Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Case :δεν γνωρίζω πάντος είναι ένα της μουλτιράμα ευρύχωρο

PSU :LPK9-4

Motherboard :Η81Μ-DS2

CPU : intel pentium G3240

RAM :4gb 1600 αλλά 3.14 δυνατή χρήση

GPU :nvidia geforce 8600 gt ddr2

Monitor/Resolution :SyncMaster T190/ 1400x900

* OS : windows 7 ultimate 32 bit

ποια είναι καλύτερη κάρτα γραφικών να βάλω αυτήν http://www.ebay.com/itm/New-GIGABYTE-GeForce-GT-630-128Bit-DDR2-DVI-HDMI-PCI-Express-Video-Graphics-Card-/231323715344?pt=PCC_Video_TV_Cards&hash=item35dbf7c710  ή αυτήν http://www.ebay.com/itm/GT630-1GB-128Bit-DDR2-VGA-DVI-HDMI-PCI-E-x16-Graphics-Card-Brand-New-/361021637516?pt=PCC_Video_TV_Cards&hash=item540e91038c

 

 

Πεταμένα λεφτά και οι δύο κάρτες και εκτός αυτού το τροφοδοτικό σου δεν ενδείκνυται για καμία σοβαρή κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαχα το φαντάστηκα ότι θα υπάρχει θέμα με την μάρκα του τροφοδοτικού. Πάντως εγώ προσωπικά δεν έχω παράπονο. 5 χρονάκια με 8-9 ώρες minimum χρήσης και ακόμα αντέχει.. Όπως και να το κάνεις για Turbo-X είναι τίμιο :-D

ναι ε ? δοκιμασε λιγο να το στρεσαρεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, Υπαρχει μεγαλο θεμα με τις καρτες γραφικων και αντιλαμβανομαι οτι δυσκολα κανεις καταλαβαινει με ευκολια ποσο καλη ειναι μια καρτα γραφικων. Για αυτο υποβαλω την ερωτηση μου οσο πιο απλα γινεται... Στις καρτες γραφικων ποιο χαρακτηριστικο (η ποια) κοιταμε ωστε να καταλαβαινουμε και το ποσο καλη ειναι; Η Μαρκα παιζει και αυτην τον ρολο της; Σε μια αναζητηση που θα κανουμε υπαρχουν πολλες επιλογες αναζητησης ωστε να μας βοηθησουν να καταλειξουμε αλλα το ερωτημα ειναι ποιες ειναι; Memory bus (bit); GDDR5; Overclocked; Μεγεθος μνημης (GB); κτλπ....

 

΄Εχεις και στο status σου την ίδια ερώτηση ή μου φαίνεται;

 

'Οπως και να έχει οι μονάδες γραφικών είναι η καλύτερή τους να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερες εργασίες να κάνουν παράλληλα και για αυτό είναι αρκετά πολύπλοκα ζωάκια. Τα εκάστοτε στοιχεία όπως πλάτος διαύλου, αριθμός μονάδων, χρονισμοί κ.ο.κ. είναι μόνο ενδείξεις και όχι απόλυτοι δείκτες για την πραγματική επάρκεια της κάθε αρχιτεκτονικής και των αντίστοιχων λύσεων που βασίζονται σε αυτή. Μπορείς είτε να συμβουλευτείς ένα οδηγό όπως σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω, είτε να αναζητήσεις reviews μιας κάρτας γραφικών όπου θα συγκρίνεται με μια πλειάδα άλλων καρτών σε Χ αριθμό παιχνιδιών.

 

΄Η μπορείς πολύ απλά να δώσεις τα στοιχεία που ζητάμε στην πρώτη συμμετοχή της ενότητας αυτής και να σου ράψουμε ένα κουστουμάκι στα μέτρα σου :) Tσάμπα είναι όλα, απλά καλή διάθεση να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω το εξής σύστημα:

 

 

* Case : kandalf lcs tower thermaltake

* PSU: ye erl a35 g (αυτό γράφει μόνο, πουθενά δεν λέει τα W - ήταν μαζί με το case)

* Motherboard : P5Q PRO

* CPU : INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB

* RAM : 4GB(2 x 2GB)

* GPU : EN8600GT MAGIC/HTP/512M

* Monitor/Resolution: (είμαι σε αναζήτηση... ας θεωρήσουμε μια αρκετά καλή)

* ΟS: Windows 7

 

Για το παραπάνω σύστημα θέλω να κάνω δύο αλλαγές. Η μία είναι στην μνήμη όπου θέλω να προσθέσω άλλα 4GB(2x2GB) και μια νέα κάρτα γραφικών. Διαθέτω για την κάρτα γραφφικών €250++ για να παίζω ότι τελευταίο κυκλοφορεί απο games σε full γραφικά.

