Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτη η καρτα που εχω τρ φιλε μου ειναι πολυ αδυναμη αλλα ολα αυτα τα παιχνιδια που σου ειπα τα παιζει απλα δεν εχω καλα γραφικα και θα ηθελα κατι λιγο παραπανω.οσο αφορα για τον επεξεργαστη δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και αποσο ξερω η καρτα γραφικων παιζει το μεγαλυτερο ρολο στο gaming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτη η καρτα που εχω τρ φιλε μου ειναι πολυ αδυναμη αλλα ολα αυτα τα παιχνιδια που σου ειπα τα παιζει απλα δεν εχω καλα γραφικα και θα ηθελα κατι λιγο παραπανω.οσο αφορα για τον επεξεργαστη δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και αποσο ξερω η καρτα γραφικων παιζει το μεγαλυτερο ρολο στο gaming!

Το θέμα είναι να μη φας bottleneck. Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, άλλα είναι CPU hungry και άλλα GPU hungry. Kυρίως όμως καταλυτικής σημασίας είναι η κάρτα γραφικών. Για τη χρήση όμως που θέλεις τη κάρτα αυτη που προτείνεις είναι μια χαρά. Να ξέρεις οτι με τον CPU της υπογραφείς μου έτρωγα bottleneck me την HD 7770 οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις και μια αλλαγή προς επεξεργαστή μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η καρτα που εχω τρ φιλε μου ειναι πολυ αδυναμη αλλα ολα αυτα τα παιχνιδια που σου ειπα τα παιζει απλα δεν εχω καλα γραφικα και θα ηθελα κατι λιγο παραπανω.οσο αφορα για τον επεξεργαστη δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και αποσο ξερω η καρτα γραφικων παιζει το μεγαλυτερο ρολο στο gaming!

 

Ε τότε μάλλον δεν ξέρεις και πάρα πολλά για το άθλημα. Για τρισδιάστατα παιχνίδια χρειάζεσαι τόσο μια δυνατή κάρτα γραφικών όσο και ένα δυνατό επεξεργαστή όπως φυσικά και το υπόλοιπο σύστημα. Η διαφορά είναι ότι για μια low end GPU θα βάλεις μάλλον ένα low end CPU, για mainstream GPU = mainstream CPU κ.ο.κ, κοντολογίς να υπάρχει μια ισορροπία δυνάμεων σε ένα σύστημα. Αν ένα σύστημα έχει έναν πολύ αδύναμο κρίκο ότι και αν είναι αυτό, πάντα θα σε περιορίζει σε ένα τρισδιάστατο παιχνίδι ακριβώς αυτός ο αδύναμος κρίκος. 

 

Στο δικό σου σύστημα δεν είναι καν ο ποιο αδύναμος κρίκος ο επεξεργαστής, αλλά τα 2 γίγα μνήμη συστήματος για ένα λειτουργικό όπως το win7 ultimate. 

 

Kοντός ψαλμός αλληλούια: αν την θέλεις την καρτούλα παρ' την απλά να θυμάσαι ότι είναι περισσότερο μπάλωμα και κατά ένα τρόπο αμφιλεγόμενη επένδυση. Εγώ θα σου συνιστούσα να αποταμιεύσεις όσο μπορείς και κάποια στιγμή να αρχίσεις την ριζική αναβάθμιση. Μόνο δίσκο SSD να του βάλεις θα απογειωθεί το σύστημα όσο δεν φαντάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες ποιο τροφοδοτικό έχεις...

Πάντως, αναβάθμιση σε τέτοιο σύστημα, είναι πεταμένα λεφτά...

ok μαλλον θα πρεπει να ανοιξω το κουτί για να το βρω ..Kαι αν κατάλαβα σωστά,είμαι για καινούργιο pc...!ευχαριστώ

για 78 € ίσως να είναι καλή επιλογή ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο τυχερός αισθάνομαι που είχα τσιμπήσει R7 260 στα 86€ :D

Γενικά από τα 80 εώς τα 110 μπορείς να πάρεις πολύ δυνατότερη κάρτα (260X) με όχι και τόσα περισσότερα λεφτά παραπάνω (30€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το συγκεκριμενο ομως Site για να στο φερει εχει και μεταφορικα και η τιμη της λοιπον φτανει οσο εχουν καλυτερες υλοποιησεις απο Ελλαδα αρα δεν αξιζει.

