Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις να φας γερη  μπουκαλα απο τον επεξεργαστη! πεταμενα λεφτα. δεν λεω οτι δεν θα δεις διαφορα, αλλα δεν θα δεις τις κανονικες επιδοσεις των 2 χ 290.

πιστευω δεν θα δεις μπουκαλι γιατι οντως ο 2600 ειναι πολυ καλος μεχρι και σημερα και αν ειναι στα 4.5ghz ακομα καλυτερα..βεβαια κανε μονο αν βρεις τιν 290 σε αρκετα καλη τιμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατί να μπει τώρα στα αίματα για δεύτερη 290 και να μην περιμένει μερικούς μήνες να βγάλει την καινούργια της οικογένεια η AMD και να έχει εφάμιλλες και εγγυημένες επιδόσεις (όχι όποτε καπνίσει του AFR να δουλέψει) με λιγότερη κατανάλωση ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις να φας γερη  μπουκαλα απο τον επεξεργαστη! πεταμενα λεφτα. δεν λεω οτι δεν θα δεις διαφορα, αλλα δεν θα δεις τις κανονικες επιδοσεις των 2 χ 290.

Τι λέτε ρε παιδιά που θα φάει μπουκάλι από τον i7 2600k φτάνει και περισσεύει , ακόμα και ι5 2500k να είχε .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι να προτιμήσω μεταξύ r9 280 και gtx760 ή κάτι άλλο μέχρι 200ε??

Διαβάζω ότι η 280 είναι λίγο πιο γρήγορη + 3gb ram που βοηθάει σε κάποια games αλλά με προβληματίζουν τα 80 παραπάνω watt tdp γιατί το airflow του συστήματος που προορίζεται δεν είναι ιδιαίτερα καλό και φοβάμαι μην υπάρξει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες (stock fans σε cpu και κάρτα, ένα μεγάλο στο tower)..  Ποια η γνώμη σας?

Κατά τα άλλα θα παιχτούν όλα σχεδόν τα είδη games, επίσης θα τοποθετηθεί και καινούριο psu και όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δε θα υπάρξει θέμα bottleneck με τον υπάρχον επεξεργαστή (ι7 2600) οπότε με αυτά τα θέματα είμαι καλυμμένος.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι να προτιμήσω μεταξύ r9 280 και gtx760 ή κάτι άλλο μέχρι 200ε??

Διαβάζω ότι η 280 είναι λίγο πιο γρήγορη + 3gb ram που βοηθάει σε κάποια games αλλά με προβληματίζουν τα 80 παραπάνω watt tdp γιατί το airflow του συστήματος που προορίζεται δεν είναι ιδιαίτερα καλό και φοβάμαι μην υπάρξει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες (stock fans σε cpu και κάρτα, ένα μεγάλο στο tower)..  Ποια η γνώμη σας?

Κατά τα άλλα θα παιχτούν όλα σχεδόν τα είδη games, επίσης θα τοποθετηθεί και καινούριο psu και όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δε θα υπάρξει θέμα bottleneck με τον υπάρχον επεξεργαστή (ι7 2600) οπότε με αυτά τα θέματα είμαι καλυμμένος.

 

Ευχαριστώ

 

Και εγώ την 280 θα σου έλεγα. Κάποια στιγμή αργότερα όταν στο επιτρέψουν τα οικονομικά σου, ίσως να ήταν καλή ιδέα να πάρεις και καινούργιο κουτί αφού λες ότι έχει σχετικά κακή κυκλοφορία αέρα. Το κουτί αν είναι καλό θα σου κρατήσει πολλά χρόνια άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι να προτιμήσω μεταξύ r9 280 και gtx760 ή κάτι άλλο μέχρι 200ε??

Διαβάζω ότι η 280 είναι λίγο πιο γρήγορη + 3gb ram που βοηθάει σε κάποια games αλλά με προβληματίζουν τα 80 παραπάνω watt tdp γιατί το airflow του συστήματος που προορίζεται δεν είναι ιδιαίτερα καλό και φοβάμαι μην υπάρξει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες (stock fans σε cpu και κάρτα, ένα μεγάλο στο tower)..  Ποια η γνώμη σας?

Κατά τα άλλα θα παιχτούν όλα σχεδόν τα είδη games, επίσης θα τοποθετηθεί και καινούριο psu και όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δε θα υπάρξει θέμα bottleneck με τον υπάρχον επεξεργαστή (ι7 2600) οπότε με αυτά τα θέματα είμαι καλυμμένος.

 

Ευχαριστώ

 

Eχω την r9 280 της gigabyte,οσα παιχνιδια εχω δοκιμάσει μέχρι τωρα τα παιζει σε ultra/ high  σε full hd ανάλυση.

