Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο q6600 μπορει να κλοκαριστει ανετα υψηλα και να μην φαει μπουκαλι

νο just no ...ουτε για πλακα ομως...τον ειχα τον επεξεργαστη αυτον πιο παλια και απλα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο τι μπορεί να εννοεί ο καθένας όταν λέει ότι μπορεί να τον χρονίσουν ψηλά τον εν λόγω επεξεργαστή δεν εξηγεί κάτω από ποιές ρεαλιστικές ή μη συνθήκες ακριβώς. Η φαντασία δεν έχει και δεν πρέπει να έχει όρια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο τι μπορεί να εννοεί ο καθένας όταν λέει ότι μπορεί να τον χρονίσουν ψηλά τον εν λόγω επεξεργαστή δεν εξηγεί κάτω από ποιές ρεαλιστικές ή μη συνθήκες ακριβώς. Η φαντασία δεν έχει και δεν πρέπει να έχει όρια ;)

μπορει να ειμια λαθος σημερα το ειδα δεν ξερω... ''ενημερωστε'' με αν ξεφυγα απο τα ορια της φαντασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ο επεξεργαστης ειναι παλιος και οτι νεα καρτα να παρεις  σ αυτα τ λεφτα θα τρως μπουκαλι νμζ αλλα μπορεις ν δεις σε καινουριαr9 280 η μεταχειρησμενη 7950/7970 αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τροφοδοτικο σ!

Μια χαρά είναι τροφοδοτικό άνετα σηκώνει αυτές τις κάρτες . Μέτρησα το σύστημα τις υπογραφής και σε πλήρη χρήση έχει 390-400w οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη καλυτερα να παω σε μια 7950/7970.

 

Μην ασχολεισαι με καρτες τετοιου επιπεδου,δεν θα μπορει να ανταπεξελθει ο επεξεργαστης σου με τιποτα κοινως θα πανε χαμενες,πιο κοινως θα τρως μπουκαλα βαρβατη.Ξερεις τι σπαστικο ειναι να βλεπεις το usage της καρτας να μην μπορει να ξεκολλησει απο το 35-40%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τροφοδοτικό άνετα σηκώνει αυτές τις κάρτες . Μέτρησα το σύστημα τις υπογραφής και σε πλήρη χρήση έχει 390-400w οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

 

Ναι ρε παιδία.. η gigabyte πχ λέει 500w τροφοδοτικό για την 7950 της... και η AMD τόσα λέει για αυτή την κάρτα. Τα έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα. Εγώ κάνενα θέμα (και έχω παίξει και παιχνίδια βαρία κλπ) με sapphire 7950 boost και xfx 550w.

 

Τώρα το αν θα τρώει μπουκάλι είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτασε η ωρα να αναβαθμισω την καρτα γραφικων μ. 

Συστημα:

intel c2d e6300 

g41 modo της gigabyte

4gb ram στα 1333

(επομενη αλλαγη θα ειναι σιγουρα cpu mobo με κατι καλυτερο, απλα τωρα σαν προχειρη λυση μονο η καρτα)

gt610 1gb silent η τωρινη καρτα

Τροφοδοτικο εχω αυτην την στιγμη ενα superflower 300w το οποιο δεν μπορω να βρω τα χαρακτηριστηκα του, παιζει να ειναι καμια μουφα και να το φορτωθηκα απο το eshop. Ενα xfx pro 550 ερχεται τωρα απο εγγυηση, αν και λεω να ρωτησω να μπορεσω να το κανω πιστωτικο και να βαλω κατι εξτρα για καρτα γραφικων και μετα απο κανα διμηνο να αλλαξω παλι σε καποιο αλλο μεγαλυτερο.

Απο καρτα σκευτομαι για την r7 260x, τα παιχνιδια που παιζω κυριως ειναι racing, κανα nfs, dirt και τετοια. Αν και κατα καιρους βαζω και κανα assassin creed.

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο:

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD%20R7%20260%7CSAPPHIRE%20R7%20260X%202GB%20GDDR5%20(%2011222-17-20G%20)

κ

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD%20R7%20260%7CGPU%20PCX%20XFX%20DD%20R7%20260X%202GB(%20R7-260X-CNF4%20)

Και πιο πολυ τεινω προς την sapphire, λογο του θεματος που ειχα με το τροφοδοτικο της xfx.

Το 300αρι τροφοδοτικο θα μπορεσει να δουλεψει αυτην την καρτα για κανα διμηνο; Εχει tdp 120w, αλλα δεν βρηκα πουθενα ποση ειναι η καταναλωση σε watt. 

Σαν καρτα ειναι value for money ή αξιζει να παω σε καποια αλλη; 

Αναλυση που θελω να παιζω ειναι 1920 1080, θα ειναι εφικτο με μια τετοια καρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σου δεν είναι καθόλου μούφα, απλά έχει μικρή ονομαστική ισχύ.

Δεν κάνει για μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα, αλλά εντός ορίων είναι μια χαρά αξιόπιστο.