ναι αλλα μενω Γερμανια και με συμφερει απο αποψη τιμης.

Πόσο τυχερός αισθάνομαι που είχα τσιμπήσει R7 260 στα 86€ :D

Γενικά από τα 80 εώς τα 110 μπορείς να πάρεις πολύ δυνατότερη κάρτα (260X) με όχι και τόσα περισσότερα λεφτά παραπάνω (30€).

Πως παει στα παιχνιδια η 260 ? εχεις δοκιμασει κανα Battlefield , Crysis κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους εχω αυτο το συστημα:

 

CPU:amd athlon 64 x2 dual core 5600+ (brisbane)

PSU:powertech 620watt atx

RAM:samsung 1gbx2 dual channel (2gb) 333mhz

MONITOR:viewsonic vg2021m 1400x1050

MOBO:msi k9agm3-f

GPU:msi radeon hd5450 md1gb3h/lp 64-bit 1gb ddr3

HDD:seagate barracuda 250gb 

OS:windows 7 ultimate 32 bit

 

θελω να αγορασω την συγκεκριμενη καρτα γραφικων: https://www.skroutz.gr/s/4036517/Sapphire-Radeon-R7-240-1GB.html

η χρηση ειναι σερφαρισμα στο ιντερνετ, καμια ταινια και gaming (οχι τρελες ωρες) δηλαδη euro truck simulator 2 , lol , need for speed pro street carbon και most wanted και pro.

ποιες ειναι η γνωμες σας;ειναι καλη καρτουλα για τη δικια μου χρηση;(τονιζω οτι δεν θελω να παιξω βαρια παιχνιδια)

ευχαριστω εκ τον προτερων! :)

Για την καρτα αυτη νομιζω οτι αυτο το Video ειναι οτι πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα στα χριστουγεννα λεω να αγορασω gpu γιατι η 4850 παει για retire σε αλλο pc.
To σφιχτο budget δεν μου αφηνει επιλογες γιατι θα παω συντομα και για cpu/mobo/ram.

Casual gamer χωρις απαιτησεις παρα μονο να μπορω να παιξω "οτι game βγαινει" σε high (
αμα μπορει και ultra κανω party) xωρις ΑΑ κτλ.
Κυριως LoL παιζω και κανα CoD/BF απλα να μην βλαστημαω αμα θελω να παιξω κατι αλλο.

-Ειμαι σε 1680x1050 και δεν το κοβω να αγοραζω full hd συντομα εφοσον δουλευει αυτη.
-Συντομα θα μεταβω στο γνωστο FX6300/M5A97/8GB RAM

-Για την ωρα ειμαι σε Quad 9400/ati4850/4GB RAM 
-Eχω το Corsair Builder CX500watt v2

Μεχρι προχτες ελεγα οτι δεν με παιρνει για κατι παραπανω απο 120euro αρα παμε αυτοματα στην r7 260X 2gb.
Oμως επεσε το ματι μου σε ενα benchmark 260X vs 270 και παρατηρησα ως noob,
οτι οι διαφορες τους ειναι σχετικα μεγαλες σε μερικα tests και αρχισα να σκεφτομαι αν αξιζει τα 30e παραπανω η 270.
Tι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές είναι μεγάλες και καλά θα κάνεις να πας σε κάτι καλύτερο από την 260χ.

Το λέω όμως και σε σένα ότι σε αυτά τα λεφτά για το σύστημα που είσαι τώρα προσωπικά θα πήγαινα σε μεταχειρισμένη όπου με 120 χτυπάς πολύ δυνατότερη κάρτα, παλαιότερης όμως γενιάς.

