Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά , είμαι σε δίλημμα , πάω σε 2x nvidia 970 sli η σε 2x 290x crossfire ? σε ποια περίπτωση θα έχω καλύτερα specs και fps, το pc θα παίζει σε 24" οθόνη + 55 4κ (οχι και οι 2 ταυτόχρονα) το τροφοδοτικό μου 1200 οπότε δεν έχω θέμα  (τα υπόλοιπα spec του η/υ ειναι rampage III extreme , cpu i7 920 oc σε 3,6ghz 12gb ram) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα μπορουσατε να μου προτεινεται μια καρτα γραφικων γυρω στην τιμη των 100 και ενα καλο και μεγαλο κουτι οπου να την χωραει

Παιχνιδια που παιζω κυριως : Arma 3,Dayz SA,CS:GO

Χαρ/κα υπολογιστη:

επεξεργαστης:Intel Core i5 3330 3.00 ghz

Τροφοδοτικο: 550 w

καρτα γραφικων που εχω τωρα : Nvidia gt 610

μνημη : 8 gb

σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moderator sorry  μολις βρηκα το σιτε και δεν ξερω πως να κανω απαντηση :P 

πριν 2 εβδομαδες αγορασα αυτη εδω την καρτουλα 

http://www.amazon.de/gp/product/B00GI2EZ7I?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o09_s00

 

την τοποθετησα ολα κομπλε κουμπωσαν σωστα ανοιγω τον Η/Υ και δεν ανοιγε η οθονη. εβαλα drivers (πριν βαλω την καρτα) ανοιξα σε safe mode και παλι δεν ανοιγε η οθονη.. εβαλα την παλια καρτα και ολα δουλευουν ρολοι. και φοβαμαι να αγορασω αλλη παλι.

πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα μπορουσατε να μου προτεινεται μια καρτα γραφικων γυρω στην τιμη των 100 και ενα καλο και μεγαλο κουτι οπου να την χωραει

Παιχνιδια που παιζω κυριως : Arma 3,Dayz SA,CS:GO

Χαρ/κα υπολογιστη:

επεξεργαστης:Intel Core i5 3330 3.00 ghz

Τροφοδοτικο: 550 w

καρτα γραφικων που εχω τωρα : Nvidia gt 610

μνημη : 8 gb

σας ευχαριστω πολυ!

 

http://www.skroutz.gr/s/4378706/MSI-Radeon-R7-260-1GB-OC-V293-026R.html

 

ή

 

http://www.skroutz.gr/s/4529650/Palit-GeForce-GTX750-1GB-StormX-OC-NE5X750S1301F.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την καρτα την θελω για αλλο pc.απλα εβαλα σαν συγκριση την δικη μου.

οποτε τι υπαρχει στην κατηγορια της 7870 και απο τις 2 εταιριες?

Αναλογα παντα και με τα χρηματα.Στα 65ευρω παιζει η R9 270 που ειναι πανω κατω στα επιπεδα 7870 και στα 200ευρω η R9 280 που ειναι δυνατοτερη της 7870(αντιστοιχη με την παλια 7950).Για την δευτερη ομως θα χρειαστει καλου κακου ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο οπως πχ Thermaltake 630 berlin που δεν κοστιζει πολυ παραπανω απο το παραπανω 530.

Καλησπέρα παιδιά , είμαι σε δίλημμα , πάω σε 2x nvidia 970 sli η σε 2x 290x crossfire ? σε ποια περίπτωση θα έχω καλύτερα specs και fps, το pc θα παίζει σε 24" οθόνη + 55 4κ (οχι και οι 2 ταυτόχρονα) το τροφοδοτικό μου 1200 οπότε δεν έχω θέμα  (τα υπόλοιπα spec του η/υ ειναι rampage III extreme , cpu i7 920 oc σε 3,6ghz 12gb ram) 

Αυτη την στιγμη η R9 290x τα παει καλυτερα σε 4κ αναλυσεις,βεβαια ειναι και παραπανω καιρο στην αγορα απο πλευρας drivers κλπ

Η 970 απο την αλλη εχει στα θετικα την αισθητα χαμηλοτερη καταναλωση και ειναι και πιο καινουργια καρτα.Για 24αρι Monitor παντως οι παραπανω ειναι τελειως overkill. Και με τα 2 set up ειτε nvidia ειτε amd,λογω 2 καρτων θα εισαι παρα πολυ ανετα,αν και εγω προσωπικα δεν θα επελεγα Amd τωρα γιατι το Μαρτιο ανακοινωνονται οι νεες καρτες(βεβαια θα κοστιζουν και αναλογα οταν πρωτοβγουν). Το τροφοδοτικο σου παντως χωραει και τις 4 καρτες μαζι :P

