Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα εννοουσα αυτη http://www.skroutz.gr/s/4347452/Gigabyte-Radeon-R9-290-4GB-OC-GV-R929OC-4GD.html

αλλα για να το λες ετσι με κανεις να εχω καποιες αμφιβολιες μεσα μου...μπορεις να μου πεις γιατι αυτη που προτεινεις εσυ και γτ οχι την αλλη?

Εγω κοιταζα αυτη λογω των μεγαλυτερων χρονισμων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας! Ψαχνω gpu για ενα all aroung pc που στηνω για το σπιτι. Τα πραγματα που εχω ειναι τα εξης:

 

Bitfenix Prodigy M

Asrock Z97 M Killer

Pentium G3258

Kingston Hyper X beast 2x4GB

Corsair RM850

 

Το συστημα θα μπει πανω σε 1080p tv για ταινιες, gaming κλπ...

 

Budget πανω κατω 250ευρω. Ειχα κατα νου τη Gtx960Strix αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παω σε r9 280x στα ιδια περιπου λεφτα (xfx black edition πχ) που εχει και 1gb παραπανω ραμ...Καμια ιδεα? Ευχαριστω!!

ουτε καν.128bit και 2GB ram απλα πεθαμενη πριν καν βγει....βουρ για r9280

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα 2gb ram ναι ,θα βγει με 4gb συντομα αλλα τα 128bit δεν εχουν σημαχια, ειναι ποιο γρηγορη απο την 280 αλλα λιγο ποιο αργη απο την 280χ οποτε δεν κακη περιπτωση για τα χρηματα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εννοουσα αυτη http://www.skroutz.gr/s/4347452/Gigabyte-Radeon-R9-290-4GB-OC-GV-R929OC-4GD.html

αλλα για να το λες ετσι με κανεις να εχω καποιες αμφιβολιες μεσα μου...μπορεις να μου πεις γιατι αυτη που προτεινεις εσυ και γτ οχι την αλλη?

Εγω κοιταζα αυτη λογω των μεγαλυτερων χρονισμων...

Μη δινεις σημασια το ματι μου παντα παει στις φθηνοτερες λυσεις και παντα απεφευγα τις πολυ υπερχρονισμενες λυσεις.

ουτε καν.128bit και 2GB ram απλα πεθαμενη πριν καν βγει....βουρ για r9280

Για κανε μια προσπαθεια να το εμπεριστατωσεις με δικα σου λογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θελω να αλλαξω την καρτα γραικων μου γιατι δεν σηκωνει directx 11 το συστημα μου ειναι αυτο:

 Case (Κουτί):THERMALTAKE VA8000BWS ARMOR BLACK

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):COOLERMASTER RS-620 REALPOWER M620 620W

Motherboard (Μητρική):ASUS P5Q DELUXE RETAIL

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

RAM (Μνήμη συστήματος):KINGSTON KHX8500D2K2/4G HYPERX DDR2 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ GENESIS DUAL CHANNEL KIT

GPU (Κάρτα γραφικών):SAPPHIRE RADEON HD4870 1GB DDR5 PCI-E TV-OUT RETAIL

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG W2361V-PF TFT FULL HD 1920X1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 X64

παιζω games δεν ειμαι φουλ απαιτητικός  απλα να τα σηκωνει αξιόπιστα το συστημα δηλαδη να μην εχω lag.σκεφτομαι να παω τον cpu st 3 πιστευω να πηγαινει αφοβα.(αγορα ψυκτρας)(μελλονιτκη αναβαθμιση μεσα καλοκαιριου ή μετα).ποιες καρτες προτεινεται μεταχειρισμενες,καινουργιες?μεχρι 150 ευρω

ειχα κανει και πιο πριν ποστ αλλα δεν βρηκα πολλες απαντησεις.σε ποια καρτα να παω.(dragon age inqusition θελω να λιωσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εννοουσα αυτη http://www.skroutz.gr/s/4347452/Gigabyte-Radeon-R9-290-4GB-OC-GV-R929OC-4GD.html

αλλα για να το λες ετσι με κανεις να εχω καποιες αμφιβολιες μεσα μου...μπορεις να μου πεις γιατι αυτη που προτεινεις εσυ και γτ οχι την αλλη?

