Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισχύουν τα 2+3 χρόνια εγγύηση της Zotac?

Θυμαμαι οτι μεχρι πριν τα χριστουγεννα την εκανες register και ειχε 5 χρονια εγγυηση.Τωρα δεν ξερω πως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα φτηνη για να ειναι αληθινη....

 

Eντάξει πάρε την κατά 2 ευρώ ακριβότερη ITX Gigabyte τότε: http://www.skroutz.gr/s/5762408/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-ITX-GV-N970IXOC-4GD.html

Για κάνα πενηντάρικο λέω το πολύ. Παιχνίδια ο γιος μου που είναι οκτώ χρόνων

 

΄Εχει ήδη μια 6950 ο υπολογιστής της υπογραφής σου ή χάλασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ο υπολογιστής μου έχει :

Case (Κουτί):Aerocool gt midi tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):coolermaster 500 watt(αποδίδει μόνο 360)

Motherboard (Μητρική):Asrock fm2a75 pro4+

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):a10 7700k oc 4.2ghz

RAM (Μνήμη συστήματος):g.skill 8gb 2133mhz

GPU (Κάρτα γραφικών):ενσωματωμένη

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):asus vx229h 1080p

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 8.1 pro 64bit

 

σκέφτομαι να αγοράσω τροφοδοτικό επειδή αυτό που έχω αποδίδει μέχρι 360 watts και κάρτα γραφικών για gaming.

αυτή την στιγμή δίνω μέχρι 260-270 

για τροφοδοτικό σκέφτομαι να πάρω το xfx 550w 65 e

για κάρτα http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=38725&cat=5ή

http://www.skroutz.gr/s/4693413/Asus-Radeon-R9-280-3GB-DirectCU-II-90YV0620-M0NA00.html

 

η ερώτηση είναι αρκεί to xfx 550 για amd a10 7700k oc από 3.4 σε 4.2 ίσως 4.4 + 2133 ram 8gb+ r9 280(με oc) επίσης για r9 280 προτιμώ την asus παρόλο που είναι 20e πιο ακριβή απ΄την Sapphire.

 

ένα ακόμη ενδεχόμενο είναι η gtx 960 που βγαίνει στις 22/1 αλλά δεν γνωρίζω την τιμή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ο υπολογιστής μου έχει :

Case (Κουτί):Aerocool gt midi tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):coolermaster 500 watt(αποδίδει μόνο 360)

Motherboard (Μητρική):Asrock fm2a75 pro4+

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):a10 7700k oc 4.2ghz

RAM (Μνήμη συστήματος):g.skill 8gb 2133mhz

GPU (Κάρτα γραφικών):ενσωματωμένη

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):asus vx229h 1080p

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 8.1 pro 64bit

 

σκέφτομαι να αγοράσω τροφοδοτικό επειδή αυτό που έχω αποδίδει μέχρι 360 watts και κάρτα γραφικών για gaming.

αυτή την στιγμή δίνω μέχρι 260-270 

για τροφοδοτικό σκέφτομαι να πάρω το xfx 550w 65 e

για κάρτα http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=38725&cat=5ή

http://www.skroutz.gr/s/4693413/Asus-Radeon-R9-280-3GB-DirectCU-II-90YV0620-M0NA00.html

 

η ερώτηση είναι αρκεί to xfx 550 για amd a10 7700k oc από 3.4 σε 4.2 ίσως 4.4 + 2133 ram 8gb+ r9 280(με oc) επίσης για r9 280 προτιμώ παρόλο που είναι 20e πιο ακριβή απ΄την Sapphire.

 

ένα ακόμη ενδεχόμενο είναι η gtx 960 που βγαίνει στις 22/1 αλλά δεν γνωρίζω την τιμή της

 

Προσωπικά θα προτιμούσα την Sapphire γιατί η Asus 280X παραέχει βγάλει προβληματάκια και μου δημιουργεί ακόμα και σήμερα επιφυλάξεις. Το XFX PSU μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!

Ειμαι gamer παιζω League Of Legends και Dota 2..
Διαθετω λιγο παλιο υπολογιστη και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω καποια αναβαθμιση στη καρτα γραφικων μου γιατι τα οικονομικα μου δε σηκωνουν καινουργιο pc τωρα...

 

Case (Κουτί): Συγνωμη δε ξερω που το βλεπω..Απ'εξω λεει VENTO παντως..

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake TR2-550PP 230w

Motherboard (Μητρική): Gigabyte Multi-Core CPU  DDR2 800/1066 FSB1333 (Αυτα αναγραφονται πανω στη μητρικη,ελπιζω να εγινα σαφης)

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Pentium® Dual-Core CPU   E5300 @ 2.6Ghz (2CPUs)

RAM (Μνήμη συστήματος): 4096MB

GPU (Κάρτα γραφικών): NVIDIA GeForce 8400GS...Νομιζω ειναι 512Mb...

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1600x900

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 7 Ultimate 32-bit (6.1 Δομή 7601)

 

 

Με αυτον τον υπολογιστη παιζω LoL σε τερμα χαμηλα γραφικα και πιανει fps μεχρι 55-60 το πολυ.. Dota 2 δε παιζει καθολου!!

