Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδια ειχα ποσταρει και χθες στο αλλο θεμα για την σειρα 900 της nvidia.4 φλεβαρη ερχεται ο αδερφος μου απο αγγλια και λεω να του πω να μου φερει μαζι και μια καρτα.κοιταω για 970.ειχα βαλει στο ματι την υλοποιηση της palit (jetstream) λογω τιμης αλλα μετα απο καποια σχολια και δω το ξανασκεφτηκα και λεω να κανω την υπερβαση και να παω σε καλυτερη υλοποιηση.

 

το συστημα που θα την κουμπωσω ειναι της υπογραφης. οσον αφορα το τροφοδοτικο δεν νομιζω να χω θεμα.τον επεξεργαστη τον εχω σε στοκ ρολογια. υπαρχει περιπτωση για bottleneck?

 

τωρα παμε στις υλοποιησεις?εχω βαλει στο ματι αυτη της asus οσο και της gigabyte (σχεδον ιδια τιμη στο αμαζον σημερα). αρχικα να πω οτι γενικα με oc δεν εχω ασχοληθει ποτε μιας και διαβασα πως για τους περισσοτερους ειναι σοβαρο κριτηριο για να επιλεξουν υλοποιηση. δεν διαβασα για καποιο μεγαλο μειονεκτημα γιαυτες τις 2 υλοποιησεις. οι περισσοτεροι βλεπω εδω μεσα να επιλεγουν τη λυση της gigabyte, στο δικο μου το κουτι ομως χωραει μονο αν βγαλω το cage με τους δισκους και τους αλλαξω θεση.

 

οποτε περισσοτερο να πω την αληθεια κλεινω προς asus strix. υπαρχει καμια περιπτωση να πεσει η τιμη της το επομενο εικοσαημερο εστω και λιγο μιας και τοτε θα πω τον αδερφο μ να δωσει την παραγγελια?

 

προς το παρον κανω gaming σε 1680χ1050 . προς το πασχα με βλπεω να πηγαινω για αλλαξη μονιτορ

 

Ανέβασε λίγο τον cpu και δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα για bottleneck.Tώρα όσον αφορά για gpu εφόσον δεν παίρνει την g1 δές και την msi http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=42610&cat=5&sub=137&pmanuf=55&sort=undefined&step=undefined (για μένα το ίδιο καλή σαν την g1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχω μια μικρή και ίσως ανόητη απορία.

Έχω το pc της υπογραφής μου ( μη γελάσετε... ) και η οθόνη μου 15" έχει ανάλυση 1024χ780 , δεν έχει χώρο η βιβλιοθήκη για μεγαλύτερη.
Αλλά το καλό είναι οτι παίζω άνετα παιχνίδια που κανονικά δεν θα τα σήκωνε η gpu Crysis3, GRID, Far Cry3, BF 4, σε πολύ καλά γραφικά, και γενικά πάντα με εκπλήσσει  :-D .
Και ερωτώ :
Εάν πάρω μια μεγαλύτερη οθόνη με ανάλυση HD ή Full HD,

θα παίζω τα ίδια παιχνίδια όπως πριν στην μικρή (χωρίς να πειράξω το hardware βέβαια) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μια μικρή και ίσως ανόητη απορία.

Έχω το pc της υπογραφής μου ( μη γελάσετε... ) και η οθόνη μου 15" έχει ανάλυση 1024χ780 , δεν έχει χώρο η βιβλιοθήκη για μεγαλύτερη.

Αλλά το καλό είναι οτι παίζω άνετα παιχνίδια που κανονικά δεν θα τα σήκωνε η gpu Crysis3, GRID, Far Cry3, BF 4, σε πολύ καλά γραφικά, και γενικά πάντα με εκπλήσσει  :-D .

Και ερωτώ :

Εάν πάρω μια μεγαλύτερη οθόνη με ανάλυση HD ή Full HD,

θα παίζω τα ίδια παιχνίδια όπως πριν στην μικρή (χωρίς να πειράξω το hardware βέβαια) ?

Προφανως και οχι αφου θα ανεβει σημαντικα η αναλυση,οσο μεγαλυτερη αναλυση ανεβεις τοσο μεγαλυτερες απαιτησεις θα εχουν τα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το φανταζόμουν δηλαδή.

