Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά.. Τα φώτα σας παρακαλώ για μια MSI GEFORCE GTX970 GAMING 4G 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL

Το σύστημα μου:

 

Case : Corsair Obsidian Series 750D full tower

PSU  :  Corsair CX600M 600w

Motherboard : ASUS M5A99FX PRO R2.0 RETAIL

CPU : AMD FX6300 3.50GHz

RAM : Team Dark 8Gb DDR3 1600

GPU : (Υπάρχουσα) Nvidia GeForce GT 730

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung T24D390 

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 8.1 64bit

 

Ήθελα να μάθω αν είναι συμβατή η παραπάνω επιθυμητή κάρτα με την motherboard επειδή η μια δίνει μόνο pci 2.0 και η άλλη θέλει pci 3.0 

Επίσης αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει μέχρι 450 € κάποια καλύτερη απο αυτή που θέλω.. 

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλε μου αλλαξε οπωσδηποτε επεξεργαστη γιατι θα σε κραταει πισω απο την καρτα γραφικων που σκεφτεσαι να αγορασεις και ειναι κριμα. Μια χαρα ειναι η 970 και την σηκωνει και το τροφοδοτικο που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ενδιαφερομαι για μια καρτα γραφικων r7 260x 2gb. Βρηκα την XFX

http://www.cosmodata.gr/product/230900

η οποια ειναι στα 115 ευρω και εχει ενα χρονο εγγυηση και την SAPPHIRE

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40225&cat=5&sub=0&pmanuf=56&sort=undefined&step=undefined

η οποια ειναι 125 ευρω με 2 χρονια εγγυηση.

Η δευτερη ζηταει 550 τροφοδοτικο οποτε λογικα πρεπει να ανεβω και στο τροφοδοτικο γιατι υπολογιζα σε 530w thermaltek. Τι προτεινετε?

Απο φιλο μου που εχει την καρτουλα 2 χρονια τωρα της saphire με 500 watt ειναι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αλλαξε οπωσδηποτε επεξεργαστη γιατι θα σε κραταει πισω απο την καρτα γραφικων που σκεφτεσαι να αγορασεις και ειναι κριμα. Μια χαρα ειναι η 970 και την σηκωνει και το τροφοδοτικο που εχεις.

Ναι το έχω στα υπόψιν μου και για επεξεργαστή αλλα έχω σε προτεραιότητα την καρτα γραφικων γιατί αυτη που έχω σέρνεται.. Ευχαριστώ πολύ να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια κάρτα, καινούρια ή μτχ, της nvidia σηκώνει τρεις οθόνες για fsx?

θεωρητικά είναι η λίστα 

http://www.geforce.com/hardware/technology/surround/supported-gpus

αλλά εγώ ψάχνω σε λύση μιας κάρτας που θα μπει σε μητρική με pci 1.0

για 3x1080p,  οπότε σίγουρα τουλάχιστον 2 GB.

 

Γενικά το fsx δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό αλλά θέλω κάρτα νεότερης τεχνολογίας για να υποστηρίζει surround.

όσο πιο φτηνή και ήσυχη τόσο καλύτερα.

 

Aπο όσα διαβάζω η 960 φαίνεται το καλύτερο vfm.

Αναμένεται κάποια σημαντική πτώση τιμής το επόμενο διάστημα?

 

απο R7/R9 ποιο είναι το αντίστοιχο vfm (vfm, όχι σε επιδόσεις) χωρίς να χρειάζεται 8pin τροφοδοτικό?

Επεξ/σία από NaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια κάρτα, καινούρια ή μτχ, της nvidia σηκώνει τρεις οθόνες για fsx?

θεωρητικά είναι η λίστα 

http://www.geforce.com/hardware/technology/surround/supported-gpus

αλλά εγώ ψάχνω σε λύση μιας κάρτας που θα μπει σε μητρική με pci 1.0

για 3x1080p,  οπότε σίγουρα τουλάχιστον 2 GB.

