Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παίδες καλησπέρα και από εμένα..

GeForce GT 740 2GB vs GeFORCE GT 640 2Gb

 

Λέω να κάνω αναβάθμιση της καρτα γραφικών μου.. Απο geforce 210 λέω να πάω σε μια από αυτές τις δύο.. Ποια μου προτείνεται.. Αν θα δώ μεγαλη διαφορά απο την προυγούμενη.. Η χρήση θα είναι ελαφρυ gaming αρκετα σχεδιαστικά προγραμματα και ταινιες σε fullhd..

 

Επειδή διάβασα τον οδηγό για την αναβάθμιση σας παραθέτω τα παρακάτω..

 

Case (Κουτί):V3 therma

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):450 Watt corsair 

Motherboard (Μητρική):Asus P5q

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel core2duo E7400 2.8Ghz

RAM (Μνήμη συστήματος):DDR3 8gb

GPU (Κάρτα γραφικών):Geforce 210 1gb

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG27MT46D 1920x1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7 64bit

 

Έως 100 ευρώ είναι η αναβάθμιση που θέλω να κάνω..

 

 

Eπειδή είπες σχεδιαστικά προγράμματα: http://www.skroutz.gr/s/4971684/MSI-GeForce-GTX750-2GB-OC-V809-1069R.html

 

Αλλιώς αν ότι σχεδιάζεις δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε μνήμη: http://www.skroutz.gr/s/5156641/Inno-3D-GeForce-GTX750-1GB-N750-1SDV-D5CW.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει να προτεινει κανεις καποια ΦΤΗΝΗ το λεω και το τονιζω καρτα γραφικων μεχρι το πολυ 100 ευρω και φτηνοτερη που να υποστηριζει την αναπαραγωγη 4k videos και αν μπορω να παιζω και κανενα παιχνιδακι σε normal ή hd settings detail για ενα pc με intel core2duo επεξεργαστη και pci-e θηρα ειναι καλοδεχουμενες.

 

Θα προτημουσα amd radeon και οχι nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

r7 260 απο καινουργιες,7790 απο μεταχειρισμενες.


Εχει να προτεινει κανεις καποια ΦΤΗΝΗ το λεω και το τονιζω καρτα γραφικων μεχρι το πολυ 100 ευρω και φτηνοτερη που να υποστηριζει την αναπαραγωγη 4k videos και αν μπορω να παιζω και κανενα παιχνιδακι σε normal ή hd settings detail για ενα pc με intel core2duo επεξεργαστη και pci-e θηρα ειναι καλοδεχουμενες.

 

Θα προτημουσα amd radeon και οχι nvidia.

Επισης δεν πολυ καταλαβα γιατι το γραφεις και με κεφαλαια και το τονιζεις οτι κοιτας για φθηνη καρτα αφου το Budget ειναι συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να προτεινει κανεις καποια ΦΤΗΝΗ το λεω και το τονιζω καρτα γραφικων μεχρι το πολυ 100 ευρω και φτηνοτερη που να υποστηριζει την αναπαραγωγη 4k videos και αν μπορω να παιζω και κανενα παιχνιδακι σε normal ή hd settings detail για ενα pc με intel core2duo επεξεργαστη και pci-e θηρα ειναι καλοδεχουμενες.

 

Θα προτημουσα amd radeon και οχι nvidia.

 

Και για να μην παρεξηγηθούμε επειδή υπάρχει συνοχή με την άλλη ενότητα: ΟΤΙ κάρτα γραφικών και να βάλεις αν το 4k video αναπαράγεται μέσα σε browser μέσω html5 δεν θα σου κάνει καμία κάρτα γραφικών διαφορά. ΄Ενας ισχυρότερος και νεότερος επεξεργαστής θα κάνει αισθητή διαφορά με ένα πιο αδύναμο και παλιότερο αλλά ούτε αυτό σου λύνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα απο περιεργεια 4κ στο youtube με firefox,24αρα γραμμη και περιμενα να φορτωσει.Οντως η καρτα γραφικων(R9 290)δεν συγκινειται καθολου,ο 8320 απο την αλλη μεχρι 45-50% ειδα να πηγαινει.Θελει οντως επεξεργαστη και δυνατο μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με τον a8 6600k σε 4k videos στο youtube στα 4.4ghz βλέπω 80% max usage σε full screen ;). Με στοκ απλά άστο...  :-).