1.Δηλώνω υπεύθυνα οτι δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω σύντομα cpu :o .
2.Για να παίζω χαλαρά αυτά τα παιχνίδια στα καλύτερα γραφικά,σε μια full hd, την αναβάθμιση κάρτας θα προτείνατε ?
Με γνώμονα την οικονομία αλλά και όσο γίνεται να παίζει άνετα (όσο γίνεται) παιχνίδια ενός έτους ακόμα.

3.Η 5770 Vapor X που έχω πιάνει κανα ευρώ αν την πουλήσω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το φανταζόμουν δηλαδή.

1.Δηλώνω υπεύθυνα οτι δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω σύντομα cpu :o .

2.Για να παίζω χαλαρά αυτά τα παιχνίδια στα καλύτερα γραφικά,σε μια full hd, την αναβάθμιση κάρτας θα προτείνατε ?

Με γνώμονα την οικονομία αλλά και όσο γίνεται να παίζει άνετα (όσο γίνεται) παιχνίδια ενός έτους ακόμα.

3.Η 5770 Vapor X που έχω πιάνει κανα ευρώ αν την πουλήσω ?

 

1. Εδώ σταματάμε να παίρνουμε και στα σοβαρά οποιαδήποτε σκέψη σοβαρής αναβάθμισης. ΄Οχι επειδή είμαστε κακοί άνθρωποι αλλά επειδή δεν κάνεις Porsche με το να βάλεις κινητήρα porsche σε ένα σκαραβαίο. Πιο γρήγορο και πιο ασταθή σκαραβαίο κάνεις και τίποτε άλλο.

 

2. ΄Η ριζική αναβάθμιση ή τίποτα. Το "τίποτα" εδώ εδώ θα ήταν μια ταπεινή κάρτα γραφικών νεότερης γενιάς μέχρι το πολύ 100 ευρώ που θα σου δώσει ένα προσωρινό μπάλωμα για τα παιχνίδια. Καλό θα ήταν να μην αλλάξεις οθόνη.

 

3. Mainstream κάρτα 5-ετίας να πιάσει πόσο στο τσακίρ κέφι; Δυό καφέδες, ένα χυμό και ένα τοστ ζαμπόν τυρί; Κράτα την για ρεζέρβα δεν αξίζει τον κόπο να την πουλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εδώ σταματάμε να παίρνουμε και στα σοβαρά οποιαδήποτε σκέψη σοβαρής αναβάθμισης. ΄Οχι επειδή είμαστε κακοί άνθρωποι αλλά επειδή δεν κάνεις Porsche με το να βάλεις κινητήρα porsche σε ένα σκαραβαίο. Πιο γρήγορο και πιο ασταθή σκαραβαίο κάνεις και τίποτε άλλο.

 

2. ΄Η ριζική αναβάθμιση ή τίποτα. Το "τίποτα" εδώ εδώ θα ήταν μια ταπεινή κάρτα γραφικών νεότερης γενιάς μέχρι το πολύ 100 ευρώ που θα σου δώσει ένα προσωρινό μπάλωμα για τα παιχνίδια. Καλό θα ήταν να μην αλλάξεις οθόνη.

 

3. Mainstream κάρτα 5-ετίας να πιάσει πόσο στο τσακίρ κέφι; Δυό καφέδες, ένα χυμό και ένα τοστ ζαμπόν τυρί; Κράτα την για ρεζέρβα δεν αξίζει τον κόπο να την πουλήσεις.

Μάλιστα, αν και απο τότε μέχρι σήμερα μόνο "σκαραβαίο" δεν θα τον έλεγα αυτον τον επεξεργαστή...

 

Αnyway κατάλαβα την μεταφορά, δεν ψαχνόμουν για ριζική αναβάθμιση, αλλά απλώς αναβάθμιση διότι ο 955 (stock ρολόγια) ακόμα καλά κρατεί με όλα αυτά τα παιχνίδια και πίστευα οτι με μία 2gb καλύτερη καρτούλα ο συνδυασμός cpu + gpu θα ήταν ο ιδανικός και κάτι παραπάνω σίγουρα,

ή με άλλα λόγια ο 955 δεν τα δίνει όλα για όλα όταν παίζω ενώ η 5770 τα δίνει (αυτην την αίσθηση έχω), και ήθελα να κάνω το perfect match.

