Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο τροφοδοτικό δέν θα τα χαλάσουμε παίρνω και 800άρι άμα χρειαστεί

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο. Δεν έχει κάποιο ουσιαστικό προτέρημα η 290x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να βοηθήσω λίγο και γω αν μπορώ.Κοίταγα για κάρτα και είχα βρεί την Sapphire 290x Tri-x μετα απο συζήτηση στο φόρουμ έβγαλα το συμπέρασμα ότι για 5% παραπάνω επιδόσεις δεν άξιζε να δώσω τα 100 παραπάνω για ένα Χ στο τέλος.Με ένα overoclock ήταν το ίδιο με την Χ οπότε και γω θα συμφωνήσω στην 290 σκέτο αλλα την Tri-x.Τελικά την βρήκα μεταχειρισμένη στα 250 και είναι άψογη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή τη στιγμή η γρηγορότερη non-reference κάρτα r9 290x είναι της sapphire η vapor-x tri-x oc. και είναι γρηγορότερη απο κάθετί άλλο σε r9 290x. και απο asus platinum rog και απο msi lightning κτλ. και ενώ είχα κατασταλάξη στην ποιό πάνω λοιπόν είδα κάποια benchmarks με την gtx970 να είναι έστω και λίγο καλύτερη! με καλήτερη κατανάλωση κτλ. και ρωτάω είναι αλήθεια αυτό???? αξίζει να αλλάξω όλη την πλατφόρμα? περιμένουμε νέα σειρά καρτών απο την amd? ποιά η γνώμη σας σε όλο μου το σκεπτικό φίλοι? είναι μούφα το συγκεκριμένο benchmark μήπως?? τα παραπάνω χρήματα δέν με απασχολούν και πολύ.

 

ορίστε και το εν λόγο βίντεο.

δέν ήρθα να μαλώσω με κανέναν εδώ μέσα. θα σπαταλήσω ένα μεγάλο ποσό και θέλω να πιάσει τόπο. όπως θα έκανε καθένας απο εμάς

 

 

 

 

 

και οι τιμές στην ελλάδα των συγκεκριμένων καρτών στο βίντεο

 

https://www.skroutz.gr/s/5052571/Sapphire-Radeon-R9-290X-4GB-Tri-X-Vapor-X-UEFI-11226-10-40G.html

 

https://www.skroutz.gr/s/5579878/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-WindForce-3X-OC-GV-N970WF3OC-4GD.html

