Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζή ερώτηση: σε απλό 2D/desktop πόσα processes λειτουργούν;

 

Αρκετα! Πριν ανοιξω το Unity ειχα γεματα 5.8GB στη RAM. Το Unity απο μονο του γεμισε ~6GB.

 

Αν ειχα 8GB RAM τοτε αναγκαστικα θα εκλεινα τα παντα, θα εριχνα τη χρηση κατω απ' τα 2GB και θα επαιζα το ιδιο καλα χωρις κανενα προβλημα. Αυτο ομως δεν θα με βολευε καθολου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς όλα τα μέλη-κατόχους της gtx970. Επειδή σκέφτομαι σοβαρά μήπως αλλάξω την 770 που έχω τώρα για να πάω σε 970, θα ήθελα να μου πείτε ποιά υλοποίηση πιστεύετε ή έχετε ιδίαν πείραν ότι είναι η πιό ήσυχη. Δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, οι δυνατότητες oc κ.λπ. Η κάρτα δεν είναι για παιχνίδια, αλλά για χρήση σε σχεδιαστικά προγράμματα (Archicad, 3ds max κ.λπ.), οπότε και οι στοκ συχνότητες μου κάνουν. Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια. :-)

 

(Δεν ξέρω αν έπρεπε να ποστάρω καλύτερα στο thread για τις νέες nvidia για να το δούν και περισσότεροι)

Άμα τη θέλεις την κάρτα για σοβαρή δουλειά CAD, θα πας είτε σε Nvidia Quadro είτε σε AMD Firepro...

970 και ιστορίες είναι για παιχνιδάκια μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα τη θέλεις την κάρτα για σοβαρή δουλειά CAD, θα πας είτε σε Nvidia Quadro είτε σε AMD Firepro...

970 και ιστορίες είναι για παιχνιδάκια μόνο...

 

Δεν ισχύει αυτό που λές. Μάλλον δεν ασχολείσαι με τέτοια προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχύει αυτό που λές. Μάλλον δεν ασχολείσαι με τέτοια προγράμματα.

Επειδή ασχολούμαι το λέω...

Νταξ, δε σου λέω ότι δε μπορείς να κάνεις μια τυπική δουλειά CAD, της κλίμακας που μπορεί να συναντήσεις στα Ελληνικά δεδομένα, με μια gaming card, αλλά άμα δεις κάτι κτηνώδη μοντέλα που δουλεύουν με Archicad ή Revit ή Allplan, όλα τρέχουν σε quadro και firepro.

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι το λέω...

 

Και έχεις 280Χ;

Επειδή ασχολούμαι το λέω...

Νταξ, δε σου λέω ότι δε μπορείς να κάνεις μια τυπική δουλειά CAD, της κλίμακας που μπορεί να συναντήσεις με τα Ελληνικά δεδομένα, με μια gaming card, αλλά άμα δεις κάτι κτηνώδη μοντέλα που δουλεύουν με Archicad ή Revit ή Allplan, όλα τρέχουν σε quadro και firepro.

 

Μόνο στα OpenGL viewports υπάρχει μια διαφορά (λόγω v id και drivers), αλλά όχι τέτοια που να δικαιολογεί τα 800-900$ που θέλει κανείς για μια Κ4000, ή Κ4200 για να κάνει αξιοπρεπή δουλειά. Ειδικά για το vray Rt και το iray, το μόνο που μετράει ουσιαστικά είναι ο αριθμός των cuda processors. Εκεί μια επαγγελματική υστερεί. Από μένα, τέρμα το offtopic.

Χαρα στο κουραγιο σας Ailuros και οι υπολοιποι. :fear:  Οι μισοι ρωτανε πραγματα που απαντηθηκαν 1-3 σελιδες πιο πριν απο την δικη τους ερωτηση με παρομοια συστηματα και οι αλλοι μισοι χωρις να αναφερουν τα ακριβη στοιχεια του τροφοδοτκου τους και τη μαρκα του.

