Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά και πάλι, λέω να πάω σε καινούργια. Η 280x μου φαίνεται overkill για τις απαιτήσεις μου (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Μου άρεσε και η 960, αλλά κάτι η τιμή, κάτι τα 128bit, μάλλον τρώει Χ

 

Να πάω στην απλή 280? Θεωρείτε ότι έχει "παλιώσει"? Κάτι καλύτερο στην κατηγορία για εμέ? :unsure:

 

O πυρήνας της 280 ειναι λίγο παλιός(2012) αλλα η υλοποίηση τουλάχιστον της gigabyte που εχω εγω ειναι αρκετά καλή γιατί παίζει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες απ'οτι περίμενα , η μεγαλύτερη που εχω δει εγω τωρα το χειμώνα ειναι 66 βαθμοί με αρκετά χαμηλά τα φανς στο 40% που δεν ακούγετε σχεδόν καθόλου.

Ειναι αναλογα τι θες ,εγω πχ προέρχομαι απο κονσολες και ηθελα μια κάρτα να παίζει αξιοπρεπώς οτι εχει βγει μεχρι τωρα μιας και δεν εχω παιξει αρκετά παιχνίδια που εχουν βγει τα τελευταία χρονιά .

Δεν με ενδιαφέρει να παίζω οτι τελευταίο βγαίνει οπότε θεωρώ οτι εκανα σωστη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

too late  :devil:

 

αλλά και πάλι, λέω να πάω σε καινούργια. Η 280x μου φαίνεται overkill για τις απαιτήσεις μου (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Μου άρεσε και η 960, αλλά κάτι η τιμή, κάτι τα 128bit, μάλλον τρώει Χ

 

Να πάω στην απλή 280? Θεωρείτε ότι έχει "παλιώσει"? Κάτι καλύτερο στην κατηγορία για εμέ? :unsure:

R9 280 δαγκωτό, η 960 δεν συμφέρει ούτε στα λεφτά και έχει μόνο 2GB VRAM.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R9 280 δαγκωτό, η 960 δεν συμφέρει ούτε στα λεφτά και έχει μόνο 2GB VRAM.

και τα min fps της είναι χαμηλά.

too late  :devil:

 

αλλά και πάλι, λέω να πάω σε καινούργια. Η 280x μου φαίνεται overkill για τις απαιτήσεις μου (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Μου άρεσε και η 960, αλλά κάτι η τιμή, κάτι τα 128bit, μάλλον τρώει Χ

 

Να πάω στην απλή 280? Θεωρείτε ότι έχει "παλιώσει"? Κάτι καλύτερο στην κατηγορία για εμέ? :unsure:

άμα θες πας και σε 7970 σε μεταχειρισμένα , 3GB VRAM Και καλύτερη αποδώσει απο την R9 280.(και θα την βρεις 170-200€ δηλαδή μια R9 280 καινούρια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναχαιρετώ.

Ψάχνοντας στις αγγελίες βρήκα μια 7970 msi,αναρωτιόμουν αν το σύστημα μπορεί να την αντέξει(ασχέτως οθόνης)

Υπάρχει πιθανότις ο fx να ανέβει κ άλλο αν βρώ χρόνο για πάνω απ 4.2 εκτός κ αν έχω θέμα με τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κερδίσεις τίποτα απολύτως στα παιχνίδια.Έχω κάνει δοκιμές σε μένα και μάλιστα στο DA:I που εκμεταλλεύεται και 6 πυρήνες, δοκίμασα 4.2 vs 4.5 και είχα ακριβώς τα ίδια νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναχαιρετώ.

Ψάχνοντας στις αγγελίες βρήκα μια 7970 msi,αναρωτιόμουν αν το σύστημα μπορεί να την αντέξει(ασχέτως οθόνης)

Υπάρχει πιθανότις ο fx να ανέβει κ άλλο αν βρώ χρόνο για πάνω απ 4.2 εκτός κ αν έχω θέμα με τις θερμοκρασίες.

