Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. 8ελω να αναβα8μισω το pc μου με καρτα γραφικων ,και σκεφτομαι τιν r9 280x να τιν παρω ι να περιμενω να βγουν τα νεα μοντελα amd.και ξερει κανεισ ποτε 8α ερ8ουν???

 

gigabyte 990fxa-ud3

fx 8320

8g ram 1600

vertex 3 ssd

620 w τροφοδοτικο

gts 450 2g ddr5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω την Sapphire R9 290 TriX,μεχρι 64 βαθμους την εχω δει να πηγαινει και αυτη η θερμοκρασια ηταν στο CoD AW,σε ολα τα υπολοιπα που εχω παιξει παει μεχρι 62,απο θορυβο οι ανεμιστηρες μεχρι 2700 στροφες δεν ακουγονται,απο εκει και πανω αρχιζεις να τους καταλαβαινεις.Στους 64 βαθμους τους εχω ρυθμισει να πηγαινουν μεχρι 2500-2600 αρα αθορυβη και "κρυα" η καρτα.Παντως το Far Cry 4 το εχει για πλακα στα 1080p η καρτα..

Βασικα ποιο Far Cry 4 ολα τα παιχνιδια τα εχει για πλακα η 290 σε 1080p,εδω η 280χ τα εχει η πιο δυνατη 290 θα κολλαει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enermax 620w liberty

max 270evro

Αν μπορεις κοιτα αγγελιες για r9 290 .Υπαρχουν ατομα που τις πουλανε καινουργιες με 250 ευρω (να κοιτας παντα για αποδειξη-εγγυηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για την αμεση ανταποκριση! Ψαχνοντας στο διαδικτυο ειδα οτι κυκλοφορει η αποψη οτι οι AMD ειναι "θορυβωδεις" σε σχεση με NVIDIA. Δεν ειμαι fanboy αλλα στη δικη μου δεν εχω θεμα με θορυβο(εχω 3 fans airflow+212 evo),εαν παιζει κι αυτο το ρολο του. Βεβαια ειναι και mid-range,πιο πανω δεν ξερω τι παιζει. Τωρα πχ παιζω το FarCry 4 σε 1080p αλλα χωρις ν ανεβαζω πανω απο high στα πιο πολλα αλλα θα 'θελα να βαλω και κανα φιλτρο ;) 

Οσα διαβαζω για πιο πολλη καταναλωση ή/και θορυβο στις AMD  εχουν βαση ωστε να ΜΗΝ παω σε 290 πχ? Θα 'χω κανα 2 χρονια μπροστα μου μεχρι ν αναβαθμισω αν την προτιμησω?

Βασικα οπως καταλαβαινω,προσπαθω να δω αν αξιζει η AMD ωστε να μην τα σκασω χοντρα στην gtx 970.Και να την πουλησω τη δικη μου ειναι καμια 250-300 εουρος μεχρι την 970!  :fear:

R290 vs GTX 970 VFM. Αυτή την στιγμή ετοιμοπαράδοτες αξιόλογες κάρτες ξεκινούν από τα 310 ευρώ για την 290 και τα 370 ευρώ για την 970.

Οι επιδόσεις σε πραγματικές συνθήκες gaming είναι μία η άλλη με προβάδισμα την 970 σε συγκεκριμένα λίγα παιχνίδια που έχουν φτιαχτεί για αυτήν(όχι τίποτα τρομερό αλλά υπάρχει διαφορά). Αυτό θα διορθώνεται πιστεύω με κάθε καινούργιο driver που θα βγάζει η AMD.

Κατανάλωση έχει η 970 λιγότερη από ότι λένε τα χαρακτηριστικά της.

Θόρυβο η 970 λιγότερο που φαίνεται άμα τις ζορίζεις σε bench.

Στίς θερμοκρασίες πραγματικά η 970 υπερέχει. Τα εξελιγμένα συστήματά ψύξης που έχουν μερικές 290 τις κρατούν πραγματικά δροσερές αλλά οι θερμοκρασία που εκπέμπουν -δίωχνουν άμα ζοριστούν .π.χ με bench ....ΤΗΝ νιώθεις.

