ,έχεις κατανάλωση και θερμοκρασίες τα οποία έχουν προφανώς αντίκτυπο και στο overclockability / θόρυβο ανάλογα πάντα με την υλοποίηση ,είναι αρκετά πιο παλιά κάρτα (long term support,δεν προσμένονται πολλοί performance drivers) και τέλος ,γενικά τείνουν να είναι λίγο πιο "buggy" απο άποψη driver fails ,black screens κτλπ .Απ'την άλλη βέβαια τα πρώτα τέστς σε directx12 ,δείχνουν ότι η 290χ κερδίζει πολύ έδαφος απ'το νεο API και φαίνεται να ξεπερνάει επιδόσεις ακριβότερων καρτών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως μια 970 αποτελει την καλυτερη επιλογη. Ομως και απο την 280 και πανω κανεις σοβαρη αναβαθμιση, αν μαλιστα παιζεις αποκλειστικα titanfall και δε σκοπευεις να αλλαξεις οθόνη, δεν υπαρχει λογος να παρεις τοσο ακριβη καρτα. Το τροφοδοτικο σου αντεχει και την 290, αν και την 290Χ θα την απευφευγα.

 

Εγω στη θεση σου θα επερνα αυτη: http://www.specialprice.gr/el/sapphire-amd-r9-280-oc-dual-x-boost-11230-00-20g, εναλλακτικα αυτη: http://www.terrashop.gr/index.php/gainward-pcie-2gb-gf-gtx960-phantom-dp-h-2-dvi.html

 

Μια 290 σε 550-άρι τροφοδοτικό; Για τελευταία φορά θα τηρηθούν οι ελάχιστες προδιαγραφές των κατασκευαστών για τροφοδοτικά  εδώ στο forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...