Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω ρίξει αρκετά λεφτά θα ήθελα να είναι όσο futureproof γίνεται για αυτό και λέω για CF/SLI.Αξίζει να πάω στην υλοποίηση των 8gb ή να πάω για τα 4?

 

Εάν το αντέχει το πορτοφόλι σου να πάρεις μια 290Χ 8GB παρ΄την. Πλην μιας εφαρμογής δεν είδα διαφορά επιδόσεων με μια 290X 4GB αλλά αισθητές διαφορές στα frame timings. Aν όντως ανησυχείς για την μνήμη της 970, θα ανησυχήσεις και για την μνήμη μιας 290X 4GB, τα 512ΜΒ παραπάνω γρήγορης μνήμης στην τελευταία δεν χρυσώνουν κανένα χάπι. Η μόνη διαφορά που θα σου προσφέρει η 290Χ 8GB είναι ότι ελαχιστοποιεί ή εξαφανίζει κάθε πιθανό micro-stuttering. Θα τα έχεις ως ένα βαθμό στην 4GB 290X και μια στάλα περισσότερο σε μια 970. Αν θεωρείς ότι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά παραπάνω καν' το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω που ειχα ενα παλιο 500αρι εδινε  36A στην 12V :D

Επισης θελω να ρωτησω και εγω κατι...

Αναμεσα στην GTX 750 και R7 260X ποια προτιματε?

Δεν έχουν τρελές διαφορές,εγώ θα έπαιρνα 750 λόγω κατανάλωσης/αρχιτεκτονικής Maxwell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω το εξής σύστημα :

 

i5-2500k

Asus p8h61PRO

8Ram

560 ΤΙ

Ψάχνω κάρτα γραφικών για να παίξω witcher και divison αργότερα όσο καλύτερα γίνεται.Λεφτά σε οτι πιο vfm υπάρχει. υποθέτω 200-300 cap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω το εξής σύστημα :

 

i5-2500k

Asus p8h61PRO

8Ram

560 ΤΙ

Ψάχνω κάρτα γραφικών για να παίξω witcher και divison αργότερα όσο καλύτερα γίνεται.Λεφτά σε οτι πιο vfm υπάρχει. υποθέτω 200-300 cap

 

Καλησπερα. Υποθέτοντας οτι το τροφοδοτικο σου αντέχει, πας σε μια 290 ή 280x αναλογα με το budget σου.

280Χ: https://www.skroutz.gr/s/4688972/XFX-Radeon-R9-280X-3GB-Double-Dissipation-Black-Edition-R9-280X-TDBD.html

290: http://www.skytechshop.gr/hardware/graphic-cards/vtx3d-radeon-r9-290-4gb-gddr5-v2 (μας τελειωσε η Sapphire Tri-OC στα 320 ευρω)

Δεν έχουν τρελές διαφορές,εγώ θα έπαιρνα 750 λόγω κατανάλωσης/αρχιτεκτονικής Maxwell.

 

Τρελες διαφορες δεν εχουν, αλλα ειναι σημαντικες υπερ της 260Χ. Αν αντεχει το τροφοδοτικο, πας σιγουρα στην 260Χ για επιδόσεις.

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι έχεις ΑΜ3 mobo που δεν υποστιρίζει τους FX οπότε πάς για για κανένα used phenom ii x6 ή αλλάζεις mobo.

Για το δεύτερο σύστημα ισως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα αν έχει pci express 1.0 αν και λογικά θα έχει pci express 2.0 οπότε δεν έχεις θέμα αν και μπορεί να χρειάζεται κάποια αναβάθμιση στο bios για να "δεί" την καινούρια κάρτα.

 

Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες!

 

Τελικά παρήγγειλα την ΑSUS R9 270 OC (προτίμησα το όνομα κ τα 3 χρόνια εγγύηση της asus παρά την ελαφρώς πιο γρήγορη XFX R9 270X) , έναν phenom ii x6 1090t + 4GB ram ακόμα.

 

Ελπίζω να δουλέψουν, για αναβαθμισούλα πήγαινα αναβαθμισάρα έκανα τελικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

πέρασα τα windows 8.1 στο desktop μου και ανακάλυψα οτι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δεν υποστηρίζεται απο την amd. 

