Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ailuros μην τρελαθούμε, οι haswell i3 ανοίγουν σαμπάνια γίγας σε r9 280x και δεν θα έχει θέμα ο 540 ; Εντάξει, αν απομακρύνουμε τον όρο bottleneck θα πάρει μια x αύξηση επιδόσεων, αλλά ο i3 θα κόβει την 280x string :D. Δεν έχω προθέσεις αμφισβήτησης, αλλά θαρρώ πως έτσι έχουν τα πράγματα ;)

 

Είπα ότι για τα 150 που διέθετε η 280 είναι η καλύτερη επένδυση. Μήπως να κάνατε τον κόπο να διαβάζατε μερικοί τι ακριβώς γράφει ο καθένας και να επικεντρωνόσασταν στην ουσία των πραγμάτων που είναι να βοηθηθεί ο χρήστης κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο; Αν διαθέσει τα 150 σε οτιδήποτε άλλο εκτός από κάρτα γραφικών τι σκατά αναβάθμιση θα έχει κάνει; Εμ ναι...ευχαριστούμε για την έλλειψη θετικής αντιπροσφοράς προτακαβολικά.

Ευχαριστώ παίδες για τις γνώμες. Τελικά θα πάω στην οικονομικότερη λύση της 7950 και γενική αναβάθμιση αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ψάχνω κάρτα γραφικών (προτότυπο  :P  )

 

έχω μια hd3870 με την οποιά κάνω την δουλειά μου (παίζω pro ) αλλά θέλω να την αλλάξω κυρίως λόγο της έλλειψης hdmi

οπότε θέλω να είναι ίδια η και καλύτερων επιδοσεων (ε αυτό δεν πιστεύω να είναι δύσκολο)

 

τιμή max 100€ 

 

μελλοντικά ίσως παίξω και κανα need4speed αλλά μέχρι εκεί

Την είχα παλιά και την δούλευα με αντάπτορα DVI σε HDMI σε τηλεόραση και έβγαινε και ο ήχος μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω την καρτα της υπογραφης...!Να βρω αλλη μια για crossfire η να μαζεψω λεφτα για μια πιο καλη?Θα δω διαφορες με crossfire?

 

Στην ξεφτίλα ένα +40% μέσο όρο θα το δεις αν όχι παραπάνω. Το θέμα είναι να βρεις μια 7870 μεταχειρισμένη σε αρκετά χαμηλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ξεφτίλα ένα +40% μέσο όρο θα το δεις αν όχι παραπάνω. Το θέμα είναι να βρεις μια 7870 μεταχειρισμένη σε αρκετά χαμηλή τιμή.

Δεν θα θα αυξηθει και η μνημη...?Οταν πλεον πολλα παιχνιδια ζητουν πανω απο 3G μνημη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα θα αυξηθει και η μνημη...?Οταν πλεον πολλα παιχνιδια ζητουν πανω απο 3G μνημη!

 

΄Οχι. ΄Οταν έχεις AFR (alternate frame rendering) σε οτιδήποτε Crossfire/SLi και έχεις 2 γίγα μνήμης ανά κάρτα γραφικών σημαίνει ότι εφόσον οι 2 κάρτες γραφικών μοιράζονται μεταξύ τους τα καρέ θα έχεις πάντα και ΜΟΝΟ 2 γίγα μνήμης ανά καρέ.

 

Στο πρακτικό κομμάτι δεν θα σε επηρεάσει όσο νομίζεις εκτός αν μου πεις ότι θα χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ανάλυση πάνω από 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οχι. ΄Οταν έχεις AFR (alternate frame rendering) σε οτιδήποτε Crossfire/SLi και έχεις 2 γίγα μνήμης ανά κάρτα γραφικών σημαίνει ότι εφόσον οι 2 κάρτες γραφικών μοιράζονται μεταξύ τους τα καρέ θα έχεις πάντα και ΜΟΝΟ 2 γίγα μνήμης ανά καρέ.

 

Στο πρακτικό κομμάτι δεν θα σε επηρεάσει όσο νομίζεις εκτός αν μου πεις ότι θα χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ανάλυση πάνω από 1080p.

οποτε λες πως θα κερδισω καμια 20 fps παραπανω σε καθε παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε λες πως θα κερδισω καμια 20 fps παραπανω σε καθε παιχνιδι?

 

Που να ξέρω πόσο σου βγάζει τώρα σε κάθε παιχνίδι για να σου απαντήσω. Σου είπα στην χειρότερη να δεις μια αύξηση σε μέσο όρο της τάξης του 40% και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις πιθανές περιπτώσεις που το Crossfire δεν θα λειτουργεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα θα αυξηθει και η μνημη...?Οταν πλεον πολλα παιχνιδια ζητουν πανω απο 3G μνημη!

Μαζεψε χρηματα για R9 290 να εισαι οκ. Μπορεις να κοιταξεις και στις αγγελιες για μεταχειρισμενη για πιο οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα η ταχυτητα επεξεργστη ειναι λιγο μουφα!

Μια χαρα ειναι για τα χρηματα της η παραπανω,και βασικα μπορεις να κοιταξεις για πιο φθηνα σε αγγελιες για την 7950 ή 7970.Η R9 280 στην ουσια ειναι μια 7950 :P

Παντως για πιο δυνατες καρτες τυπου R9 290,μιας και δεν το ανεφερα παραπανω ισως θα ηταν καλυτερα να αλλαζες και τον επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα η ταχυτητα επεξεργστη ειναι λιγο μουφα!

 

Mπορείς να δώσεις 20 ευρώ παραπάνω για να κερδίσεις 10% μεγαλύτερο χρονισμό πυρήνα, για να γίνει πιο οριακή η κατανάλωση για το τροφοδοτικό σου. Για μεγαλύτερη διευκόλυνσή σου www.skroutz.gr και βάζεις "280" στην αναζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...