Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα.θελω να κανω μια αναβαθμιση στο pc και εχω την εξης απορια.αν παω σε πακετο με επεξεργαστη amd σειρας Α8-Α10 η καρτα γραφικων που εχουν μπορει να συνδυαστει με μια 4870 που εχω ηδη?αν ναι πως?αν δεν γινεται αξιζει να την κρατησω ή η καρτα του επεξεργαστη θα ειναι καλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.θελω να κανω μια αναβαθμιση στο pc και εχω την εξης απορια.αν παω σε πακετο με επεξεργαστη amd σειρας Α8-Α10 η καρτα γραφικων που εχουν μπορει να συνδυαστει με μια 4870 που εχω ηδη?αν ναι πως?αν δεν γινεται αξιζει να την κρατησω ή η καρτα του επεξεργαστη θα ειναι καλυτερη?

 

Χλωμό το βλέπω να μπορεί να συνδυαστεί με hd 4870. Οι προτεινόμενοι συνδιασμοί απο την amd είναι οι εξής http://www.amd.com/en-us/innovations/software-technologies/dual-graphics#desktop

 

Τί χρήση θέλεις να κάνεις ? Η 4870 είναι πιο δυνατή απο τις ενσωματομένες κάρτες αλλά δεν υποστιρίζει dx11. Ίσως ο πιο δυνατος Α10-7850 έχει gpu κοντά σε επιδώσεις με την hd 4870.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα χρησιμοποιηθει για παιχνιδια και λιγοτερο για αλλες χρησεις.(παιδια βλεπεις)οποτε φαινεται ποιο σωστο να παω σε FX για παραδειγμα και να κρατησω την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα χρησιμοποιηθει για παιχνιδια και λιγοτερο για αλλες χρησεις.(παιδια βλεπεις)οποτε φαινεται ποιο σωστο να παω σε FX για παραδειγμα και να κρατησω την καρτα?

 

Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις FX και καινούρια κάρτα γραφικών αλλά δεν ξέρω πιο είναι το budget. H 4870 δεν υποστηρίζει dx11 που σημαίνει οτι μπορεί να έχεις θέματα συμβατότητας σε ορισμένα καινούρια παιχνίδια (τα οποία μπορούν τρέξουν κάρτες γραφικών λιγότερο δυνατές αλλά με υποστίριξη dx11)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ωρα υπαρχουν 200 ευρω για μητρικη επεξεργαστη και μνημη

 

Νόμιζα οτι είχες ήδη μητρική και μνήμη οπότε θα κάνεις ολική αναβάθμιση. Καλύτερα άνοιξε καινούριο topic στην ενότητα  Νέα Συστήματα & Αναβαθμίσεις

 

Πάντως 200 ευρώ για μητρική-επεξεργαστή-μνήμη-κάρτα γραφικών είναι λίγα, ίσως θα μπορούσες να πάρεις κάποια κομμάτια μεταχειρισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,χρονια πολλα και καλη χρονια.Με τη σειρα μου και εγω θελω τη βοηθεια σας για την επιλογη καρτας γραφικων.

Budget=300(πανω κατω)

Το συστημα μου ειναι το εξης:

CPU=intel i5 4670k

Ram=8gb

Motherboard=asus z87-A

Psu=Corsair cx 600m

Case=Corsair 500r

Ssd

Hdd

Monitor=dell u2412m(1920*1200)

 

H σκέψη μου είναι για αγορα της συγκεκριμενης καρτας Link.png Site: Sapphire Radeon R9 290 4GB Tri-X OC ..

Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

πολυ καλη καρτα αλλα το τροφοτικο μολις μπορεσεις αλλαξε το (οσο το συντομοτερο γινεται) με ενα επωνυμο 750αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι το τροφοδοτικό του Sane υπάρχουν και καλύτερα αλλά μη τρελαθούμε κιόλας δεν είναι κανά TubloX,Deer κτλπ τα CX είναι στο ίδιο επίπεδο ποιότητας με τα TT Smart Se που προτείνονται πολλές φορές νομίζω είναι βασισμένα στην ίδια πλατφόρμα της CWT.

Επεξ/σία από 8elwADSL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επωνυμο 750αρι? Γιατι θα κανει crossfire?

 

Μια χαρά είναι το τροφοδοτικό του Sane πάρχουν και ποιοτικότερα αλλά μη τρελαθούμε κιόλας δεν είναι κανά TubloX,Deer κτλπ.

Βάλε πάνω την 290 άφοβα.

εχει μπει κανονας στο φορουμ απο τον διαχειρηστη. ξερω τι δουλευει και τι οχι. (προτεινουμε τροφοδοτικα συμφωνα με τον κατασκευαστη της καρτας γραφηκων) απο κει και περα προτασεις και πρωτοβουλιες δεν παιρνω.

 

με τα δικα σας τροφοδοτικα εχετε καλυψει τις καρτουλες σας βλεπω παντως..... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...