Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδες, επειδη η gpu μου τα παιξε και θελω να την αντικαταστησω θελω να ακουσω μερικες προτασεις.

 

Τα χαρακτηρηστικα του pc μου :

 

- CPU AMD PHENOM II x4 955 BB

- 2x4GB Kingston HyperX

- MOBO MSI 790GX - G65

- PSU Fusion 550W

- Samsung T260 HD 25,5" και εχω παντα αναλυση 1920x1200

 

Η προηγουμενη καρτα μου ηταν μια  XFX Radeon HD 4890

 

Το budget μου ειναι γυρω στα 150-200€. Τωρα αν θελει καποιος να προτεινει κατι πολυ καλυτερο για 10-20€ παραπανω ας το πει και βλεπουμε. Η χρηση της καρτας θα ειναι λιγο απ'ολα και φυσικα gaming. Δεν ειμαι κολλημενος να βγαζω 5κ fps με ολα full αλλα θελω να παιζει αξιοπρεπως τα παντα και σε αναλυση οχι μικροτερη απο 1920x1200.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DeiX

 

Saphirre R9 280 ή  για ένα χρόνο μεγαλύτερη εγγύηση κάποια άλλη μάρκα π.χ. msi. Αν κάνεις και λίγο overclock τον cpu δεν θα έχεις θέμα με bottleneck.

Βάζω έναν αστερίσκο για το τροφοδοτικό σου γιατί δεν είναι μάρκας αλλά και η 4890 πρέπει να έχει περίπου τις ίδιες απαιτήσεις τροφοδοσίας ίσως λίγο λιγότερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/4904216/XFX-Radeon-R7-265-2GB-Core-Edition-R7-265A-CNF4.html

 

http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html

 

προσπαθησα να σου χωρεσω και τροφοδοτικο και καρτα στο μπατζετ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 σας για τις απαντησεις σας. Η saphire r9 280 (οχι ομως η 280X ουτε η XFX) εχει minimum psu req 500w οποτε ειμαστε καλα. Η r7 265 μου φαινεται πολυ λιγη ρε γμτ....Με βλεπω να ψαχνω για αλλη σε 1 χρονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22 περιμενουμε καινουργια καρτα απο την nvidia που θα παιζει γυρω στα 200€.Θα σου ελεγα να κανεις υπομονη λιγες μερες.

 

Μπορω να κανω υπομονη δεν εχω θεμα. Ετσι και αλλιως εχει και onboard καρτα το συστημα αρα κατι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,


 


έχω την μητρική GigaByte_GA-P55-US3L/1729 και θέλω να βάλω μια καινούργια κάρτα γραφικών επάνω. Το budget μου κυμαίνεται από 50-70 ευρώ. Θα χαρώ πολύ αν μου προτείνετε κάτι που να ταιριάζει 100% επάνω στην μητρική μου. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Old_Trafford

 

Ανέφερε αμα θές και τα εξής : επεξεργαστή, οθονη , τροφοδοτικό , γιατί χρήση της θέλεις και αν σε ενδιαφέρει μόνο καινούρια ή σκέφτεσαι και κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την msi gtx 970 (την μπλε, οχι την κοκκινη).. Δεν ξερω γιατι η κοκκινη ξεφευγει τοσο πολυ στην τιμη αλλα δεν τα αξιζε να τα σκασω κατα την γνωμη μου για λιγο καλυτερη ψυκτρα.

http://www.hardwareversand.de/4096+MB/202280/MSI+GTX+970+4GD5T+OC%2C+GeForce+GTX+970%2C+4GB+GDDR5%2C+2x+DVI%2C+HDMI%2C+DisplayPort.article

 

Την έβαλα στο συστημα και μεχρι τώρα ολα κομπλε, αθορυβη, μαξ θερμοκρασία 70 βαθμους, και επιτελους έπαιξα το αρμα 3 σε ultra settings :D 

Και δεν ακουσα το παραμικρο coil whine που ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι πασχουν οι 970 γενικα. 

 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι ειναι αρκετα μικροτερη και ελαφρυτερη απο την 7950 που ειχα, και οτι επισης χρειαζεται πολυ λιγοτερο ρευμα.

 

Τωρα περιμενω μονο κανενα καλο game για να την δοκιμάσω στα ορια... gta 5 ftw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 σας για τις απαντησεις σας. Η saphire r9 280 (οχι ομως η 280X ουτε η XFX) εχει minimum psu req 500w οποτε ειμαστε καλα. Η r7 265 μου φαινεται πολυ λιγη ρε γμτ....Με βλεπω να ψαχνω για αλλη σε 1 χρονο....

το ξερω απλα προσπαθησα να χωρεσω και τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22 περιμενουμε καινουργια καρτα απο την nvidia που θα παιζει γυρω στα 200€.Θα σου ελεγα να κανεις υπομονη λιγες μερες.

αξιζει να περιμενουμε?με 128bit και 2GB?δλδ ποσο καλα μπορει να ειναι τα bench?σε ρωταω οχι για να στην πω αλλα μηπως εχεις διαβασει κατι γτ ψαχνομαι και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case: Coolermaster elite 342

PSU: Coolermaster s500- acabb1- eu b2- series 500w

Motherboard: MSI H81m-e33

CPU: intel pentium [email protected]

RAM:kingston kvr16n11s8/4 4gb ddr3

GPU: intel hd integrated graphics

MONITOR: Phillips 193v5lsb2/10 1366x768

OS: Windows 7 64bit

Το budget ειναι 80€ και ψαχνω μια καρτα που θα παιζει παιχνιδια τυπου LoL- DotA σε high settings 70-80 fps. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...