 

η μητρική είναι αυτή

 

http://www.msi.com/product/mb/760GME51.html#hero-specification 

και η κάρτα στα 7 φαινόταν σαν ati hd 3000

 

η χρήση που κάνω είναι ίντερνετ office autocad καθόλου gaming και χρήση του pc ως plex server για να μοιράζει στις tv ταινίες και σειρές,

 

με ενδιαφέρει να πάρω μια καρτα αθόρυβη και φτηνή μιας και ο μονος λόγος που θέλω να αλλάξω την ενσωματωμένη ειναι η υποστήριξη στα 8.1 και στα επερχομενα  10.

 

στο σκρουτζ με αυτα τα κριτήρια βλέπω σαν chipset

gf210

radeon 5450

radeon 6450

geforce gt610

radeon r5 230

geforce 720 η 730

 

μετά ξεπερνάν τα 50 ευρώ τα οποία δεν θέλω να τα περάσω.

 

δεδομένου ότι η επαφή μου με την τεχνολογία είναι περιορισμένη τα τελευταία χρόνια οπότε δεν γνωρίζω τις κατηγορίες των καρτών μπορείτε να μου πείτε τι θα παίρνατε για τις απαιτήσεις μου?

 

ps1. επεξεργαστη έχω amd athlon II X2 440 ο οποίος αν θυμάμαι καλά προέκυψε απο unlock της μητρικης σε sempron 

 

ps2. με καρφωτους driver κατάφερα στα 8.1 να δει την κάρτα γραφικών αλλά κολλάει το συμπαν σε κατάσταση να μπορεις να ανοίξεις μια σελίδα στο internet πχ mediamarkt, sdna και λοιπα και να χάνει καρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παλικάρια :)

 

Δεν είναι ακριβώς αναβάθμιση αλλά δεν θέλω να ανοίξω θέμα για 1-2 απαντήσεις.

 

Λοιπόν, μια 7600gs μπορεί να παίξει 1080p ταινίες mkv, mp4 κτλ μαζί με έναν e6300 και 2 gb ram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνω μια καρτα γραφικων γυρω στα 200 ευρω..

Ειμαι αναμεσα στην r9 280 και στην Nvidia GTX 960..

 

Προβληματιζομαι λιγακι με τα ρευματα καθως εχω για PSU το CX430 της Corsair,και ξερω οτι οι AMD ειναι πιο απαιτητικες σε watt..Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνω μια καρτα γραφικων γυρω στα 200 ευρω..

Ειμαι αναμεσα στην r9 280 και στην Nvidia GTX 960..

 

Προβληματιζομαι λιγακι με τα ρευματα καθως εχω για PSU το CX430 της Corsair,και ξερω οτι οι AMD ειναι πιο απαιτητικες σε watt..Τι προτεινετε?

Με το τροφοδοτικο που εχεις εννοειται 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νμζ οτι δεν θα ρισκαρα την 280 σε τοσα λιγα watt...αλλα αν μπορεις να δωσεις ενα 60αρι παραπανω να παρεις τ thermaltake 630 και την 280 θα ηταν πολυ καλη επιλογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνω μια καρτα γραφικων γυρω στα 200 ευρω..

Ειμαι αναμεσα στην r9 280 και στην Nvidia GTX 960..

 

Προβληματιζομαι λιγακι με τα ρευματα καθως εχω για PSU το CX430 της Corsair,και ξερω οτι οι AMD ειναι πιο απαιτητικες σε watt..Τι προτεινετε?

αρκει να παιζεις με αναλυση οχι πανω απο 1080ρ γιατι με τα λιγα 2 γιγα ραμ της 960 θα χεις θεμα με τους πιο απαιτητικους τιτλους παιχνιδιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκει να παιζεις με αναλυση οχι πανω απο 1080ρ γιατι με τα λιγα 2 γιγα ραμ της 960 θα χεις θεμα με τους πιο απαιτητικους τιτλους παιχνιδιων

Καλα και με τα 3gb Vram σε 1080p ισως εχει θεματα σε πιο απαιτητικους τιτλους μην νομιζεις. Θα το δουμε τωρα και με το Witcher 3 οταν με το καλο βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω Στο pc εχω μονο εναν ssd ,ουτε καν οπτικο μεσο..Θα τα βρει σκουρα το cx430 με την R9 280? Εχω βεβαια κ καθεται στην ακρη ενα παλιο thermaltake toughpower 750 watt αλλα το εχω απο το 08 κ το φοβαμαι λιγακι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...