 

Γενικά το fsx δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό αλλά θέλω κάρτα νεότερης τεχνολογίας για να υποστηρίζει surround.

όσο πιο φτηνή και ήσυχη τόσο καλύτερα.

 

Aπο όσα διαβάζω η 960 φαίνεται το καλύτερο vfm.

Αναμένεται κάποια σημαντική πτώση τιμής το επόμενο διάστημα?

 

απο R7/R9 ποιο είναι το αντίστοιχο vfm (vfm, όχι σε επιδόσεις) χωρίς να χρειάζεται 8pin τροφοδοτικό?

 

Λογικά υπάρχει backwards compatibility αλλά επειδή δεν αναφέρεις τι επεξεργαστή έχεις, ίσως να ήταν μια σκέψη να αναβάθμιζες μητρική/επεξεργαστή γιατί υποψιάζομαι από την άλλη ενότητα ότι είναι μιας κάποιας ηλικίας.

 

΄Οποια κάρτα και να διαλέξεις από τις σύγχρονες αν βάλεις οτιδήποτε σε τρισδιάστατο θα σε φρενάρει αρκετά ο επεξεργαστής. Και το τροφοδοτικό σου προφανώς έχει κάνει τα χιλιόμετρά του μιας και οι 8800GT κυκλοφόρησαν πότε το 2007; Αν μιλάμε για πάνω από τετραετία καλό είναι να αλλαχτεί και αυτό.

 

Aν δεν χρειάζεσαι τίποτα σε τρισδιάστατο τότε σαν φθηνότερη λύση:

 

http://www.skroutz.gr/s/4971684/MSI-GeForce-GTX750-2GB-OC-V809-1069R.html

 

Σε GTX960 μετά:

 

http://www.skroutz.gr/s/6081259/Gigabyte-GeForce-GTX960-2GB-OC-GV-N960IXOC-2GD.html

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα την πρώτη με κάτι τέτοιο: http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό κλπ δεν χρειάζομαι, και αυτό που έχω είναι ποιοτικό και αρκετά watt και υπάρχει και άλλο αν χρειαστεί.

 

ο επεξεργαστής είναι x2 5600. καλός αλλά δεν ξέρω για πόσο.γενικά το παρόν pc είναι άψογο για αυτά που κάνει και που θα κληθεί να κάνει εκτός απο fsx(άλλο gaming δεν προβλέπεται)

αν ασχοληθώ θα χρειαστεί σίγουρα αναβάθμιση, καινούριο pc με λίγα λόγια αλλά δεν είναι της παρούσης.

 

το σκεπτικό είναι να βάλω τη κάρτα, να δουλέψω λίγο σε 3x display και αν δω οτι κολλάω να συνεχίσω ανάλογα.

 

η 960 μου αρέσει σε όλα εκτός απο τη τιμή.

περίπου πότε εκτιμούμε οτι θα πέσει στα 150-170? (είμαι εκτός αγοράς αρκετό καιρό και έχω χάσει την επαφή)

 

 

εναλλακτικά σκέφτομαι τη R7 260x αλλά χωρίς προοπτική να ακολουθήσει εφόσον υπάρξει αναβάθμιση οπότε 100 ευρώ χαμένα  :-(

 

ΥΓνομίζω οτι το fsx είναι όλο 3d, ειδικά στο virtual cockpit που είναι το βασικό setup σε triple display config.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε αυτό τον επεξεργαστή η 960 είναι ούτως ή άλλως πεταμένα λεφτά. Είναι ή δεν είναι τρισδιάστατη η εφαρμογή που χρησιμοποιείς πάντα θα σε κρατάει πίσω ο πιο αδύναμος κρίκος, στην προκειμένη περίπτωση η CPU που έχεις. Σε μικρότερο βαθμό σε μια 750 και σε κατά πολύ μεγαλύτερο σε μια 960. Εάν δούλευε μια μονάδα γραφικών αποκλειστικά σε μια εφαρμογή τότε μόνο με αναβάθμιση της κάρτας γραφικών θα λυνόταν το πρόβλημα. Επειδή όμως πάντα είναι σε άμεση συνεργασία με τον επεξεργαστή μια 960 θα πλέκει πουλόβερ σε ένα σύστημα μέχρι να σύρει τα γερασμένα πόδια του ένας AMD X2 5600.

