Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια 7870 ΧΤ κι έχω βρει μια 7950 στα 140€ και μια R9 290 στα 210, όλες υλοποιήσεις Sapphire.

Να πάω για CF με την 7950 και την 7870ΧΤ ή να δώσω όσο όσο την 7870ΧΤ και να πάρω την 290?

Κριτήρια με σειρά προτεραιότητας: σταθερότητα, επιδόσεις, κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω μια 7870 ΧΤ κι έχω βρει μια 7950 στα 140€ και μια R9 290 στα 210, όλες υλοποιήσεις Sapphire.

Να πάω για CF με την 7950 και την 7870ΧΤ ή να δώσω όσο όσο την 7870ΧΤ και να πάρω την 290?

Κριτήρια με σειρά προτεραιότητας: σταθερότητα, επιδόσεις, κατανάλωση

 

Αν μιλάμε για την Tri-X της Sapphire,αξίζει τον κόπο.Αν είναι η reference,θα έχεις κάποια "θεματάκια" με υψηλές θερμοκρασίες,θόρυβο και ενδεχομένως throttling.

Εκανα μετάβαση απο 7950 σε R9 290.Δέν έμεινα και με το στόμα ανοιχτό απο την αύξηση επιδόσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για την Tri-X της Sapphire,αξίζει τον κόπο.Αν είναι η reference,θα έχεις κάποια "θεματάκια" με υψηλές θερμοκρασίες,θόρυβο και ενδεχομένως throttling.

Εκανα μετάβαση απο 7950 σε R9 290.Δέν έμεινα και με το στόμα ανοιχτό απο την αύξηση επιδόσεων.

 

Τότε όχι. Σήμερα όμως αν βάλεις κάτι σαν το Assasin's Creed Unity/1080p/Ultra θα πρέπει να έχεις καμιά 70-αριά % διαφορά (τουλάχιστον, αν όχι διπλάσια διαφορά) στις επιδόσεις κατά προσέγγιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 290 είναι tri-x κι έχω επιλογή για την 7950 ανάμεσα σε tri-x και Vapor-X. Άρα κι οι δύο λέτε 290 ε; Μήπως αξίζει να περιμένω λίγους μήνες να πέσουν κι άλλο οι τιμές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 290 είναι tri-x κι έχω επιλογή για την 7950 ανάμεσα σε tri-x και Vapor-X. Άρα κι οι δύο λέτε 290 ε; Μήπως αξίζει να περιμένω λίγους μήνες να πέσουν κι άλλο οι τιμές ;

 

Αν σου χρειάζεται πραγματικά αναβάθμιση ΤΩΡΑ τότε η 290 είναι η σαφώς καλύτερη επένδυση. Δεν συνιστώ συνήθως σε κάποιους να περιμένουν αλλά επειδή οι νέες κυκλοφορίες δεν απέχουν πια και τόοοοοοσο πολύ, εσύ και μόνο εσύ ξέρεις ποιές είναι οι πραγματικές σου ανάγκες.

 

Σημείωσε ότι του χρόνου θα βρεις κάτι αντίστοιχο με την 290 σε επερχόμενες Radeon αλλά όχι απαραίτητα σε χαμηλότερη τιμή από τα 210 σήμερα. Η κατανάλωση ρεύματος απλά θα είναι κατά ένα καλό ποσοστό χαμηλότερη. Η απόφαση δική σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν να περιμένω να βγει καινούργια σειρά και να πάω για 290Χ αλλά κοίταζα τις προσφορές κι έλεγα να μου κάνω ένα δωράκι Χριστουγέννων. Πάντως απέκλεισα το crossfire με την βοήθειά σας οπότε θα δούμε. Θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτή τη στιγμή δεν έχεις έστω και μια μέτρια κάρτα να παίξεις τα τωρινά παιχνίδια(Unity/FC4 κ.α) και ενδιαφέρεσαι για αυτά, τότε σου προτείνω την αγορά μιας καλής κάρτας τώρα.Ο καθένας μας αναβαθμίζει όποτε νομίζει ο ίδιος ότι χρειάζεται αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι !

Παρα πολυ χρησιμο thread!

Η καρτα μου αρχιζει και μου αφηνει χρονους σιγα σιγα ειναι μια gigabyte hd 5700 series.

Μαυρα blink στην οθονη ξαφνικα κτλ.

Και θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη μιας νεας καρτας εφοσον δεν σας πριζω μαγκες μου.

 

Κουτι thermaltake armor

psu 450watt

mobo asus p6t se

i7 940 επεξεργαστης

6gb memory tripple channel

 

Τωρα οι απαιτησεις ειναι μια Dota 2 και κανα cod που και που.

