Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ailuros το psu είναι ένα Silverstone Strider Gold Plus 850W (950W peak).

 

Πάρε όποια εσύ νομίζεις ότι σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Eάν δεν σε ενοχλεί το micro-stuttering, πόσο μάλλον δεν ξέρεις τι είναι, είναι μια καλή ιδέα να πας στην φθηνότερη λύση που σου πρότεινε το παληκάρι παραπάνω. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πρέπει να αναιρέσω χάρη στα frame timings εδώ την προκατάληψή μου για τα 8 γίγα μνήμης σε μια 290X: http://www.pcgameshardware.de/Geforce-GTX-970-Grafikkarte-259503/Specials/Speicherproblem-Bug-1152207/

 

Θα σου πάει βέβαια 450+ ευρώπουλα που τα θεωρώ πάρα πολλά για κάρτα γραφικών στην εποχή μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε όποια εσύ νομίζεις ότι σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Eάν δεν σε ενοχλεί το micro-stuttering, πόσο μάλλον δεν ξέρεις τι είναι, είναι μια καλή ιδέα να πας στην φθηνότερη λύση που σου πρότεινε το παληκάρι παραπάνω. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πρέπει να αναιρέσω χάρη στα frame timings εδώ την προκατάληψή μου για τα 8 γίγα μνήμης σε μια 290X: http://www.pcgameshardware.de/Geforce-GTX-970-Grafikkarte-259503/Specials/Speicherproblem-Bug-1152207/

 

Θα σου πάει βέβαια 450+ ευρώπουλα που τα θεωρώ πάρα πολλά για κάρτα γραφικών στην εποχή μας.

Thx for the info. Θα ψάξω αυτά που έγραψες.

Απλά ήθελα μια απάντηση κονσέρβα για να ξέρω που να κινηθ.

Δεν έχει κλείσει ακόμα το θέμα Gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Ψαχνω gpu για ενα all aroung pc που στηνω για το σπιτι. Τα πραγματα που εχω ειναι τα εξης:

 

Bitfenix Prodigy M

Asrock Z97 M Killer

Pentium G3258

Kingston Hyper X beast 2x4GB

Corsair RM850

 

Το συστημα θα μπει πανω σε 1080p tv για ταινιες, gaming κλπ...

 

Budget πανω κατω 250ευρω. Ειχα κατα νου τη Gtx960Strix αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παω σε r9 280x στα ιδια περιπου λεφτα (xfx black edition πχ) που εχει και 1gb παραπανω ραμ...Καμια ιδεα? Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Ψαχνω gpu για ενα all aroung pc που στηνω για το σπιτι. Τα πραγματα που εχω ειναι τα εξης:

 

Bitfenix Prodigy M

Asrock Z97 M Killer

Pentium G3258

Kingston Hyper X beast 2x4GB

Corsair RM850

 

Το συστημα θα μπει πανω σε 1080p tv για ταινιες, gaming κλπ...

 

Budget πανω κατω 250ευρω. Ειχα κατα νου τη Gtx960Strix αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παω σε r9 280x στα ιδια περιπου λεφτα (xfx black edition πχ) που εχει και 1gb παραπανω ραμ...Καμια ιδεα? Ευχαριστω!!

Αν μπορεις κανε την υπερβαση για R9 290 θα ελεγα καλυτερα.Αν δεν μπορεις στα χρηματα αυτα ναι η R9 280x ειναι δυνατοτερη της 960 και μαλιστα μπορεις να την βρεις και φθηνοτερα στις αγγελιες μιας και προκειται για την 7970 στην ουσια :D

 

Παντως να πω οτι ισως εχεις ενα μικρο Bottleneck τωρα που το σκεφτομαι σε αυτες τις καρτες λογω επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 290x έδωσα μέσα στις μέρες, τον επεξεργαστή τον είχα.. Θα μπορούσα να κρατήσω τη μια αλλά σκεφτόμουν το bottleneck.. Επομένως έμεινα ανάμεσα σε 280x και 960...κατι με τραβάει προς 960 όμως, ίσως το μικρότερο μέγεθος, η μικρότερη κατανάλωση.. Δε ξέρω. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μπήκα σε διαδικασία αντικατάστασης της κάρτας γραφικών (ATI Radeon HD6850) στο PC του γιου μου, που μάλλον τα έχει παίξει. Η σύνθεση του PC έχει ως εξής:

 

* Case (Κουτί): CoolerMaster Centurion 5 II RC-502-KKN1 Midi Tower

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin TX CP-9020002-EU Active-PFC

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Socket 1155 GA-Z68A-D3H-B3

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i5 2500K 3.3 GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): Kingston Hyper X Blu 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz