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου καλησπέρα, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η περίπτωσή σου είναι απο αυτές που μάλλον θα ήταν καλό να πάς για μαζική αναβάθμιση. απο όποια μεριά και άν το κοιτάξεις νομίζω οτι βάζοντας  καινούρια κάρτα γραφικών θα χρειαστείς σίγουρα τροφοδοτικό. απο την άλλη η μνήμη σου είναι λίγη και θα είσαι οριακά (+ddr2) άν πείς να αυξήσεις την μνήμη δέν γίνεται μιάς και με τα 32bita δέν θα σου αναγνωρίσουν την παραπάνω οπότε θα πρέπει να πάς σε 64bita. απότε + κάποιο κόστος για την έξτρα αγορά μνήμης και windows. και τέλος δέν ξέρω κατα πόσο θα είναι οκ ο επεξεργαστής με την καινούρια κάρτα που θέλεις να βάλεις μήπως και φάς κάνα μπουκαλάκι. πρέπει πάντως όπως και να έχει να μας δώσεις κάποιο budget. προσωπική μου πάντα άποψη είναι να μείνεις όπως είσαι να μαζέψεις κάποια χρήματα όσα περισότερα μπορείς εν καιρό και μετά με γνώμονα αυτό να σου δώσουμε κάποιες λύσεις. φιλικά βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασίλη,

 

Κάνε μου την χάρη και βάζε παραγράφους. ΄Ετσι όπως γράφεις κουράζεις τον άλλο αρκετά να διαβάσει το κείμενό σου.

 

Κατά τα άλλα φυσικά συμφωνώ. Τέτοια συστήματα δυστυχώς δεν αξίζουν πια περαιτέρω επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!

Ειμαι gamer παιζω League Of Legends και Dota 2..

Διαθετω λιγο παλιο υπολογιστη και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω καποια αναβαθμιση στη καρτα γραφικων μου γιατι τα οικονομικα μου δε σηκωνουν καινουργιο pc τωρα...

 

Case (Κουτί): Συγνωμη δε ξερω που το βλεπω..Απ'εξω λεει VENTO παντως..

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Thermaltake TR2-550PP 230w

Motherboard (Μητρική): Gigabyte Multi-Core CPU  DDR2 800/1066 FSB1333 (Αυτα αναγραφονται πανω στη μητρικη,ελπιζω να εγινα σαφης)

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Pentium® Dual-Core CPU   E5300 @ 2.6Ghz (2CPUs)

RAM (Μνήμη συστήματος): 4096MB

GPU (Κάρτα γραφικών): NVIDIA GeForce 8400GS...Νομιζω ειναι 512Mb...

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 1600x900

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Windows 7 Ultimate 32-bit (6.1 Δομή 7601)

 

 

Με αυτον τον υπολογιστη παιζω LoL σε τερμα χαμηλα γραφικα και πιανει fps μεχρι 55-60 το πολυ.. Dota 2 δε παιζει καθολου!!

Ευχαριστω!!

 

 

1ον)Δεν ειναι αυτο το μοντελο της μητρικης σου , κατεβασε καποιο προγραμμα οπως το aida64 για να δεις τις λεπτομερειες και να μας ενημερωσεις.

 

2ον)Ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις συνολο?

 

Απο εδω και περα , το τροφοδοτικο ασχετα με το τι λενε τα παιδια ειναι αξιολογο για την ηλικια του , καταρχην ειναι 550w και οχι 230(αυτα ειναι τα volt), μια καρτα με tdp ~100 w βασικα και παραπανω μια χαρα την αντεχει .

 

Αλλα με το συστημα σου δεν προκειται να παιξεις dota2 σε λογικα πλαισια , μεταχειρησμενες καρτες σου κανουν η θες μονο καινουργια ?

Αν η μητρικη σου υποστηριζει , μπορεις να βρεις καποιον c2d ποιο δυνατο και σε συνδιασμο με μια καλυτερη καρτα να ανεβασεις λιγο τις επιδοσεις σου , πολλα γινονται , αν μας ενημερωσεις ποιο αναλυτικα.

Λογικα ομως και ο σκληρος σου θα εχει αρχισει να τα φτηνει απο αποψη αποδοσης και γενικα το συστημα σου ειναι τουλαχιστον του 2008 , οποτε μην περιμενεις θαυματα.

 

Η βελτιστη λυση παντως ειναι εαν μπορεις  , να μεινεις οπως εισαι (εννοειται κανεις φορματ και περνας windows 8.1 64bit) μεχρι να μαζεψεις ~400ευρο και να φτιαξεις ενα φτηνο καινουργιο συστημα (ισως με μια αξιολογη μεταχειρησμενη καρτα), με το οποιο θα παιζεις lol,dota,hon,strife στα full στην αναλυση σου με πανω απο 60 fps χωρις να "κολαει" στα γκανκ και να χαλας το rating σου, η να νευριαζεις και να βριζεις το pc :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/5762408/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-ITX-GV-N970IXOC-4GD.html?from=adam_recent

Το σχολιο του τυπα απο κατω παντως ολα τα λεφτα :D

ΑΥΤΟΣ μάλλον κρίνει με βάση το μέγεθος της καρτας όχι από το chipset
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εδω και περα , το τροφοδοτικο ασχετα με το τι λενε τα παιδια ειναι αξιολογο για την ηλικια του , καταρχην ειναι 550w και οχι 230(αυτα ειναι τα volt), μια καρτα με tdp ~100 w βασικα και παραπανω μια χαρα την αντεχει .

 

 

 

Δεν θα διαφωνήσω, ωστόσο αν το έχει καμιά 5-ετία και η μούφα μέσα θυμίζει τη μασχάλη της Rapunzel θα συνιστούσα αλλαγή τροφοδοτικού ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα σήμερα μας άφησε χρόνους η GPU(Gigabyte HD 6850 OC) Όποτε ψάχνω νέα μέχρι 180 euro
CPU AMD Phenom II X4 965
MOtherboard 970a-ud3p
8g ram
PSU Corsair CX600
MMORPG παίζω και δουλεύω το pc dual-monitor 
monitor1 LG 22M35A
monitor  ena LG palio 19"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...