Εχω 2 μονιτορ ειναι lcd 19 και ενα 23 lg συνδεδεμενο με hdmi φουλ αναλυση.

μπατζετ εως 200 εουρα !

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας προκαταβολικα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ιδια λεφτα η αυτο

http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

 η αυτο

http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

η αυτο

http://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html

 

Το τροφοδοτικο καλο ειναι να ειναι 80+ bronze τουλαχιστον

 

Μαλλον το Thermaltake θα παρει.Πιστευω να ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ..στο συστημα της υπογραφης μου ποσο θα κερδισω αν μεταβω σε r 9 290?se 970 gtx? παραθετω βιντεο με το assassin s creed unity στο συστημα μου με ολα στοκ..αν γνωριζει καποιος με νουμερα...(fps)

 https://www.youtube.com/watch?v=eWxEXgM_-pI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι !

Παρα πολυ χρησιμο thread!

Η καρτα μου αρχιζει και μου αφηνει χρονους σιγα σιγα ειναι μια gigabyte hd 5700 series.

Μαυρα blink στην οθονη ξαφνικα κτλ.

Και θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη μιας νεας καρτας εφοσον δεν σας πριζω μαγκες μου.

 

Κουτι thermaltake armor

psu 450watt

mobo asus p6t se

i7 940 επεξεργαστης

6gb memory tripple channel

 

Τωρα οι απαιτησεις ειναι μια Dota 2 και κανα cod που και που.

Εχω 2 μονιτορ ειναι lcd 19 και ενα 23 lg συνδεδεμενο με hdmi φουλ αναλυση.

μπατζετ εως 200 εουρα !

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας προκαταβολικα !

 

Κατασκευαστής του τροφοδοτικού; http://www.skroutz.gr/s/4682189/Gainward-GeForce-GTX750-2GB-Golden-Sample.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να φτιάξω ενα "θηριάκι" που θα με βγάλει για 6-7 χρόνια και τα πρώτα 3-4 Να σηκώνει τα πάντα στο Ultra άντε High! Δεν εχω ξανασχοληθεί με χτίσιμο υπολογιστή όποτε σας παρακαλώ κατανοήστε ότι δεν γνωρίζω και πολλά :) ! Όσο το δυνατόν φθηνότερο σίγουρα είναι το καλύτερο! Κοντά στο 1000 θα ήτανε πάρα πολύ καλά! Όποιος γνωρίζει να με συμβουλεύσει και να μου προτείνει διορθώσεις σε αυτά τα κομμάτια που διάλεξα ή να μου προτείνει αλλαγές αν γνωρίζει άλλα κομμάτια στην κάθε θέση που ίσως αποδίδουν καλύτερα με χαμηλότερες τιμές. Η αρχική μου σκέψη είναι αυτή:

1. Πύργος:

CORSAIR GRAPHITE SERIES 230T WINDOWED COMPACT MID TOWER CASE BATTLESHIP GREY 81.90 €

2. Μητρική:

ASUS SABERTOOTH 990FX R2.0 158.90 €

3. Ram:

KINGSTON HX318C10FK2/16 16GB (2X8GB) DDR3 1866MHZ HYPERX FURY BLUE SERIES DUAL CHANNEL KIT

156.69 €

4. Επεξεργαστής:

AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX 169.80 €

5. Τροφοδοτικό:

COOLERMASTER G750M GM SERIES 750W MODULAR PSU 80+ BRONZE (RS750-AMAAB1-EU) 90.90 €

6. Ψύξη επεξεργαστή:

CORSAIR HYDRO SERIES H55 QUIET CPU COOLER (120MM) 69.90 €

7. Σκληρός Δίσκος:

SEAGATE ST2000DM001 2TB BARRACUDA 7200.14 SATA3 79.13 €

8. Κάρτα Γραφικών: Σκέφτομαι για μία GTX970 που είναι κοντά στα 400 ευρώ! 

 

Συνολικά έχουμε ένα ποσό περίπου στα 1200 ευρώ! Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη για όσα διάλεξα ξεχωριστά και συνολικά και αν μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους ώστε να μειώσω την τιμή χωρίς όμως να επηρεάζεται ιδιαίτερα το γεγονός ότι θέλω να "ζήσει" αρκετά χρόνια ο υπολογιστής δίχως αναβαθμίσεις (δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια για αυτές!). Συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχω κάνει "τραγικά" λάθη αλλα όπως σας είπα πρώτη φορά ασχολούμαι τόσο!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...