Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φτιαχνω ενα pc και εχω καταληξει σε ολα εκτο απο την καρτα! θα παρω τον 6πυρηνο της amd. να βαλω της asus gddr5 2ρο gb 250x ή να κοιταξω για nvidia? γυρω στα 120 ευρο θελω απο e-shop

 

260x σε αυτα τα λεφτα, αν και καλυτερα κανε ενα θεμα στις αναβαθμισεις να δουμε τι εχεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα turbo-x 550αρι σε εναν υπολογιστη που με το ζορι να εκαιγε 200 βατ σε load, μετα απο 1 χρονο χρησης ειμουν στο σαλονι και ακουστηκε ενα μπαμ απο το δωματιο, παω και βλεπω βγαινουν καπνοι πισω απο το κουτι που  ηταν σε idle εκεινη τη στιγμη. Ευτυχως δεν πηρε τιποτα μαζι του στο φευγα, αλλα απο τοτε ποτε ξανα! Η φαση ειναι οτι ειχε εγγυηση 1 χρονο και δε με καλυπτε (ευρωπαικος νομος λεει οτι ολα τα προιοντα ηλεκτρονικης μορφης εχουν 2 χρονια εγγυηση) αλλα δε το εψαξα για ενα τροφοδοτικο των 20 ευρω. Πανε 8 χρονια απο τοτε, και δε εχω ξαναβαλει noname ολον αυτον τον καιρο. Οποτε θα συμφωνησω με τα παραπανω, παρτο πετα το και παρε αλλο. Η καψτο εσυ ο ιδιος για να στο αλλαξουν :devil:

 

 

Είχα αγοράσει ένα PSU της Enermax τον Οκτώμβριο του 2007 αν θυμάμαι καλά. Η ισχύς του είναι 625W και το πλήρωσα τότε γύρω στα 85€ πάνω κάτω. Το χρησιμοποιώ ακόμα στο σύστημά μου. Πριν μια βδομάδα έπεσε ένας κεραυνός κοντά στο σπίτι μου και έκαψε του router. Ο υπολογιστής ήταν εν λειτουργία εκείνη τη στιγμή και δε κατάλαβε τίποτα. Έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το πιο σημαντικό εξάρτημα ενός υπολογιστικού συστήματος είναι το τροφοδοτικό. Όταν ξαναγοράσω ένα τροφοδοτικό μετά χαράς θα δώσω 30€ παραπάνω για να πάρω κάτι περισσότερο ποιοτικό που θα μου εξασφαλίζει σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tροφοδοτικό που θα έχει το σύστημα?

 

Ανάλυση που θα παίζεις?

 

Παιχνίδια που θα παίζεις?

τροφοδοτικο   thermaltake 530w

αναλυση δεν εχω προτιμηση

απο παιχνιδια προ και αν μπορεσω και κανενα gta αν και δεν το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1366 x 768

 

Με το τσιγκέλι στα βγάλανε αλλά τα κατάφερες τελικά. http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r7-260x-r7-260x-znj4-core-edition-1gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.519769

Είχα αγοράσει ένα PSU της Enermax τον Οκτώμβριο του 2007 αν θυμάμαι καλά. Η ισχύς του είναι 625W και το πλήρωσα τότε γύρω στα 85€ πάνω κάτω. Το χρησιμοποιώ ακόμα στο σύστημά μου. Πριν μια βδομάδα έπεσε ένας κεραυνός κοντά στο σπίτι μου και έκαψε του router. Ο υπολογιστής ήταν εν λειτουργία εκείνη τη στιγμή και δε κατάλαβε τίποτα. Έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Το πιο σημαντικό εξάρτημα ενός υπολογιστικού συστήματος είναι το τροφοδοτικό. Όταν ξαναγοράσω ένα τροφοδοτικό μετά χαράς θα δώσω 30€ παραπάνω για να πάρω κάτι περισσότερο ποιοτικό που θα μου εξασφαλίζει σταθερότητα.

 

ΟΤ ξέρω αλλά για να μην σου καίει router παίρνεις αντικεραυνική πρίζα τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το τσιγκέλι στα βγάλανε αλλά τα κατάφερες τελικά. http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r7-260x-r7-260x-znj4-core-edition-1gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.519769

 

δηλαδη να παω σε 1gb 260χ ή 2gb 250x

 

Εννοείται 1GB 260X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ανάλυση σου, όχι! Και η 260 είναι πιο δυνατή.

 

Γιατί αν έτρεχε στα 1080p θα αξιοποιούσε περισσότερη μνήμη μια 260;

μπορεις να μου το εξηγησεις? δεν θα ειναι λιγη η 1 gb?

 

Πρώτον σε σχέση με την 250 πατάτα που είχες διαλέξει η 260 είναι σαφώς καλύτερη και δεύτερον σε κάρτες αυτής της κατηγορίας το ένα γίγα μνήμης είναι υπεραρκετό. Αν αντιπαραθέσεις με μια ίδια 260 με 2 γίγα μνήμης δεν θα βρεις ρεαλιστική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν έτρεχε στα 1080p θα αξιοποιούσε περισσότερη μνήμη μια 260;

 

 

Ίσως και να αξιοποιούσε σε κανα παιχνίδι: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=w2kwa0KDxjg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και να αξιοποιούσε σε κανα παιχνίδι: 

 

 

Που είναι μια σύγκριση επιδόσεων μιας 260 με 1 και μιας 260 με 2 γίγα. Από το "ίσως" και ένα όμορφο βιντεάκι που μου δείχνει πόση συνολικά μνήμη καταναλώνει ένα παιχνίδι τι θέλεις να σου απαντήσω;

 

Το ότι πριν σου τελειώσει η μνήμη ξεμείνει μια οποιαδήποτε 260 από εύρος μνήμης ή άλλους πόρους σου πέρασε από το μυαλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάτι σε σύγκριση 1gb vs 2gb, απλά το βίντεο αυτό βρήκα που δείχνει ότι τρώει άνω του 1.5gb στο far cry 4 με αυτή την  κάρτα με 2gb.

 

Μπορεί να είναι και έτσι όπως το λες και να ξεμένει από άλλα πράγματα πριν φτάσει να ξεμείνει απο μνήμη, αν και δεν είμαι πολύ σίγουρος.

 

Τέλος πάντων, δεν θα χαλάσουμε τις καρδίες μας, αν και τις χαλάσαμε λίγο γιατί ο τρόπος σου είναι κάπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας εδώ μέσα να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Υπάρχουν νόμοι φυσικής και για κάρτες γραφικών. Υπεραπλουστευμένα σου λέει ότι Χ αμαξούλη μπορεί να τραβήξει μόνο τόσο στην ανηφόρα.

 

Αν τώρα μου πεις ότι ο χρήστης θέλει να χρησιμοποιήσει καμιά επαγγελματική εφαρμογή για ελαφριά χρήση όπου περνάνε όμως μεγάλοι όγκοι δεδομένων (όπως σχεδιασμός πχ.) τότε ναι θα πρότεινα μια αντίστοιχη 260 με 2 γίγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...