 

Οι τιμές δεν προβλέπεται να αλλάξουν θεαματικά εντός της χρονιάς, χωρίς να αποτελεί φυσικά εγγύηση για τίποτα.

 

H 260X θέλει δυνατότετρο τροφοδοτικό από τις δύο που σου πρότεινα και εφόσον δεν δίνεις λεπτομερείς πληροφορίες όπως τις ζητάμε σε αυτές τις περιπτώσεις για να δώσουμε πιο ολοκληρωμένες συμβουλές δεν το διακινδυνεύω να δώσω συμβουλές αγορών βασισμένες σε εικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικό είναι ένα axp 630watt και υπάρχει και Thermaltake στα 600sth.

αλλά απο τη στιγμή που σηκώνει απροβλημάτιστα 2 8800gt σε sli δεν πρόκειται να δυσκολευτεί σε 1 960 ή R7 260.  

τσάμπα αναλωνόμαστε σε αυτό

 

πιο σημαντικό είναι το 2d και 3d surround.

αν πάρω την  750 θα παίξει ή θα βγάλει "δεν υποστηρίζεται"/μαύρες οθόνες και θα τρέχω για αλλαγές.

ρωτάω για συγκεκριμένο setup.τριπλή οθόνη  και surround, όχι γενικά.

εκτός αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι το fsx είναι σε 2d(χλωμό απο όσο ξέρω)

 

το fsx είναι sim του 2007, όλες οι σύγχρονες κάρτες οφείλουν να μην ιδρώνουν καν.

επιπλέον είναι cpu intensive και δεν έχει καν βελτιστοποιηθεί για multicore cpu.

οπότε ναι μεν ένας καλύτερος επεξ θα ήταν θεμιτός αλλά αυτός που έχω είναι υπεραρκετός για αρχή.

 

το θέμα είναι να πάρω μια κάρτα που σηκώνει, σαν συνδυασμός hw/drivers το 3d σε surround/eyefinity

να είναι ήσυχη και vfm ώστε ή να μου μείνει για καιρό ή να μην έχω ξοδέψει πολλά.

όποιος έχει να πει κάτι,ας το πει,(με λινκ ακόμα καλύτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

πιο σημαντικό είναι το 2d και 3d surround.

αν πάρω την  750 θα παίξει ή θα βγάλει "δεν υποστηρίζεται"/μαύρες οθόνες και θα τρέχω για αλλαγές.

ρωτάω για συγκεκριμένο setup.τριπλή οθόνη  και surround, όχι γενικά.

εκτός αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι το fsx είναι σε 2d(χλωμό απο όσο ξέρω)

 

 

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-750/specifications

 

 

το fsx είναι sim του 2007, όλες οι σύγχρονες κάρτες οφείλουν να μην ιδρώνουν καν.

επιπλέον είναι cpu intensive και δεν έχει καν βελτιστοποιηθεί για multicore cpu.

οπότε ναι μεν ένας καλύτερος επεξ θα ήταν θεμιτός αλλά αυτός που έχω είναι υπεραρκετός για αρχή.

 

Πράγμα το οποίο αλλάζει ΤΙ ακριβώς στην τροχοπέδη που θα είναι ο επεξεργαστής σου; Εφόσον πέφτει το περισσότερο βάρος στον επεξεργαστή τότε θα επωφεληθεί πάλι από έναν νεότερο επεξεργαστή πολύ απλά γιατί θα είναι πιο δυνατός όσων αφορά το single threading και δεν θα φρενάρει την όποια καινούργια κάρτα γραφικών αγοράσεις σε περιπτώσεις CPU single- & multi-threading.

