Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται απο το budget σου... 

Εγώ μετά απο ψάξιμο που έκανα πιστεύω οτι οι gtx 970 ειναι οι καλυτερες value for money αυτη την στιγμη στην αγορα, γυρω στα 300ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους

Θελω λιγη βοηθεια για επιλογη καρτας γραφικων

το συστημα που εχω ειναι.....

 

psu : Tagan TG580-u22 580w

 

mobo: Gigabyte GA-P55_US3L (socket 1156)

 

cpu: i5 760 2,80 MHz, L3 8Mb 4 cores

 

hdd :wd 1TB SATAIII WD Black 7200rpm 64MB

 

ssd : samsung 120 gb evo

 

ram :kingston 2χ2 = 4gb ddr3 (dual channel)

 

case : Raijintek Agos  (Θα το αγορασω)

 

monitor: Dell ultrasharp u2414h

 

χρηση : internet, movies, gaming (crysis 3, diablo 3, strategy games, simulators κτλ) (δεν με πειραζει να τα παιζω σε ultra settings)

 

 

ποια καρτα γραφικων να παρω ; (αναλογα και με το τροφοδοτικο που εχω) (R9 270--- R9 270X --- R9 280 ---- R9 280X --- κτλ)

 

καινουργια ή μεταχειρισμενη  δεν εχω προβλημα...

εγω θα εβαζα αλλα 4 GB ram προκειμενου να τρεξω ικανοποιητικα απαιτητικα παιχνιδια σαν το crysis3 . απο κει και περα το τροφοδοτικο σου ειναι αρκετα καλο ομως ειναι και παλιο και αυτο ισως παιζει ρολο στο να μην βαλεις καρτα που θα το ζοριζει συνεχως . εχεις δυνατοτητα να δωσεις εξτρα 60 ευρω να παρεις και ενα τροφοδοτικο?αν οχι πας σε r9270 , gtx 970 (αρκετα περισσοτερα χρηματα ομως , με το θετικο οτι δεν ειναι ενεργοβορα) και σε μεταχειρισμενα πας σε 7970 (με ερωτηματικο το τροφοδοτικο οπως σου ειπα καθ'οτι ειναι απαιτητικη σε ρευμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case RAIJINTEK AGOS 


PSU COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W


Motherboard ASUS MAXIMUS VII RANGER


CPU INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ


RAM g skill 1866 8G


GPU δεν υπαρχει


Monitor/Resolution LG 24MP55HQ-P 24 LED MONITOR FULL HD BLACK


ΟS 7ulti


 


Αξιζει η αγορα καρτας γραφικων για wow κ lol ? η με τα γραφικα του επεξεργαστη ειμαι οκ ακομα και σε medium ρυθμισεις. Και επισης, φιλος μ δινει την asus gtx 580 στα 130 ευρω. αξιζει ?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 ευρω οχι για μενα . 2 γενιες καρτων πισω . την στιγμη που παιρνεις με 22 ευρω παραπανω την http://www.skroutz.gr/s/4409251/XFX-Radeon-R9-270-2GB-Double-Dissipation-Edition-R9-270A-CDFC.html , ειναι μεν πολυ δυνατη αλλα οχι για τα λεφτα που θελει ο φιλος σου . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το τροφοδοτικό του Sane υπάρχουν και καλύτερα αλλά μη τρελαθούμε κιόλας δεν είναι κανά TubloX,Deer κτλπ τα CX είναι στο ίδιο επίπεδο ποιότητας με τα TT Smart Se που προτείνονται πολλές φορές νομίζω είναι βασισμένα στην ίδια πλατφόρμα της CWT.

Συγνωμη αλλα αυτο ειναι λαθος μερικα ειναι φτιαγμενα απο την HEC( http://www.hec-group.com.tw/index.php?id=1) που ειναι απο τις πιο αξιοπιστες και παλιες εταιριες στον χωρο και κλασεις ανωτερη απο την CWT σε αξιοπιστια. http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page680.htm

 

Επισης τους τελευταιους μηνες ολες οι σειρες της Corsair που ειναι τραγικα υπερτιμημενες εχουν βγαλει μεγαλο αριθμο προβληματων και εχουν γραφει παρα πολλα παραπονα απο μελη και εδω στο insomnia.

 

Αυτo για διευκρινηση και σωστη πληροφορηση των μελων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

130 ευρω οχι για μενα . 2 γενιες καρτων πισω . την στιγμη που παιρνεις με 22 ευρω παραπανω την http://www.skroutz.gr/s/4409251/XFX-Radeon-R9-270-2GB-Double-Dissipation-Edition-R9-270A-CDFC.html , ειναι μεν πολυ δυνατη αλλα οχι για τα λεφτα που θελει ο φιλος σου . 

