Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να πω οτι εχω αποφασισει σε ολα αλλα τα σιγουρακια ειναι τα εξης 

 

HDD : WESTERN DIGITAL CAVIAR BLACK

 

MOBO: ASUS H97 PRO GAMER

 

CASE: FRACTAL DESIGN DEFINE R4 (ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΡΘΕΙ)

 

CPU: INTEL CORE I5 4590 (Αλλα για τον επεξεργαστη ειμαι αναμεσα σε αυτον και τους 4460 και 4690)

 

CPU COOLER: HYPER 212 EVO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορω να πω οτι εχω αποφασισει σε ολα αλλα τα σιγουρακια ειναι τα εξης 

 

HDD : WESTERN DIGITAL CAVIAR BLACK

 

MOBO: ASUS H97 PRO GAMER

 

CASE: FRACTAL DESIGN DEFINE R4 (ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΡΘΕΙ)

 

CPU: INTEL CORE I5 4590 (Αλλα για τον επεξεργαστη ειμαι αναμεσα σε αυτον και τους 4460 και 4690)

 

CPU COOLER: HYPER 212 EVO

Βαλε i5 4440 ή 4460 και τα χρηματα που θα γλυτωσεις βαλτα για τροφοδοτικο και εισαι αρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως αξιζει για καποια ευρω παραπανω να αγορασω την 290 και αν ναι απο

 

325-350 euro δεν τα λες και "κάποια ευρώ παραπάνω".... αν εξαιρέσεις την προσφορά που είχε βγάλει το e-shop πριν κανα μήνα στα 265 αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η υλοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

325-350 euro δεν τα λες και "κάποια ευρώ παραπάνω".... αν εξαιρέσεις την προσφορά που είχε βγάλει το e-shop πριν κανα μήνα στα 265 αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η υλοποίηση

Απλα οι τιμες αυξομειωνονται συνεχως, γιαυτο και δεν ειπα συγκεκριμενα ευρω παραπανω ,επειδη θελω κυριως να μου απαντηθει η απορια  αυτη οσον αφορα τις επιδοσεις και οχι τα λεφτα. Παντως κατα μεσο ορο μια 290 ειναι γυρω στα 80 ευρω παραπανω απο μια 280.

http://www.skroutz.gr/s/4394275/Asus-Radeon-R9-290-4GB-DirectCU-II-OC-90YV05F0-M0NA00.html

Πριν 2 μηνες στα 271ευρω.Σημερα στα 332......

Άστα fulgore, και εγω εβλεπα τις τιμες 2 μηνες πριν και ευχομουνα την εποχη εκεινη να ειχα ψαχτει λιγο περισσοτερο για τα κομματια αλλά ... ,μια οι γιορτες που ερχοντουσαν ,μια η σχολη ξεχαστηκα...

Και το θεμα ειναι οτι περιμενα η AMD να μειωνε λιγο τις τιμες οπως ειχε ακουστει, λογω καποιων "ελαττωματων" στις GTX 970, αλλα τιποτα δεν μειωνει ουτε η AMD ,ουτε η NVIDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θεμα ειναι οτι περιμενα η AMD να μειωνε λιγο τις τιμες οπως ειχε ακουστει, λογω καποιων "ελαττωματων" στις GTX 970, αλλα τιποτα δεν μειωνει ουτε η AMD ,ουτε η NVIDIA

μια χαρά μείωσε η amd, απλά στην ελλάδα δεν ειδαμε την μείωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχχααχαχχα οκ.εγω τη γνωμη μου ειπα.μπορει αμα θελει να μην αγορασει καν ρ9 290 αλλα την 970 της ngreedia.εγω τη γνωμη μου παρεθεσα πιο πανω.πιστευω οτι το τροφοδοτικο δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο μερικοι νομιζουν οτι παιζει.το γιατι το καταλαβαινετε απο προσωπικη εμπειρια.θες να σου στειλω και κανα 2 photos να πιστεις ailure?παιδακια δεν ειμαστε και λεω την αληθεια.ας πραξει ο φιλος μου οπως θελει.  Γ & Ε στους όρους χρήσης http://www.insomnia....13-όροι-χρήσης/ αυτο γιατι μου το εκανες copy-paste?

 

Στο παρέθεσα γιατί υπάρχουν κανόνες εδώ και σε αυτούς τους κανόνες θα πρέπει να προσαρμοστείς. Οι όροι χρήσης είναι για να τους διαβάσεις και να σου τονίσω για άλλη μια φορά ότι συντονιστικές αποφάσεις δεν σχολιάζονται δημόσια.