Moderator sorry  μολις βρηκα το σιτε και δεν ξερω πως να κανω απαντηση :P 

πριν 2 εβδομαδες αγορασα αυτη εδω την καρτουλα 

http://www.amazon.de/gp/product/B00GI2EZ7I?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o09_s00

 

την τοποθετησα ολα κομπλε κουμπωσαν σωστα ανοιγω τον Η/Υ και δεν ανοιγε η οθονη. εβαλα drivers (πριν βαλω την καρτα) ανοιξα σε safe mode και παλι δεν ανοιγε η οθονη.. εβαλα την παλια καρτα και ολα δουλευουν ρολοι. και φοβαμαι να αγορασω αλλη παλι.

πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει?

Αν εβαλες την παλια καρτα και σου δουλευει και με την νεα καρτα δεν σου δουλευει το Pc,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις την παραπανω καρτα σε καποιο αλλο Pc δικο σου ή φιλου και αν και εκει δεν δουλευει την στελνεις πισω στο Amazon για αντικατασταση με την εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για βοηθήστε λίγο,έχω πιστωτίκο από digital master λόγο μίας gigabyte 280x που μας άφησε,το πιστωτικό ειναι 240 ευρώ,είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω την gigabyte 970 g1 κάπου στα 375 ευρω που ήταν η τιμή της μέχρι,χθές-προχθές αλλά αυτή την στιγμή έχει ανέβει στα 395,ακόμα και την evga πέρασε...Αξίζει η διαφορά η να πάω σε κάποια άλλη;π.χ. την απλή 970 της gigabyte;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για βοηθήστε λίγο,έχω πιστωτίκο από digital master λόγο μίας gigabyte 280x που μας άφησε,το πιστωτικό ειναι 240 ευρώ,είχα σχεδόν αποφασίσει να πάρω την gigabyte 970 g1 κάπου στα 375 ευρω που ήταν η τιμή της μέχρι,χθές-προχθές αλλά αυτή την στιγμή έχει ανέβει στα 395,ακόμα και την evga πέρασε...Αξίζει η διαφορά η να πάω σε κάποια άλλη;π.χ. την απλή 970 της gigabyte;

 

Αυτήν εδώ την αποκλείεις; http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD%20R9%20290|ASUS%20R9%20290-DC2%20%28%2090YV05F1-M0NA00%20%29

 

Αλλιώς και σε αυτήν να πας δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα: http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/nVidia%20970|ZOTAC%20GeForce%20GTX%20970%20OC%20%28%20ZT-90101-10P%20%29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Digital Master ειχε φερει και την Zotac 970 στα 335ευρω αν θυμαμαι καλα και την ειχα δει και πριν λιγες μερες στο skroutz.Βεβαια θυμαμαι οτι το Site τους ανεκαθες ειχε προβληματα αρα θα σου ελεγα να ρωτησεις και για αυτην που απο αποψη τιμης συμφερει πολυ γιατι οπως βλεπω το σκεφτεσαι αρκετα το οικονομικο(και καλα κανεις)και 60ευρω διαφορα οπως και να το κανουμε δεν την λες και λιγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πριν κανω οποιαδηποτε αγορα και επειδη σκεφτομουν για την g1 970 συγκριτικα προτεινετε αυτη η καποια απο amd σειρας r9;;

συγκεκριμενα κοιταζα γι αυτη : http://www.skroutz.gr/s/4392552/Asus-Radeon-R9-290X-4GB-DirectCU-II-OC-90YV05C0-M0NA00.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πριν κανω οποιαδηποτε αγορα και επειδη σκεφτομουν για την g1 970 συγκριτικα προτεινετε αυτη η καποια απο amd σειρας r9;;

 

συγκεκριμενα κοιταζα γι αυτη : http://www.skroutz.gr/s/4392552/Asus-Radeon-R9-290X-4GB-DirectCU-II-OC-90YV05C0-M0NA00.html

Αν παιζεις σε 1080p,τοτε λογικα πας για 970 ή περιμενεις μεχρι το μαρτιο να ανακοινωθουν οι νεες Amd(αν θες βεβαια να περιμενεις μεχρι τοτε και εχοντας υποψη και το ποσο θα κοστιζουν πρωτες μερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν εδώ την αποκλείεις; http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD%20R9%20290|ASUS%20R9%20290-DC2%20%28%2090YV05F1-M0NA00%20%29

