Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ακρίβεια είναι το κουμπάκι εκ των δεξιών αυτού που είπες παραπάνω, δηλαδή το πρασινωπό δίπλα από το ροζουλί υπόθετο.

 

Σωστό. Παρασύρθηκα με το υπόθετο για το αστείο και την πάτησα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναβαθμίσαμε ένα σύστημα με 
 

ASROCK 970 EXTREME4
AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE

 

σειρά έχει η επιλογή κάρτας γραφικών. το budget είναι έως 180 ευρώ. σκεφτόμαστε για gtx 750ti oc gigabyte αλλά δεν γνωρίζω εάν θα έχω κάποια μειονεκτήματα από την διαφοροποίηση cpu amd - vga nvidia?? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το budget είναι αυστηρά ως εκεί https://www.skroutz.gr/s/4111153/XFX-Radeon-R9-270X-2GB-Double-Dissipation-Edition-R9-270X-CDFC.html

Αν μπορεί να ανέβει 30€ https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

 

Ποιο τροφοδοτικό έχει και σε τι ανάλυση θα παίζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150 ευρω αυτη: http://www.polytopesystems.com/equipment/computer-parts/hardware/gpu/gainward-gtx-750-ti-2gb-gddr5-ne5x75ts1341-1073f-details

 

Παλι ομως η διαφορα δεν θα ειναι τόσο σημαντικη. Προτείνω να πας στα 170 και να παρεις αυτη: http://www.cosmodata.gr/product/229726/

 

Η έστω αυτη στα 160: http://www.skytechshop.gr/hardware/graphic-cards/vtx3d-radeon-r7-265-2gb-gddr5

 

Υπόψιν όμως, καμια απο τις παραπανω δε θα σου μεινει αν αναβαθμισεις το monitor μελλοντικα. Ηδη η 280 δεν μπορει να maxarei καινουριους τιτλους στα 1080p.

 

Χαχα, δεν έχει πάτο το βαρέλι ε;

Όχι εντάξει, νομίζω οτι η r9 270 είναι ένα καλό ταβάνι...να παίξω κανένα παιχνιδάκι τώρα χαλαρά στα υπάρχοντα συστήματα και μελλοντικά βλέπουμε...ήδη ξεχείλωσα αρκετά το μπάτζετ (αναγκαστικά, γιατί θα προτιμούσα καμιά μεταχειρισμένη 7850 με τα μισά λεφτά, όμως δεν μπορώ να την ελέγξω ούτε να την βρω άμεσα, όπως έγραψα αρχικά) αλλά δεν θα πάω παραπάνω. Ούτε να μαξάρω θέλω, ούτε 1080p, ούτε τίποτα τέτοιο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα παραγγείλω κάποια μέσα στην εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό δεν έχει επιλεχτεί ακόμα, η ανάλυση θα είναι στα 1080p.

παρε την 280 που σου προταθηκε παραπανω και ενα Thermaltake 630 SE  που ειναι οικονομικο και θα σαι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένα κλικ πριν από την τελική παραγγελία! (τελικά από e-shop.gr γιατί υπάρχει στην πόλη μου και δεν θα χρεωθώ μεταφορικά,τυχόν πηγαινέλα για DOA, RMA και λοιπά ευχάριστα)

 

Μπορεί παρακαλώ το...έμπειρο μάτι κάποιου να μου πει τη διαφορά μεταξύ αυτών των 2 μοντέλων, γιατί το κουρασμένο δικό μου αδυνατεί να τη βρει:

 

http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-r9-270x-r9-270x-cdfc-double-dissipation-2gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.519770

http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-r9-270x-r9-270x-cdjc-double-dissipation-2gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.519783

 

Να ξαναθυμίσω τα συστήματα στα οποία θα χρησιμοποιηθεί:

 

1.

AMD PHENOM II X3 720 2.8GHZ

ASUS M4A78 T-E (AM3, DDR3, 790GX)
4GB ADATA DDR3-1333
CORSAIR HX520W
Win7 64bit 

 

2. 

