Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τροφοδοτικο θα παρω μεγαλο ουτως η αλλως. ρε συ αιλουρε. νμζ οτι ξεφευγει πολυ κοντα στα 400 ευρω για τη γραφικων.

http://www.skroutz.gr/s/5700237/Zotac-GeForce-GTX-970-4GB-ZT-90101-10P.htmlστα 330 αν θες μονο απο Nvidia,αλλιως r9 290 απο Amd.Αν το συστημα ειναι για gaming δεν αξιζει καμια αλλη καρτα γραφικων στα λεφτα αυτα ουτε η 760 ουτε η 770 καθως ειναι πλεον παλιες καρτες και αρκετα πιο αδυναμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 5770 την δινεις ενα 40αρι ανετα.

εαν πας σε καινουργια κοιτα εδω ATI Radeon R7 260X 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (XFX) ΤΙΜΗ 105.78

θα κερδισεις τουλαχιστον 30% σε επιδοσεις.

τωρα,η αναλυση που παιζεις δεν ζοριζει την καρτα γραφικων σου.πιο πολυ ζοριζει τον επεξεργαστη.

σκεψου την λυση του overclock.κερδιζεις αρκετα .τουλαχιστον ανεβασε το cpu_nb απο τα 2000 στο 2600 που ουτε ρευμα λογικα θα πρεπει να ανεβασεις ουτε θερμοκρασιες..(αντε να ανεβουν 1-2 βαθμους).

και αφου θα εισαι στο bios πατα βρε παιδακι μου 2-3 φορες το + στο πληκτρολογιο σου εκει που λεει cpu multiplier.καλο θα κανεις οχι κακο. :P

Θάνο μέσω bios βρήκα κάποιες ρυθμίσεις και επιλέγοντας προφίλ πήγε μέχρι +10%, έφτασε δηλαδή 3.6Ghz και Vcore1.47.

Βελτίωση στο Crysis3 δεν είδα,πολύ θόρυβο ο ανεμιστήρας και 53C με 15-20 λεπτά Game. Οπότε έφθασα στο συμπέρασμα οτι καλά τα λεγε ο ailouros δεν αξίζει tuning για εμένα μόνο upgrade διότι μιλάγαμε για μεγάλη μετάβαση τελικα, και σε αυτο το σημείο σας ευχαριστώ για την βοηθεια και εύχομαι χρόνια πολλά ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο μέσω bios βρήκα κάποιες ρυθμίσεις και επιλέγοντας προφίλ πήγε μέχρι +10%, έφτασε δηλαδή 3.6Ghz και Vcore1.47.

Βελτίωση στο Crysis3 δεν είδα,πολύ θόρυβο ο ανεμιστήρας και 53C με 15-20 λεπτά Game. Οπότε έφθασα στο συμπέρασμα οτι καλά τα λεγε ο ailouros δεν αξίζει tuning για εμένα μόνο upgrade διότι μιλάγαμε για μεγάλη μετάβαση τελικα, και σε αυτο το σημείο σας ευχαριστώ για την βοηθεια και εύχομαι χρόνια πολλά ! :D

o 955 δεν ειναι κακος επεξεργαστης με μια καρτουλα της ταξεως r9 270/280 και μια καλη HD οθονη μια χαρα θα παιζεις τα παιχνιδια σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που εχω δημοσιευσει τα εχω ηδη αγορασει. τοι εννοεις κλειδωμενο cpu?

Αν εχεις τον 4790 και οχι τον 4790κ τοτε δεν μπορεις να κανεις overclock στον επεξεργαστη και αρα η μητρικη που πηρες ειναι αχρηστη καθως ειναι για τον 4790κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θα ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη για καρτα μεχρι 150 - 170 ευρω (προτινετε καλυτερα καποια καινουρια σε αυτα τα λεφτα και μετα αν εχετε και καποια μεταχειρισμενη για εναλλακτικη κανενα προβλημα) για το συστημα της υπογραφης μου με ουσιαστικη διαφορα σε επιδοσεις απο αυτη που εχω τωρα?

 

Παιζω σε αναλυση 1920x1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/4903968/XFX-Radeon-R9-270X-2GB-Double-Dissipation-Edition-R9-270X-CDJC.htmlσε καινουργια.

Σε μτχ αν βρεις gtx 760/r9 280 αλλα κοιτα να εχουν εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικο θα παρω μεγαλο ουτως η αλλως. ρε συ αιλουρε. νμζ οτι ξεφευγει πολυ κοντα στα 400 ευρω για τη γραφικων.