??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ποσό περίπου 150 ευρώ να διαθέσω για κάρτα γραφικών.Τι προτείνετε, μια μτχ.7970/50 για CF ή να δώσω την δική μου και να κοίταζα κάτι γύρω στα 280-300€ και Αν ναι, ποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα! Πριν ανοιξω το Unity ειχα γεματα 5.8GB στη RAM. Το Unity απο μονο του γεμισε ~6GB.

 

Αν ειχα 8GB RAM τοτε αναγκαστικα θα εκλεινα τα παντα, θα εριχνα τη χρηση κατω απ' τα 2GB και θα επαιζα το ιδιο καλα χωρις κανενα προβλημα. Αυτο ομως δεν θα με βολευε καθολου!

 

Δεν είναι το θέμα να κλείσεις τα πάντα ή να έχεις ανοιχτά τα πάντα, αλλά άλλο να έχεις ένα κάρο bloatware να τρέχουν χωρίς κανένα λόγο στο περιθώριο και άλλο ένα νοικοκυρεμένο λειτουργικό. ΄Οταν βλέπω 165 services να τρέχουν στο περιθώριο ξέρω πολύ καλά περί τίνος μπορεί να πρόκειται και πως μερικοί καλούμενοι urban myths δημιουργούνται. Και άλλα 8 γίγα μνήμης να βάλεις δεν σημαίνει ότι ένα συμμαζεμένο λειτουργικό δεν θα έτρεχε επαρκέστερα με "μόνο" 12 γίγα μνήμης π.χ.

 

Μαγκιά του φυσικά του καθένα, αλλά όταν πρόκειται για συμβουλές αναβάθμισης και την τσέπη των άλλων τείνω να δείχνω μια σχετική υπευθυνότητα.

Και έχεις 280Χ;

 

Μόνο στα OpenGL viewports υπάρχει μια διαφορά (λόγω v id και drivers), αλλά όχι τέτοια που να δικαιολογεί τα 800-900$ που θέλει κανείς για μια Κ4000, ή Κ4200 για να κάνει αξιοπρεπή δουλειά. Ειδικά για το vray Rt και το iray, το μόνο που μετράει ουσιαστικά είναι ο αριθμός των cuda processors. Εκεί μια επαγγελματική υστερεί. Από μένα, τέρμα το offtopic.

??

 

Πληροφοριακά ο bening δεν αναφερόταν προς Θεού σε σένα αλλά έκανε μια γενική και αόριστη παρατήρηση.

 

Για να βρεις Quadro με 4 GB ram δεν σε φτάνουν τα 1000 ευρώ και θα έχει και κανένα ξεχασμένο πυρήνα της προηγούμενης ή προ-προηγούμενης γενιάς πυρήνων της NV. Με μια K6000 σαφώς θα δεις διαφορά στα σχεδιαστικά προγράμματα αλλά κατά ένα μεγάλο μέρος και στην τεράστια μνήμη που έχει:

 

http://www.skroutz.gr/s/4111784/PNY-Quadro-K6000-12GB.html?keyphrase=Quadro+K6000

 

Aν είναι όντως να σχεδιάσεις ουρανοξύστη σαφώς και θα έχεις να δώσεις 5 ψωροχιλιάρικα για μια κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι το θέμα να κλείσεις τα πάντα ή να έχεις ανοιχτά τα πάντα, αλλά άλλο να έχεις ένα κάρο bloatware να τρέχουν χωρίς κανένα λόγο στο περιθώριο και άλλο ένα νοικοκυρεμένο λειτουργικό. ΄Οταν βλέπω 165 services να τρέχουν στο περιθώριο ξέρω πολύ καλά περί τίνος μπορεί να πρόκειται και πως μερικοί καλούμενοι urban myths δημιουργούνται. Και άλλα 8 γίγα μνήμης να βάλεις δεν σημαίνει ότι ένα συμμαζεμένο λειτουργικό δεν θα έτρεχε επαρκέστερα με "μόνο" 12 γίγα μνήμης π.χ.