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή η κάρτα γραφικών (ο ανεμιστήρας της δηλαδή τα έχει παίξει και σπάει τα νεύρα) πάει για αλλαγή θα χρειαστεί να κρατήσω Back up από όλα τα αρχεία μου;

Μπορεί κάποιος να μου πει την διαδικασία σε περίληψη;

Επειδή είναι του γραφείου και τη δουλειά μου την έχω back up αλλά τα προγράμματα είναι δύσκολο από την αρχή να τα στήσω - πολλές ώρες... Πρέπει να κάνω format?

Θα το πάω Plaisio και επειδή μπορεί να μου πουν καμία χοντράδα να ξέρω τι γίνεται;

PC είναι το μηχάνημα (ποτέ ξανά) με Vista και κάρτα Nvidia η υφιστάμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θελει φορματ,βγαινουν οι drivers της καρτας,βγαινει η καρτα,μπαινει η καινουργια και μπαινουν οι drivers για την καινουργια καρτα.Αυτη ειναι ολη η διαδικασια που χρειαζεται.Ποια καρτα εχεις τωρα?Αν κανεις την δουλεια σου και η καρτα εκτος του ανεμιστηρα που λες ειναι πληρως λειτουργικη,παιρνεις μια ψυκτρα σχετικα φτηνη και γινεται η δουλεια σου χωρις να αλλαξεις καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι την αποψη των ειδικων εδω στο forum.

 

Πηρα προσφατα μια VTX3D R9 290. Το υπολοιπο setup μου ειναι Core i5-760 & 8GB DDR3 1333MHz (ολα stock συχνοτητες).

 

Εβαλα το Far Cry 3 (update 1.04). Εχοντας υποψη οτι η 290 ειναι τουμπανο και οτι το Far Cry 3 ειναι παιχνιδι διετιας, θα περιμενα να μου δινει πολυ παραπανω απο 60fps. Εχοντας vsync on, θα περιμενα να παιρνω σταθερα 60fps χωρις να πηγαινει παρακατω ουτε για πλακα. Παρ ολα αυτα παιρνω αρκετες φορες λιγοτερα απο 60fps. Και δεν ειναι ολα στο max. 2-3 settings που πανε μεχρι ultra τα εχω στο very high, και το ΑΑ αντι για 16x το εχω στο 2x.

 

Παραθετω 2 screen shots με τα settings του παιχνιδιου, και 1 screen shot που δειχνει GPU info (temp - utilization - fan speed).

Οπως βλεπετε ενω τα fps ειναι στο 47, το GPU Utilization ειναι στο 61%, Δεν θα επρεπε το Utilization να πεσει κατω απο 100% μονο οταν μου δωσει 60FPS? (Θυμιζω οτι εχω vsync on, αρα δε θα μου δωσει ποτε πανω απο 60fps).

 

Εχω θεμα με GPU?

Μηπως εχω βαλει κατι στα settings του παιχνιδιου που το γονατιζει?

Μηπως εχω CPU bottleneck?

post-273800-0-45938600-1423516353_thumb.jpg

post-273800-0-76986100-1423516354_thumb.jpg

post-273800-0-80337400-1423516361_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον "noobisoft"

Δευτερον βαλε gpu max buffered frames στο 3 

Τριτον βγαλε το msaa* και τις ρυθμισεις βαλτες ολες στο full και αν δεν σε ενοχλει το λιγο input lag βαλε και το vsync frames 3

Τεταρτον βαλε τους τελευταιους driver της amd αν δεν τους εχεις

 

* για amd χρησιμοποιησε tsaa.drivers op :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον "noobisoft"

Δευτερον βαλε gpu max buffered frames στο 3 

Τριτον βγαλε το msaa* και τις ρυθμισεις βαλτες ολες στο full και αν δεν σε ενοχλει το λιγο input lag βαλε και το vsync frames 3

Τεταρτον βαλε τους τελευταιους driver της amd αν δεν τους εχεις

 

* για amd χρησιμοποιησε tsaa.drivers op :P

Εκανα αυτα που προτεινες (εχω ηδη latest drivers). Δεν εχει μεγαλη διαφορα. Απο 47 με πηγε στα 50-51 fps.

Ποσταρα την περιπτωση μου ανυσηχωντας μηπως κατι παει στραβα με τη GPU μου. Αφου μου λες οτι το Far Cry 3 ειναι κακογραμμενο, τοτε ok, δεν ανυσυχω.

 

Πριν μερικες μερες ειχα βαλει Shadow of Mordor που ακουγονται τα χειροτερα για την αποδοση του, και επαιρνα 50-60fps.

Στο Far Cry 3 που ειναι 2 χρονια πισω περιμενα να παρω αρκετα παραπανυ fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...