Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχουν σαφής οδηγίες στην πρώτη συμμετοχή της ενότητας. Από ένα σημείο και μετά θα αρχίσω απλά να σβήνω ερωτήσεις του τύπου "λάδι ή ξύδι" για να τελειώνουμε.


Χαιρετώ τα πλήθη, επειδή γενικά ψάχνομαι αυτή τη περίοδο γιατί θέλω να φτιάξω ένα καλό σύστημα χωρίς την επόμενη μέρα να λέω με τα ίδια ή λίγα παραπάνω λεφτά θα μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο. Το θέμα μου τώρα είναι η κάρτα γραφικών, είχα αποφασίσει να πάρω την gtx 970 αλλά έπεσε στην αντίληψή μου η συγκεκριμένη και θα ήθελα τις γνώμες σας. Gtx 970 980 ή αυτήν και για πιο λόγο;

http://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-vapor-x-r9-290x-8gb,3977.html

 

Eσύ θα ήθελα να μου πεις τι σκοπεύεις να κάνεις με τα θεωρητικά 8 γίγα μνήμης της 290x που ρωτάς. Θα σχεδιάσεις ουρανοξύστη; Επειδή κατά πάσα πιθανότητα η απάντηση είναι αρνητική και επειδή δεν θεωρώ ότι έχεις οθόνη με 4k ανάλυση κατά πάσα πιθανότητα είσαι στην κατηγορία GTX970 ή 290X 4GB, αλλά θα εκτιμούσα να δω τη σύνθεση του συστήματός σου ακριβώς για να μην χρειάζεται να μαντεύω τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yπάρχουν σαφής οδηγίες στην πρώτη συμμετοχή της ενότητας. Από ένα σημείο και μετά θα αρχίσω απλά να σβήνω ερωτήσεις του τύπου "λάδι ή ξύδι" για να τελειώνουμε.

 

Eσύ θα ήθελα να μου πεις τι σκοπεύεις να κάνεις με τα θεωρητικά 8 γίγα μνήμης της 290x που ρωτάς. Θα σχεδιάσεις ουρανοξύστη; Επειδή κατά πάσα πιθανότητα η απάντηση είναι αρνητική και επειδή δεν θεωρώ ότι έχεις οθόνη με 4k ανάλυση κατά πάσα πιθανότητα είσαι στην κατηγορία GTX970 ή 290X 4GB, αλλά θα εκτιμούσα να δω τη σύνθεση του συστήματός σου ακριβώς για να μην χρειάζεται να μαντεύω τόσο πολύ.

Την εχει αναφερει εδω http://www.insomnia.gr/topic/555752-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/?do=findComment&comment=53737706

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν σαφής οδηγίες στην πρώτη συμμετοχή της ενότητας. Από ένα σημείο και μετά θα αρχίσω απλά να σβήνω ερωτήσεις του τύπου "λάδι ή ξύδι" για να τελειώνουμε.

 

 

Eσύ θα ήθελα να μου πεις τι σκοπεύεις να κάνεις με τα θεωρητικά 8 γίγα μνήμης της 290x που ρωτάς. Θα σχεδιάσεις ουρανοξύστη; Επειδή κατά πάσα πιθανότητα η απάντηση είναι αρνητική και επειδή δεν θεωρώ ότι έχεις οθόνη με 4k ανάλυση κατά πάσα πιθανότητα είσαι στην κατηγορία GTX970 ή 290X 4GB, αλλά θα εκτιμούσα να δω τη σύνθεση του συστήματός σου ακριβώς για να μην χρειάζεται να μαντεύω τόσο πολύ.

Ευχαριστώ για το κράξιμο ;) αλλά δεν ξέρω τίποτα για τους υπολογιστές. Για αυτό και ρωτάω μην αγοράσω το PC που αναφέρω στο link που ανέβασε ο Fulgore και μετά έρθει κάποιος και μου πει, κοίτα εδω με τα ίδια χρήματα έφτιαχνες κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το κράξιμο ;) αλλά δεν ξέρω τίποτα για τους υπολογιστές. Για αυτό και ρωτάω μην αγοράσω το PC που αναφέρω στο link που ανέβασε ο Fulgore και μετά έρθει κάποιος και μου πει, κοίτα εδω με τα ίδια χρήματα έφτιαχνες κάτι καλύτερο.