 

 

το θέμα είναι να πάρω μια κάρτα που σηκώνει, σαν συνδυασμός hw/drivers το 3d σε surround/eyefinity

να είναι ήσυχη και vfm ώστε ή να μου μείνει για καιρό ή να μην έχω ξοδέψει πολλά.

όποιος έχει να πει κάτι,ας το πει,(με λινκ ακόμα καλύτερα)

 

Τότε έχεις λάβει την επιλεκτική σου απάντηση ήδη. Σκοπός εδώ είναι να δίνουμε ολοκληρωμένες απαντήσεις το οποίο θα διασφαλίζει και την ασφάλεια του υπολογιστή του κάθε χρήστη αλλά και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει. Αυτά που εσύ μπορείς να θεωρείς περιττά ή ανούσια είναι πολλές φορές σημαντικότερα από την απλή επιλογή μιας σύγχρονης κάρτας γραφικών. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση εάν ο χρήστης μετά επιστρέψει και μου πει "μα γιατί δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά" μάλλον θα έχουμε παραλήψει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, αλλά μην ξεχνάς οτι εσύ μου έκλεισες το τοπικ που άνοιξα και ζητούσα κάτι συγκεκριμένο.

δεν ήθελα να αλλάξω το χαρακτήρα του συγκεκριμένου τόπικ γιαυτό πόσταρα ξεχωριστά.

 

κάποιο σχόλιο για τις υλοποιήσεις της ίδια κάρτας με έναν ή δύο ανεμιστήρες υπάρχει στο θέμα του θορύβου?

δλδ η 960 πχ βγαίνει απο asus

και

http://www.asus.com/Graphics_Cards/GTX960MOC2GD5/

και

http://www.asus.com/Graphics_Cards/STRIXGTX960DC22GD5/

 

πως επηρεάζει ξέρει κάποιος?

 

ΥΓ αυτή τη στιγμή οι δύο 8800 μου είναι απολύτως passive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,θελω να πουλησω την 970 μου λογω του ελαττωματος της nvidia με τη ram...

ποσο θα πιασει περιπου,ειναι 2 μηνων με κουτι κ ολα,

και ποια να παρω, την 980 καλυτερα?εχει κ αυτη θεμα με τη μνημη η θα ειναι οκ?

η να περιμενω τις καινουριες amd?γιατι οι τωρινες ειναι πολυ πισω απο την nvidia

 

το συστημα ειναι

celeron g1820

msi h81-e33

8gb ddr3

seasonic G500

27'' LG FULL HD

 

και παιζω bfme,lol, age of empires ,pro, nba2k15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,θελω να πουλησω την 970 μου λογω του ελαττωματος της nvidia με τη ram...

ποσο θα πιασει περιπου,ειναι 2 μηνων με κουτι κ ολα,

και ποια να παρω, την 980 καλυτερα?εχει κ αυτη θεμα με τη μνημη η θα ειναι οκ?

η να περιμενω τις καινουριες amd?γιατι οι τωρινες ειναι πολυ πισω απο την nvidia

 

το συστημα ειναι

celeron g1820

msi h81-e33

8gb ddr3

seasonic G500

27'' LG FULL HD

 

και παιζω bfme,lol, age of empires ,pro, nba2k15

Πες μου σε παρακαλω οτι μας κανεις πλακα. Intel Celeron και Gtx 980 για League of legends pro και Nba????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τι εχει ο celeron ,μια χαρα τα παιζει ολα,απλα αν πιασει καλη τιμη η 970 μπορω να βαλω μια μικρη διαφορα κ να παρω 980...

παντα προτιμω να τα σκαω στις καρτες παρα στα cpu,γιατι αυτες κανουν ολη τη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...