Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Vision Studio; Είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; :P Γύρω στον Οκτώβριο, είχα κάνει το λάθος να παραγγείλω από αυτούς 7950 (τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή - κάρτα που είχε 2 χρόνια στην αγορά) που την είχαν κατόπιν παραγγελίας 2-5 μέρες. Κάθε λίγο και λιγάκι ήμασταν στα τηλέφωνα και ήταν κάθε βδομάδα να μου τη φέρουν - και καλά. Στο τέλος, απλά βαρέθηκα και πήρα μια 280Χ, από αλλού. Και σχεδόν 2 μήνες από την παραγγελία, με παίρνουν τηλέφωνο περιχαρείς να μου πουν ότι φέρανε τη 7950! Φυσικά, απλά τους είπα να τη βάλουν εκεί που ξέρουν και έληξε εκεί το ειδύλλιο... :P

Ασχολήσου με κάποιους σοβαρούς...

Λογικο αφου η καρτα εχει καταργηθει πλεον απλα κακως που την ειχαν για παραγγελια.

 

Κοιταω αυτη ειναι αρκετο το τροφοδοτικο μου?

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=37642&cat=5

Αφου σου σηκωνε την 7970 λογικα θα σου σηκωνει και την R9 290.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε που την παρήγγειλα, δεν είχε καταργηθεί ακόμα. Ήταν κανα μήνα πριν βγει η 280. Την είχαν την 7950 κανονικά στη λίστα και μου επιβεβαίωσαν την παραγγελία τηλεφωνικά και με είχαν στο περίμενε από βδομάδα σε βδομάδα. Οπότε, δεν υπάρχει δικαιολογία για αυτούς, καμία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψες Οκτωβριο και υπεθεσα του 2014....

Ναι, γράψε λάθος - εννοούσα κανα χρόνο πριν...Κυκλοφορούσε, πάντως, ακόμα η 7950, κανονικά, τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γράψε λάθος - εννοούσα κανα χρόνο πριν...Κυκλοφορούσε, πάντως, ακόμα η 7950, κανονικά, τότε...

Μια χαρά μαγαζί είναι το vision studio, Στην περίπτωση σου φταίει ο εισαγωγέας όχι αυτοί.

 

Εγώ θα έλεγα να αποφύγει την αγορά μιας 280χ γιατί δεν ξέρει που θα πέσει, και να κάνει λίγο υπομονή γιατί είναι θέμα ημερών να δούμε την 960 από την πράσινη. κάπου στα 250€ θα παίζει και αυτή. εξάλλου 6 μήνες είναι το παιδί χωρίς κάρτα άμα κάνει λίγο ακόμα υπομονή μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μαγαζί είναι το vision studio, Στην περίπτωση σου φταίει ο εισαγωγέας όχι αυτοί.

 

Εγώ θα έλεγα να αποφύγει την αγορά μιας 280χ γιατί δεν ξέρει που θα πέσει, και να κάνει λίγο υπομονή γιατί είναι θέμα ημερών να δούμε την 960 από την πράσινη. κάπου στα 250€ θα παίζει και αυτή. εξάλλου 6 μήνες είναι το παιδί χωρίς κάρτα άμα κάνει λίγο ακόμα υπομονή μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει!

Το με ποιους "εισαγωγείς" από τρίτο retail στη Μογγολία συνεργάζεται κάποιος, τι είδους συνεργασία έχουν για να βγάλουν λεφτά και από το χαρτζιλίκι του μαύρου που φορτώνει τις παλέτες με τα ηλεκτρονικά, και κατα πόσο σε θεωρούν μακακα και αντί να σε ενημερώσουν για την πραγματική κατάσταση και να σου δώσουν εναλλακτικές, σε δουλεύουν κάθε βδομάδα επί δύο μήνες, το αφήνω στην κρίση του καθενός, για να καταλάβει πόσο "μια χαρά μαγαζί" είναι το vision studio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το με ποιους "εισαγωγείς" από τρίτο retail στη Μογγολία συνεργάζεται κάποιος, τι είδους συνεργασία έχουν για να βγάλουν λεφτά και από το χαρτζιλίκι του μαύρου που φορτώνει τις παλέτες με τα ηλεκτρονικά, και κατα πόσο σε θεωρούν μακακα και αντί να σε ενημερώσουν για την πραγματική κατάσταση και να σου δώσουν εναλλακτικές, σε δουλεύουν κάθε βδομάδα επί δύο μήνες, το αφήνω στην κρίση του καθενός, για να καταλάβει πόσο "μια χαρά μαγαζί" είναι το vision studio...