 

Για το σύστημα που πας, το ξαναβλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα στα χριστουγεννα λεω να αγορασω gpu γιατι η 4850 παει για retire σε αλλο pc.

To σφιχτο budget δεν μου αφηνει επιλογες γιατι θα παω συντομα και για cpu/mobo/ram.

 

Casual gamer χωρις απαιτησεις παρα μονο να μπορω να παιξω "οτι game βγαινει" σε high (

αμα μπορει και ultra κανω party) xωρις ΑΑ κτλ.

Κυριως LoL παιζω και κανα CoD/BF απλα να μην βλαστημαω αμα θελω να παιξω κατι αλλο.

 

-Ειμαι σε 1680x1050 και δεν το κοβω να αγοραζω full hd συντομα εφοσον δουλευει αυτη.

-Συντομα θα μεταβω στο γνωστο FX6300/M5A97/8GB RAM

-Για την ωρα ειμαι σε Quad 9400/ati4850/4GB RAM 

-Eχω το Corsair Builder CX500watt v2

 

Μεχρι προχτες ελεγα οτι δεν με παιρνει για κατι παραπανω απο 120euro αρα παμε αυτοματα στην r7 260X 2gb.

Oμως επεσε το ματι μου σε ενα benchmark 260X vs 270 και παρατηρησα ως noob,

οτι οι διαφορες τους ειναι σχετικα μεγαλες σε μερικα tests και αρχισα να σκεφτομαι αν αξιζει τα 30e παραπανω η 270.

Tι λετε?

Φιλε μου και εγω μεταξυ αυτων ημουν . αλλα μετα ειδα την R7 265 . η οποια ειναι πολυ παρομοια με την 270 απο αποψη FPS . δες εδω http://www.anandtech.com/bench/product/1127?vs=1080

 

απο την μια μπορω να παρω την Sapphire r7 265 Dual-X 2GB με 130 ευρω , απο την αλλη μπορω να παρω με 130 ευρω την Club 3D R9 270 2GB . Αυτη η CLUB 3D ομως δεν μου καθετε καθολου καλα, ασε που εχει και κακες κριτικες η συγκερκιμενη καρτα απο την συγκεκριμενη εταιρια .μετα για να παω σε αλλη εταιρια που βγαζει 270 , ειναι η Powercolor στα 140 ευρω. 

 

Καπου διαβασα νομιζω οτι απο την σειρα R7 η 265 ειναι η μονη της σειρας που εχει ολα τα Features που εχουν οι καρτες τις σειρας R9. οποτε δεν νομιζω να κανει και μεγαλη διαφορα . Φαινεται και στο Bench με τα FPS.

 

Βεβαια αλλο να λες η καρτα μου ειναι της τελευταιας σειρας και αλλο να λες ειναι r7! χαχα . Πραγαμτικα δεν ξερω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές είναι μεγάλες και καλά θα κάνεις να πας σε κάτι καλύτερο από την 260χ.

Το λέω όμως και σε σένα ότι σε αυτά τα λεφτά για το σύστημα που είσαι τώρα προσωπικά θα πήγαινα σε μεταχειρισμένη όπου με 120 χτυπάς πολύ δυνατότερη κάρτα, παλαιότερης όμως γενιάς.

 

Για το σύστημα που πας, το ξαναβλέπεις.

Mα αυτο ειπα, οτι θα μεταβω σε νεοτερο συστημα αργα ή γρηγορα,

απλα εξηγησα τους λογους που εχω σφιχτο budget και ανελυσα τι συστημα εχω ως τωρα.

Αρα η επιλογη του να αγορασω μεταχειρισμενη παλαιοτερης γενιας απορριπτεται.

Η βασικη ερωτηση ειναι αν με την αναλυση που παιζω και τις απαιτησεις που προειπα στο προηγουμενο ποστ, θα δω ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στις 2 καρτες περα απο τα νουμερα.

