Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολους.Πρωτη αναρτηση για μενα αφου εδω και καποιο καιρο εχω μπει ψιλο-σοβαρα στο pc building και gaming...σαν χομπι βεβαια B)
Εχω το pc της υπογραφης κατω και σκεφτομαι ν αλλαξω την gpu. Σημειωση:Τη mobo και την cpu τις αναβαθμισα πριν λιγες μερες αλλα δεν προλαβα να παιξω παιχνιδι ακομα. Δεν εχω καποιες βλεψεις να παω σε 1440p στο εγγυς μελλον και ειμαι ευχαριστημενος με την 1080p.Απλα θελω να εχω αυτο το "κατι παραπανω"!
Θα ηθελα καταρχην τη γνωμη σας για το pc οπως ειναι και σε τι θα με συμβουλευατε ν αναβαθμισω την gpu ή να την αφησω οπως ειναι.
Υπαρχει θεμα bottlenecking? Παιζω κυριως fps,tps,action. Σκεφτομουν gtx 970 αλλα ψιλο-τσιμπαει η τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα σε ολους.Πρωτη αναρτηση για μενα αφου εδω και καποιο καιρο εχω μπει ψιλο-σοβαρα στο pc building και gaming...σαν χομπι βεβαια B)

Εχω το pc της υπογραφης κατω και σκεφτομαι ν αλλαξω την gpu. Σημειωση:Τη mobo και την cpu τις αναβαθμισα πριν λιγες μερες αλλα δεν προλαβα να παιξω παιχνιδι ακομα. Δεν εχω καποιες βλεψεις να παω σε 1440p στο εγγυς μελλον και ειμαι ευχαριστημενος με την 1080p.Απλα θελω να εχω αυτο το "κατι παραπανω"!

Θα ηθελα καταρχην τη γνωμη σας για το pc οπως ειναι και σε τι θα με συμβουλευατε ν αναβαθμισω την gpu ή να την αφησω οπως ειναι.

Υπαρχει θεμα bottlenecking? Παιζω κυριως fps,tps,action. Σκεφτομουν gtx 970 αλλα ψιλο-τσιμπαει η τιμη!

 

http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

 

Mια χαρά το βλέπω το σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Πρωτη αναρτηση για μενα αφου εδω και καποιο καιρο εχω μπει ψιλο-σοβαρα στο pc building και gaming...σαν χομπι βεβαια B)

Εχω το pc της υπογραφης κατω και σκεφτομαι ν αλλαξω την gpu. Σημειωση:Τη mobo και την cpu τις αναβαθμισα πριν λιγες μερες αλλα δεν προλαβα να παιξω παιχνιδι ακομα. Δεν εχω καποιες βλεψεις να παω σε 1440p στο εγγυς μελλον και ειμαι ευχαριστημενος με την 1080p.Απλα θελω να εχω αυτο το "κατι παραπανω"!

Θα ηθελα καταρχην τη γνωμη σας για το pc οπως ειναι και σε τι θα με συμβουλευατε ν αναβαθμισω την gpu ή να την αφησω οπως ειναι.

Υπαρχει θεμα bottlenecking? Παιζω κυριως fps,tps,action. Σκεφτομουν gtx 970 αλλα ψιλο-τσιμπαει η τιμη!

Αναλογα ποσα χρηματα διαθετεις.Προσωπικα εγω στην θεση σου θα κοιταζα σε R9 290 καθως δεν εχουν τρομερες διαφορες η R9 270x απο την R9 280 εκτως των 3gb Vram. Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις δεδομενου οτι θα πουλησεις και την καρτα που εχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Πρωτη αναρτηση για μενα αφου εδω και καποιο καιρο εχω μπει ψιλο-σοβαρα στο pc building και gaming...σαν χομπι βεβαια B)

Εχω το pc της υπογραφης κατω και σκεφτομαι ν αλλαξω την gpu. Σημειωση:Τη mobo και την cpu τις αναβαθμισα πριν λιγες μερες αλλα δεν προλαβα να παιξω παιχνιδι ακομα. Δεν εχω καποιες βλεψεις να παω σε 1440p στο εγγυς μελλον και ειμαι ευχαριστημενος με την 1080p.Απλα θελω να εχω αυτο το "κατι παραπανω"!

Θα ηθελα καταρχην τη γνωμη σας για το pc οπως ειναι και σε τι θα με συμβουλευατε ν αναβαθμισω την gpu ή να την αφησω οπως ειναι.

Υπαρχει θεμα bottlenecking? Παιζω κυριως fps,tps,action. Σκεφτομουν gtx 970 αλλα ψιλο-τσιμπαει η τιμη!

