Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κορυφαιες υλοποιησεις της 290 στην Ελλαδα νομιζω πως ειναι της Sapphire, η Vapor-X και η Tri-OC. H τελευταια κοστιζει και μονο 320 ευρω, οποτε ειναι καλυτερη αγορα.

 

Επισης, στα 375 ευρω δεν μπορεις να αγνοησεις την τιμη, αφου με τοσα αγοραζεις GTX 970 σαν και αυτη: http://www.specialprice.gr/el/gigabyte-gtx-970-rev10-gv-n970wf3oc-4gdη οποια ειναι καλυτερη καρτα.

Και ξαναλεω, 315 στο newsletter του eshop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

xaxaxa

 

εε.. ποια να προτιμήσω για gaming σε 1080p;;!

το ευνοητο , τον μεγαλυτερο διαυλο και την περισσοτερη μνημη . και μην μου στειλει κανεις λινκς απο στημενα benchmarks , η nvidia πληρωνει αδρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ευνοητο , τον μεγαλυτερο διαυλο και την περισσοτερη μνημη . και μην μου στειλει κανεις λινκς απο στημενα benchmarks , η nvidia πληρωνει αδρα....

 

Ας αποφασίσει μόνος του τι θέλει να πάρει και ας απευθυνθεί στα κατά εσένα στημένα benchmarks. Ωστόσο εγώ εδώ μέσα δεν θα ανεχτώ αιχμές και εμπρηστικές δηλώσεις αυτού του είδους όποια εταιρεία θέλουν αυτές να αφορούν και αυτό επειδή θέλουμε να είμαστε αμερόληπτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω μια καρτα γραφικων για ενα φιλο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.. μονο για κανα pro 14 15 γιατι δεν ασχολειται πολυ με υπολογιστες.. εχετε κατι να προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω μια καρτα γραφικων για ενα φιλο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.. μονο για κανα pro 14 15 γιατι δεν ασχολειται πολυ με υπολογιστες.. εχετε κατι να προτεινετε?

 

Tην 260Χ που εχω ποσταρει παραπανω, αν και αποκλειστικα μονο για pro μπορει να παρει και καμια GT 630 GDDR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρέλαβα την κάρτα που μου προτείνατε GTX 960 gigabyte windfore 2gb έχω να πω τα καλύτερα μια ερώτηση μονο είδα πως η G1  έχει led αυτή έχει;; γιατί δεν βρίσκω κάπου να λέει αν έχει η όχι φαντάζομαι πως όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη στον εξής προβληματισμό μου.

 

CPU: i7 4790k

MOBO : Asus Z97 Pro Gamer

PSU : Corsair Rm series 850

RAM : Corsair Vengeance Pro 16GB DDR3-2133MHz 

 

Παραπάνω αναφέρεται το σύστημά μου.Το δίλημμα μου είναι στο τι πρέπει να επιλέξω ανάμεσα στη EVGA 970 FTW ή στην TRI-X 290x (4gb) ή 8Gb.Η ανάλυση που θα χρησιμοποιήσω είναι 1440p.Να αναφέρω οτι μελλοντικά σίγουρα θα πάω σε SLi / CF όποια και αν είναι η επιλογή.Με προβληματίζει το γνωστό θέμα της 970 για αυτό και μπαίνω σε σκέψεις να κοιτάξω προς 290x όχι ότι προτιμώ απαραίτητα την πράσινη.Επίσης αν ζοριστώ λίγο πάω σε 980 αλλά το θεωρώ ύστατη λύση.Ελπίζω να μην χρειαστεί.Επίσης το ξέρω οτι αν πάω σε CF 290x  θα πρέπει λογικά να αλλάξω PSU αλλά δεν με απασχολεί αυτό.Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να κανεις SLI , CROSSFIRE . παρε μια και καλη . εγω θα πηγαινα στην 290Χ

Επειδή έχω ρίξει αρκετά λεφτά θα ήθελα να είναι όσο futureproof γίνεται για αυτό και λέω για CF/SLI.Αξίζει να πάω στην υλοποίηση των 8gb ή να πάω για τα 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ρίξει αρκετά λεφτά θα ήθελα να είναι όσο futureproof γίνεται για αυτό και λέω για CF/SLI.Αξίζει να πάω στην υλοποίηση των 8gb ή να πάω για τα 4?

http://www.tweaktown.com/tweakipedia/68/amd-radeon-r9-290x-4gb-vs-8gb-4k-maxed-settings/index.html

δεν νμζ οτι αξιζει...μιλαμε για ελαχιστα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ρίξει αρκετά λεφτά θα ήθελα να είναι όσο futureproof γίνεται για αυτό και λέω για CF/SLI.Αξίζει να πάω στην υλοποίηση των 8gb ή να πάω για τα 4?