 

Δεν θα το συζητήσουμε άλλο για τα τροφοδοτικά και οτιδήποτε σχετικό θα λογοκρίνετε στο μέλλον για ευνόητους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΑ παιδια μολις μειωθηκε η XFX RADEON R9 290 4GB στα 297...Πιστευετε αξιζει να την βουτηξω, η να μεινω  στην SAPPHIRE που ειπα πριν?

αξιζει η sapphire για 20 ευρο,και υψηλοτερους χρονισμους και εγγυηση οι καρτες τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7950/R9 280 ή 7970 οι καλυτερες προτασεις στα χρηματα που διαθετεις με διαφορα.

 

Ευχαριστώ για τις βοήθεια σας. Πήρα την 7950 και όλα οκ. Ήθελε δυο 6πινα και ευτυχώς (δεν το θυμόμουν) έβγαζε 2 το τροφοδοτικό μου και δεν χρειάστηκε να βάλω ανταπτοράκι από μόλεξ σε 6pin κλπ..

 

Μου έκανε εντύπωση η θερμοκρασία γύρω στους 50 στο bf3 με όλα στο ultra με vsync on και frames ακίνητα (σχεδόν όλη την ώρα 60). Χωρίς vsync πάει 100 κλπ (στο multiplayer... σε single δεν έχω δει). Μεγάλη διαφορά απο την 7790. Δεν περίμενα τόσο μεγάλη.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θελω να αλλαξω την καρτα γραικων μου γιατι δεν σηκωνει directx 11 το συστημα μου ειναι αυτο:

 Case (Κουτί):THERMALTAKE VA8000BWS ARMOR BLACK

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):COOLERMASTER RS-620 REALPOWER M620 620W

Motherboard (Μητρική):ASUS P5Q DELUXE RETAIL

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

RAM (Μνήμη συστήματος):KINGSTON KHX8500D2K2/4G HYPERX DDR2 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ GENESIS DUAL CHANNEL KIT

GPU (Κάρτα γραφικών):SAPPHIRE RADEON HD4870 1GB DDR5 PCI-E TV-OUT RETAIL

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG W2361V-PF TFT FULL HD 1920X1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 X64

παιζω games δεν ειμαι φουλ απαιτητικός  απλα να τα σηκωνει αξιόπιστα το συστημα δηλαδη να μην εχω lag.σκεφτομαι να παω τον cpu st 3 πιστευω να πηγαινει αφοβα.(αγορα ψυκτρας)(μελλονιτκη αναβαθμιση μεσα καλοκαιριου ή μετα).ποιες καρτες προτεινεται μεταχειρισμενες,καινουργιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θελω να αλλαξω την καρτα γραικων μου γιατι δεν σηκωνει directx 11 το συστημα μου ειναι αυτο:

 Case (Κουτί):THERMALTAKE VA8000BWS ARMOR BLACK

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):COOLERMASTER RS-620 REALPOWER M620 620W

Motherboard (Μητρική):ASUS P5Q DELUXE RETAIL

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

RAM (Μνήμη συστήματος):KINGSTON KHX8500D2K2/4G HYPERX DDR2 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ GENESIS DUAL CHANNEL KIT

GPU (Κάρτα γραφικών):SAPPHIRE RADEON HD4870 1GB DDR5 PCI-E TV-OUT RETAIL

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG W2361V-PF TFT FULL HD 1920X1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 X64

παιζω games δεν ειμαι φουλ απαιτητικός  απλα να τα σηκωνει αξιόπιστα το συστημα δηλαδη να μην εχω lag.σκεφτομαι να παω τον cpu st 3 πιστευω να πηγαινει αφοβα.(αγορα ψυκτρας)(μελλονιτκη αναβαθμιση μεσα καλοκαιριου ή μετα).ποιες καρτες προτεινεται μεταχειρισμενες,καινουργιες?

πιστευω μεχρι 150-200 ειναι καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ο επεξεργαστης ειναι παλιος και οτι νεα καρτα να παρεις  σ αυτα τ λεφτα θα τρως μπουκαλι νμζ αλλα μπορεις ν δεις σε καινουριαr9 280 η μεταχειρησμενη 7950/7970 αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τροφοδοτικο σ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ο επεξεργαστης ειναι παλιος και οτι νεα καρτα να παρεις  σ αυτα τ λεφτα θα τρως μπουκαλι νμζ αλλα μπορεις ν δεις σε καινουριαr9 280 η μεταχειρησμενη 7950/7970 αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τροφοδοτικο σ!

 Aυτή εδώ θέλει μόνο 500-άρι τροφοδοτικό http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.htmlαλλά θα του πρότεινα μόνο να δώσει 200 ευρώ αν σε προβλεπόμενο χρόνο έχει σκοπό να αναβαθμίσει και το υπόλοιπο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...