Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειαζομαι την αποψη των ειδικων εδω στο forum.

 

Πηρα προσφατα μια VTX3D R9 290. Το υπολοιπο setup μου ειναι Core i5-760 & 8GB DDR3 1333MHz (ολα stock συχνοτητες).

 

Εβαλα το Far Cry 3 (update 1.04). Εχοντας υποψη οτι η 290 ειναι τουμπανο και οτι το Far Cry 3 ειναι παιχνιδι διετιας, θα περιμενα να μου δινει πολυ παραπανω απο 60fps. Εχοντας vsync on, θα περιμενα να παιρνω σταθερα 60fps χωρις να πηγαινει παρακατω ουτε για πλακα. Παρ ολα αυτα παιρνω αρκετες φορες λιγοτερα απο 60fps. Και δεν ειναι ολα στο max. 2-3 settings που πανε μεχρι ultra τα εχω στο very high, και το ΑΑ αντι για 16x το εχω στο 2x.

 

Παραθετω 2 screen shots με τα settings του παιχνιδιου, και 1 screen shot που δειχνει GPU info (temp - utilization - fan speed).

Οπως βλεπετε ενω τα fps ειναι στο 47, το GPU Utilization ειναι στο 61%, Δεν θα επρεπε το Utilization να πεσει κατω απο 100% μονο οταν μου δωσει 60FPS? (Θυμιζω οτι εχω vsync on, αρα δε θα μου δωσει ποτε πανω απο 60fps).

 

Εχω θεμα με GPU?

Μηπως εχω βαλει κατι στα settings του παιχνιδιου που το γονατιζει?

Μηπως εχω CPU bottleneck?

 

Κανε οτι λεει ο Σακης,μην περιμενεις και πολλα απο απο την Ubisoft.Οι τυποι ειναι ανωμαλοι,δεν εξηγειται αλλιως.Τα ιδια ακριβως μου εκανε εμενα το Far Cry 4,το activity της καρτας(290 επισης) το πολυ 40% και τα frames με το ζορι 32.Βαζω το τελευταιο update και ως δια μαγειας 100αρια,και το activity και τα frames.Κοιτα μηπως εχουν βγαλει για το 3 και νεοτερο update απο το 1.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

r7 260 απο καινουργιες,7790 απο μεταχειρισμενες.

Επισης δεν πολυ καταλαβα γιατι το γραφεις και με κεφαλαια και το τονιζεις οτι κοιτας για φθηνη καρτα αφου το Budget ειναι συγκεκριμενο.

Καλο ειναι να μην παρερμηνευεις - αλλαζεις οτι εχω γραψει και πανω στη παραποιηση σου κιολας κανεις το ποστ σου.

 

Εγω το μονο που εκανα ειναι να γραψω μια λεξη με κεφαλαια γραμματα ουτε τονισα, ουτε υπογραμμισα κατι που εσυ εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να μην παρερμηνευεις - αλλαζεις οτι εχω γραψει και πανω στη παραποιηση σου κιολας κανεις το ποστ σου.

 

Εγω το μονο που εκανα ειναι να γραψω μια λεξη με κεφαλαια γραμματα ουτε τονισα, ουτε υπογραμμισα κατι που εσυ εκανες.

 

Καλό είναι να μην αρπάζεσαι ειδικά όταν σου παρέχουν αφιλοκερδώς βοήθεια. Δεν σου είπε τίποτα κακό ούτε σε είπε καμπούρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε γύρο στα 300 ευρώ max για gaming ?

 

 

 

Case : coolermaster mystique 631 black

PSU : silverpower 650 W ss-650 HT (θα πρέπει να το αλλάξω πιθανόν για την κάρτα)

Motherboard :  gigabyte ga-990fxa-ud3 

CPU : AMD FX-8350

RAM : g. skill f3-1066-12gb

GPU : ASUS HD7790-DC2OC-1GBD5 1GB

Monitor/Resolution : 24' (1920χ1080)  και 22' (1680χ1050)

OS : windows 7-64 bit ultimate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε γύρο στα 300 ευρώ max για gaming ?

 

 

 

Case : coolermaster mystique 631 black

PSU : silverpower 650 W ss-650 HT (θα πρέπει να το αλλάξω πιθανόν για την κάρτα)

Motherboard :  gigabyte ga-990fxa-ud3 

CPU : AMD FX-8350

RAM : g. skill f3-1066-12gb

GPU : ASUS HD7790-DC2OC-1GBD5 1GB

Monitor/Resolution : 24' (1920χ1080)  και 22' (1680χ1050)

OS : windows 7-64 bit ultimate

θα χρειαστεις μεγαλυτερο τροφοδοτικο αλλα οποτε μπορεσεις για λογους ασφαλειας κατασκευαστη.