Εγω κοιταζα αυτη λογω των μεγαλυτερων χρονισμων...

 

Την φθηνοτερη παρε,το να την πας μονος σου απο 947 στα 1040 θα σου παρει το πολυ 5 δευτερολεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει θετικά και αρνητικά η επιλογή ανάμεσα στις δύο. Δεν είναι τόσο ξεκάθαρο υπέρ της 280x.

 

Πάνω από 1080p είναι μεγάλες οι διαφορές υπέρ της 280x, αλλά εδώ που τα λέμε ούτε η μια

ούτε η άλλη είναι για απαιτητικό 1440p gaming.

Στα 1080p η μέση διαφορά τους είναι χοντρικά 15-20%, με μεγάλες όμως αποκλίσεις της ψαλίδας

από παιχνίδι σε παιχνίδι, άρα ίσως όταν ωριμάσουν οι drivers να κάτσει λίγο καλύτερα η διαφορά.

Μεγάλο θετικό επίσης είναι και το 1gb παραπάνω μνήμης.

Αν κάποιος λοιπόν θέλει μόνο fps είναι μονόδρομος η 280x.

 

Από την άλλη η 960 έχει τη μισή κατανάλωση, 120w λιγότερα λένε στα reviews (δεν το λες και λίγο),

λογικά θα έχει και πολύ λιγότερο θόρυβο, αλλιώς σφυράνε τα φουρφούρια για να ψύξουν 250w αλλιώς 130w.

Το MFAA φαντάζομαι δεν θα μας αφήσει αδιάφορους (στο tom's λένε ότι είναι ίδια  ποιότητα με το MSAA,

με σημαντικά μικρότερο performance hit) και παίρνεις και ένα hdmi 2.0 (4K@60Hz) για όποιον αξίζει κάτι αυτό.

H 960 λοιπόν έχει κάποια ποιοτικά πλεονεκτήματα που δεν αφήνουν τη ζυγαριά να γείρει προς την 280x τελείως.

 

Στη περίπτωση του φίλου που στήνει ένα media pc (z97 killer με g3258, κάτι δεν καταλαβαίνω εδώ)

και στις απαιτητικές καταστάσεις θα τον κόβει ούτως ή άλλως ο cpu, λιγότερη ζέστη, θόρυβος και γιατί όχι και οικονομία νομίζω παίζουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει και πιο πριν ποστ αλλα δεν βρηκα πολλες απαντησεις.σε ποια καρτα να παω.(dragon age inqusition θελω να λιωσω)

Μια χαρα απαντησεις σου ειχαμε δωσει δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Τελος παντως στα 150 με 160 ευρω η καλυτερη καρτα ειναι η R9 270 αν και δεν γνωριζω τι τροφοδοτικο εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δινεις σημασια το ματι μου παντα παει στις φθηνοτερες λυσεις και παντα απεφευγα τις πολυ υπερχρονισμενες λυσεις.

 

θα σε εμπιστευτω,γιατι και το φθηνο θελω και ισως εχεις δικιο στο να αποφευγεις τα "τουμπανα ρολογια",στο κατω κατω τι θα μου χαρισουν τα 50hz σε fps?

σε ευχαριστω για τον χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα απαντησεις σου ειχαμε δωσει δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Τελος παντως στα 150 με 160 ευρω η καλυτερη καρτα ειναι η R9 270 αν και δεν γνωριζω τι τροφοδοτικο εχεις.

 

Eντάξει είναι το τροφοδοτικό του και είχε και αναφέρει αναλυτικά τα στοιχεία συστήματος που ζητάμε από ότι βλέπω στην προηγούμενη σελίδα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντάξει είναι το τροφοδοτικό του και είχε και αναφέρει αναλυτικά τα στοιχεία συστήματος που ζητάμε από ότι βλέπω στην προηγούμενη σελίδα :)

να κοιταξω την r9 270 μονο δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...