Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

R9 285 vs GTX 960 ή περιμένω να δω τι θα κάνει η amd στο προσεχές μέλλον; :-(

καρτα με 128bit διαυλο μνημης (GTX 960) ?? ουτε καν . περιμενε μηπως βγει η 960ΤΙ η' η νεα γενια r9 3XX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν είναι ότι καλύτερο ένας παλιότερης γενιάς i3 αλλά δεδομένου ότι μπορείς αυτή τη στιγμή να διαθέσεις τα 150 μόνο από ότι κατάλαβα, το να αγοράσεις μια 280 σε αυτά τα χρήματα είναι η καλύτερη δυνατή επένδυση για τώρα.

 

 

αργοτερα μπορεις να βαλεις και κανεναν μεταχειρισμενo i5/ι7 με κανα 50ευρω

Παίδες τελικά βρήκα και ένα σετ 7950/ i5 750 (χωρίς mobo) στα +20ε, που όμως θα μου πάει φθηνότερα όταν πουλήσω την 6850 μου. Οπότε τι λέτε 280Χ στα 150 + την 6850 μου ή 7950/ i5 750 στα 170? Υπενθυμίζω τα specs μου

 

Case: Coolermaster Elite

PSU: Corsair 650W

Motherboard: Gigabyte H55M-UD2H (socket 1156)

CPU: Intel Core i3 540 @3.07GHz

RAM: 10GB Dual Channel DDR3 1333

GPU: Sapphire Radeon 6850

Monitor/Resolution: LG 27MA53 (1920X1080 @60Hz)

ΟS: Windows7 Ultimate SP1

 

Και τα cpu που παίρνει το mobo μου

http://www.gigabyte.fr/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3503

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τελικά βρήκα και ένα σετ 7950/ i5 750 (χωρίς mobo) στα +20ε, που όμως θα μου πάει φθηνότερα όταν πουλήσω την 6850 μου. Οπότε τι λέτε 280Χ στα 150 + την 6850 μου ή 7950/ i5 750 στα 170? Υπενθυμίζω τα specs μου

 

Case: Coolermaster Elite

PSU: Corsair 650W

Motherboard: Gigabyte H55M-UD2H (socket 1156)

CPU: Intel Core i3 540 @3.07GHz

RAM: 10GB Dual Channel DDR3 1333

GPU: Sapphire Radeon 6850

Monitor/Resolution: LG 27MA53 (1920X1080 @60Hz)

ΟS: Windows7 Ultimate SP1

 

Και τα cpu που παίρνει το mobo μου

http://www.gigabyte.fr/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3503

 

Ευχαριστώ.

 

Εδώ υποστηρίζονται ΜΟΝΟ κάρτες γραφικών. Για οτιδήποτε άλλο στα ανάλογα subforum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα με 128bit διαυλο μνημης (GTX 960) ?? ουτε καν . περιμενε μηπως βγει η 960ΤΙ η' η νεα γενια r9 3XX

τι σημασια εχει ο διαυλος μνημης?και 64 να ειχε αφου αποδιδει οσο αποδιδει τελειωσε το θεμα!δεν εξαρτωνται τα fps απο τα ποσα bit ειναι η καρτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 285 vs GTX 960 ή περιμένω να δω τι θα κάνει η amd στο προσεχές μέλλον; :-(

 

Απο ότι έχω καταλάβει δε περιμένουμε κάτι απο την AMD πέρα απο το Fiji που θα είναι πολύ ακριβό.Ίσως κανένα μικρό price drop.

Ανάμεσα στις 2 κάρτες που κοιτάς θα πήγαινα στην 960 που είναι πιο φθηνή, έχει μικρότερο TDP και παρόμοιες επιδόσεις με την 285.Για gaming σε αυτό το budget πάντως νομίζω καλύτερη επιλογή είναι μια 280/280x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copy-Paste απο αλλη ενοτητα που εγραψα και χρειαζομαι μια βοηθεια...

 

Σε pc με επεξεργαστη AMD FX6350(AM3+, 4.20GΗΖ,14MB)

Ενδιαφερομαι να του βαλω μια καρτα γραφικων που να παιζει παιχνιδακια καινουργια χωρις προβληματα (το pc εχει 8gb RAM)

εχω δει για καρτα γραφικων την

Gigabyte AMD R7 250 (2GB, DDR3,128BIT) Ειναι οκ για παιχνιδια (π.χ. το νεο GTA που θα κυκλοφορησει); έχετε να προτεινεται καποια αλλη στα ιδια χρηματα ; 

Βασικα με ενδιαφερει αν η συγκεκριμενη ειναι οκ και μετα να παμε σε προτασεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα με 128bit διαυλο μνημης (GTX 960) ?? ουτε καν . περιμενε μηπως βγει η 960ΤΙ η' η νεα γενια r9 3XX

 

O φαρδύς ο πισινός αφοδεύει καλύτερα; Σημασία δεν έχει πόσο εύρος μνήμης έχει μια μονάδα γραφικών, αλλά πως την διαχειρίζεται. Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει πουθενά για 960Ti και το να περιμένει δεν είναι η καλύτερη απάντηση για μια τέτοια ενότητα. Το Tonga θα είναι ότι καλύτερο έχεις δει από πλευράς AMD στην κατηγορία αυτή και είναι σχετικά εύκολο να δει κανείς αν ο 256μπιτος δίαυλος που φέρει κάνει καμία αισθητή διαφορά έναντι του 128μπιτου στο GM206.