Καθαρα απο περιεργεια με Overclock θα ασχοληθεις??? Βλεπω και επιμενεις για την συγκεκριμενη R9 290x παρολο που ειναι αισθητα ακριβοτερη. Αρα αφου βλεπω οτι δεν σε νοιαζει το οικονομικο πηγαινε για αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε fulgore δέν είναι στα σχέδιά μου κάτι τέτοιο μιάς και επιθυμώ να έχω το σύστημά μου για ερκετά χρόνια, και έτσι δέν θέλω να μπώ σε περιπέτειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεσαι να πας σε 1440p,μην νομιζεις οτι πχ οι παραπανω καρτες θα σε βγαλουν 1 5ετια.Αντε 2.5-3 χρονια περιπου στην καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί το λές αυτό?? τα παιχνίδια που παίζω δέν θεωρώ οτι έχουν και τις τρελές απαιτήσεις. αλλά εγώ το σκέφτομαι αλλιώς. έχω απο το 2008 έναν e7500 και μία sapphire hd4870 1gb και μέχρι τώρα δέν μου έχουν κάνει κίχ. κάποια απλά παιχνίδια τα παίζω στο μάξ και κάποια ποιό καινούρια κατεβάζω κάποιες παραμέτρους. και πρόσφατα έβαλα το mortal kombat 9 σε 1080p χρειάστηκε απο very high να ρίξω σε απλώς "high" σκεπτόμενος λοιπόν αυτό δέν θεωρώ οτι σε βάθος χρόνου θα έχω σοβαρά προβλήματα. ένας γνωστός μου στην δουλειά έχει την 7970 και ακόμα και τώρα (πάνω απο 3 χρόνια κάρτα) παίζει όλλους τους καινούριους τίτλους χαλαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7970 ειναι οντως πολυ καλη καρτα,αυτο που αναφερω παραπανω εγω ειναι αν παιζεις ολους τους τελευταιους τιτλους στην αναλυση σου σε full ρυθμισεις.Προφανως με παραχωρησεις ειναι καλυτερα τα πραγματα και προφανως αν δεν παιζεις και τοσο βαρια παιχνιδια θα κρατησει παραπανω,αν και το ερωτημα μου ειναι αν τα παιχνιδια που παιζεις λες οτι δεν εχουν τρελες απαιτησεις τοτε γιατι κοιτας στην συγκεκριμενη R9 290x και δεν κοιτας σε κατι φθηνοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος είναι οτι θέλω να πάω σε κάτι καλό που θα αντέχει στο χρόνο και δέν θα είναι ημίμετρο που σε 1-2 χρόνια θα θέλει άλαγμα. και εκτός αυτού ίσως είναι και ευκαιρία να αρχίσω να παίζω και κάνα καλύτερο καινούριο τίτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος είναι οτι θέλω να πάω σε κάτι καλό που θα αντέχει στο χρόνο και δέν θα είναι ημίμετρο που σε 1-2 χρόνια θα θέλει άλαγμα. και εκτός αυτού ίσως είναι και ευκαιρία να αρχίσω να παίζω και κάνα καλύτερο καινούριο τίτλο.

H λογική σου για αγορά που θα κρατήσει είναι εξαρχής λάθος ειδικά όταν μιλάς για κάρτα γραφικών. Ας πούμε αν αυτή τη στιγμή αγοράσεις κάτι στα 500-600 ευρώ μετά από 2-2.5 χρόνια θα βγει κάτι καλύτερο μπορεί και με λιγότερα λεφτά και εσύ ουσιαστικά να χρειαστεί να αναβαθμίσεις πουλώντας το κομμάτι σου αρκετά πιο χαμηλά απ'ότι το πήρες...καλό είναι να κάνεις vfm αγορές σε hardware τo οποίο πρέπει να αλλάζει συχνά...Αυτό δεν είναι σπατάλη, μη σου πω είναι και οικονομικότερο. Γι' αυτό καλό είναι να παίρνεις πάντα ότι χρειάζεσαι και όχι ότι θα κρατήσει...γιατί όταν αγοράσεις κάτι ακριβό όταν δεν το χρειάζεσαι το οποίο σου προσφέρει επιδόσεις που δεν χρησιμεύουν σε κάτι, όταν έρθει η στιγμή να τις χρησιμοποιήσεις θα είναι πλέον μέτριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ψαχνομαι με το καλο για αναβαθμιση να παρω R9 290 X η 970 η να περιμενω για την R9 380?Το συστημα μ ειναι αυτο στην υπογραφη μου.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ψαχνομαι με το καλο για αναβαθμιση να παρω R9 290 X η 970 η να περιμενω για την R9 380?Το συστημα μ ειναι αυτο στην υπογραφη μου.Ευχαριστω

Το 380x θα ειναι το top μοντελο.Οποτε ειναι εκτος budget.Τωρα δεν ξερω που θα βρισκεται το αμεσως μικροτερο ,παντως ειμαι σιγουρος πως αν και θα ειναι δυνατο επισης παλι θα εχει 400+ ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κυκλοφορησουν μπορειτε να νομιζετε οσο θελετε. Επειδη αυτη την στιγμη και για μερικους μηνες ακομα δεν θα υπαρχουν, ας συγκεντρωθουμε σε συμβουλες με οτι υπαρχει σημερα διαθεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...