Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά. Το θέμα είναι αν αξίζει στο PC που έχω το οποίο είναι

εξαετίας πια να δώσω 100+ ευρώ για κάρτα και επιπλέον αν θα έχει και τη δυνατότητα να την

αξιοποιήσει με το υλικό που αποτελείται. Από τις δυο κάρτες που έχω καταλήξει ποια είναι καλύτερη???


μεχρι ποσα διαθετεις 

80-90 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά. Το θέμα είναι αν αξίζει στο PC που έχω το οποίο είναι

εξαετίας πια να δώσω 100+ ευρώ για κάρτα και επιπλέον αν θα έχει και τη δυνατότητα να την

αξιοποιήσει με το υλικό που αποτελείται. Από τις δυο κάρτες που έχω καταλήξει ποια είναι καλύτερη???

80-90 euro

 

Κανονικά δεν αξίζει καμία επένδυση/πατερίτσα το σύστημά σου, αλλά είπα αφού διαθέτεις γύρω στα 80-90 μήπως σε πήγαινα και λίγο παραπάνω. Από αυτές που παρέθεσες η 250.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν αξίζει καμία επένδυση/πατερίτσα το σύστημά σου, αλλά είπα αφού διαθέτεις γύρω στα 80-90 μήπως σε πήγαινα και λίγο παραπάνω. Από αυτές που παρέθεσες η 250.

Βασικά και εγώ προς αυτήν ήμουν αλλά είπα να πάρω και άλλες γνώμες.

Από την στιγμή που δεν μπορώ να πάω σε αγορά καινούριου συστήματος τώρα θα το παλέψω

με αυτή (την 250). Και κάτι άλλο να ρωτήσω.

Το ότι είναι ddr5 δεν θα έχει καμία ασυμβατότητα με το υπόλοιπο σύστημα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια με την αναβαθμιση της gpu μου. Εχω σκαλωσει στο ποια R9 280 εκδοση ειναι καλυτερη (Msi , Sapphire , Asus κτλ).. Η μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα καλυτερη κοντα σε αυτο το budget?

Το Corsair CX600 ειναι αρκετο? (Το συστημα ειναι της υπογραφης μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια με την αναβαθμιση της gpu μου. Εχω σκαλωσει στο ποια R9 280 εκδοση ειναι καλυτερη (Msi , Sapphire , Asus κτλ).. Η μηπως υπαρχει καποια αλλη καρτα καλυτερη κοντα σε αυτο το budget?

Το Corsair CX600 ειναι αρκετο? (Το συστημα ειναι της υπογραφης μου)

 

Gigabyte, Sapphire, MSI κλπ. ότι κάνεις κέφι. Για τις Asus 280 διατηρώ μια επιφύλαξη. Για το τροφοδοτικό ο κάθε κατασκευαστής έχει για την κάθε έκδοση GPU που πουλάει ελάχιστες απαιτήσεις τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την Gigabyte 280X και ήμουν πολύ ευχαριστημένος και καλές θερμοκρασίες και oc έπαιρνε καλό παρ`ότι ήταν με χαμηλό asic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.. Στη sapphire εκδοση ας πουμε προτεινεται 550W psu αλλα αυτο ειναι καθαρα προσεγγιστικο μιας και παιζει ρολο και η καταναλωση του υπολοιπου συστηματος.
Οποτε εγω με το συστημα της υπογραφης και το CX600 ειμαι καλυμμενος? (Θα βαρεσω OC στον 4100 με την αγορα καινουργιας mobo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.. Στη sapphire εκδοση ας πουμε προτεινεται 550W psu αλλα αυτο ειναι καθαρα προσεγγιστικο μιας και παιζει ρολο και η καταναλωση του υπολοιπου συστηματος.

Οποτε εγω με το συστημα της υπογραφης και το CX600 ειμαι καλυμμενος? (Θα βαρεσω OC στον 4100 με την αγορα καινουργιας mobo)

το 550 που σου προτεινει ειναι για ολο το συστημα οποτε με το CX600 θα εισαι καλλυμενος,τωρα για το OC που λες δεν νμζ οτι θα εχεις θεματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. εχω βρει σε προσφορα την r9 290 στα 250 ευρω. συγκεκριμενα αυτην . http://xfxforce.com/en-us/products/amd-radeon-r9-series/amd-radeon-r9-290-double-dissipation-edition-r9-290a-edfd. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα . Η xfx ειναι αξιοπιστη ; . επισης αναφερει 750 w τροφοδοτικο κατι που μου φαινεται υπερβολικο . υπολογισα εδω και δεν μου βγαζει πανω απο 450 http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine 

Το συστημα μου εχει i5 -3570 , 8 gb ram και psu corsair cx600

Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμενα παιδιά πήρα αυτήν την κάρτα στα 265euro με προσφορα http://www.e-shop.gr/vtx3d-radeon-r9-290-x-edition-v2-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510022...
ήμουν ανάμεσα σε r9 290, 290x και σε nvidia gtx970..
αλλα επειδή η τιμή ήταν πολύ καλή την τσίμπησα άξιζε? η ήταν καλυτερα να δώσω κάτι παραπάνω για 290X η για GTX970?
cpu έχω i5 4690Κ με Ζ97 mobo..θα μπορουσα να κανω και λιγο OC αν χρειαστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nofeargr φίλε απο πάνω στα χρήματα αυτά μήν το σκέφτεσαι καθόλου. μιά χαρά είναι η xfx και απο τις πλέον "κομψές" κάρτες γραφικών αρκετά λεπτή (άν θυμάμαι καλά πιάνει μόλις 1 μιση slot. και γενικά καλές θερμοκρασίες κτλ.

όπως είπα και ποιό πάνω στον φίλο, μήν φοβάστε εταιρίες λιγότερο γνωστές στο ευρή κοινό. όλοι απο το ίδιο τσουβάλι αγοράζουν απλά αλλάζουν το περιτύλιγμα και ο καθένας βαπτίζει με την δική του ονομασία το εκάστοτε σύστημα ψύξης.


@nepe μιά χαρά επιλογή και σε πολύ καλή τιμή επίσης άν σκεφτείς οτι η ποιό φτηνή r9 290 αυτή τη στιγμή που μιλάμε στο σκρούτζ κοστίζει σχεδόν 300 ευρώ. προχθές έγραφα οτι ένας γνωστός μου έχει την vtx3d 7870 εδώ και τέσσερα χρόνια και δέν του έχει κάνει κίχ.

κατά τα άλλα ησχύει ότι είπα και στον ποιό πάνω φίλο. καλορίζικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...