Κοιταξε να δεις αγαπητε εγω σου ειχα πει και απο το αλλο topic που ειχες ανοιξει για υπολογιστη οτι οταν λες χρηση'' Η βασική χρήση είναι το gaming (LOL, DotA, DotA 2, Lineage) αλλά τώρα μάλλον θα ψάξω και για πιο απαιτητικά και βαριά παιχνίδια.'' Τοτε ειναι υπερβολη οχι μονο η 980 αλλα και ο i7. Η καλυτερη και φθηνοτερη λυση θα ηταν ενας i5 4460 στα μισα χρηματα και μια R9 280 για την χρηση και τα παιχνιδια που θες,αλλα επειδη βλεπω οτι εχεις το αγχος να αγορασεις το καλυτερο δυνατο δεν μπορουμε να σου προτεινουμε καθαρα τι να παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το κράξιμο ;) αλλά δεν ξέρω τίποτα για τους υπολογιστές. Για αυτό και ρωτάω μην αγοράσω το PC που αναφέρω στο link που ανέβασε ο Fulgore και μετά έρθει κάποιος και μου πει, κοίτα εδω με τα ίδια χρήματα έφτιαχνες κάτι καλύτερο.

 

Είμαστε δημόσιο forum στο οποίο απολαμβάνετε ΔΩΡΕΑΝ βοήθεια και οφείλεις και εσύ όπως όλοι εδώ να ακολουθείς τους κανόνες. Το ότι δεν έχεις ιδέα από υπολογιστές δεν σε απαλλάσσει από την παράκληση να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τον υπολογιστή σου για να βοηθηθείς καλύτερα. Δεν το κάνεις; Δεν θα βοηθηθείς τόσο απλά είναι τα πράγματα. Ούτε καν τώρα δεν μπήκες στον κόπο να παρέχεις τα στοιχεία που σου ζητήθηκαν, που σημαίνει ότι ή θα μπεις στον κόπο να το κάνεις ή θα σβήνω κάθε νέα σου άσχετη συμμετοχή μέχρι να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε δημόσιο forum στο οποίο απολαμβάνετε ΔΩΡΕΑΝ βοήθεια και οφείλεις και εσύ όπως όλοι εδώ να ακολουθείς τους κανόνες. Το ότι δεν έχεις ιδέα από υπολογιστές δεν σε απαλλάσσει από την παράκληση να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τον υπολογιστή σου για να βοηθηθείς καλύτερα. Δεν το κάνεις; Δεν θα βοηθηθείς τόσο απλά είναι τα πράγματα. Ούτε καν τώρα δεν μπήκες στον κόπο να παρέχεις τα στοιχεία που σου ζητήθηκαν, που σημαίνει ότι ή θα μπεις στον κόπο να το κάνεις ή θα σβήνω κάθε νέα σου άσχετη συμμετοχή μέχρι να το κάνεις.

Αν είχα παρεξηγηθεί δεν θα έβαζα την φάτσα... μην τα παίρνετε όλα αρνητικά... τη σύνθεση δεν την έχω ακόμα... την φτιάχνω μέσα απο το φορουμ και για αυτό είμαι υπέρ ευγνώμων από όλους εδώ μέσα και με τόση βοήθεια που μου έχουν δώσει πολλοί δεν με παίρνει να πω τίποτα αρνητικό... τη σύνθεση που μάλλον τελικά θα πάρω την ανέβασε ο Fulgore πριν το κάνω εγώ και δεν το ανέβασα ξανά για να μην θεωρηθεί spam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία για να το πιάσουμε λοιπόν από την σωστή του άκρη ο Fulgore έχει δίκιο σε ότι σου έχω πει μέχρι στιγμής. Για light gaming όπως το περιγράφεις μέχρι τώρα καλύτερα να εξοικονομήσεις χρήματα και να χτίσεις ένα ταπεινότερο σύστημα με ένα i5/280 συνδυασμό όπως σου έχει προταθεί. ΄Οταν δε αποφασίσεις για το υπόλοιπο σύστημα ξαναέρχεσαι εδώ και με βάση τα στοιχεία αυτά αν θέλεις ξαναβλέπουμε το θέμα GPU.