 

Ευχαριστώ εκτων προτέρων!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω το εξής σύστημα:

 

 

* Case : kandalf lcs tower thermaltake

* PSU: ye erl a35 g (αυτό γράφει μόνο, πουθενά δεν λέει τα W - ήταν μαζί με το case)

* Motherboard : P5Q PRO

* CPU : INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB

* RAM : 4GB(2 x 2GB)

* GPU : EN8600GT MAGIC/HTP/512M

* Monitor/Resolution: (είμαι σε αναζήτηση... ας θεωρήσουμε μια αρκετά καλή)

* ΟS: Windows 7

 

Για το παραπάνω σύστημα θέλω να κάνω δύο αλλαγές. Η μία είναι στην μνήμη όπου θέλω να προσθέσω άλλα 4GB(2x2GB) και μια νέα κάρτα γραφικών. Διαθέτω για την κάρτα γραφφικών €250++ για να παίζω ότι τελευταίο κυκλοφορεί απο games σε full γραφικά.

 

Ευχαριστώ εκτων προτέρων!!!

 

Πάρε ένα τροφοδοτικό της προκοπής για αρχή και μετά ξεκίνα αναβάθμιση από μητρική, επεξεργαστή & μνήμες, γιατί αλλιώς η κάρτα γραφικών των 250+ θα πάει άπατη. Full γραφικά ξέχνα το με αυτόν τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα τροφοδοτικό της προκοπής για αρχή και μετά ξεκίνα αναβάθμιση από μητρική, επεξεργαστή & μνήμες, γιατί αλλιώς η κάρτα γραφικών των 250+ θα πάει άπατη. Full γραφικά ξέχνα το με αυτόν τον επεξεργαστή.

 

Για το τροφοδοτικό έβγαλες άκρη για ποιο είναι συγκεκριμένα ή το λές επειδή είναι noname;

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά με την πρόταση που μου κάνεις είναι να αλάξω όλο το pc, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τροφοδοτικό έβγαλες άκρη για ποιο είναι συγκεκριμένα ή το λές επειδή είναι noname;

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά με την πρόταση που μου κάνεις είναι να αλάξω όλο το pc, σωστά;

 

Αν ήταν επώνυμο δεν θα είχε κάποια παραπάνω στοιχεία πάνω; Τώρα για το PC μπορείς είτε να πάρεις μια κάρτα γραφικών μέχρι 150 ευρώπουλα σαν μπάλωμα και να το κουτσοπαλεύεις ως έχει ή να ξεκινήσεις ριζική αναβάθμιση για να έχει νόημα να βάλεις και μια κάρτα γραφιών των 250 και βάλε που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχεις και στο status σου την ίδια ερώτηση ή μου φαίνεται;

 

'Οπως και να έχει οι μονάδες γραφικών είναι η καλύτερή τους να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερες εργασίες να κάνουν παράλληλα και για αυτό είναι αρκετά πολύπλοκα ζωάκια. Τα εκάστοτε στοιχεία όπως πλάτος διαύλου, αριθμός μονάδων, χρονισμοί κ.ο.κ. είναι μόνο ενδείξεις και όχι απόλυτοι δείκτες για την πραγματική επάρκεια της κάθε αρχιτεκτονικής και των αντίστοιχων λύσεων που βασίζονται σε αυτή. Μπορείς είτε να συμβουλευτείς ένα οδηγό όπως σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω, είτε να αναζητήσεις reviews μιας κάρτας γραφικών όπου θα συγκρίνεται με μια πλειάδα άλλων καρτών σε Χ αριθμό παιχνιδιών.

 

΄Η μπορείς πολύ απλά να δώσεις τα στοιχεία που ζητάμε στην πρώτη συμμετοχή της ενότητας αυτής και να σου ράψουμε ένα κουστουμάκι στα μέτρα σου :) Tσάμπα είναι όλα, απλά καλή διάθεση να υπάρχει.