 

Δυστυχώς το σύστημα σου έχει απαρχαιωθεί και δεν βρίσκεσαι στην κατηγορία όπου

σώζεται με μερική αναβάθμιση. Σίγουρα θα δεις διαφορές σε σχέση με την 610

(τρέχει το assassin's creed σε 1080p με 610?? :blink:) αλλά μην περιμένεις φοβερά πράγματα

γιατί θα σε κόβουν τα υπόλοιπα.

 

Τώρα όσων αφορά την gpu, υπάρχει έντονη φημολογία ότι επίκειται η κυκλοφορία της

νέας σειράς της amd επομένως εσύ κρίνεις πόσο άμεσα έχεις ανάγκη την κάρτα ή αν

θέλεις να περιμένεις. Η xfx μια χαρά εταιρία είναι όπως και η sapphire, το ότι σου χάλασε

το τροφοδοτικό δεν λέει κάτι, άμα είναι για ψυχολογικούς λόγους να νιώσεις καλύτερα πάρε τη

sapphire.

 

Στη θέση σου πάντως θα το κοίταζα συνολικά το θέμα και αν είσαι περιορισμένος οικονομικά

και δεν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα, καλύτερα βάλε το κατοστάρικο στην άκρη και

όταν θα μπορείς ψάχνεσαι για m/b+cpu+ram+gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπα, η gt610 δεν τρεχει και πολλα πραγματα, απλα το εχω στο χαμηλο και κατι γινεται. Θελω να παιξω σε 1920 1080. 

Η πρωτη μου σκεψη ηταν να παω σε apu, και συγκεκριμενα στον a8 7600 και με μια μητρικη α88, αλλα ειδα οτι χανει σε επιδοσεις με την μικρη συχνοτητα των μνημων. Η δικη μου ειναι 1333 και απο οτι εχω καταλαβει θελει τουλαχιστον 1866mhz. 

Μετα σκευτηκα να αλλαξω μια καρτα γραφικων τωρα και μετα σιγα σιγα το συστημα ειτε σε apu για crossfire με την καρτα ειτε σε καποιον pentium 1150.

Για το τροφοδοτικο εχω καποιες αμφιβολιες επειδη το εψαχνα στην ιστοσελιδα τους και δεν μπορεσα να το βρω, ισως δεν εψαξα καλα, δεν ξερω.

Με την xfx πιο πολυ με χαλασε οι 2μιση μηνες που περιμενω για αλλαγη, ελλατωματικο προιον τυχαινει παντα.

Παντως ετοιμος ειμαι για σετακι α8 7600 και α88. Απο γραφικα μπορει να παιξει τα παιχνιδια σε 1920 1080 ή εστω λιγο μικροτερη χωρις κολληματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω εδώ και αν είναι offtopic πείτε μου να ανοίξω καινούργιο θέμα. Έχω την NVidia GTX 970 Gigabyte G1 Gaming, η οποία μάλλον είναι προβληματική. Μπορείτε να μου πείτε αν σε αυτά τα χρήματα υπάρχει τίποτα καλύτερο στο e-shop για να αγοράσω ή να πάρω την ίδια; Κάπου διάβασα ότι την άνοιξη θα βγει η G1 rev. 2.0, ισχύει; αξίζει να περιμένω μέχρι τότε;

 

Υπάρχει και αυτή σε crazysundays, μετράει καθόλου; http://www.e-shop.gr/msi-geforce-gtx980-4gd5-ocv1-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514552

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω εδώ και αν είναι offtopic πείτε μου να ανοίξω καινούργιο θέμα. Έχω την NVidia GTX 970 Gigabyte G1 Gaming, η οποία μάλλον είναι προβληματική. Μπορείτε να μου πείτε αν σε αυτά τα χρήματα υπάρχει τίποτα καλύτερο στο e-shop για να αγοράσω ή να πάρω την ίδια; Κάπου διάβασα ότι την άνοιξη θα βγει η G1 rev. 2.0, ισχύει; αξίζει να περιμένω μέχρι τότε;

 

Υπάρχει και αυτή σε crazysundays, μετράει καθόλου; http://www.e-shop.gr/msi-geforce-gtx980-4gd5-ocv1-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514552

Δεν αξιζει η παραπανω 980 οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Θα ήθελα και πάλι τα φώτα σας για αγορά Gpu. Είχα ξαναρωτήσει και παλιότερα αλλά από τότε μέχρι τώρα άλλαξε αρκετά το μπάτζετ. Το σύστημα στο οπόιο θα μπει η κάρτα είναι αυτό της υπογραφής και θα παίζει σε ανάλυση 1680*1050 προς το παρών. Χρήματα μπορώ να διαθέσω μέχρι 200-210. Έχω ξεχωρήσει μέχρι στιγμής τη r9 280 σε υλοποίηση sapphire και την gtx 760 σε υλοποίηση της palit. Δυστυχ'ως, δε μπορώ να διαθέσω πιο πολλά χρήματα. Το σύστημα και η οθόνη (λογικά κάτι σε 1920*1080) θα αναβαθμίζονται σιγά σιγά, επομένως η κάρτα θα πρέπει να αντέξει. Από χρήση gaming πιο πολύ ως εκεί που αντέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...