Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα τι ακριβως να ρισκαρεις???Αν η καρτα ειναι με καλη εγγυηση δεν ρισκαρεις τιποτα.

Όχι όχι... Δεν το εννοώ έτσι το ρίσκο... Εννοώ ρίσκο την μικρή VRAM ότι μπορεί να μη σηκώνει μελλοντικά παιχνίδια.  Νομίζω τα 3GB VRAM είναι το ιδανικό για 1080p gaming. Κοιτάω reviews για την 960 και γενικώς πολύ κλάμα για τη VRAM. 

για μια 280 απλη δεν το σκεφτεσαι?ουτε προβληματα εχεις,εχει 3gb vram και δεν ειναι και τοσο ακριβη!

Πόσο future proof είναι όμως μια απλή 280? Νομίζω πως θέλω κάτι καλύτερο. 

http://www.skroutz.gr/s/6081073/EVGA-GeForce-GTX960-2GB-SuperSC-ACX-2-0-02G-P4-2966-KR.html

 

Αυτήν εδώ κοιτούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν πολλες φορες ενισταμαι γινομαι κακος. Απο την μια οι υπερβολες οτι οι Radeon ειναι φτου κακα, απο την αλλη οτι χρειαζονται 7 τονοι μνημης σε καθε κατηγορια και οι χρηστες ευλογα φοβουνται να αποφασισουν πλεον πια καρτα να αγορασουν. Μια Sapphire 280 στα 198 ευρω μια χαρα ειναι πχ
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όχι... Δεν το εννοώ έτσι το ρίσκο... Εννοώ ρίσκο την μικρή VRAM ότι μπορεί να μη σηκώνει μελλοντικά παιχνίδια.  Νομίζω τα 3GB VRAM είναι το ιδανικό για 1080p gaming. Κοιτάω reviews για την 960 και γενικώς πολύ κλάμα για τη VRAM. 

Πόσο future proof είναι όμως μια απλή 280? Νομίζω πως θέλω κάτι καλύτερο. 

http://www.skroutz.gr/s/6081073/EVGA-GeForce-GTX960-2GB-SuperSC-ACX-2-0-02G-P4-2966-KR.html

 

Αυτήν εδώ κοιτούσα. 

Το θεμα δεν ειναι ποσο futureproof ειναι η Α ή η Β καρτα γιατι δεν γνωριζουμε ποτε θα βγαινουν παιχνιδια στα οποια οι καρτες δεν θα μπορουν να τα παιζουν πρεπει να το καταλαβει ο κοσμος αυτο καποια στιγμη.

Το βλεπω πολλες φορες να χρησιμοποιουν τον ορο Future Proof λες και θελουν να την κρατησουν 6 χρονια. Μην γραφουμε τα ιδια και τα ιδια.Στο Budget που διαθετεις δεν εχεις και τις απειρες επιλογες.

Ζυγισε τα τι ακριβως κοιτας απο την καρτα που θες για τα χρηματα που διαθετεις(Vram,New/Used,Amd/Nvidia κλπ)και κανε την αναλογη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο... Οπότε και τα 250 πολλά είναι... Πάντως φοβάμαι ρε γαμώτο με αυτά που διάβαζα για μαύρες οθόνες και ιστορίες... Σε πολλούς βέβαια το πρόβλημα έφτιαξε με τους τελευταίους drivers και ένα bios update... Δεν ήμουν ποτέ χρήστης AMD κάρτας... 

 

Αν η καρτα ειναι λειτουργικη,δεν θα εχει κανενα προβλημα.Ενας φιλος μου εχει μια ακρη Ολλανδια και φερνει καρτες.Εχει δωσει μεχρι τωρα 25 Sapphire R9 290 TriX και ολες δουλευουν τζαμι.Εδωσε επισης και καμια 10αρια 280Χ,Sapphire-HIS,και ολες ρολοι επισης.Δεν νομιζω οτι εχουν καποιο συγκεκριμενο θεμα,το 90% των περιπτωσεων που αναφερονται πιστευω οτι εχουν αλλου προβλημα τα συστηματα των χρηστων.Και η δικια μου 290 μολις την ειχα παρει,με ειχε πεθανει στα restarts το συστημα.Τελικα εφταιγε η μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καρτα ειναι λειτουργικη,δεν θα εχει κανενα προβλημα.Ενας φιλος μου εχει μια ακρη Ολλανδια και φερνει καρτες.Εχει δωσει μεχρι τωρα 25 Sapphire R9 290 TriX και ολες δουλευουν τζαμι.Εδωσε επισης και καμια 10αρια 280Χ,Sapphire-HIS,και ολες ρολοι επισης.Δεν νομιζω οτι εχουν καποιο συγκεκριμενο θεμα,το 90% των περιπτωσεων που αναφερονται πιστευω οτι εχουν αλλου προβλημα τα συστηματα των χρηστων.Και η δικια μου 290 μολις την ειχα παρει,με ειχε πεθανει στα restarts το συστημα.Τελικα εφταιγε η μητρικη.

