Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

snip

ναι μια χαρα εισαι,με γεια.

 

 

 

 

2.           Εφοσον γινει αλλαγη του τροφοδοτικου και με γνωμονα οτι το οριο αποκτησης τροφοδοτικου+καρτας ειναι στα 250€, τι επιλογες μπορω να εχω για την υλοποιηση του gaming( αναφερομαι στους τελευταιους τιτλους παιχνιδιων) σε ενα αξιοπρεπεστατο επιπεδο?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και τον χρονο των ανθρωπων που θα ασχοληθουν

http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html?from=opensearch&keyphrase=berlin+630

 

Αν μπορεις κοιτα λιγο αν χωραει στο κουτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!Σε παλιοτερο ποστ,ρωτησα συμβουλη απο τους φιλους εδω για αγορα καρτας γραφικων και σωστα με προσανατολισαν βαση τις απαιτησεις στην Gigabyte GTX 970 την οποια μολις και παρηγγηλα!μολις μου προεκυψαν 2 ερωτηματα και ζητω την επιβεβαιωση σας:

 

α)μιας και η καρτα αυτη ειναι λιγο τερας θα κουμπωνει φυσιολογικα πανω στη μητρικη μου,

μιας και αυτη ειναι mikroATX με cpu cooler το Zalman CNPS9900 MAX BLUE???

 

β)επισημα στη σελιδα της καρτας αυτη αναφερει 550W αναγκη για τροφοδοτικο...

ειμαι οκ με το τροφοδοτικο που εχω??

 

Ευχαριστωωωωωωω!

 

Case: corsair 780t

MB: Asus maximus VGENE (microATX)

16 Gb Corsair Vengeance 1600

CPU:i7 3770k

Gpu: ATI 4800

Psu: Coolermaster GX 650W

SSD:Ocz 120Gb

HDD 1TB

 

Το τροφοδοτικό σου είναι εντάξει. Για την μητρική + ψύκτρα δεν μπορώ να μαντέψω αν δεν δω έστω μια φωτογραφία από το όλο σύμπλεγμα.

Απο το λινκ φαινεται οτι το τροφοδοτικο ειναι 450w, γιαυτο εγραψα "αμφιβολου ποιοτητας"

 

΄Οσα watt κι αν έχει σόι δεν είναι. Αντικατέστησε το όσο πιο σύντομα μπορείς αν θέλεις να αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί):NZXT

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):thermaltake 600w

 

* Motherboard (Μητρική):ASUS M4A78T-E, CHIPSET AMD 790GX/SB750

 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD Phenom[tm]IIX3 710 Processor 2.60GHz

 

* RAM (Μνήμη συστήματος):4.00 GB[3,75GB usable]1333

 

* GPU (Κάρτα γραφικών):ATI RADEON HD 3300 GRAPHICS

 

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):1920X1080

 

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):WIN 7 ULTIMATE SP1

Δεν εχω GPU και λειτουργω με την ενσωματωμένη, θελω μια GPU μεχρι 100 ευρώ .Τι είναι το ATI CrossFireX™ Technology και πως μπορω να το κανω.Τι εννοεί PCI Express™ 2.0 x 16 graphics PCI Express™ 2.0 x 8 graphics. Δεν μπορω να βαλω, GPU: PCI Express™ 2.1 η 3,0 x 16; Δεν ξερω αν σας βοήθησα με τα παραπάνω για να με κατευθύνετε σωστά να καταλάβω τι πρέπει να κανω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Crossfire είναι η τεχνολογία της AMD που ενώνει δύο/τρεις ή και τέσσερις κάρτες ταυτόχρονα, είναι σαν το SLI της NVIDIA.Μπορείς να βάλεις στην μητρική σου GPU που υποστηρίζει PCI-E 2.1/3.0, απλά θα δουλεύει σε PCI-E 2.0 αφού η μητρική σου δεν υποστηρίζει παραπάνω, δεν πρέπει να σε αγχώνει αυτό βέβαια αφού ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν μεταξύ PCI-E 2.0/2.1 και 3.0.Όσο για το ποια κάρτα να πάρεις, κάνε μια μικρή υπερβασούλα και πάρε αυτή:

 

http://www.skroutz.gr/s/4171432/XFX-Radeon-R7-260X-2GB-Core-Edition.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει να αγορασω απο φιλο μια hd 6950 2gb και να την κανω crossfire με την δικια μου??Θα εχω συμβατοτητα σε ολα τα παιχνιδια??

το cpu σου θα σε εμποδισει στην αποδοση. δεν θα δεις ολη την ισχυ του CF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cpu σου θα σε εμποδισει στην αποδοση. δεν θα δεις ολη την ισχυ του CF

ξεχασα να πω οτι θα παρω και τον καλυτερο overclockable i7 5ης γενιας που θα βγουν σε 2 μηνες περιπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να πω οτι θα παρω και τον καλυτερο overclockable i7 5ης γενιας που θα βγουν σε 2 μηνες περιπου

τοτε καλα εισαι. απλα η μια θελει 500ρι τροφοδοτικο, τωρα για δευτερη δεν ξερω μπορει να εισαι στα ορια. αναλογα και ποια θλοποιηση θα παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να πω οτι θα παρω και τον καλυτερο overclockable i7 5ης γενιας που θα βγουν σε 2 μηνες περιπου

O i7 4790k θα ειναι καλυερος απο οποιον broadwell και να βγει φετος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Crossfire είναι η τεχνολογία της AMD που ενώνει δύο/τρεις ή και τέσσερις κάρτες ταυτόχρονα, είναι σαν το SLI της NVIDIA.Μπορείς να βάλεις στην μητρική σου GPU που υποστηρίζει PCI-E 2.1/3.0, απλά θα δουλεύει σε PCI-E 2.0 αφού η μητρική σου δεν υποστηρίζει παραπάνω, δεν πρέπει να σε αγχώνει αυτό βέβαια αφού ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν μεταξύ PCI-E 2.0/2.1 και 3.0.Όσο για το ποια κάρτα να πάρεις, κάνε μια μικρή υπερβασούλα και πάρε αυτή:

 

http://www.skroutz.gr/s/4171432/XFX-Radeon-R7-260X-2GB-Core-Edition.html

Σ ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση σου!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O i7 4790k θα ειναι καλυερος απο οποιον broadwell και να βγει φετος...

Αυτο θα δειξει στα νουμερα εξαλλου οι επιδοσεις ακουγονται 25% πανω και η καταναλωση 25% κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα δειξει στα νουμερα εξαλλου οι επιδοσεις ακουγονται 25% πανω και η καταναλωση 25% κατω

Που ειδες κατι τετοιο?Εγω για χαμηλα χρονισμενους 4πυρηνους ειδα και ουτε εναν consumer grade 6πυρηνο.ΑΛλα οπως ειπες θα δειξει.Το broadwell κατα την γνωμη μου ειναι αποκλειστικα για mobile (ασχετως αν θα βγει και για desktop) και μετα απο haswell παμε σε skylake για σοβαρες αποδοσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...