 

Nαι εχω και στο στατους μου την ιδια περιπου ερωτηση,

 

Την συνθεση την βγαζω με την καρτα των γραφικων εχω κολλησει ομως εκει που θεωρω και τον πιο βασικο πυρηνα σε ενα gaming PC. Η προηγουμενη που ειχα πριν 1 - 1,5 χρονο ηταν η Sapphire HD 7850 2GB και την ειχα ερωτευθει. Πολυ καλη καρτουλα και ολα στα φουλ! Κατι αναλογο τωρα ποια ειναι;

 

Αν θελετε σας λεω και την συνθεση αλλα δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο με την gaming καρτα, εξαλλου με βοηθησαν εδω παιδια να την κανω και ευχαριστω για την οποια βοηθεια/πληροφορια μου δινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εχω και στο στατους μου την ιδια περιπου ερωτηση,

 

Την συνθεση την βγαζω με την καρτα των γραφικων εχω κολλησει ομως εκει που θεωρω και τον πιο βασικο πυρηνα σε ενα gaming PC. Η προηγουμενη που ειχα πριν 1 - 1,5 χρονο ηταν η Sapphire HD 7850 2GB και την ειχα ερωτευθει. Πολυ καλη καρτουλα και ολα στα φουλ! Κατι αναλογο τωρα ποια ειναι;

 

Αν θελετε σας λεω και την συνθεση αλλα δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο με την gaming καρτα, εξαλλου με βοηθησαν εδω παιδια να την κανω και ευχαριστω για την οποια βοηθεια/πληροφορια μου δινεται.

 

HD Radeon 290 καινούργια θα σου πάει περίπου 300+ ευρώπουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HD Radeon 290 καινούργια θα σου πάει περίπου 300+ ευρώπουλα.

 

Ειναι κατι αναλογο με την προηγουμενη που ειχα; 

 

Sapphire HD 7850 2GB

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν επώνυμο δεν θα είχε κάποια παραπάνω στοιχεία πάνω; Τώρα για το PC μπορείς είτε να πάρεις μια κάρτα γραφικών μέχρι 150 ευρώπουλα σαν μπάλωμα και να το κουτσοπαλεύεις ως έχει ή να ξεκινήσεις ριζική αναβάθμιση για να έχει νόημα να βάλεις και μια κάρτα γραφιών των 250 και βάλε που θέλεις.

 

Χμμμ κατάλαβα. Μάλλον θα πάω στην πρώτη επιλογή καθώς αν πάρω και τροφοδοτικό/μητρική/επεξεργαστή θα ξεφύγει πολύ χρηματικά. Καμιά πρόταση λοιπόν στα €150 για κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κατι αναλογο με την προηγουμενη που ειχα; 

 

 

΄Εχει 4 γίγα μνήμη και δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς αλλά σε μέσο όρο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον κατά 70% γρηγορότερο σε μέσο όρο από την 7850. ΄Ισως και περισσότερο ενίοτε, αλλά λιγότερο χλωμό.

Χμμμ κατάλαβα. Μάλλον θα πάω στην πρώτη επιλογή καθώς αν πάρω και τροφοδοτικό/μητρική/επεξεργαστή θα ξεφύγει πολύ χρηματικά. Καμιά πρόταση λοιπόν στα €150 για κάρτα γραφικών;

 

http://www.skroutz.gr/s/4529758/MSI-GeForce-GTX750-Ti-2GB-Twin-Frozr-OC-Gaming-V310-003R.html

 

και

 

http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω Nvidia οχι ετσι; Οι Radeon ειναι οι vfm;

Αν παρω την 280; Αλλα οχι την X-edition. Να μου βγει δηλαδη γυρο στο 200αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω Nvidia οχι ετσι; Οι Radeon ειναι οι vfm;

 

Αν παρω την 280; Αλλα οχι την X-edition. Να μου βγει δηλαδη γυρο στο 200αρι.

 

΄Ανετα παίρνεις και 280, αλλά δεν σε βλέπω να γλυτώνεις το τροφοδοτικό όπως και να έχει. ΄Οσο πιο δυνατή κάρτα πάρεις τόσο μεγαλύτερη τροχοπέδη θα είναι ο επεξεργαστής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ανετα παίρνεις και 280, αλλά δεν σε βλέπω να γλυτώνεις το τροφοδοτικό όπως και να έχει. ΄Οσο πιο δυνατή κάρτα πάρεις τόσο μεγαλύτερη τροχοπέδη θα είναι ο επεξεργαστής σου.

 

Τι εννοεις να το γλυτωνω; Ετσι κι αλλιως πρεπει να παρω ενα καλο τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...