 

Εχεις αρκετα καλο συστημα και το μονο κομματι που ειναι σε χαμηλοτερη κατηγορια απο τα υπολοιπα ειναι η καρτα γραφικων.Βεβαια αυτο εξαρταται απο τι παιχνιδια παιζεις.Αν θελεις οντως αυτο το κατι παραπανω οπως λες,η 290 ειναι μονοδρομος,και απο επιδοσεις και απο τιμη.Καλη και η 970 αλλα οπως ειπες και εσυ ξεφευγει σε τιμη απο την 290.Βεβαια ολα εξαρτωνται απο το ποσο που εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις για αγορα καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για την αμεση ανταποκριση! Ψαχνοντας στο διαδικτυο ειδα οτι κυκλοφορει η αποψη οτι οι AMD ειναι "θορυβωδεις" σε σχεση με NVIDIA. Δεν ειμαι fanboy αλλα στη δικη μου δεν εχω θεμα με θορυβο(εχω 3 fans airflow+212 evo),εαν παιζει κι αυτο το ρολο του. Βεβαια ειναι και mid-range,πιο πανω δεν ξερω τι παιζει. Τωρα πχ παιζω το FarCry 4 σε 1080p αλλα χωρις ν ανεβαζω πανω απο high στα πιο πολλα αλλα θα 'θελα να βαλω και κανα φιλτρο ;) 

Οσα διαβαζω για πιο πολλη καταναλωση ή/και θορυβο στις AMD  εχουν βαση ωστε να ΜΗΝ παω σε 290 πχ? Θα 'χω κανα 2 χρονια μπροστα μου μεχρι ν αναβαθμισω αν την προτιμησω?
Βασικα οπως καταλαβαινω,προσπαθω να δω αν αξιζει η AMD ωστε να μην τα σκασω χοντρα στην gtx 970.Και να την πουλησω τη δικη μου ειναι καμια 250-300 εουρος μεχρι την 970!  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για την αμεση ανταποκριση! Ψαχνοντας στο διαδικτυο ειδα οτι κυκλοφορει η αποψη οτι οι AMD ειναι "θορυβωδεις" σε σχεση με NVIDIA. Δεν ειμαι fanboy αλλα στη δικη μου δεν εχω θεμα με θορυβο(εχω 3 fans airflow+212 evo),εαν παιζει κι αυτο το ρολο του. Βεβαια ειναι και mid-range,πιο πανω δεν ξερω τι παιζει. Τωρα πχ παιζω το FarCry 4 σε 1080p αλλα χωρις ν ανεβαζω πανω απο high στα πιο πολλα αλλα θα 'θελα να βαλω και κανα φιλτρο ;)

Οσα διαβαζω για πιο πολλη καταναλωση ή/και θορυβο στις AMD  εχουν βαση ωστε να ΜΗΝ παω σε 290 πχ? Θα 'χω κανα 2 χρονια μπροστα μου μεχρι ν αναβαθμισω αν την προτιμησω?

Βασικα οπως καταλαβαινω,προσπαθω να δω αν αξιζει η AMD ωστε να μην τα σκασω χοντρα στην gtx 970.Και να την πουλησω τη δικη μου ειναι καμια 250-300 εουρος μεχρι την 970!  :fear:

Κοιτα να δεις,η 970 παντως ξεκιναει απο τα 334ευρω και η 290 αυτη την στιγμη απο τα 290 με 300. Σκεψου πχ οτι σαν προτεινομενη καρτα το Witcher 3 που θα βγει τον Μαιο εχει την R9 290 (και μιλαμε για ενα απο τα πιο βαρια παιχνιδια)αρα ναι η R9 290 θα σου βγαλει αρκετο σχετικα καιρο.Σκεψου πχ οτι η R9 280 και R9 280x ειναι στην ουσια οι παλιες 7950 και 7970 και οπως βλεπεις μετα απο τοσο καιρο τα πανε μια χαρα στα παιχνιδια. Βεβαια ειναι καθαρα εσυ ποσα θες να δωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να μου προτεινει κανεις μια πολυ φτηνη pci-e καρτα γραφικων που να υποστηριζει την αναπαραγωγη 4k videos γιατι αυτη που εχω τωρα "amd radeon hd 5760" δεν υποστηριζει γιατι οταν βλεπω ενα 4k video στο youtube σκαλωνει και ο επεξεργαστης βαραει κοκκινο.

 

Δεν την θελω για παιχνιδια ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευστοχο το σχολιο σου οσον αφορα το κοστος.Αν φυγει η 270x παμε για 200-250€ max. για τη 290 που βλεπω οτι την στηριζετε αρα δεν εχω λογο ν αμφιβαλλω. Ποια να κοιταξω απο εταιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευστοχο το σχολιο σου οσον αφορα το κοστος.Αν φυγει η 270x παμε για 200-250€ max. για τη 290 που βλεπω οτι την στηριζετε αρα δεν εχω λογο ν αμφιβαλλω. Ποια να κοιταξω απο εταιρια?

Εχω την Sapphire R9 290 TriX,μεχρι 64 βαθμους την εχω δει να πηγαινει και αυτη η θερμοκρασια ηταν στο CoD AW,σε ολα τα υπολοιπα που εχω παιξει παει μεχρι 62,απο θορυβο οι ανεμιστηρες μεχρι 2700 στροφες δεν ακουγονται,απο εκει και πανω αρχιζεις να τους καταλαβαινεις.Στους 64 βαθμους τους εχω ρυθμισει να πηγαινουν μεχρι 2500-2600 αρα αθορυβη και "κρυα" η καρτα.Παντως το Far Cry 4 το εχει για πλακα στα 1080p η καρτα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...