 

Αλλιώς και σε αυτήν να πας δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα: http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/nVidia%20970|ZOTAC%20GeForce%20GTX%20970%20OC%20%28%20ZT-90101-10P%20%29

Ήμουν ανάμεσα σε 290x και 970 αλλά μετά την αρνητική εμπειρία που μου άφησε η 280x λέω να ξαναγυρίσω προς nvidia μερια,δεν έχω κανένα κόλλημα,ίσα ίσα που και στο δεύτερο pc amd έχω,αλλά θεωρώ τώρα καλύτερη την αγορά μιας 970 λόγο του ότι είναι πιο καινούρια,οτι είναι και οι 2 πολύ δυνατές το ξέρουμε.

Δεν ξέρω για την zotac,δεν μου κολλάει σαν εταιρία χωρίς να έχω εμπειρία απο αυτή βέβαια,πάντα πέρνω asus,gigabyte,evga για τα παραπάνω χρόνια εγγύησης και λόγο ονόματος,χωρίς βέβαια να σημαίνει κάτι αυτό,ότι είναι καλύτερες κ.τ.λ.π.Απλά έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο και δείχνει και το κουτί πιο όμορφο,χαχαχα!!

 

Το Digital Master ειχε φερει και την Zotac 970 στα 335ευρω αν θυμαμαι καλα και την ειχα δει και πριν λιγες μερες στο skroutz.Βεβαια θυμαμαι οτι το Site τους ανεκαθες ειχε προβληματα αρα θα σου ελεγα να ρωτησεις και για αυτην που απο αποψη τιμης συμφερει πολυ γιατι οπως βλεπω το σκεφτεσαι αρκετα το οικονομικο(και καλα κανεις)και 60ευρω διαφορα οπως και να το κανουμε δεν την λες και λιγη.

Εντάξει 40 ευρώ είναι η διαφορά ανάμεσα στις 2 gigabyte και την evga δεν είναι κάτι το τρομερό,απλά το ψάχνω λίγο για να πάρω ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα...

H zotac οπως έγραψα και παραπάνω δεν μου πολύ κολλάει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ανάμεσα σε 290x και 970 αλλά μετά την αρνητική εμπειρία που μου άφησε η 280x λέω να ξαναγυρίσω προς nvidia μερια,δεν έχω κανένα κόλλημα,ίσα ίσα που και στο δεύτερο pc amd έχω,αλλά θεωρώ τώρα καλύτερη την αγορά μιας 970 λόγο του ότι είναι πιο καινούρια,οτι είναι και οι 2 πολύ δυνατές το ξέρουμε.

Δεν ξέρω για την zotac,δεν μου κολλάει σαν εταιρία χωρίς να έχω εμπειρία απο αυτή βέβαια,πάντα πέρνω asus,gigabyte,evga για τα παραπάνω χρόνια εγγύησης και λόγο ονόματος,χωρίς βέβαια να σημαίνει κάτι αυτό,ότι είναι καλύτερες κ.τ.λ.π.Απλά έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο και δείχνει και το κουτί πιο όμορφο,χαχαχα!!

 

Εντάξει 40 ευρώ είναι η διαφορά ανάμεσα στις 2 gigabyte και την evga δεν είναι κάτι το τρομερό,απλά το ψάχνω λίγο για να πάρω ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα...

H zotac οπως έγραψα και παραπάνω δεν μου πολύ κολλάει!!

Evga αξιζει κυριως η FTW εκδοση που ειναι αρκετα ακριβοτερη.Αν η φθηνοτερη που μπορεις να παρεις ειναι η Gigabyte τοτε προχωρα σε αυτην.Δεν εχει Backplate,δεν φωτιζεται το Logo Και εχει λιγο χαμηλοτερα ρολογια απο την G1 Out of the box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evga αξιζει κυριως η FTW εκδοση που ειναι αρκετα ακριβοτερη.Αν η φθηνοτερη που μπορεις να παρεις ειναι η Gigabyte τοτε προχωρα σε αυτην.Δεν εχει Backplate,δεν φωτιζεται το Logo Και εχει λιγο χαμηλοτερα ρολογια απο την G1 Out of the box.

Για την FTW λέω και εγώ,στα 395 είναι στο digital master όσο και η g1 δηλαδή...Δεν έχω θέμα να δώσω τα παραπάνω χρήματα για την FTW ή την g1 αν αξίζει...Αν και άμα παίξω ανάμεσα σε αυτές τις 2 με βλέπω πρός την g1!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...