 

Δεν έχω εμπειρία με το vision studio συγκεκριμένα, αλλά η πλειοψηφία των άλλων online retailers ανάλογη συμπεριφορά έχουν. Θα κάνουν τα πάντα για να μην ακυρώσεις την παραγγελία....υποτίθεται. Τώρα εσύ περιμένεις από τον κάθε υπαλληλίσκο της δεκάρας να του κόψει να σου προτείνει εναλλακτική; Στην καλύτερη θα έχεις παραγγείλει χαρτί υγείας και θα σου προτείνει γυαλόχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με το vision studio συγκεκριμένα, αλλά η πλειοψηφία των άλλων online retailers ανάλογη συμπεριφορά έχουν. Θα κάνουν τα πάντα για να μην ακυρώσεις την παραγγελία....υποτίθεται. Τώρα εσύ περιμένεις από τον κάθε υπαλληλίσκο της δεκάρας να του κόψει να σου προτείνει εναλλακτική; Στην καλύτερη θα έχεις παραγγείλει χαρτί υγείας και θα σου προτείνει γυαλόχαρτο.

Ζήτησα και τον υπεύθυνο, υποτίθεται... Τεσπα, εγώ δεν θεωρώ το vision studio μαγαζί της προκοπής, πάντως. Ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα και τον υπεύθυνο, υποτίθεται... Τεσπα, εγώ δεν θεωρώ το vision studio μαγαζί της προκοπής, πάντως. Ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του...

 

Εν έτη 1999 μπαίνω στο νεότευκτο πολυκατάστημα του Plaisio στην Αθήνα και ζητάω μνήμη με συγκεκριμένη CAS. Ο πωλητής με κοίταξε λες και ήμουν εξωγήινος και με έστειλε σε έναν από τους τεχνικούς τους στο ισόγειο. ΄Οταν επανέλαβα τι ήθελα, γέλασε δυνατά και με "πληροφόρησε" ότι οι μνήμες δεν έχουν cache....του ζήτησα ένα χαρτάκι και ένα στυλό. Του έγραψα πάνω Column Address Strobe (CAS) latency you dickhead και απλά έφυγα.

 

Είμαστε πολύ ΟΤ αλλά προχθές κάτι μου είπε κάποιος κάτι εδώ για ένα κινέζικο online retailer. Σε πληροφορώ ότι λιγότερα ευτράπελα έχω με αυτούς από ότι με τους εγχώριους. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες και είναι να μη σου τύχει....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχα, πωπω..Άστα να πάνε.Είναι που τεστάρουν τις γνώσεις του καθενός πριν προσλάβουν..Άμα σε τεστάρουν τέτοιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!Σε παλιοτερο ποστ,ρωτησα συμβουλη απο τους φιλους εδω για αγορα καρτας γραφικων και σωστα με προσανατολισαν βαση τις απαιτησεις στην Gigabyte GTX 970 την οποια μολις και παρηγγηλα!μολις μου προεκυψαν 2 ερωτηματα και ζητω την επιβεβαιωση σας:

 

α)μιας και η καρτα αυτη ειναι λιγο τερας θα κουμπωνει φυσιολογικα πανω στη μητρικη μου,

μιας και αυτη ειναι mikroATX με cpu cooler το Zalman CNPS9900 MAX BLUE???

 

β)επισημα στη σελιδα της καρτας αυτη αναφερει 550W αναγκη για τροφοδοτικο...

ειμαι οκ με το τροφοδοτικο που εχω??

 

Ευχαριστωωωωωωω!

 

Case: corsair 780t

MB: Asus maximus VGENE (microATX)

16 Gb Corsair Vengeance 1600

CPU:i7 3770k

Gpu: ATI 4800

Psu: Coolermaster GX 650W

SSD:Ocz 120Gb

HDD 1TB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά

 

Επι του θέματος τώρα:

 

Case (Κουτί): Link.png Site: powertech

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Link.png Site: Αμφιβολου Ποιοτητας

Motherboard (Μητρική): Link.png Site: GA-Z97-HD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Link.png Site: i5 4690k

RAM (Μνήμη συστήματος): Link.png Site: Μεχρι να αντικατασταθουν με νεες

GPU (Κάρτα γραφικών): Link.png Site: Gigabyte GT 630

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): Link.png Site: LG 23MT55D 1920*1080

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

 

Συμπληρώνω οτι το συστημα εχει 1 ssd Link.png Site: Hyperx 3k 240gb kai 2 HDD (Seagate Barracuda 1TB + Hitachi Deskstar 1TB)

 

 

1.           Χωρις αλλαγη τροφοδοτικου τι καρτα γραφικων μπορω να βαλω για αναβαθμιση του παραπανω συστηματος?

 

2.           Εφοσον γινει αλλαγη του τροφοδοτικου και με γνωμονα οτι το οριο αποκτησης τροφοδοτικου+καρτας ειναι στα 250€, τι επιλογες μπορω να εχω για την υλοποιηση του gaming( αναφερομαι στους τελευταιους τιτλους παιχνιδιων) σε ενα αξιοπρεπεστατο επιπεδο?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και τον χρονο των ανθρωπων που θα ασχοληθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξεις το τροφοδοτικό σου πρώτα, δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι ένα καλό σύστημα σαν το δικό σου σε no-name τροφοδοτικά.Μόλίς το δεις, ρώτα μας πάλι να σου πούμε για κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...