* GPU (Κάρτα γραφικών): ATI Radeon HD6850 1GB DDR5

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 167520SAMSUNG S22A300N LED MONITOR 22'' (1920 X 1080)

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win7 64bit

 

Εύρος τιμών μέχρι 150€. Όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις για gaming...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μπήκα σε διαδικασία αντικατάστασης της κάρτας γραφικών (ATI Radeon HD6850) στο PC του γιου μου, που μάλλον τα έχει παίξει. Η σύνθεση του PC έχει ως εξής:

 

* Case (Κουτί): CoolerMaster Centurion 5 II RC-502-KKN1 Midi Tower

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair Power Supply 650W ATX 24 pin TX CP-9020002-EU Active-PFC

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte Socket 1155 GA-Z68A-D3H-B3

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i5 2500K 3.3 GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): Kingston Hyper X Blu 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz

* GPU (Κάρτα γραφικών): ATI Radeon HD6850 1GB DDR5

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 167520SAMSUNG S22A300N LED MONITOR 22'' (1920 X 1080)

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win7 64bit

 

Εύρος τιμών μέχρι 150€. Όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις για gaming...

Ευχαριστώ!

H καλυτερη επιλογη με μια μικρη υπερβαση ειναι η R9 270,αλλιως στα χρηματα αυτα μετα 750ti.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 290x έδωσα μέσα στις μέρες, τον επεξεργαστή τον είχα.. Θα μπορούσα να κρατήσω τη μια αλλά σκεφτόμουν το bottleneck.. Επομένως έμεινα ανάμεσα σε 280x και 960...κατι με τραβάει προς 960 όμως, ίσως το μικρότερο μέγεθος, η μικρότερη κατανάλωση.. Δε ξέρω. :/

Σε ποιον επεξεργαστή αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 290x έδωσα μέσα στις μέρες, τον επεξεργαστή τον είχα.. Θα μπορούσα να κρατήσω τη μια αλλά σκεφτόμουν το bottleneck.. Επομένως έμεινα ανάμεσα σε 280x και 960...κατι με τραβάει προς 960 όμως, ίσως το μικρότερο μέγεθος, η μικρότερη κατανάλωση.. Δε ξέρω. :/

Με το τροφοδοτικό που έχεις πάνω,δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα η κατανάλωση! Άλλωστε,το  +1GB που έχει η 280x έναντι της 960,νομίζω υπερκαλύπτει όποια μειονεκτήματα έχει στον τομέα της κατανάλωσης. Συμφωνώ κι εγώ για μτχ. 280x.

Αλλιώς,πας πιο κάτω σε 750ti π.χ., αλλά νομίζω αξίζει για 30-40 Ευρώ επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Ψαχνω gpu για ενα all aroung pc που στηνω για το σπιτι. Τα πραγματα που εχω ειναι τα εξης:

 

Bitfenix Prodigy M

Asrock Z97 M Killer

Pentium G3258

Kingston Hyper X beast 2x4GB

Corsair RM850

 

Το συστημα θα μπει πανω σε 1080p tv για ταινιες, gaming κλπ...

 

Budget πανω κατω 250ευρω. Ειχα κατα νου τη Gtx960Strix αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παω σε r9 280x στα ιδια περιπου λεφτα (xfx black edition πχ) που εχει και 1gb παραπανω ραμ...Καμια ιδεα? Ευχαριστω!!

 

R9 280x ... Συνολικά καλύτερη από 960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My vote goes to r9 280x ;). Ζάπε κοίτα οποιαδήποτε υλοποίηση r9 280x εκτός των asus, βγάζουν πολλά προβλήματα, όπως artifacts και flickering. Μεταχειρισμένη r9 280x θα ήταν φοβερή λύση. Ρίξε και ένα κλόκι στον pentium στα 4.5 ghz ή όσο παραπάνω πάει και θα είσαι άρχοντας (προϋπόθεση να έχεις ψύκτρα και μάλιστα καλή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλυτερη επιλογη με μια μικρη υπερβαση ειναι η R9 270,αλλιως στα χρηματα αυτα μετα 750ti.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω ότι η R9 270 είναι PCI Express 3.0. Το γεγονός ότι η μητρική μου υποστηρίζει (μάλλον) PCI Express 2.0 και ο επεξεργαστής δεν είναι στα 22nm αλλά στα 32, είναι θέμα ασυμβατότητας, ή δεν θα έχω τέτοια προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βλέπω ότι η R9 270 είναι PCI Express 3.0. Το γεγονός ότι η μητρική μου υποστηρίζει (μάλλον) PCI Express 2.0 και ο επεξεργαστής δεν είναι στα 22nm αλλά στα 32, είναι θέμα ασυμβατότητας, ή δεν θα έχω τέτοια προβλήματα;

Δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...