AMD ATHLON 7750 DUAL-CORE 2.7GHZ

MSI MS-7388 790X

4GB CORSAIR RAM DDR2

PSU CORSAIR VX550W

WIN7 64bit

 

Οθόνες: 20"+22" DVI 1680x1050max res.

 

για να μου πείτε αν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα ή αν είμαι εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kontrakultura

 

Βλέπω ανέβασες το budget σου αρκετά (φαντάζομαι θα την βάλεις στο πρώτο σύστημα). Δεν θα σου πώ να πάς σε r9 280 γιατί στο e-shop είναι στα 250 και ξεφεύγουμε, άλλωστε η ρ9 270Χ είναι υπερ αρκετή για 1680Χ1050. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα θα έλεγα να κοιτάξεις για κανέναν FX 6300 και άλλα 4 gb μνήμη κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Ασυμβατότητα δεν υπάρχει φτάνει να χωράει στο κουτί.Το τροφοδοτικό καλύπτει τις απαιτήσεις της κάρτας.

Η CDJC έχει 2 mini DP και μήκος 22cm ενώ η CDFC έχει 1 κανονικό DP και μήκος 25 cm και ίσως κάποια διαφοροποίηση στα accessories. Όλλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια. Βλεπω οτι η μία έχει εγγύηση 2 χρόνια και η άλλη 3 (ισως είναι τυπογραφικό λάθος γιατί απο οτι ξέρω έχουν 2 χρόνια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπεί προσωρινά για κανά μήνα στο 2ο (δεν υπάρχει ασυμβατότητα με αυτό,έτσι; ) και μόλις επιστρέψω σπίτι μου θα μπεί κανονικά στο 1ο σύστημα! 

 

Πράγματι, είναι στα σχέδια μια αναβάθμιση cpu+ram στο κοντινό μέλλον (όχι με FX γιατί δεν τον υποστηρίζει η m/b...μάλλον με κάποιον Phenom II Χ6) γι' αυτό και ανέβασα λίγο το budget.

 

Εντάξει, θα παραγγείλω την...κοντύτερη CDJC για να είμαι καλυμμένος, αυτά τα mini DP, κανονικό DP δεν νομίζω οτι με αφορούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπεί προσωρινά για κανά μήνα στο 2ο (δεν υπάρχει ασυμβατότητα με αυτό,έτσι; ) και μόλις επιστρέψω σπίτι μου θα μπεί κανονικά στο 1ο σύστημα! 

 

Πράγματι, είναι στα σχέδια μια αναβάθμιση cpu+ram στο κοντινό μέλλον (όχι με FX γιατί δεν τον υποστηρίζει η m/b...μάλλον με κάποιον Phenom II Χ6) γι' αυτό και ανέβασα λίγο το budget.

 

Εντάξει, θα παραγγείλω την...κοντύτερη CDJC για να είμαι καλυμμένος, αυτά τα mini DP, κανονικό DP δεν νομίζω οτι με αφορούν!

 

Ναι πράγματι έχεις ΑΜ3 mobo που δεν υποστιρίζει τους FX οπότε πάς για για κανένα used phenom ii x6 ή αλλάζεις mobo.

Για το δεύτερο σύστημα ισως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα αν έχει pci express 1.0 αν και λογικά θα έχει pci express 2.0 οπότε δεν έχεις θέμα αν και μπορεί να χρειάζεται κάποια αναβάθμιση στο bios για να "δεί" την καινούρια κάρτα.

Επεξ/σία από thor777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί):


PSU chieftec 550W


Motherboard asus p5q pro


CPU q6600


RAM  4gb 600mhz


Monitor/Resolution 1680x1050


ΟS 7 ultimate x64


 


 


 


καλησπερα ψαχνομαι να αγορασω καμια καρτα γραφικων ισα ισα να παιζω τα καινουργια game 


πχ ryse,bf4,far cry 4,middle earth shadow of mordor,dying light κτλπ.