Στο κάτω κάτω ας μην είναι μηχανή porsche αλλά ενα turbo απο glanza  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μια μικρή και ίσως ανόητη απορία.

Έχω το pc της υπογραφής μου ( μη γελάσετε... ) και η οθόνη μου 15" έχει ανάλυση 1024χ780 , δεν έχει χώρο η βιβλιοθήκη για μεγαλύτερη.

Αλλά το καλό είναι οτι παίζω άνετα παιχνίδια που κανονικά δεν θα τα σήκωνε η gpu Crysis3, GRID, Far Cry3, BF 4, σε πολύ καλά γραφικά, και γενικά πάντα με εκπλήσσει  :-D .

Και ερωτώ :

Εάν πάρω μια μεγαλύτερη οθόνη με ανάλυση HD ή Full HD,

θα παίζω τα ίδια παιχνίδια όπως πριν στην μικρή (χωρίς να πειράξω το hardware βέβαια) ?

 

 

Τι gaming μπορει να κανει καποιος σε 15" οθονη,δεν θελω να ξερω. :-D

 

Περα απο την πλακα,ιδιο συστημα με το δικο σου ειχα και εγω πριν μια εβδομαδα(εκτος της οθονης).Αναλογα το ποσα θες να δωσεις αλλα πιστευω με μια 270Χ ή μια 280 το πολυ (αν ανεβασεις τον επεξεργαστη στα 3.9-4.0Ghz),θα εισαι ενταξει για χαλαρο gaming στα 1920Χ1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι gaming μπορει να κανει καποιος σε 15" οθονη,δεν θελω να ξερω. :-D

Όντως δεν θέλεις :mrgreen:

 

 

Περα απο την πλακα,ιδιο συστημα με το δικο σου ειχα και εγω πριν μια εβδομάδα(εκτος της οθονης).Αναλογα το ποσα θες να δωσεις αλλα πιστευω με μια 270Χ ή μια 280 το πολυ (αν ανεβάσεις τον επεξεργαστή στα 3.9-4.0Ghz),θα εισαι ενταξει για χαλαρό gaming στα 1920Χ1080.

 

Σημείωση:Παίζω ελάχιστα games απλώς θέλω αυτα τα λίγα να τα απολαμβάνω, Crysis3 παίζει ένα με μισό σκαλοπάτι κάτω του max settings αλλιώς όλα max και χάνει fps,Grid & Far Cry 3 όλα max/ultra χωρις να παρατηρώ καθυστέρηση.

 

Οταν λες "χαλαρό gaming" εννοείς medium settings ή χαλαρά max settings για τα games που αναφέρθηκαν? :devil:

 

Οπότε μιλάμε για κοντά 200 για κάρτα γραφικών,οverclock(που το φοβάμαι όπως ο διάολος το λιβάνι)και καμιά καλύτερη ψήκτρα για να μην απογειωθεί η stock 40 περίπου ευρά ,σύνολο 200με 250 για να παίζω 1080p όπως στα 1024χ768 , κατάλαβα σωστά ? :rolleyes:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν θέλεις :mrgreen:

 

 

 

Σημείωση:Παίζω ελάχιστα games απλώς θέλω αυτα τα λίγα να τα απολαμβάνω, Crysis3 παίζει ένα με μισό σκαλοπάτι κάτω του max settings αλλιώς όλα max και χάνει fps,Grid & Far Cry 3 όλα max/ultra χωρις να παρατηρώ καθυστέρηση.

 

Οταν λες "χαλαρό gaming" εννοείς medium settings ή χαλαρά max settings για τα games που αναφέρθηκαν? :devil:

 

Οπότε μιλάμε για κοντά 200 για κάρτα γραφικών,οverclock(που το φοβάμαι όπως ο διάολος το λιβάνι)και καμιά καλύτερη ψήκτρα για να μην απογειωθεί η stock 40 περίπου ευρά ,σύνολο 200με 250 για να παίζω 1080p όπως στα 1024χ768 , κατάλαβα σωστά ? :rolleyes:

 

Υπαρχουν και φθηνοτερες επιλογες στα μεταχειρισμενα δεν χρειαζεται καν να πας σε R9 280 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Shuttle SH67H3 Intel HD/s1155/DDR3, PC/SH67H3

 

Με i7 @ 3.4Ghz 4πυρηνο i7-2600

 

32GB RAM απο Crucial CT2KIT102464BA1339

1 x SSD OCZ 60GB Agility 3 Series 2.5¨

2 x δίσκους WD DIAMOND BLACK 1ΤΒ

 

Πηρα αυτο με την διαφορα οτι εβγαλα τον εναν απο τους δυο δισκους  1TB και αφησα μονο τον SSD και τον εναν δισκο.