Τελικά πως διαπίστωσες ότι φταίει η μητρική? Την κούμπωσες σε κάποια άλλη? Ρωτάω γιατί αν πάρω κάποια μεταχειρισμένη και μου παρουσιάσει πρόβλημα, το πιθανότερο είναι να μην μπορώ να την τεστάρω κάπου αλλού για να διαπιστώσω αν έχει η κάρτα το πρόβλημα ή κάποιο άλλο κομμάτι του PC. Θα μου πεις βεβαία πως όσο υπάρχει εγγύηση, κλάιν...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πολλες φορες ενισταμαι γινομαι κακος. Απο την μια οι υπερβολες οτι οι Radeon ειναι φτου κακα, απο την αλλη οτι χρειαζονται 7 τονοι μνημης σε καθε κατηγορια και οι χρηστες ευλογα φοβουνται να αποφασισουν πλεον πια καρτα να αγορασουν. Μια Sapphire 280 στα 198 ευρω μια χαρα ειναι πχ

Οταν πολλες φορες ενισταμαι γινομαι κακος. Απο την μια οι υπερβολες οτι οι Radeon ειναι φτου κακα, απο την αλλη οτι χρειαζονται 7 τονοι μνημης σε καθε κατηγορια και οι χρηστες ευλογα φοβουνται να αποφασισουν πλεον πια καρτα να αγορασουν. Μια Sapphire 280 στα 198 ευρω μια χαρα ειναι πχ

Double post σε ενα ή το γραφεις 2 φορες για να το καταλαβουν καλα μερικοι ? :P

Η Radeon 285 που αντικαθιστα σε βαθος χρονου την 280, εχει μονο 2γιγα μνημης.

Βεβαια το ερωτημα ειναι γιατι καποιος να δωσει 250ευρω για την 285 οταν μεχρι και πριν λιγο καιρο μπορουσε να βρει R9 290 στα 270ευρω απο Skroutz και Newsletter του Eshop. Αρα αν και αλλου φυσικα πηγαινει αυτο που εγραψες(καθαρα στην Vram της)εγω αναρωτιεμαι ακομα με την μειωση τιμων της R9 290 γιατι βγαλανε την R9 285 σε αυτη την τιμη ειδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Double post σε ενα ή το γραφεις 2 φορες για να το καταλαβουν καλα μερικοι ? :P

Βεβαια το ερωτημα ειναι γιατι καποιος να δωσει 250ευρω για την 285 οταν μεχρι και πριν λιγο καιρο μπορουσε να βρει R9 290 στα 270ευρω απο Skroutz και Newsletter του Eshop. Αρα αν και αλλου φυσικα πηγαινει αυτο που εγραψες(καθαρα στην Vram της)εγω αναρωτιεμαι ακομα με την μειωση τιμων της R9 290 γιατι βγαλανε την R9 285 σε αυτη την τιμη ειδικα.

Η 285 αποτι ειχα ακουσει ηταν να βγει για την σειρα 3xx οπως και η 285x την οποια και ακυρωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πως διαπίστωσες ότι φταίει η μητρική? Την κούμπωσες σε κάποια άλλη? Ρωτάω γιατί αν πάρω κάποια μεταχειρισμένη και μου παρουσιάσει πρόβλημα, το πιθανότερο είναι να μην μπορώ να την τεστάρω κάπου αλλού για να διαπιστώσω αν έχει η κάρτα το πρόβλημα ή κάποιο άλλο κομμάτι του PC. Θα μου πεις βεβαία πως όσο υπάρχει εγγύηση, κλάιν...  

 

Ειναι γενικα γνωστο οτι οι 290/Χ δεν παιζουν σε παλια AMD chipsets σαν το 785 που ηταν η παλια μητρικη.Την ειχα δοκιμασει σε φιλο μου με παρομοιο συστημα και εκανε τα ιδια,restarts.Την βαζω σε εναν αλλο φιλο μου με καινουργιο chipset και επαιζε μια χαρα η καρτα.Αν και ειχα στειλει μυνημα στην ASRock και μου ειπαν οτι δοκιμασαν 290 σε μητρικη ιδια με την δικια μου και παιζει κανονικα,μου εστειλαν και screenshots απο το cpu-gpu-z,στην δικια μου δεν επαιζε με τιποτα.