 

Οτι λεει ο Psycho,δεν προκειται να δεις διαφορες.Παντως η 7970 θα τρεχει μια χαρα με τον 6300,αν μπορεις παρτην.Θα δεις τεραστια διαφορα απο την 7770 που εχεις τωρα η οποια βασικα ειναι αρκετα αδυναμη καρτα.Για το τροφοδοτικο σου παλι δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λεει ο Psycho,δεν προκειται να δεις διαφορες.Παντως η 7970 θα τρεχει μια χαρα με τον 6300,αν μπορεις παρτην.Θα δεις τεραστια διαφορα απο την 7770 που εχεις τωρα η οποια βασικα ειναι αρκετα αδυναμη καρτα.Για το τροφοδοτικο σου παλι δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.

Αυτό είναι που με απασχολεί κυρίως,αν είναι να μπω στη διαδικασία αλλαγής ξανά τροφοδοτικού(ούτε 1 χρόνο δεν το έχω νομίζω) την αφήνω την αλλαγή κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα προτεινω να πουλησεις το Xfx που εχει και μεγαλη εγγυηση και να πας σε κατι μεγαλυτερο πχ http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.htmlπου θα σου βγει και πολυ φθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά που προσωπικά βλέπω είναι το +1 αμπέρ στην +12 του berlin και το 0,5Α παραπάνω στην +5 του berlin επίσης :P

http://www.matres.bsk.vectranet.pl/midas/core550w.jpg

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001784                

Με αυτό το σκεπτικό κυρίως πήγα στο xfx,γιατί βλέπω 528W έξοδο εκει πέρα(ντάξει όλο και κάτι θα χάνει)             

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά του XFX 550 με τον Berlin 630 είναι 1Ampere,44A το πρώτο 45A το δεύτερο.

 

Με προλαβες,αν παει απο το XFX 550 στο Berlin,θα κανει μια τρυπα στο νερο.Xristaras12,στο λιγοτερο(φθηνοτερο) που μπορεις να πας ειναι στο Smart SE 630W,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να αλλάξεις πούλα το XFX και πήγαινε στο G650M που το έχει προσφορά το eshop στα 69€ (newsletter) και δίνει 52A στην 12v που έχει.

 

Το Smart Se 630 το έχω κ εγώ δίνει 49A καλό κ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχες καποιο Intel επεξεργαστη και ειδικα κλειδωμενο θα ησουν σε καλυτερη θεση,αλλα με oc fx 6300 και την 7970 που ειναι ενεργοβορα αρκετα ισως εισαι οριακα. Αλλωστε το τροφοδοτικο σου μπορεις να το πουλησεις και 40-45ευρω επειδη εχει μεγαλη εγγυηση αρα δεν θα δωσεις και πολλα για ενα μεγαλυτερο(ειδικα αν βρεις καποια καλη προσφορα και στις αγγελιες).Απλα δεν μου αρεσει και δεν ειμαι υπερ οπως και οι περισσοτεροι απο μας να εισαι οριακα στο τροφοδοτικο,γιαυτο προτεινω να κοιταξεις σε ενα μεγαλυτερο για την 7970 και τον Fx 6300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινώς άντε πάλι έξοδα,μάλλον το αφήνουμε και τούτο.

Αν ξανα βρεθεί κάτι καλύτερο θα ξαναρωτήσω.

(και είχα αρχίσει να έχω ελπίδες)

 

Σε σχέση με μια 280 θα είμαι οκ με το xfx; τουλάχιστον να βάλω πλώρη για τούτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινώς άντε πάλι έξοδα,μάλλον το αφήνουμε και τούτο.

Αν ξανα βρεθεί κάτι καλύτερο θα ξαναρωτήσω.

(και είχα αρχίσει να έχω ελπίδες)

 

Σε σχέση με μια 280 θα είμαι οκ με το xfx; τουλάχιστον να βάλω πλώρη για τούτο.

δεν θα εχεις θεμα με  το  xfx μια χαρα ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...