θα του ψαλιδισω κανα 50αρι δλδ να την δωσει 80 χεχε :) Αλλιως κοιταμε για 270 που να φανταστω ειναι VFM στα150 ευρω. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του ψαλιδισω κανα 50αρι δλδ να την δωσει 80 χεχε :) Αλλιως κοιταμε για 270 που να φανταστω ειναι VFM στα150 ευρω. Ευχαριστω πολυ

To καλυτερο vfm στην αγορα τωρα.Αλλα στο μελλον θα υπαρχουν εξελιξεις. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερο vfm στην αγορα τωρα.Αλλα στο μελλον θα υπαρχουν εξελιξεις. :)

ΚΑποιος κατι μου λεει να περιμενω λιγο με τα γραφικα του cpu μου εφοσον καλυπτομαι προς το παρον χεχε. Thx a lot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα αυτο ειναι λαθος μερικα ειναι φτιαγμενα απο την HEC( http://www.hec-group.com.tw/index.php?id=1) που ειναι απο τις πιο αξιοπιστες και παλιες εταιριες στον χωρο και κλασεις ανωτερη απο την CWT σε αξιοπιστια. http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page680.htm

 

Επισης τους τελευταιους μηνες ολες οι σειρες της Corsair που ειναι τραγικα υπερτιμημενες εχουν βγαλει μεγαλο αριθμο προβληματων και εχουν γραφει παρα πολλα παραπονα απο μελη και εδω στο insomnia.

 

Αυτo για διευκρινηση και σωστη πληροφορηση των μελων. :)

 

 

Πάντως στο τελευταίο link που παράθεσες δείχνει ότι τα Smart Se είναι φτιαγμένα από την CWT το ίδιο λένε και εδώ και εδώ.

Τα CX τα φτιάχνει και αυτά η CWT.

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα τροφοδοτικά από τα Corsair αλλά δεν είναι και κινεζιες για πέταμα και ας μην ξεχνάμε το εξαιρετικό RMA της εταιρίας αν ποτέ το χρειαστεί κάποιος.

post-161982-0-63113200-1420730927_thumb.jpg

post-161982-0-36148500-1420730937_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case RAIJINTEK AGOS 

PSU COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W

Motherboard ASUS MAXIMUS VII RANGER

CPU INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ

RAM g skill 1866 8G

GPU δεν υπαρχει

Monitor/Resolution LG 24MP55HQ-P 24 LED MONITOR FULL HD BLACK

ΟS 7ulti

 

Αξιζει η αγορα καρτας γραφικων για wow κ lol ? η με τα γραφικα του επεξεργαστη ειμαι οκ ακομα και σε medium ρυθμισεις. Και επισης, φιλος μ δινει την asus gtx 580 στα 130 ευρω. αξιζει ?

 

400ευρω σε μητρικη και επεξεργαστη για να παιξεις με ενσωμετομενα γραφικα?? /facepalm που λεμε και στο Wow.

 

mindfactory.de ξεκινάνε απο 307ε, (zotac πχ)....  τις πετυχα σε προσφορα περασμενη βδομαδα στα 298ε 

Ναι βεβαια αλλο το 300 και αλλο το 307 απο εξωτερικο γιατι με τα μεταφορικα ερχεται πανω κατω σε τιμες ελλαδας https://www.hardwareversand.de/4096+MB/179486/MSI+GeForce+GTX+970+Gaming+4G%2C+4GB+GDDR5.article

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο τελευταίο link που παράθεσες δείχνει ότι τα Smart Se είναι φτιαγμένα από την CWT το ίδιο λένε και εδώ και εδώ.

Τα CX τα φτιάχνει και αυτά η CWT.

Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα τροφοδοτικά από τα Corsair αλλά δεν είναι και κινεζιες για πέταμα και ας μην ξεχνάμε το εξαιρετικό RMA της εταιρίας αν ποτέ το χρειαστεί κάποιος.

Αν προσεξεις το λινκ καλυτερα θα διαπιστωσεις οτι μερικα τα φτιαχνει η HEC. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αναφέρεσαι στα απλά "Smart" που όντως μερικά φτιάχνονται από την HEC εγώ εξαρχής αναφερόμουν στα "Smart Se" που όλα φτιάχνονται από την CWT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400ευρω σε μητρικη και επεξεργαστη για να παιξεις με ενσωμετομενα γραφικα?? /facepalm που λεμε και στο Wow.

 

 

Μωρε η καρτα γραφικων θα ρθει, απλα  πως να την παλεψουμε μεχρι τον ιουνιο... Απλα εκανα ενα pc που ( χωρις gpu προς το παρον ) που θελω να πιστευω 3 χρονια θα με παει ανετα. Hey fulgore  :) /cheers 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...