Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα κι από μένα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά νέας κάρτας. Το μάξιμουμ που μπορώ να διαθέσω είναι 200 Ευρώ και δεν θα με πείραζε να πάρω και μεταχειρισμένη αν βρω με εγγύηση και σε καλή κατάσταση. Τα specs του υπολογιστή είναι τα εξης:

* Case (Κουτί): Corsair Graphite 230T

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair HXi 750

* Motherboard (Μητρική): MSI Z97 Gaming 7

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel i5 4670K

* RAM (Μνήμη συστήματος): Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-2133MHz

* GPU (Κάρτα γραφικών): Nvidia GT440

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Turbo-X/1920X1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):MS Windows 8.1

Τα παιχνίδια που παίζω κυρίως είναι  FPS (BF4, COD κ.λ.π.) ενώ είμαι στην αγορά και του ACU και θέλω όσο γίνεται να τα παίζω σε ultra γραφικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα,ειχα μια msi Gtx480 και απότι φαινεται μας αφησε και ειμαι στο ψαξιμο..

Απολυτα ικανοποιημενος απο την καρτα (εκτος απο τον θορυβο,που κανει σαν τρακτερ),εχετε να μου προτεινετε καμια μεταχειρισμενη γυρω στα 100 ευρω (ati ή nvidia δεν με ενδιαφερει) παραπλησια(οχι χειροτερη) με την 480?

 

 

* Case (Κουτί): Antec p160w

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair GS600

* Motherboard (Μητρική): Foxconn Flaming Blade GTI

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel Core i7 920

* RAM (Μνήμη συστήματος): 3gb ddr3

* GPU (Κάρτα γραφικών):-

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG 23EA63 / 1920*1080

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις 7970 με 140-150 ευρώ μεταχειρισμένες, αλλιώς για καινούργια πας σε R9 280.

Βρήκα στις αγγελίες αυτές τις δύο: Link.png Site: MSi και Link.png Site: Palit στα 170 και 190 Ευρώ αντίστοιχα. Αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα στις αγγελίες αυτές τις δύο: Link.png Site: http://www.msi.com/product/vga/R9-270X-GAMING-4G.html#hero-overview">MSi και Link.png Site: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Palit-VGA-PCI-X-GTX-760-4GB-JetStream-NE5X760010G2J.htm">Palit στα 170 και 190 Ευρώ αντίστοιχα. Αξίζουν?

Οχι,αν νομιζεις οτι θα παιξεις το unity σε ultra με την 760 κανεις λαθος.Εχεις καλο συστημα και η γνωμη μου ειναι να μην πας με τιποτα κατω απο 280Χ.Αν ανεβεις κανενα 20€ βρισκεις και 290 στις αγγελιες.Αλλιως με 200€ βρισκεις ανετα 280Χ,ισως και λιγο φτηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλοί ρωτάνε τι διαφορές έχει το PCI-E 1.1 με το PCI-E 2.0/3.0, ιδού ένα καλό τεστ που μόλις έκανε το Guru3D:

 

PCI Express Scaling Game Performance Analysis review - Article - Guide - Review

 

Γενικά, μέχρι και το PCI-E 1.1 είναι αρκετό για οποιαδήποτε μονή λύση(SingleGPU) και μόνο σε SLI υπάρχει μεγάλη διαφορά(μέχρι και 20%) σε σχέση με το PCI-E 3.0. Το PCI-E 2.0 με το PCI-E 3.0 από την άλλη, έχουν διαφορά 2-3% σε μονές λύσεις και 3-5% σε SLI/CF.

Δεν εχω πολυκαταλαβει γιατι με cf μπορεις και σε pci2 x4 ενω για sli θες αναγκαστηκα x8 :/ (και η διαφορα x4 και x8 σε δυο 290x ειναι 3-4% :/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ειχα μια nvidia gtx580 η οποια παρεδωσε το πνευμα και ψαχνω καμια καρτα ωστε να μπορω να πεξω το assasins creed unity. κοιταξα λιγο και βρηκα την

SAPPHIRE TRI-X R9 290 4GB GDDR5 OC     στα 369Ε.

θα ηθελα καμια προταση απο nvidia ( με msi ή giabyte chipset) περιπου στα ιδια λεφτα. το διαθεσιμο budget ειναι το πολυ 400Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το τροφοδοτικο σου το σηκωνει θα διαλεγα την GTX650. Εκτος και αν θες να κρατησεις την καρτα σου για καμια 2ετια χωρις πολυ απιτητικα games τυπου assasins creed h cod advanced warfare οποτε πηγαινε στην R7 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο σηκωνει ολα τα παραπανω...το προβλημα ειναι το bottleneck xD και εγω προς 650 παω.. :)


για GTA V θελω...εστω και για low settings..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. θα ηθελα μια καρτα γραφικων για να παιξω το pro evolution 2015. to pc μου είναι:

μητρικη : asrock h81m-vg4 retail  (1150 σοκετ)

επεξεργαστης : intel Celeron g1820  2,7 GHZ lga 1150

μνημη: Kingston kvr16n11s8/4   4GB ddr3  1600 MHZ

τροφοδοτικο: aqprox 500 watt 12c

 

δινω μεχρι 40 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...