Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω μια hd 4890 και λογο ενος πιστοτικου απο το πλαισιο (125 ευρω)

λεω να παω για την r9 280 http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-PCI-X-Sapphire-R9-280-3GB-GD5-Boost-11230-00-40G.htm

τροφοδοτικο εχω ενα hipper 880w(δεν νομιζω να εχω προβλημα)

 

το θεμα ειναι δεν ξερω τι μηκος εχει η r9 280 αν μπορει καποιος να μου πει...

 

αν υπαρχει αλλη προταση για καρτα πειτε μου μεχρι 250...

(και δυστυχως μονο απο το πλαισιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα εχω μια hd 4890 και λογο ενος πιστοτικου απο το πλαισιο (125 ευρω)

λεω να παω για την r9 280 http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-PCI-X-Sapphire-R9-280-3GB-GD5-Boost-11230-00-40G.htm

τροφοδοτικο εχω ενα hipper 880w(δεν νομιζω να εχω προβλημα)

 

το θεμα ειναι δεν ξερω τι μηκος εχει η r9 280 αν μπορει καποιος να μου πει...

 

αν υπαρχει αλλη προταση για καρτα πειτε μου μεχρι 250...

(και δυστυχως μονο απο το πλαισιο)

http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1227&pid=2194&psn=&lid=1&leg=0

 

Dimension 262(L)X112(W)X34(H) mm Size.

2 x slot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vdeseris ποτε προλαβες;;;;;;;;;

ευχαριστω πολυ

και μια ακομη ερωτηση εχω δια βασει οτι θα πρεπει να κανα απεγκατασταση τους παλιους driver με καποιο προγραμμα μπορεις

να μου πεις ποιο ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vdeseris ποτε προλαβες;;;;;;;;;

ευχαριστω πολυ

και μια ακομη ερωτηση εχω δια βασει οτι θα πρεπει να κανα απεγκατασταση τους παλιους driver με καποιο προγραμμα μπορεις

να μου πεις ποιο ειναι;;;

 

Display Driver Uninstaller Δυστυχώς το πλαίσιο τις έχει ακριβά γιατί στα ίδια λεφτά έπαιρνες 280Χ. Αλλά αφού έχεις το πιστωτικό μια χαρά.  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Για την πιο κάτω σύνθεση:

 

Case : CORSAIR GRAPHITE SERIES 230T

PSU : COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU  80+ BRONZE 

Motherboard :  ASUS Z97-K RETAIL 

CPU : INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ

RAM : KINGSTON KVR16N11/8 8GB DDR3 1600MHZ PC3-12800

OS : windows 7-64 bit ultimate

 

στην οποία σύντομα θα προστεθεί η οθόνη Dell U2715H (2650X1440), θα θέλαμε να προσθέσουμε και μία GPU. Η χρήση θα είναι κυρίως επεξεργασία φωτογραφίας με Lightroom 5 και Photoshop CS6. Μελλοντικά προβλέπεται και επεξεργασία video.

 

Η οθόνη θα πρέπει να συνδεθεί μέσω DisplayPort για να δουλεύει στη μέγιστη ανάλυση, συνεπώς η υποψήφια κάρτα θα πρέπει να έχει την ανάλογη έξοδο.

 

Παιχνίδια δεν θα παίζονται. Θα προτιμούσαμε η τιμή της να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη του άνω ορίου μας των 200€.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, θα πάρω μια Asus 6870 για το δεύτερο pc μου. Το οποίο έχει έναν i3 επεξεργαστή νομίζω γύρω στα 55watt κατανάλωση έχει.. Αλλά το τροφοδοτικό που έχει πάνω είναι ένα Force 500w. Πιστεύετε ότι είναι αρκετό για να έχω μια σχετική ασφάλεια και να μην κάψει τίποτα? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Το PC μου είναι το εξής:

 

Case (Κουτί): Corsair 450D

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair RM 750W

Motherboard (Μητρική): As Rock 990 FX extreme 3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX 8350

RAM (Μνήμη συστήματος): 8 GB

GPU (Κάρτα γραφικών): SAPPHIRE 7950 3GB BOOST

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1920X1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WINDOWS 7 + WINDOWS 8.1

 

Λοιπόν, ενδιαφέρομαι να αυξήσω τις επιδώσεις όσον αφορά την GPU. Έχω διαβάσει ότι είναι προτιμότερο να έχω 1 δυνατή κάρτα αντί για 2. Ωστόσο είμαι σε μια περίπτωση όπου με έξοδα μόλις 50 ευρώ κάνω crossfire αγοράζοντας 2η 7950..Να πάω στην αγορά μιας 2ης λοιπόν? Η να την πουλήσω και να διαθέσω 300 αγοράζοντας μια πιο δυνατή κάρτα? Αξίζουν 2 GPU δηλαδή?   Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Το PC μου είναι το εξής:

 

Case (Κουτί): Corsair 450D

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Corsair RM 750W

Motherboard (Μητρική): As Rock 990 FX extreme 3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX 8350

RAM (Μνήμη συστήματος): 8 GB

GPU (Κάρτα γραφικών): SAPPHIRE 7950 3GB BOOST

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1920X1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): WINDOWS 7 + WINDOWS 8.1

 

Λοιπόν, ενδιαφέρομαι να αυξήσω τις επιδώσεις όσον αφορά την GPU. Έχω διαβάσει ότι είναι προτιμότερο να έχω 1 δυνατή κάρτα αντί για 2. Ωστόσο είμαι σε μια περίπτωση όπου με έξοδα μόλις 50 ευρώ κάνω crossfire αγοράζοντας 2η 7950..Να πάω στην αγορά μιας 2ης λοιπόν? Η να την πουλήσω και να διαθέσω 300 αγοράζοντας μια πιο δυνατή κάρτα? Αξίζουν 2 GPU δηλαδή?   Ευχαριστώ.

 

Αν την βρίσκεις την 7950 με 50 ευρώ δεν είναι κακή επένδυση γιατί το ποσό είναι χαμηλό. Σιγουρέψου μόνο ότι είναι το ίδιο πράγμα και ότι κάνει για CF. Το τροφοδοτικό σου μια φορά σε καλύπτει. Τώρα φαντάσου ότι συνολικά με το Crossfire θα κερδίσεις στην ξεφτίλα ένα 40-50% σε επιδόσεις και αυτό συνυπολογισμένο και των περιπτώσεων όπου το Crossfire δεν θα δουλεύει και θα τρέχεις ουσιαστικά με μία κάρτα μόνο. ΄Ενα σχετικό σπάσιμο νεύρων με τα τερτίπια του AFR θα τα έχεις, αλλά και πάλι με τόσο μηδαμινό κόστος δεν τίθεται θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, θα πάρω μια Asus 6870 για το δεύτερο pc μου. Το οποίο έχει έναν i3 επεξεργαστή νομίζω γύρω στα 55watt κατανάλωση έχει.. Αλλά το τροφοδοτικό που έχει πάνω είναι ένα Force 500w. Πιστεύετε ότι είναι αρκετό για να έχω μια σχετική ασφάλεια και να μην κάψει τίποτα? Ευχαριστώ

μια χαρα θα παιζει.τωρα δν νομιζω να αξιζει να αλλαξεις τροφοδοτικο στον δευτερο υπολογιστη σου ειδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναρωτάω γιατί την προηγούμενη φορά πάλι με την απορία έμεινα

βρήκα μεταχειρισμένη 7950 και 7850, τα χρήματα που διαθέτω φτάνουν για την 7950 το θέμα είναι τι γίνεται με το τροφοδοτικό.

ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...