Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά  συμφοριτες και συμφοριτισες!!Χρειάζομαι την βοήθεια σας παίδες για την επιλογή κάρτας γραφικών.Το ποσό που μπορώ να δώσω για την κάρτα είναι γύρω στα 250 ευρώ και αποσο έχω ψάξει, στις τιμές αυτές η καλύτερη επιλογή θα ήταν να πάω με AMD.


 


Επιπλέον μπορεί κανείς  να μου πει αν ισχύει η φήμη ότι αν επιλέξω AMD κάρτα γραφικών ,πρέπει και ο επεξεργαστής να είναι μάρκας AMD ??Και αν ισχύει αυτό τι επεξεργαστή προτείνετε τον 8320 η τον 8350 για σύστημα με μπάτζετ γύρω στα 850 ευρώ?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Επιπλέον μπορεί κανείς  να μου πει αν ισχύει η φήμη ότι αν επιλέξω AMD κάρτα γραφικών ,πρέπει και ο επεξεργαστής να είναι μάρκας AMD ??

οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια χαρά  συμφοριτες και συμφοριτισες!!Χρειάζομαι την βοήθεια σας παίδες για την επιλογή κάρτας γραφικών.Το ποσό που μπορώ να δώσω για την κάρτα είναι γύρω στα 250 ευρώ και αποσο έχω ψάξει, στις τιμές αυτές η καλύτερη επιλογή θα ήταν να πάω με AMD.

 

Επιπλέον μπορεί κανείς  να μου πει αν ισχύει η φήμη ότι αν επιλέξω AMD κάρτα γραφικών ,πρέπει και ο επεξεργαστής να είναι μάρκας AMD ??Και αν ισχύει αυτό τι επεξεργαστή προτείνετε τον 8320 η τον 8350 για σύστημα με μπάτζετ γύρω στα 850 ευρώ?

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4682157/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-OC-11230-00-40G.html

 

500-άρι καλό τροφοδοτικό θα χρειαστείς. ΄Οσων αφορά τους επεξεργαστές θα απευνθείς εδώ: http://www.insomnia.gr/forum/23-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-ram/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/4682157/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-OC-11230-00-40G.html

 

500-άρι καλό τροφοδοτικό θα χρειαστείς. ΄Οσων αφορά τους επεξεργαστές θα απευνθείς εδώ: http://www.insomnia.gr/forum/23-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-ram/

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εγώ σε αυτή τη κάρτα έκλινα!!Απλά πιστεύεις ότι αξίζει να πάω λίγο παραπάνω στην 280Χ ?Και επίσης επιβεβαιωνεις το σχόλιο ότι δεν χρειάζεται κάρτα γραφικών και επεξεργαστής να είναι ίδια μάρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εγώ σε αυτή τη κάρτα έκλινα!!Απλά πιστεύεις ότι αξίζει να πάω λίγο παραπάνω στην 280Χ ?Και επίσης επιβεβαιωνεις το σχόλιο ότι δεν χρειάζεται κάρτα γραφικών και επεξεργαστής να είναι ίδια μάρκα?

Αυτη ειναι κουβεντα που την ειχαν βγαλει παλια καποια Fanboys απο εδω και απο εκει,οτι δηλαδη εχεις τις καλυτερες επιδοσεις με Amd Cpu+gpu ή με Intel +nvidia πραγμα που προφανως και δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι κουβεντα που την ειχαν βγαλει παλια καποια Fanboys απο εδω και απο εκει,οτι δηλαδη εχεις τις καλυτερες επιδοσεις με Amd Cpu+gpu ή με Intel +nvidia πραγμα που προφανως και δεν ισχυει.

Ευτυχώς που δεν ισχύει αυτό φίλε μου επειδή ενώ είχα κλείσει για την κάρτα γραφικών ότι θα έπαιρνα amd ,σκεφτόμουνα να ξαναπάω σε nvidia επειδή ήθελα intel επεξεργαστή σίγουρα, διότι δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με oc και τέτοια πράγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα, πρόκειται να αγοράσω την R9 295x2 αλλά υπάρχει το δίλημμα για το εταιρία διαθέτει την καλύτερη προσφορά. Η ΧFX είναι φθηνότερη κατά 50+ ευρώ αλλά είναι λίγο πιο αργή στην συχνότητα λειτουργίας και το memory bus ανέρχεται στα 512x2.

Η Sapphire διαθέτει memory bus στα 1024 και σε συνδυασμό με την ελαφρώς γρηγορότερη συχνότητα λειτουργίας, προφανώς θα την καθιστά καλύτερη.

Παράλληλα η Sapphire θεωρείται καλύτερη ως εταιρία από τα λίγα που ξέρω.

Η διαφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά γίνεται αντιληπτή στη πράξη, οπότε να αξίζει τον κόπο να δώσω το κάτι παραπάνω;

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη κάρτα υπόσχεται 4κ ανάλυση στα 60hz. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω, γιατί να περιμένω τις επόμενες;

Επειδη θα εχεις μονη καρτα και οχι crossfire με οτι αυτο συνεπαγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονή μεν, διπλή δε, πιστεύεις ότι δε θα καλύψει τις ανάγκες ενός racing παιχνιδιού σε 4κ ανάλυση;

Από τα λίγα που γνωρίζω περί του θέματος τα racing παιχνίδια δεν είναι τα πιο ενεργοβόρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θα εχεις μονη καρτα και οχι crossfire με οτι αυτο συνεπαγεται

 

Μιλάει για την διπύρηνη R9 295X2 και όχι για 2 κάρτες.

 

@Reflexologos: Και οι 2 κάρτες είναι ίδιες.Μην σε ξεγελάει το 1024 της Sapphire.Πάλι 512x2 είναι.Οι κάρτες είναι με Default προδιαγραφές απο AMD και δεν παίρνουν πείραγμα.Στην ουσία το όνομα και τα Bundles με την κάρτα αλλάζουν.Εγώ αν θα πήγαινα σε τόσο ενεργοβόρα / ζεστή κάρτα, θα πήγαινα στην XFX μιας και είναι σε πολύ καλή τιμή από Crazy Sundays...

 

http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r9-295x2-r9-295x-8qfa-core-edition-liquid-cooling-8gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.519745

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάει για την διπύρηνη R9 295X2 και όχι για 2 κάρτες.

 

@Reflexologos: Και οι 2 κάρτες είναι ίδιες.Μην σε ξεγελάει το 1024 της Sapphire.Πάλι 512x2 είναι.Οι κάρτες είναι με Default προδιαγραφές απο AMD και δεν παίρνουν πείραγμα.Στην ουσία το όνομα και τα Bundles με την κάρτα αλλάζουν.Εγώ αν θα πήγαινα σε τόσο ενεργοβόρα / ζεστή κάρτα, θα πήγαινα στην XFX μιας και είναι σε πολύ καλή τιμή από Crazy Sundays...

 

http://www.e-shop.gr/xfx-amd-radeon-r9-295x2-r9-295x-8qfa-core-edition-liquid-cooling-8gb-ddr5-pci-e-retail-p-PER.519745

δυο πυρηνες οι οποιοι συνεργαζονται με cf.4gb vram εχει η καρτα και οχι 8.512 bus εχει η καρτα και οχι 1024.

 

Δεν ειπα οτι θα εχει προβλημα να αποδοσει.Ειπα οτι το crossfire/sli σαν τεχνολογιες εχουν πολλα θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...