 

Μαγκιά του φυσικά του καθένα, αλλά όταν πρόκειται για συμβουλές αναβάθμισης και την τσέπη των άλλων τείνω να δείχνω μια σχετική υπευθυνότητα.

 

Πολυ σωστο αυτο που λες, αλλα ειναι αλλη περιπτωση. Εγω δεν τρεχω κατι που δεν το χρειαζομαι, ουτε και τρεχει κατι χωρις να το ξερω. Μαλιστα ακομα και default services των Windows που μου ειναι αχρηστα τα εχω απενεργοποιημενα.

Αν ανοιξω το PC μονο με τα απαραιτητα για την λειτουργια του drivers-services δεν φτανει ουτε τα 2GB χρηση RAM.

 

Οπως και να εχει, τα φετινα βαρια παιχνιδια οπως αυτα που ειπα παραπανω γεμιζουν μεχρι και 6GB RAM απο μονα τους, και προτεινουν απο 8GB RAM και πανω. Για ενα καινουριο high-end PC των 1000 ευρω το να κανεις μια οικονομια της ταξης του 7% και να βαλεις 8GB εναντι 16GB RAM το θεωρω τελειως λαθος.

Και παντα μιλαω για 900+ high-end συστηματα. Για κατω των 900 δεν βαζεις 16GB RAM, βαζεις 8.

Επεξ/σία από Cowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστο αυτο που λες, αλλα ειναι αλλη περιπτωση. Εγω δεν τρεχω κατι που δεν το χρειαζομαι, ουτε και τρεχει κατι χωρις να το ξερω. Μαλιστα ακομα και default services των Windows που μου ειναι αχρηστα τα εχω απενεργοποιημενα.

Αν ανοιξω το PC μονο με τα απαραιτητα για την λειτουργια του drivers-services δεν φτανει ουτε τα 2GB χρηση RAM.

 

 

 

A μα γειά σου το τελευταίο ήθελα να δω αν ισχύει. Τότε είναι σαφώς όλα όπως πρέπει.

 

 

 

Οπως και να εχει, τα φετινα βαρια παιχνιδια οπως αυτα που ειπα παραπανω γεμιζουν μεχρι και 6GB RAM απο μονα τους, και προτεινουν απο 8GB RAM και πανω. Για ενα καινουριο high-end PC των 1000 ευρω το να κανεις μια οικονομια της ταξης του 7% και να βαλεις 8GB εναντι 16GB RAM το θεωρω τελειως λαθος.

 

Για το Unity συγκεκριμένα recommended είναι 8 (με ελάχιστο στα 4;) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, 8GB RAM προτεινει το Unity (min 6gb), οπως και το Far Cry 4 και το Shadow of Modron, και το Watch Dogs, και το Advanced Warfare, και το Alien Isolation, και το The Crew, και το Dragon Age Inquisition και γενικοτερα σχεδον ολοι οι φετινοι ΑΑΑ τιτλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά ο bening δεν αναφερόταν προς Θεού σε σένα αλλά έκανε μια γενική και αόριστη παρατήρηση.