 


επειδη ομως δν θελω να σκασω τρελα λεφτα σκεφτομαι  κατι σε 7770 η 6850,6870.


 


 


 


Mε αυτες τις καρτες θα την παλεψω καθολου σε αναλυση 1680χ1050? η θα κανω πολλες παραχωρησεις


και σε μερικους μηνες θα τα βαζω ολα low?


 


η να περιμενω και να παω μετα απο καιρο σε κατι οπως 7850,7950, 750τι(με εγγυηση) 


 


αυτη την στιγμη ειμαι με 9600gt οποτε δν παιζω τπτ XD


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί):

PSU chieftec 550W

Motherboard asus p5q pro

CPU q6600

RAM  4gb 600mhz

Monitor/Resolution 1680x1050

ΟS 7 ultimate x64

 

 

 

καλησπερα ψαχνομαι να αγορασω καμια καρτα γραφικων ισα ισα να παιζω τα καινουργια game 

πχ ryse,bf4,far cry 4,middle earth shadow of mordor,dying light κτλπ.

 

επειδη ομως δν θελω να σκασω τρελα λεφτα σκεφτομαι  κατι σε 7770 η 6850,6870.

 

 

 

Mε αυτες τις καρτες θα την παλεψω καθολου σε αναλυση 1680χ1050? η θα κανω πολλες παραχωρησεις

και σε μερικους μηνες θα τα βαζω ολα low?

 

η να περιμενω και να παω μετα απο καιρο σε κατι οπως 7850,7950, 750τι(με εγγυηση) 

 

αυτη την στιγμη ειμαι με 9600gt οποτε δν παιζω τπτ XD

 

 

Καλησπερα. Oρίστε στα 115 ευρω μια 260x.

 

http://www.cosmodata.gr/product/230900/

 

Δε συμφερει να αγορασεις χειροτερη καρτα, η παραπανω ειναι ηδη πολυ φθηνη για τις επιδόσεις της, οι φθηνοτερες εχουν πολυ χειροτερες επιδόσεις. Ουτε να περιμενεις συμφερει, η 260x ειναι ηδη πολυ καλυτερη απο την 9600GT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μεταχειρισμενες ψαχνω

δλδ για κατω απο 100 η το πολυ πολυ να δωσω 100 για καμια 7850

 

απλα ρωταω αν αξιζει να παρω καμια 6850-70 η 7790 στα 70Ε

η θα την παρω και θα τα βαζω ολα low για να μην λαγκαρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μεταχειρισμενες ψαχνω

δλδ για κατω απο 100 η το πολυ πολυ να δωσω 100 για καμια 7850

 

απλα ρωταω αν αξιζει να παρω καμια 6850-70 η 7790 στα 70Ε

η θα την παρω και θα τα βαζω ολα low για να μην λαγκαρει?

 

Αξιζουν και οι 6850-70 / 7790 σαν αναβαθμιση, ειναι πολυ καλυτερες της 9600GT. Αναλογα το παιχνιδι θα ειναι low ή medium τα γραφικα, στα παλια/indie και high. Αλλα οπως λες και εσυ, θα σου παει τουλαχιστον 70 ευρω. Η 7850 στα 100 ευρω ειναι ελαχιστα καλυτερη απο την 260x, και αγοραζοντας καινουριο προιον εχεις και την εγγυηση του κατασκευαστη και τη σιγουρια οι η καρτα εχει καποια χρονια μπροστα της και οτι δε θα χαλασει σε 3 μηνες. Μην ξεχναμε οτι η σειρα 6χχχ εχει 5 χρονια στην αγορα.

Και ολα αυτα με 115 ευρω, τι ειναι 30 ευρω διαφορα για προιον που θα κρατησεις χρονια και σου γλιτωνει και το οικονομικο ρισκο να αγορασεις ταλαιπωρημενο μεταχειρισμενο προιον.

 

Αυτη ειναι γνωμη μου, καλες αγορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...