Δεν υπαρχει η εννοεια Futureproof αγαπητε. Οσο και αν νομιζεις οτι θα γλυτωσεις χρηματα τοσο περισσοτερα χρηματα θα καταλληξεις να δωσεις. Ηδη οι παραπανω αγορες σου αυτο δειχνουν πχ σε επεξεργαστη σε σχεση με ενα i5 και τροφοδοτικο που θα μπορουσες να βρεις και πολυ φθηνοτερο. Το να κανεις επισης Sli/Crossfire ουτε αυτο ειναι λυση για να παιζεις τα Console ports που βγαινουν σημερα.

 

Στα λεω μιας και εγω παιζω στην αναλυση που λες. Αλλωστε κακα τα ψεματα λιγα ειναι τα παιχνιδια που θα παιξεις τον περισσοτερο καιρο,ειτε αυτα ειναι Mmo,ειτε moba,ειτε παιχνιδια της Blizzard κλπ και αυτα δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις.

 

Και για να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω,δες πχ ποια παιχνιδια πουλησαν περισσοτερο το 2014 http://www.gameslife.gr/call-of-duty-advanced-warfare-king-of-sales-36064

ουτε τα βαρυα παιχνιδια οπως Dragon Age και Shadow Of Mordor ειναι μεσα ουτε τιποτα. Λιγη σκεψη θελει και τιποτα αλλο.

 

Τωρα οσον αφορα την καρτα γραφικων που αναφερεις επειδη ακριβως βλεπω και εχεις ''ψυχολογικο'' με την 970,πηγαινε σε R9 290x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tweaktown.com/tweakipedia/68/amd-radeon-r9-290x-4gb-vs-8gb-4k-maxed-settings/index.html

δεν νμζ οτι αξιζει...μιλαμε για ελαχιστα fps.

Η 8gb version δεν υπάρχει με την λογική οτι η 290x χρειαζόταν περισσότερη vram ,αλλά επειδή στο cf δεν στακάρει η vram οπότε εκεί αντί να έχεις την δύναμη των 2 καρτών σε 4gb vram την έχεις σε 8 ,το οποίο είναι καλό σημάδι futureproofness έτσι και αλλιώς .

 

Παρ'όλα αυτά ,αν σκέφτεσαι να πάς στα 8gb έχε στο νού σου οτι στα ίδια περίπου λεφτά παίρνεις 980 η οποία είναι αρκετά καλύτερη απο την 290x και μπορεί να τρέξει μια χαρά τα 4κ παρά τα 4gb (και ας μην μιλήσουμε για sli) .Όσον αφορά τώρα 970 vs 290 μην αγχώνεσαι με το όλο vram θέμα .Η κάρτα τρέχει όπως ξέραμε οτι τρέχει και έτσι και αλλιώς τα 3,5 vs 4 δεν θα τα καταλάβεις ποτέ ,καθώς τέτοια usages θα φτάσει με τέτοιο φόρτο που έτσι και αλλιώς δεν μπορούν να σηκώσουν τέτοιες κάρτες .Οπότε ,970 vs 290 ->970 γιατί είναι λίγο καλύτερη απο 290 ,αν ασχοληθείς με overclock μπορείς να την κάνεις καλύτερη και απο 290x ,καλύτερες θερμοκρασίες και τέλος η κατανάλωση που μπορεί να λες οτι δεν σε ενδιαφέρει αλλα το μεγάλο τροφοδοτικό που θα χρειαστείς μετά είναι αλλη μιση κάρτα γραφικών σε περίπτωση cf έναντι sli .Προσωπική μου άποψη ,κάνε λίγο stretch το budget σου εφόσον μπορείς και πάνε για 980 ,9/10 των περιπτώσεων που λένε θα βάλω και άλλα αργότερα δεν το κάνουν .Ναι είναι χειρότερη απο sli 970 / cf 290 αλλά κατα πάσα πιθανότητα αφου έχεις δώσει τόσα λεφτά δεν πρόκειτα αργότερα να ξαναγοράζεις κάρτες .Πάνε λοιπόν με την 980 και κλείσε εδώ το build σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27A στην 12V.....καραγκιοζηδες....αλλαξε τροφοδοτικο φιλε για να μην την κλαις την καρτα

εγω που ειχα ενα παλιο 500αρι εδινε  36A στην 12V :D

Επισης θελω να ρωτησω και εγω κατι...

Αναμεσα στην GTX 750 και R7 260X ποια προτιματε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...