 

Για την περίπτωσή σου η Radeon 280 είναι η ιδανικότερη λύση. Αν θέλεις να ανεβάσεις και άλλο τον πήχη και να ξηλωθείς από τα 200 που κάνει χοντρικά η 280 στα 350+ ευρώ που στοιχίζει μια GTX970 ή και μια 290X 4GB έχει καλώς. Από κει και πέρα οτιδήποτε GTX980 ή και 290X 8GB είναι πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για gtx980 δεν ήμαστε, η gtx970 είναι μια χαρά, τώρα εγώ νόμιζα πως η R9 290 δεν είναι συμβατή με Intel CPU (δεν το είδα πουθενά, έτσι το νόμιζα) την σύνθεση μου την έφτιαξε ο Psysiciant και από ότι έχω δει όσους έχει βοηθήσει έμειναν ευχαριστημένοι οπότε και εγώ τον εμπιστεύτηκα, τώρα αν η R9 290 στα 4GB είναι καλύτερη από την GTX970 δεν το ξέρω (δεν ξέρω καν τι σημαίνει το "καλύτερη" στις κάρτες γραφικών), την σύνθεση μου λογικά την είδες, τώρα περιμένω από εσένα να μου πεις τη γνώμη σου, το budget αποφάσισα να είναι αυτό οπότε δεν σκέφτομαι να πάρω i5 και η την 280. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην ομαδα, εχω ενα pc core duo . και θελω μια καρτα γραφικων ελεγα για την geforce9600gt.  προτινετε καμια αλλη? υπαρχει κανεις εδω που μπορω να βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν θα είναι 290x ή GTX970 4GB θα είναι δική σου απόφαση. Οι διαφορές τους μικρές. Εξακολουθεί η συνολική σου επιλογή να είναι υπερβολή επειδή ακριβώς δεν ξέρεις πολλά όπως ο ίδιος λες από υπολογιστές. Μην το πάρεις στραβά, αλλά και σε ένα νέοπα που μόλις καβάλησε μηχανή δεν θα του προτείνω χιλιάρα. Δικά σου είναι τα λεφτά ότι θέλεις τα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κατι που δεν ξερω φιλος ποτε δεν το περνω στραβα.. αλλα με αυτες της τιμες που ειδα αστα... εγω ελεγα μεχρι κανα 50 σε μεταχειρισμενη βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κατι που δεν ξερω φιλος ποτε δεν το περνω στραβα.. αλλα με αυτες της τιμες που ειδα αστα... εγω ελεγα μεχρι κανα 50 σε μεταχειρισμενη βεβαια..

 

Δεν ήταν για σένα η προηγούμενη απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν θα είναι 290x ή GTX970 4GB θα είναι δική σου απόφαση. Οι διαφορές τους μικρές. Εξακολουθεί η συνολική σου επιλογή να είναι υπερβολή επειδή ακριβώς δεν ξέρεις πολλά όπως ο ίδιος λες από υπολογιστές. Μην το πάρεις στραβά, αλλά και σε ένα νέοπα που μόλις καβάλησε μηχανή δεν θα του προτείνω χιλιάρα. Δικά σου είναι τα λεφτά ότι θέλεις τα κάνεις.

Ε ναι μπορείς να το πεις και κόλλημα αυτό που έχω αλλά έτσι όπως την έχω δει δεν θέλω κάτι λιγότερο αν και δεν θα αξιοποιήσω στο maximum της. Αφού λες ότι δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα τους μάλλον θα πάρω τον gtx970 γιατί είχα και στον παλιό μου geforce και το geforce experience με βόλεψε απίστευτα. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους κατασκευαστές της GTX970;

 

 

σε κατι που δεν ξερω φιλος ποτε δεν το περνω στραβα.. αλλα με αυτες της τιμες που ειδα αστα... εγω ελεγα μεχρι κανα 50 σε μεταχειρισμενη βεβαια..

χαχαχαχαχαχαχα :)  για εμένα ήταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 970 ξεκινάνε από περίπου 350 ευρώ και αν πας σε κάτι πιο εξειδικευμένο όπως η G1 θα σε πάει στα 430 αυτή τη στιγμή στην εγχώρια αγορά. Υπάρχει και η σχετική ενότητα για GeForce Series 900 όπου για 300+ σελίδες τώρα λιβανίζουν τις διάφορες 970 τους αν θες να τους ρωτήσεις κάτι. Προφανώς έχουν περάσει από μικροσκόπιο και τον τελευταίο πυκνωτή πάνω στις κάρτες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...