Με όλα τα παραπάνω πιστεύω τα 60 ευρώ που ζητάει παραπάνω η 970 αξίζει να τα δώσεις.

Τα συμπεράσματά μου αφορούν τις Gigabyte gtx 970 g1 και Saphire R290 Tri-x oc που δοκίμασα τον τελευταίο καιρό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R290 vs GTX 970 VFM. Αυτή την στιγμή ετοιμοπαράδοτες αξιόλογες κάρτες ξεκινούν από τα 310 ευρώ για την 290 και τα 370 ευρώ για την 970.

Οι επιδόσεις σε πραγματικές συνθήκες gaming είναι μία η άλλη με προβάδισμα την 970 σε συγκεκριμένα λίγα παιχνίδια που έχουν φτιαχτεί για αυτήν(όχι τίποτα τρομερό αλλά υπάρχει διαφορά). Αυτό θα διορθώνεται πιστεύω με κάθε καινούργιο driver που θα βγάζει η AMD.

 

290x vs 970.Η 290 παιζει πολυ πισω στο 98% των παιχνιδιων

Η σειρα 290 εδωσε σχεδον οτι ειχε να δωσει στα παιχνιδια.Τωρα μονο για οτι καινουργιο παιχνιδι βγει θα παιρνει καλυτερος drivers οταν θυμηθει η amd (εχει ενα κακο σε αυτο).Αντιθετα η 970 ακομα δεν εχει παρει performance drivers και παει neck to neck με την 290x και στα περισσοτερα μαλιστα ειναι μπροστα σε επιδοσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, υπαρχει καμια καρτα γραφικων στα 60-70€ που να αξιζει σαν αναβαθμιση σε μια 8800gt που εχω;

Τα παιχνιδια που με ενδιαφερουν στην παρουσα ειναι swtor, lotro, payday 2, l4d 2.

Αυτα ψιλοπαιζουν τωρα αλλα οχι στα μαξ. Το δε payday δεν παιζει ουτε σε medium .

 

Το υπολοιπο συστημα εχει 4 gb ram, intel q core q8300 και εναν μηχανικο διακο, ενω η οθονη ειναι 1680 επι 1050 .

Οπως καταλαβατε δεν καιγομαι για επιδοσεις κ κορυφαια συστηματα. Απλα αναρωτιεμαι αν εχει νοημα πχ μια amd 240 ή 250, h μια nvidia 730 γιατι δεν βλεπω τπτ καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.

Ευχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωστε μια τελευταια βοηθεια,καταληξαμε στην sapphire 260x,να αγορασουμε  με 1GB η με 2;αξιζει να δωσουμε δηλαδη τα 20 παραπανω ευρω για την καρτα με τα 2BG;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωστε μια τελευταια βοηθεια,καταληξαμε στην sapphire 260x,να αγορασουμε  με 1GB η με 2;αξιζει να δωσουμε δηλαδη τα 20 παραπανω ευρω για την καρτα με τα 2BG;

 

Διαφορά σπάνια εώς καθόλου δεν θα δεις σε αυτή την συγκεκριμένη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα και από εμένα..



GeForce GT 740 2GB vs GeFORCE GT 640 2Gb

 


Λέω να κάνω αναβάθμιση της καρτα γραφικών μου.. Απο geforce 210 λέω να πάω σε μια από αυτές τις δύο.. Ποια μου προτείνεται.. Αν θα δώ μεγαλη διαφορά απο την προυγούμενη.. Η χρήση θα είναι ελαφρυ gaming αρκετα σχεδιαστικά προγραμματα και ταινιες σε fullhd..


 


Επειδή διάβασα τον οδηγό για την αναβάθμιση σας παραθέτω τα παρακάτω..


 


Case (Κουτί):V3 therma


PSU (Τροφοδοτικό & Watt):450 Watt corsair 


Motherboard (Μητρική):Asus P5q


CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):Intel core2duo E7400 2.8Ghz


RAM (Μνήμη συστήματος):DDR3 8gb


GPU (Κάρτα γραφικών):Geforce 210 1gb


Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG27MT46D 1920x1080


ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7 64bit


 


Έως 100 ευρώ είναι η αναβάθμιση που θέλω να κάνω..


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...