Θελω να του βαλω μια καρτουλα γραφικων για να δουλευει καπως καλυτερα απο την ενσωματωμενη  της μητρικης (Intel 2000 του επεξεργαστη) παιχνιδια δεν παιζω αντε καμια επεξεργασια βιντεο να κανω.

 

Τι να προσεξω να μην εχει η καρτα που θα παρω και τι θα πρεπει να εχει;

 

Βυσμα 6πινο εχει το τροφοδοτικο (300w μονο) και περνει ανετα καρτα που πιανει δυο θεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και φθηνοτερες επιλογες στα μεταχειρισμενα δεν χρειαζεται καν να πας σε R9 280 :P

Μερικές εναλλακτικές μεταχειρισμένες που σχεδόν να τερματίζουν τα settings όπως παίζω τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές εναλλακτικές μεταχειρισμένες που σχεδόν να τερματίζουν τα settings όπως παίζω τώρα ?

Το θεμα ειναι οτι οπως γραψανε και τα παιδια παραπανω δεν κερδιζεις παραπανω οσο εισαι στην αναλυση αυτη. Σκεψου οτι υπαρχουν ατομα με Laptop που εχουν μεγαλυτερη οθονη .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οπως γραψανε και τα παιδια παραπανω δεν κερδιζεις παραπανω οσο εισαι στην αναλυση αυτη. Σκεψου οτι υπαρχουν ατομα με Laptop που εχουν μεγαλυτερη οθονη .....

Copie that. Plan aborded for now...

For God's sake, tο ξέρω οτι υπάρχουν Laptop με μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση πριν το τωρινο μου (15,6") είχα 17.3" :P

Ευχαριστώ παιδιά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copie that. Plan aborded for now...

For God's sake, tο ξέρω οτι υπάρχουν Laptop με μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση πριν το τωρινο μου (15,6") είχα 17.3" :P

Ευχαριστώ παιδιά! ;)

 

Μετα θα πας σε 11" ?  :-D

Παντως και εγω μεχρι πριν απο 2 χρονια σε λαπτοπ έπαιζα με 15αρα οθόνη ,με οτι εχει βολεύετε ο καθένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το φανταζόμουν δηλαδή.

1.Δηλώνω υπεύθυνα οτι δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω σύντομα cpu :o .

2.Για να παίζω χαλαρά αυτά τα παιχνίδια στα καλύτερα γραφικά,σε μια full hd, την αναβάθμιση κάρτας θα προτείνατε ?

Με γνώμονα την οικονομία αλλά και όσο γίνεται να παίζει άνετα (όσο γίνεται) παιχνίδια ενός έτους ακόμα.

3.Η 5770 Vapor X που έχω πιάνει κανα ευρώ αν την πουλήσω ?

την 5770 την δινεις ενα 40αρι ανετα.

εαν πας σε καινουργια κοιτα εδω ATI Radeon R7 260X 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (XFX) ΤΙΜΗ 105.78

θα κερδισεις τουλαχιστον 30% σε επιδοσεις.

τωρα,η αναλυση που παιζεις δεν ζοριζει την καρτα γραφικων σου.πιο πολυ ζοριζει τον επεξεργαστη.

σκεψου την λυση του overclock.κερδιζεις αρκετα .τουλαχιστον ανεβασε το cpu_nb απο τα 2000 στο 2600 που ουτε ρευμα λογικα θα πρεπει να ανεβασεις ουτε θερμοκρασιες..(αντε να ανεβουν 1-2 βαθμους).

και αφου θα εισαι στο bios πατα βρε παιδακι μου 2-3 φορες το + στο πληκτρολογιο σου εκει που λεει cpu multiplier.καλο θα κανεις οχι κακο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...