 

http://www.skroutz.gr/s/4410021/XFX-Radeon-R9-290-4GB-Double-Dissipation-Edition-R9-290A-EDFD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας θα ηθελα μια βοηθεια για αναβαθμιση καρτας γραφικων.εχω το εξης συστημα: i5 2310 2,9ghz,6gb ram1333ghz,mobo asrock b75m k vga asus radeon 7755 1 gb .η αληθεια ειναι οτι το χρησιμοποιουσα περιστασiακα λογω κονσολασ (ps3), η οποια παρεδωσε πνευμα( ylod).λοιπον το ποσο που θελω να δωσω ειναι εως 220 ευρω max.πηγα να παιξω  COD advance warfare k   τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας μια ερωτηση ,θελω να αγορασω μια sapphire r9 290 tri-x kai den ξερω αν το σηκωνει το τρφοδοτικο μου

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817194004

 

gigabyte 990fxa-ud3

fx 8320

coolermaster hyper 212 evo

8gb 1600

ssd vertex 3

hd 250

Επεξ/σία από salto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ποια η γνωμη σας για αυτην εδω ? http://www.ebw.gr/el/Product/1339149/Zotac-NVIDIA-GeForce-GTX-970-4GB

Επαιξεργαστης ειναι ο i5 4460.Εχει καμια ουσιωδης διαφορα απο ις πιο ακριβες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ποια η γνωμη σας για αυτην εδω ? http://www.ebw.gr/el/Product/1339149/Zotac-NVIDIA-GeForce-GTX-970-4GB

Επαιξεργαστης ειναι ο i5 4460.Εχει καμια ουσιωδης διαφορα απο ις πιο ακριβες ?

Ποιο πολυ για το καταστημα φοβαμαι εγω παρα για την υλοποιηση.

 

 

γεια σας μια ερωτηση ,θελω να αγορασω μια sapphire r9 290 tri-x kai den ξερω αν το σηκωνει το τρφοδοτικο μου

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817194004

 

gigabyte 990fxa-ud3

fx 8320

coolermaster hyper 212 evo

8gb 1600

ssd vertex 3

hd 250

Χωρις oc πρεπει να εισαι μια χαρα.Αν ομως ασχοληθεις με το Oc καλυτερα να κοιταζες σε αλλο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να βάλω σ'ένα pc 4 monitors. Το pc θα χρησιμοποιηθεί  για την προβολή monitoring δικτύων στο γραφείο. Για το υπόλοιπο pc έχω γνώσεις αλλά δεν το έχω συνθέσει ακόμα. Θέλω να κάνω κάποιες "χαζές" ερωτήσεις μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με πολλαπλά monitors.

Όσα περισσότερα monitors τόσο περισσότερο στρεσάρετε η κάρτα γραφικών;  Και γενικά τι επιβαρύνετε περισσότερο με τα πολλαπλά monitors; Εγώ σαν αρχική εκτίμηση έβαλα στο σύστημα μια GTX 960 2gb. Είναι καλή επιλογή; 

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία-συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να βάλω σ'ένα pc 4 monitors. Το pc θα χρησιμοποιηθεί  για την προβολή monitoring δικτύων στο γραφείο. Για το υπόλοιπο pc έχω γνώσεις αλλά δεν το έχω συνθέσει ακόμα. Θέλω να κάνω κάποιες "χαζές" ερωτήσεις μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με πολλαπλά monitors.

Όσα περισσότερα monitors τόσο περισσότερο στρεσάρετε η κάρτα γραφικών;  Και γενικά τι επιβαρύνετε περισσότερο με τα πολλαπλά monitors; Εγώ σαν αρχική εκτίμηση έβαλα στο σύστημα μια GTX 960 2gb. Είναι καλή επιλογή; 

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία-συμβουλή ευπρόσδεκτη.

σιγουρα παιζει ρολο και σε τι αναλυση θα εχεις την καθε μια οθονη

αλλα και τι απαιτησεις εχουνε οι προβολες σε γραφικα που θελεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οθόνες θα παίζουν σε 1680x1050. Οι απαιτήσεις δεν θα είναι ιδιαίτερες. Για να προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής φαντάσου απλές γραφικές παραστάσεις σαν αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω μια κάρτα γραφικών επειδή η 4870 με εγκατέλειψε...

Τι προτείνετε μέχρι 60 ευρώ; να πάρω Ότι να Ναι; αυτες του 50αρικου είναι καλύτερες από την 4870;

Δεν πολύ παίζω παιχνίδια αλλα Θέλω μια στις ίδιες επιδόσεις.

Παιρνω παρόμοια με 60 ευρώ μαξ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω μια κάρτα γραφικών επειδή η 4870 με εγκατέλειψε...

Τι προτείνετε μέχρι 60 ευρώ; να πάρω Ότι να Ναι; αυτες του 50αρικου είναι καλύτερες από την 4870;

Δεν πολύ παίζω παιχνίδια αλλα Θέλω μια στις ίδιες επιδόσεις.

Παιρνω παρόμοια με 60 ευρώ μαξ;

Σε καινούρια με τίποτα. Η 4870 είναι σαν gt 740 και r7 250. Οπότε είτε κοιτάς σε μεταχειρισμένες είτε κάνεις υποβάθμιση στην ουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...