Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Case (Κουτί): Αν θυμαμαι καλα ειναι midi tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): 500αρι

Motherboard (Μητρική): f2a88xm-d3h

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): A6-5400K

RAM (Μνήμη συστήματος): 8gb (4x2GB) (2gb στην καρτα γραφικων της CPU + 6gb ηταν οι υπολοιπη ram)

GPU (Κάρτα γραφικών): Radeon HD 7540D

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): CRT 1152x864

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win7 64bit

 

Από εδώ πρέπει να ξεκινήσεις και όχι από κάρτα σου θυμίζω έχουμε 2015 και είναι κρίμα να ταλαιπωρείς έτσι τα μάτια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.
Τι γνώμη έχετε για αυτή την κάρτα?
http://www.skroutz.gr/s/5535936/Sapphire-Radeon-R9-285-2GB-Dual-X-11235-00-20G.html
Ψάχνομαι για καινούρια κάρτα γραφικών, με ταβάνι τα €200.
Τη συγκεκριμένη μπορώ να τη βρω στα €195 (από εξωτερικό).
Αξίζει? Δηλαδή θα μπορεί να παίξει τα καινούρια παιχνίδια αξιοπρεπώς (δλδ medium-high ρυθμίσεις)?
Επίσης, λέει Minimum 500W or greater system power supply. Ένα 500άρι τροφοδοτικό (που έχω ήδη) θα είναι οκ, ή θα παίζει θέμα?
Σ' αυτά τα λεφτά (και απαιτήσεις ισχύος) μήπως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά λέω να αλλάξω κάρτα γραφικών έβαλα το pro 2014 και ξενέρωσα δεν το έπαιζε καλά τη προτείνετε μέχρι 150 είναι καλά?

 

κουτί LAMTECH CASE 1291B

τροφοδοτικό 500 η 600W

μητρική  m68m-s2p

επεξεργαστής amd athlon ΙΙ χ3 455

ram       4g

gpu geforce 8400gs

 οθονη lg flatron l22ws

os win7 premium 64bit sp1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά λέω να αλλάξω κάρτα γραφικών έβαλα το pro 2014 και ξενέρωσα δεν το έπαιζε καλά τη προτείνετε μέχρι 150 είναι καλά?

 

 

Το σύστημά σου είναι σχετικά αδύναμο. Δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις 150 ευρώ για κάρτα γραφικών εκτός και αν έχεις σκοπό να κάνεις αναβάθμιση και στα άλλα υποσυστήματα στο κοντινό μέλλον. Εγώ θα έλεγα να πας σε τίποτα μεταχειρισμένο στα 50-60 ευρώ (π.χ hd 6850 / hd 7770/ gtx 650(ti)) θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με την geforce 8400gs.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημά σου είναι σχετικά αδύναμο. Δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις 150 ευρώ για κάρτα γραφικών εκτός και αν έχεις σκοπό να κάνεις αναβάθμιση και στα άλλα υποσυστήματα στο κοντινό μέλλον. Εγώ θα έλεγα να πας σε τίποτα μεταχειρισμένο στα 50-60 ευρώ (π.χ hd 6850 / hd 7770/ gtx 650) θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με την geforce 8400gs.  

ίσως να αλλάξω ραμ να πάω στα 8 αλλά μητρική και επεξεργαστή δεν έχω σκοπό να αλλάξω ακομα τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να αλλάξω ραμ να πάω στα 8 αλλά μητρική και επεξεργαστή δεν έχω σκοπό να αλλάξω ακομα τουλάχιστον

 

Ναι γι αυτό σου λεω οτι εγώ δεν θα έβαζα κάρτα γραφικών 150 ευρώ στο συστημά σου για να παίζω pro 2014 σε 1680Χ1050 ανάλυση.

Θα έβαζα μια μεταχειρισμένη και θα εξοικονομούσα χρήματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα ποια από τις 3 λες ότι είναι καλύτερη να ψάξω μεταχειρισμένη

Gtx 650 ή Amd 7770 και οι 2 ειναι παραπανω απο αρκετες για το Pro που σκεψου οτι στις απαιτησεις εχει Intel HD Graphics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gtx 650 ή Amd 7770 και οι 2 ειναι παραπανω απο αρκετες για το Pro που σκεψου οτι στις απαιτησεις εχει Intel HD Graphics.

ωραία έβαλα αγγελία μήπως βρεθεί από κάποιον εδώ για να μην ανοίξω άλλο θέμα κάποια πρόταση για ραμ να πάω σε 8g η τη πρέπει να προσέξω για να δουλέψει καλά στο σύστημα που έχω πέρα από το ότι πρέπει να είναι DDR2 :)

 

η gtx είναι αυτή?? την amd 7770 δεν την βρίσκω σε κατάστημα   http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40871&cat=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία έβαλα αγγελία μήπως βρεθεί από κάποιον εδώ για να μην ανοίξω άλλο θέμα κάποια πρόταση για ραμ να πάω σε 8g η τη πρέπει να προσέξω για να δουλέψει καλά στο σύστημα που έχω πέρα από το ότι πρέπει να είναι DDR2 :)

 

η gtx είναι αυτή?? την amd 7770 δεν την βρίσκω σε κατάστημα   http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40871&cat=5

 

Για την ram αυτο που πρέπει να προσέξεις είναι η επιπλέον μνήμη που θα βάλεις να έχει τον ιδιο χρονισμό με αυτή που έχεις και αν είναι δυνατόν να είναι ακριβώς οι ίδιες. Επίσης αν έχεις δυο modules 2x2 θα πάρεις πάλι 2Χ2 και οχι ένα module με 4GB

 

H HD7770 είναι καλύτερη απο την απλή gtx 650. Το link που παραθέτεις είναι για μία gtx 650ti η οποία είναι καλύτερη απο την hd7770.Βέβαια μην φανταστείς μεγάλες διαφορές. Στο skroutz απο οτι είδα έχει μονο μία hd 7770 στα 130. Εννοείτε πως παλιές κάρτες οπως αυτές δεν θα τις αγοράσεις καινούριες. Μια που μιλάμε για used εγώ θα κοιτούσα γύρω στα 50 ευρώ για gtx 650 και γύρο στα 60 για hd 7770 /gtx 650ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας πάνω σε ένα δίλλημα σχετικά με την επιλογή κάρτας γραφικών . Η επιλογή δεν αφορά τόσο την κάρτα όσο την υλοποίηση . Συγκεκριμένα Gigabyte vs Inno3d ichill x4 .Στην πρώτη περίπτωση έχουμε το όνομα της gigabyte με ότι σημαίνει αυτό και στην δεύτερη μια υλοποίηση που δίνει πιο υψηλό out of the box overclock ,καλύτερες θερμοκρασίες κατα 6-7 βαθμούς ,θόρυβο ίδιο με την gigabyte αλλα η τιμή της είναι 50€ κάτω  .Τι θα επιλέγατε/συμβουλεύατε να επιλέξω και γιατί ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποια λινκ για αυτα που λες για θερμοκρασιες?εγω προσωπικα θα προτιμουσα gigabyte,τοσα που γινονται με τις καρτες τελευταια.Ειδικα αν μιλας για amd...

Για ποια καρτα μιλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...