 

Πέταξες άσκοπα λεφτά σε άλλα κομμάτια του συστήματος χωρίς λόγο δυστυχώς. Αν θέλεις πραγματικά καλό gaming σύστημα δεν υπάρχει άλλη διέξοδος εκτός την 290 που σου πρότεινε ο Fulgore αλλά και εκεί δεν γλυτώνεις ιδιαίτερα πολλά.

 

Ειδάλλως πας στις λύσεις των 200 ευρώ και θα έχεις ένα πολύ καλό σύστημα με μέτρια κάρτα γραφικών για μέτριο gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω εαν η καρτα γραφικων που επελεξα ειναι καλη

η καρτα ειναι -> http://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html

 

εαν μπορειτε προτεινετε μου και καμια αλλη στα 220 ευρω το πολυ και οχι παραπνω

 

το συστημα μου ειναι

 

case- aerocool gt midi tower

cpu - intel pentium g3258

mobo - aus h81 e-retail

ram - kingston 1600 4gb

hdd - western didital caviar blue 1tb

psu - coolermaster 600w 85+

 

θα επελεγα την r9 280 αλλα εχει πολυ υψηλη καταναλωση

 

1.θελω να μου πειτε αν ειναι καλη η καρτα που διαλεξα και αν μπορειτε να μου προτεινετε και καμια αλλη

 

2.θελω να μου πειτε ενα site για να βλεπω τις αποδοσεις των καρτων στα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο μέσω bios βρήκα κάποιες ρυθμίσεις και επιλέγοντας προφίλ πήγε μέχρι +10%, έφτασε δηλαδή 3.6Ghz και Vcore1.47.

Βελτίωση στο Crysis3 δεν είδα,πολύ θόρυβο ο ανεμιστήρας και 53C με 15-20 λεπτά Game. Οπότε έφθασα στο συμπέρασμα οτι καλά τα λεγε ο ailouros δεν αξίζει tuning για εμένα μόνο upgrade διότι μιλάγαμε για μεγάλη μετάβαση τελικα, και σε αυτο το σημείο σας ευχαριστώ για την βοηθεια και εύχομαι χρόνια πολλά ! :D

 

Πολυ ρευμα για τα 3.6,εμενα πηγαινε 4.0 με κατω απο 1.4vcore.Τεσπα,απ' οτι καταλαβες,θες και ψυκτρα.Βελτιωση θα εβλεπες αν ειχες μια 280 πχ σε 1920Χ1080,θα βοηθουσε αρκετα την καρτα.Τωρα σε αυτη την αναλυση που παιζεις και με την 5770,δεν νομιζω οτι μενεις απο επεξεργαστη ωστε να τον βοηθησει το oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σε αυτη την αναλυση που παιζεις και με την 5770,δεν νομιζω οτι μενεις απο επεξεργαστη ωστε να τον βοηθησει το oc.

 

΄Οταν σε περιορίζει ο επεξεργαστής το πιο ενοχλητικό φαινόμενο είναι οι πολύ μικρές ελάχιστες επιδόσεις ανεξάρτητα από την ανάλυση. Εάν μέσω υπερχρονισμού πετύχει υποθετικά 20% επιπλέον επιδόσεις και οι ελάχιστές του επιδόσεις πάνε από τα 8 στα 9,6 fps αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι (καθαρά υποθετικό παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω εαν η καρτα γραφικων που επελεξα ειναι καλη

η καρτα ειναι -> http://www.skroutz.gr/s/3540594/Gigabyte-GeForce-GTX760-2GB-WindForce-3X-OC-Rev-2-0.html

 

εαν μπορειτε προτεινετε μου και καμια αλλη στα 220 ευρω το πολυ και οχι παραπνω

 

το συστημα μου ειναι

 

case- aerocool gt midi tower

cpu - intel pentium g3258

mobo - aus h81 e-retail

ram - kingston 1600 4gb

hdd - western didital caviar blue 1tb

psu - coolermaster 600w 85+

 

θα επελεγα την r9 280 αλλα εχει πολυ υψηλη καταναλωση

 

1.θελω να μου πειτε αν ειναι καλη η καρτα που διαλεξα και αν μπορειτε να μου προτεινετε και καμια αλλη

 

2.θελω να μου πειτε ενα site για να βλεπω τις αποδοσεις των καρτων στα παιχνιδια

 

1. http://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.htmlοι διαφορές στην κατανάλωση είναι αμελητέες και τα 3 γίγα μνήμης μιλάνε υπέρ της.

 

2. Aπλά κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο όπως όλοι μας.

 

3. Ο επεξεργαστής σου θα είναι αρκετά μεγάλη τροχοπέδη.

για μενα λετε;

 

Στο παραπάνω ναι. Πριν από αυτό όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...