Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα και έχω μια γρήγορη ερώτηση.

 

απο την r3 HD8400 (του athlon του pc της υπογραφής μου ) η sapphire hd 5450 gb είναι δυνατότερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το τροφοδοτικό μου μπορώ να βάλω δεύτερη R9 290; Αξίζει να πάρω μία μεταχειρισμένη για 1440p;

 

Μια χαρά είναι το RM750 (αυτό έχω στο σύστημά μου), αλλά για 2η 290 με τίποτα. Εγώ για 2x290 (Χ) θα έβαζα 1000άρι και ας με πούν κάποιοι υπερβολικό.

 

@Sakiz105 Overpriced τώρα τελευταία είναι τα RM και για αυτό δεν τα προτείνω. Απέχουν πολύ όμως από το να τα χαρακτηρίσεις κινεζιά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1000άρι ίσως είναι όντως λίγο υπερβολικό αλλά επειδή η διαφορά στις τιμές απο ένα 850άρι δεν είναι και τεράστια(σε σχέση με την αξία του υπόλοιπου hw)μάλλον αξίζει την επένδηση.Εγώ πάντως πήρα το seasonic 1050w όταν μου είχε έρθει στο κεφάλι να βάλω δεύτερη 290(μετά βγήκαν οι 970 όμως και άλλαξα στρατόπεδο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1000άρι ίσως είναι όντως λίγο υπερβολικό αλλά επειδή η διαφορά στις τιμές απο ένα 850άρι δεν είναι και τεράστια(σε σχέση με την αξία του υπόλοιπου hw)μάλλον αξίζει την επένδηση.Εγώ πάντως πήρα το seasonic 1050w όταν μου είχε έρθει στο κεφάλι να βάλω δεύτερη 290(μετά βγήκαν οι 970 όμως και άλλαξα στρατόπεδο..)

Καλα συγνωμη αλλα το εχω περιεργεια εδωσες 230ευρω για τροφοδοτικο σε περιπτωση που θα εβαζες 2xr9 290???Γιατι πιο φθηνα δεν υπηρχαν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το RM750 (αυτό έχω στο σύστημά μου), αλλά για 2η 290 με τίποτα. Εγώ για 2x290 (Χ) θα έβαζα 1000άρι και ας με πούν κάποιοι υπερβολικό.

 

@Sakiz105 Overpriced τώρα τελευταία είναι τα RM και για αυτό δεν τα προτείνω. Απέχουν πολύ όμως από το να τα χαρακτηρίσεις κινεζιά... 

Κατα 85% εχει κινεζικους και ταιβανεζικους καπασιτορς.Αρα μπορω να το χαρακτηρισω κινεζια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα συγνωμη αλλα το εχω περιεργεια εδωσες 230ευρω για τροφοδοτικο σε περιπτωση που θα εβαζες 2xr9 290???Γιατι πιο φθηνα δεν υπηρχαν????

Το πήρα απο τις αγγελίες εδώ,160 ευρώ καινούριο.Θεώρησα οτι άξιζε τα λίγα παραπάνω χρήματα απο ένα 850άρι μιας και εκτώς απο τα παραπάνω 200w είναι και platinum το συγκεκριμένο αλλά είναι και πολύ καλής εταιρείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα 85% εχει κινεζικους και ταιβανεζικους καπασιτορς.Αρα μπορω να το χαρακτηρισω κινεζια :D

 

Οι πρωτεύοντες πυκνωτές είναι Taicon (εν μέρει ιδιοκτησία Nichicon, γνωστού Ιαπωνικού κολοσσού) και οι δευτερεύοντες Ltek (αυτοί είναι όντως κινέζικοι). Taicon, παρεμπιπτόντως, βρίσκει κανείς και στα AX1200i. Κινεζιές και αυτά; 

 

Κάτσε και ψάξε τα περισσότερα γνωστά τροφοδοτικά και θα εκπλαγείς σε πόσα από αυτά θα βρείς κινέζικους πυκνωτές (δες μερικά από τα τελευταία Be Quiet που προτείνονται σε αρκετά στησίματα εδώ στο forum).

 

Και κάτι τελευταίο. Όσοι παρακολουθούν τα πράγματα γύρω από το hardware και ειδικότερα σε ό,τι έχει σχέση με τα τροφοδοτικά ξέρουν ότι οι κινέζικοι πυκνωτές πλέον δεν είναι όπως παλιά, όπως δηλαδή πριν 10 χρόνια περίπου που καιγόντουσαν τροφοδοτικά το ένα μετά το άλλο. Έχει ανέβει η ποιότητά τους και αρκετές μεγάλες εταιρείες, για να ρίξουν το κόστος παραγωγής/πώλησης επιλέγουν κινέζικους για τα psu τους πλέον ειδικά για το δευτερεύον μέρος. Ο λόγος είναι ότι σπάνια ένα τροφοδοτικό χαλάει από το φιλτράρισμα του δευτερεύοντος μέρους. 

 

Μακάρι ο crmaris να έκανε κάποιο σχετικό σχόλιο για να μας διαφωτίσει. Είναι ο κατ' εξοχήν ειδικός και έχει κάνει και review για το RM750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουλαρετε παιδιά, μια χαρά είναι το RΜ και με πέντε χρόνια εγγύηση, παραπάνω δεν πρόκειται να το κρατήσω έτσι και αλλιώς. Οπότε και να πάθει τίποτα no problem. Ρώτησα αν φτάνουν τα 750 watts για cf, και απ ότι φαίνεται δεν φτάνουν. Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παραγγειλα αυτη. Τι λετε?

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=37718&cat=5

 

Δυο XFX περασαν απο τα χερια μου και οι δυο προβληματικες.Η μια (5770)ειχε θεμα οταν πηγαινε απο idle σε full load,πεταγε γκρι οθονη και εκανε ο υπολογιστης restart.Η δευτερη (7870) δεν ελεγε να παρει drivers με τιποτα,πεταγε σχεδον παντα μπλε οθονη κατα την διαρκεια της εγκαταστασης,οσες φορες δεν ειχα μπλε οθονη,ποτε δεν μου εβγαλε οτι ο driver εγκατασταθηκε σωστα.Παντα το κιτρινο τριγωνο.Τεσπα,προσωπικα XFX δεν ξανα παιρνω ουτε τσαμπα,κυριολεκτικα ομως.Με 10€ ακομα επαιρνες Shapphire Tri-X.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τροφοδοτικό μου μπορώ να βάλω δεύτερη R9 290; Αξίζει να πάρω μία μεταχειρισμένη για 1440p

εχεις να φας γερη  μπουκαλα απο τον επεξεργαστη! πεταμενα λεφτα. δεν λεω οτι δεν θα δεις διαφορα, αλλα δεν θα δεις τις κανονικες επιδοσεις των 2 χ 290.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις να φας γερη  μπουκαλα απο τον επεξεργαστη! πεταμενα λεφτα. δεν λεω οτι δεν θα δεις διαφορα, αλλα δεν θα δεις τις κανονικες επιδοσεις των 2 χ 290.

σορρυ φίλος αλλά δέν υπάρχει περίπτωση να φάει μπουκάλα απο τον 2600κ που είναι επεξεργαστάρα ακόμα και σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...