 

Φιλε μου και εγω μεταξυ αυτων ημουν . αλλα μετα ειδα την R7 265 . η οποια ειναι πολυ παρομοια με την 270 απο αποψη FPS . δες εδω http://www.anandtech.com/bench/product/1127?vs=1080

 

απο την μια μπορω να παρω την Sapphire r7 265 Dual-X 2GB με 130 ευρω , απο την αλλη μπορω να παρω με 130 ευρω την Club 3D R9 270 2GB . Αυτη η CLUB 3D ομως δεν μου καθετε καθολου καλα, ασε που εχει και κακες κριτικες η συγκερκιμενη καρτα απο την συγκεκριμενη εταιρια .μετα για να παω σε αλλη εταιρια που βγαζει 270 , ειναι η Powercolor στα 140 ευρω. 

 

Καπου διαβασα νομιζω οτι απο την σειρα R7 η 265 ειναι η μονη της σειρας που εχει ολα τα Features που εχουν οι καρτες τις σειρας R9. οποτε δεν νομιζω να κανει και μεγαλη διαφορα . Φαινεται και στο Bench με τα FPS.

 

Βεβαια αλλο να λες η καρτα μου ειναι της τελευταιας σειρας και αλλο να λες ειναι r7! χαχα . Πραγαμτικα δεν ξερω .

Α γεια σου, αμα οι διαφορες τους ηταν τοσο μικρες οσο με την 265

(που δεν ειχα κοιταξει κιολας αυτο το μοντελο) δεν θα το συζητουσα.

Οσο αναφορα τις εταιριες και εγω κοιταω με μισο ματι τις Powercolor και Color3D.

Αλλωστε αυτη θα ηταν και η επομενη ερωτηση μου, ποσο παλευουν ως brands.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτο ειπα, οτι θα μεταβω σε νεοτερο συστημα αργα ή γρηγορα,

απλα εξηγησα τους λογους που εχω σφιχτο budget και ανελυσα τι συστημα εχω ως τωρα.

Αρα η επιλογη του να αγορασω μεταχειρισμενη παλαιοτερης γενιας απορριπτεται.

Η βασικη ερωτηση ειναι αν με την αναλυση που παιζω και τις απαιτησεις που προειπα στο προηγουμενο ποστ, θα δω ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στις 2 καρτες περα απο τα νουμερα.

 

Α γεια σου, αμα οι διαφορες τους ηταν τοσο μικρες οσο με την 265

(που δεν ειχα κοιταξει κιολας αυτο το μοντελο) δεν θα το συζητουσα.

Οσο αναφορα τις εταιριες και εγω κοιταω με μισο ματι τις Powercolor και Color3D.

Αλλωστε αυτη θα ηταν και η επομενη ερωτηση μου, ποσο παλευουν ως brands.

Οι powercolor μια χαρα ειναι . η αλλη π λες δν μ λεει κατι σαν εταιρια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και η Club3D εγώ θα την έπαιρνα στη θέση σου.

 

Πως παει στα παιχνιδια η 260 ? εχεις δοκιμασει κανα Battlefield , Crysis κλπ ?

 

Dota 2 παίζω όλα maxed σε 1080p :D

Λόγω επεξεργαστή δεν μπορώ να παίξω κάτι πιο καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και η Club3D εγώ θα την έπαιρνα στη θέση σου.

θα το ρισκαρω... ουτως ή αλλως θα εχει κανα 2 χρονια εγγυηση σιγουρα. αν παθει κατι θα με καλυπτει. 

 

τωρα ειδα οτι με 5 ευρω παραπανω εχει την την Sapphire r9 270 OC 2GB.

και περνεις και 3 Παιχνιδια Δωρεαν ! :D

 

Να φανταστειται πως ειχα αρχισει να κοιταω απο την ρ7 260χ και ολο ελεγα μα με 20 ευρω παραπανω δεν αξιζει ασε θα παω 265 μετα λεψ με 10 ευρω παραπανω ασε δεν αξιζει θα παω για την 270 χαχα. κ.ο.κ 

 

βλεπω να δινω κανα 200αρι στο τελος να το τερματισω το κοντερ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...