Θερμοκρασία max 65c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

έχω αυτή τη στιγμή στο pc τον fx 8320 - gigabyte 990xa-ud3- 2*4gb ram - 1ssd +1 hdd + 1 dvd drive + amd asus 7770 και το xfx 550w ts series.

Επειδή σε λίγες μέρες θα έχω την gigabyte r9 280 3 gb ram ήθελα να ρωτήσω αν το παραπάνω τροφοδοτικό θα τα αντέξει.

Δεν ασχολούμαι με oc, σε ενα site μου βγάζει minimum 521 w, θα ειμαι πολυ οριακα και θα το καταπονώ το σύστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την 280 θα σου έλεγα. Κάποια στιγμή αργότερα όταν στο επιτρέψουν τα οικονομικά σου, ίσως να ήταν καλή ιδέα να πάρεις και καινούργιο κουτί αφού λες ότι έχει σχετικά κακή κυκλοφορία αέρα. Το κουτί αν είναι καλό θα σου κρατήσει πολλά χρόνια άλλωστε.

Η επόμενη αναβάθμηση στο παιδί που θα περάσω την κάρτα θα ειναι μάλλον ssd οπότε το καινούριο box θ αργήσει ακόμα λίγο παραπάνω.. δυστυχώς... Ευτυχώς σα μέγεθος χωράει η συγκεκριμένη (αν και οριακά..).

 

Eχω την r9 280 της gigabyte,οσα παιχνιδια εχω δοκιμάσει μέχρι τωρα τα παιζει σε ultra/ high  σε full hd ανάλυση.

Θερμοκρασία max 65c.

Ευχαριστώ για την πληροφορία

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει άμεσο πρόβλημα με temps, οπότε εκτός απροόπτου για 280 πάει η δουλειά

 

Ποια διανομή να προτιμήσω? Gigabyte που έχει κ το υψηλότερο ρολόι στην αναφερόμενη τιμή??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

έχω αυτή τη στιγμή στο pc τον fx 8320 - gigabyte 990xa-ud3- 2*4gb ram - 1ssd +1 hdd + 1 dvd drive + amd asus 7770 και το xfx 550w ts series.

Επειδή σε λίγες μέρες θα έχω την gigabyte r9 280 3 gb ram ήθελα να ρωτήσω αν το παραπάνω τροφοδοτικό θα τα αντέξει.

Δεν ασχολούμαι με oc, σε ενα site μου βγάζει minimum 521 w, θα ειμαι πολυ οριακα και θα το καταπονώ το σύστημα ?

 

Παρομοια απορια εχω και εγω.Αυριο θα εχω για εναν φιλο μου την 280Χ της HIS η οποια,αν ειναι δυνατον,θελει 2 8πινα.Εμενα η 290 βολευεται με 1χ6 +1χ8.Τεσπα,οποιο παλικαρι μπορεσει ας μας πει μεχρι ποσα watt τροφοδοτικο χρειαζεται μια 280Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοια απορια εχω και εγω.Αυριο θα εχω για εναν φιλο μου την 280Χ της HIS η οποια,αν ειναι δυνατον,θελει 2 8πινα.Εμενα η 290 βολευεται με 1χ6 +1χ8.Τεσπα,οποιο παλικαρι μπορεσει ας μας πει μεχρι ποσα watt τροφοδοτικο χρειαζεται μια 280Χ.

Για αυτο και οι toxic r9 280x δεν πουλανε (2 οχταπινα).ενα ποιοτικο 550αρι ειναι οτι πρεπει.600watt και ειναι ξεκουραστο.

 

off topic:1 οχταπινο +1 εξαπινο η 290,και το ιδιο και η 970.οτι νανε ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ιδια λεφτα η αυτο

http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

 η αυτο

http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

η αυτο

http://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html

 

Το τροφοδοτικο καλο ειναι να ειναι 80+ bronze τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφορία

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει άμεσο πρόβλημα με temps, οπότε εκτός απροόπτου για 280 πάει η δουλειά

 

Ποια διανομή να προτιμήσω? Gigabyte που έχει κ το υψηλότερο ρολόι στην αναφερόμενη τιμή??

 

Εμπειρία με αλλες καρτες δεν εχω, για να εχω μετρο σύγκρισης αλλα απ'οτι διαβάζω καρτες με τρεις ανεμιστήρες(όπως της Gigabyte) κάνουν λιγο περισσότερο θόρυβο απο τις αλλες.

Οταν ειχα δοκιμάσει πρωτη φορα την καρτα σε παιχνίδι ειχα απογοητευτεί λιγο καθώς ακούγονταν αρκετα,αλλα αργοτερα καταλαβα οτι οτι ειχαν ρυθμίσει εργοστασιακά τις στροφες σχετικά ψιλά που τωρα το χειμώνα δεν χρειάζεται .Έριξα λοιπόν του ανεμιστήρες στο 45% και  τωρα ακούγετε ελάχιστα διατηρώντας τις ίδιες θερμοκρασίες με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...