 

Να προσεχεις με τα μεταχειρισμενα,προτιμησε πωλητες με πολλες και καλες αξιολογησεις.Φιλος ειχε δωσει την ημερων 290 του για να παρει στην ιδια τιμη μια 290Χ.Η 290Χ λοιπον αν και ο πωλητης ελεγε πως ειναι αψογη,χτυπαγε 90αρες μεσα σε λιγα λεπτα.Τρομαξε να παρει τα λεφτα του πισω.Να πω οτι η 290 που ειχε ηταν η TriX OC και η 290Χ που πηρε η Gigabyte Windforce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Double post σε ενα ή το γραφεις 2 φορες για να το καταλαβουν καλα μερικοι ? :P

Βεβαια το ερωτημα ειναι γιατι καποιος να δωσει 250ευρω για την 285 οταν μεχρι και πριν λιγο καιρο μπορουσε να βρει R9 290 στα 270ευρω απο Skroutz και Newsletter του Eshop. Αρα αν και αλλου φυσικα πηγαινει αυτο που εγραψες(καθαρα στην Vram της)εγω αναρωτιεμαι ακομα με την μειωση τιμων της R9 290 γιατι βγαλανε την R9 285 σε αυτη την τιμη ειδικα.

 

Να μου κάνεις τη χάρη. Το λογισμικό του forum είναι υπερσύγχρονο. :P

 

Δεν ήταν εκεί το επιχείρημά μου. ΚΑΙ η ΑΜD θεωρεί προφανώς για αυτή την κατηγορία καρτών τα 2 γίγα ακόμα αρκετά. Το ότι το Tahiti είχε 3 γίγα μνήμη είναι καθαρά αποτέλεσμα πλάτος διαύλου που πλάτυνε τόσο για να εξυπηρετήσει επαγγελματικές αγορές. Ναι μεν είναι ένας πονοκέφαλος τα 2 γίγα μνήμης στην μεσαία κατηγορία αλλά σε καμία περίπτωση η πανάκεια που την καταντήσανε οι φήμες, οι καταστροφολόγοι και οι εκάστοτε σκατο-devs που μας ταλανίζουν με σκουπίδια όπως το Mordor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα :) Κοίταζα το θέμα και καθώς η αναβάθμιση gpu με προβληματίζει, είπα να γραφτώ και να ζητήσω τη συμβουλή σας. Καλώς σας βρήκα με την ευκαιρία! Το σύστημα έχει ως εξής:

 

* Case (Κουτί): Coolermaster K380 Knight Black Series (Εμπρός, πίσω και πλάγια ανεμιστηρες 120mm)

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair CX 750W

* Motherboard (Μητρική): Gigabyte 990 XA UD-3

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD FX - 6300 (6-core) 3,5GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): Σύνολο 5 GB RAM (2x2 +1x1) 1333MHz

* GPU (Κάρτα γραφικών): Nvidia GeForce 9600GT (512MB)

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Samsung SyncMaster 713 BM (17" 1280x1024)

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Ultimate edition 64 bit

 

Η φάση έχει ως εξής, παλιά οθόνη που την είχα κουμπωμένη σε άλλο pc. Δεν με ενδιαφέρει να την αλλάξω μια χαρά με εξυπηρετεί. Δεν με νοιάζει αν βλέπω ταινίες σε 720p, είμαι βολικός.

 

HDD λόγω budget. Δεν με πολυπειράζει προς το παρόν.

 

RAM & GPU Προσφορά φίλων για τον νέο μου πύργο (γι'αυτό και δεν συμβαδίζουν με την παλαιότητα των άλλων κομματιών).

 

Το ζητούμενο: Πέρα από RAM που τα πράγματα είναι απλά, τι μπορώ να κάνω ώστε:

 

- Να μην καθυστερεί όλα τα υπόλοιπα η κάρτα γραφικών όταν παίζω παιχνίδια (ενδεικτικά προς το παρόν Diablo 3 και θέλω να βάλω Skyrim, Resident Evil 5 & 6 κοκ)

- Να βάλω κάτι με την λογικη να ζήσει πολλά χρόνια (αλλάζω pc ανα 8ετία περίπου). Αυτό ίσως περιλαμβάνει και το να μην ανεβάζει πολύ θερμοκρασία όταν παίζω, όταν βάζω diablo τώρα το HWmonitor μου δείχνει μέχρι και 80 βαθμούς.

- Να μην ξεπεράσω στο περίπου τα 100 ευρώ

 

Άρχισα να κοιτάω προς την R7 250x και την R7 260x. Σωστή η σκέψη ή καλύτερα κάτι αλλό;

 

Επίσης απ' τα 15 editions που έχει η καθεμία τι να προτιμήσω και δεν τα ξέρω καθόλου; XD

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...