Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ξαναπαρακαλέσω να λήξει η συζήτηση εδώ για να έχουμε τον χώρο για τα παιδιά που θέλουν βοήθεια. ΄Οποιος θέλει ας το συζητήσει μέσω PM. H κάρτα γραφικών που πρότεινα στον χρήστη προυποθέτει τροφοδοτικό 400 W γιατί είναι υλοποίηση μιας 970 για ITX συστήματα και θέλει και ένα 6 πινο μόνο που το σηκώνει το τροφοδοτικό του των 500W άνετα και είναι και επώνυμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tελικα το θεμα εληξε με μια msi gtx-970 με το  afterburner ολοι οι χρονισμοι +15% με το ιδιο τροφοδοτικο. Οσο την σηκωνει θα παρεμεινει. Τροφοδοτικο θα γινει αλλαγη καποια στιγμη το καλοκαιρι πιστευω με το συστημα που εχω ενα 600 θα ειναι οκ. corsair η coolermaster παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύστημα της υπογραφής μου και για παιχνίδια όπως total war attila, bf3-4 κλπ σε ανάλυση 1080p και θέλοντας να δώσω μάξ 140 ευρώ (μεταχειρισμένες κοιτάω) να πάω σε 7950 ή 7970 ή κάποια άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το subforum και όσο συντονίζω εγώ θα προτείνονται για Χ κάρτες γραφικών τροφοδοτικά ισάξια αυτών που προτείνει ο κατασκευαστής κάρτας γραφικών και κατά προτίμηση ποιοτικά καθαρά για λόγους ασφάλειας και προς την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση των χρηστών. Επειδή έτυχε να είσαι τυχερός (πάντα κατά τους ισχυρισμούς σου που όποιος θέλει τους πιστεύει) και δεν είχες κανένα πρόβλημα με Χ τροφοδοτικό δεν σημαίνει ότι θα το αφήσουμε στην τύχη και άμα σκάσει έσκασε.

 

Γ & Ε στους όρους χρήσης http://www.insomnia.gr/forum-24/announcement-13-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/

 

Αν έχεις κάποια απορία για τα παραπάνω μέσω PM. Για τα υπόλοιπα επιστροφή στο θέμα.

αχχααχαχχα οκ.εγω τη γνωμη μου ειπα.μπορει αμα θελει να μην αγορασει καν ρ9 290 αλλα την 970 της ngreedia.εγω τη γνωμη μου παρεθεσα πιο πανω.πιστευω οτι το τροφοδοτικο δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο μερικοι νομιζουν οτι παιζει.το γιατι το καταλαβαινετε απο προσωπικη εμπειρια.θες να σου στειλω και κανα 2 photos να πιστεις ailure?παιδακια δεν ειμαστε και λεω την αληθεια.ας πραξει ο φιλος μου οπως θελει.  Γ & Ε στους όρους χρήσης http://www.insomnia....13-όροι-χρήσης/ αυτο γιατι μου το εκανες copy-paste?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύστημα της υπογραφής μου και για παιχνίδια όπως total war attila, bf3-4 κλπ σε ανάλυση 1080p και θέλοντας να δώσω μάξ 140 ευρώ (μεταχειρισμένες κοιτάω) να πάω σε 7950 ή 7970 ή κάποια άλλη?

δεν νμζ οτι με το τροφοδοτικο που εχεις μπορεις ν υποστηριξεις καμια απο τις 2 αλλα σιγουρα οχι την 7970...ισως την 7950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αλέξανδρος

 

Από ότι είδα σε 2 ξένα φόρουμς, 2 άτομα είχαν το τροφοδοτικό μου με την 7950 boost και ακόμα, δίαβασα για έναν που έψαχνε να βάλει την 7970 ότι το xfx pro 550w core edition είναι κάτι παραπάνω από αρκετό για αυτή. Τώρα δεν ξέρω...

 

Κανείς άλλος τι πιστεύει? Είναι οκ το τροφοδοτικό για αυτές τις κάρτες? Και ακόμα, αυτές είναι οι 2 πιο καλές επιλογές στα χρήματα που διαθέτω για μεταχειρισμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αλέξανδρος

 

Από ότι είδα σε 2 ξένα φόρουμς, 2 άτομα είχαν το τροφοδοτικό μου με την 7950 boost και ακόμα, δίαβασα για έναν που έψαχνε να βάλει την 7970 ότι το xfx pro 550w core edition είναι κάτι παραπάνω από αρκετό για αυτή. Τώρα δεν ξέρω...

 

Κανείς άλλος τι πιστεύει? Είναι οκ το τροφοδοτικό για αυτές τις κάρτες? Και ακόμα, αυτές είναι οι 2 πιο καλές επιλογές στα χρήματα που διαθέτω για μεταχειρισμένη?

Το εχει τονισει ομως ο Ailuros να προτεινουμε τροφοδοτικα με βαση τα προτεινομενα της εταιριας και οχι με βαση τα δικα μας Standar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω η gigabyte πχ λέει ότι η 7950 3gb θέλει 500w.

Εγω παντως βλεπω οτι για την R9 280 που ειναι η 7950 με αλλο ονομα προτεινεται 600ρι http://www.msystems.gr/files/product/18866.pdf τωρα τι να σου πω δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο βλέπω λοιπόν πάω για 7950 που θεωρητικά μπορεί να την καλύψει το τροφοδοτικό μου αλλίως με δικό μου ρίσκο και χωρίς την δικία σας παρότρυνση θα πάω για 7970.

 

Κατί άλλο λοιπόν... περαν της 7950 σε αυτά τα χρήματα (140 ευρώ μεταχειρισμένη και να είναι οκ για το τροφοδοτικό μου) βλέπετε καμία άλλη καλύτερη επιλογή που θα μου δώσει ουσιαστική διαφορά από την 7790oc μου στα παιχνίδια που είπα πιο πάνω (total war attila, bf3-4 κλπ) ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους τους συμφοριτες. Ειχα ξαναγραψει στο συγκεκριμενο subforum πριν απο λιγες ημερες ζητωντας καρτα γραγικων γυρω

 

στα 250 ευρω, και μου προτεινατε την r9 280. Πιστευετε πως αξιζει για καποια ευρω παραπανω να αγορασω την 290 και αν ναι απο

 

ποιον κατσκευαστη ομως. Εγω απο τις 290 η διασημοτερη που εχω δει ειναι η Sapphire radeon r9 290 4gb tri-x oc. Α ναι και επισης να

 

τονισω οτι δεν ξερω να κανω oc και πιθανοτερα δεν προκειται να κανω εκτος αν ειναι ευκολη διαδικασια(που αμφιβαλλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισα περιπου την ισχυ του συστηματος και μου βγηκε γυρω στα 450 W . Ποσα W πιστευετε οτι πρεπει να ειναι το τροφοδοτικο ?Εγω πιστευω για να ειμαι ασφαλης πρεπει  να παω στα 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισα περιπου την ισχυ του συστηματος και μου βγηκε γυρω στα 450 W . Ποσα W πιστευετε οτι πρεπει να ειναι το τροφοδοτικο ?Εγω πιστευω για να ειμαι ασφαλης πρεπει  να παω στα 600.

τα υπολοιπα εξαρτηματα σου? ποσα μπορεις να διαθεσεις για τροφοδοτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...