 

 

Απο ότι έχω καταλάβει δε περιμένουμε κάτι απο την AMD πέρα απο το Fiji που θα είναι πολύ ακριβό.Ίσως κανένα μικρό price drop.

Ανάμεσα στις 2 κάρτες που κοιτάς θα πήγαινα στην 960 που είναι πιο φθηνή, έχει μικρότερο TDP και παρόμοιες επιδόσεις με την 285.Για gaming σε αυτό το budget πάντως νομίζω καλύτερη επιλογή είναι μια 280/280x.

 

Εγώ  θα πήγαινα στην 960 και για τα πιο σύγχρονα πρωτόκολλα video που υποστηρίζει.

 

 

Copy-Paste απο αλλη ενοτητα που εγραψα και χρειαζομαι μια βοηθεια...

 

Σε pc με επεξεργαστη AMD FX6350(AM3+, 4.20GΗΖ,14MB)

Ενδιαφερομαι να του βαλω μια καρτα γραφικων που να παιζει παιχνιδακια καινουργια χωρις προβληματα (το pc εχει 8gb RAM)

εχω δει για καρτα γραφικων την

Gigabyte AMD R7 250 (2GB, DDR3,128BIT) Ειναι οκ για παιχνιδια (π.χ. το νεο GTA που θα κυκλοφορησει); έχετε να προτεινεται καποια αλλη στα ιδια χρηματα ; 

Βασικα με ενδιαφερει αν η συγκεκριμενη ειναι οκ και μετα να παμε σε προτασεις 

 

΄Οπως ήδη σου είπαν η 250 είναι τόσο πατάτα που δεν προσφέρεται για παιχνίδια. Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει σε όσες ενότητες και να ρωτήσεις, Αν δεν διαθέσεις τουλάχιστον >100 ευρώ για κάρτα γραφικών στην εποχή μας θα έχεις περισσότερο ένα επιταχυντή office πολυτελείας παρά μια μονάδα γραφικών για παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros μην τρελαθούμε, οι haswell i3 ανοίγουν σαμπάνια γίγας σε r9 280x και δεν θα έχει θέμα ο 540 ; Εντάξει, αν απομακρύνουμε τον όρο bottleneck θα πάρει μια x αύξηση επιδόσεων, αλλά ο i3 θα κόβει την 280x string :D. Δεν έχω προθέσεις αμφισβήτησης, αλλά θαρρώ πως έτσι έχουν τα πράγματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailuros μην τρελαθούμε, οι haswell i3 ανοίγουν σαμπάνια γίγας σε r9 280x και δεν θα έχει θέμα ο 540 ; Εντάξει, αν απομακρύνουμε τον όρο bottleneck θα πάρει μια x αύξηση επιδόσεων, αλλά ο i3 θα κόβει την 280x string :D. Δεν έχω προθέσεις αμφισβήτησης, αλλά θαρρώ πως έτσι έχουν τα πράγματα ;)

 

Είπα ότι για τα 150 που διέθετε η 280 είναι η καλύτερη επένδυση. Μήπως να κάνατε τον κόπο να διαβάζατε μερικοί τι ακριβώς γράφει ο καθένας και να επικεντρωνόσασταν στην ουσία των πραγμάτων που είναι να βοηθηθεί ο χρήστης κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο; Αν διαθέσει τα 150 σε οτιδήποτε άλλο εκτός από κάρτα γραφικών τι σκατά αναβάθμιση θα έχει κάνει; Εμ ναι...ευχαριστούμε για την έλλειψη θετικής αντιπροσφοράς προτακαβολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα προθέσεις προσβολής απέναντι σου, αφού τώρα ξαναδιαβάζοντας το μήνυμά σου που μιλούσες για τον i3 και την 280, κατανόησα ορθότερα το νόημα του μηνύματός σου. Πραγματικά έκανα βιαστικό σχόλιο, καθώς επεξεργάστηκα στο μυαλό μου ελλιπώς το μήνυμά σου και πάνω από όλα την σημασία του ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα προθέσεις προσβολής απέναντι σου, αφού τώρα ξαναδιαβάζοντας το μήνυμά σου που μιλούσες για τον i3 και την 280, κατανόησα ορθότερα το νόημα του μηνύματός σου. Πραγματικά έκανα βιαστικό σχόλιο, καθώς επεξεργάστηκα στο μυαλό μου ελλιπώς το μήνυμά σου και πάνω από όλα την σημασία του ;).

 

Δεν προσβλήθηκα και ξέρω ότι δεν είχες κακή πρόθεση. Το θέμα είναι να μην πλατιάζουμε άδικα σε αυτή την ενότητα για να μπορούν οι χρήστες να βοηθηθούνε με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...