Ακριβως, δεν μιλουσα για καποιον συγκεκριμενα. Απλα πολλα ατομα ρωτανε συνεχως τα ιδια,χωρις να πανε τουλαχιστον απο 1 εως 3 σελιδες πιο πισω,για να δουνε αν ακριβως οι ιδιες η παρομοιες ερωτησεις εχουν ηδη απαντηθει. Επισης ενω ειναι σαφες οτι για μια ολοκληρωμενη συμβουλη χρειαζεται να πουνε ποιο ακριβως ειναι το τροφοδοτικο τους και ποιας μαρκας ειναι και ενω αναφερεται συνεχως αυτο απο τον Ailouros και απο μερικα ατομα που βοηθουν με συμβουλες,καποιοι χρηστες συνεχιζουν να ειναι ασαφεις.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρεις Quadro με 4 GB ram δεν σε φτάνουν τα 1000 ευρώ και θα έχει και κανένα ξεχασμένο πυρήνα της προηγούμενης ή προ-προηγούμενης γενιάς πυρήνων της NV. Με μια K6000 σαφώς θα δεις διαφορά στα σχεδιαστικά προγράμματα αλλά κατά ένα μεγάλο μέρος και στην τεράστια μνήμη που έχει:

 

http://www.skroutz.gr/s/4111784/PNY-Quadro-K6000-12GB.html?keyphrase=Quadro+K6000

 

Aν είναι όντως να σχεδιάσεις ουρανοξύστη σαφώς και θα έχεις να δώσεις 5 ψωροχιλιάρικα για μια κάρτα γραφικών.

 

Επειδή τυχαίνει να συμμετέχω και σε sites 3d CG του εξωτερικού (π.χ. CGArchitect), να πώ απλά ότι η μπίλια του vfm αυτή την στιγμή έχει κάτσει στην Κ4200 (Kepler, GK106, 1344 cuda cores, 4gb vram), η οποία στην Ελλάδα ξεκινάει από τα 900€ περίπου. Υστερεί πάντως σε απόλυτο αριθμό shaders που είναι σημαντικός για άλλες εργασίες πλην viewport, όπως real time rendering και gpu rendering (η 770 έχει περισσότερους).

 

Επειδή αναφέρθηκε σαν παράδειγμα, ένας ουρανοξύστης μπορεί να είναι πολύ απλούστερος και ελαφρύτερος υπολογιστικά σαν μοντέλο από ένα πολύπλοκο design σαλονιού με εξεζητημένα έπιπλα (με πολλές κοίλες-κυρτές επιφάνειες, με ρεαλιστικά 3d χαλιά κ.λπ.). Δεν είναι το απόλυτο μέγεθος του πραγματικού αντικειμένου που μετράει αλλά η πολυπλοκότητά του (πλήθος polygons/vertesses). 

 

Στην Κ6000 των 12gb θα πάει αυτή την στιγμή ένας σχεδιαστής αυτοκινητοβιομηχανίας ο οποίος θέλει π.χ. σε real time να κάνει ένα 3d cutaway του μοντέλου για να δείχνει σταδιακά όλες τις εσωτερικές λεπτομέρειες (και το παραμικρό μπουλόνι). Εκεί μάλιστα. Για τον μέσο αρχιτέκτονα- designer δεν χρειάζεται τόση μνήμη ακόμα. (στο gpu rendering θα είναι πάντως και αυτή μία η άλλη με την gtx 780, ίδιο αριθμό shaders έχουν).

 

Και κάτι τελευταίο. Είναι πολύ σύνηθες στο εξωτερικό να μπαίνει σε ένα σύστημα μια μεσαία Quadro για τα viewports και στα υπόλοιπα pcie slots (μιλάμε για πλατφόρμες 2011, 2011-3 κατά κανόνα) να καρφώνονται 2 ή και 3 εμπορικές κάρτες απλά σαν gpgpu. Δεν χρειάζεται κάν sli configuration για κάτι τέτοιο, αρκεί να τις βλέπει η μητρική (υπάρχουν και τα λεγόμενα gpu render farms).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου πεις ότι βγάλανε καμιά φόρμουλα του τύπου έχω 4 γίγα στην κάρτα γραφικών άρα το σύστημα θα πρέπει να έχει τετραπλάσια; ΄Οσων αφορά gaming όταν έχεις πλέον μια κάρτα με 4 γίγα μνήμης έχεις ήδη καλύψει το μεγαλύτερο ποσοστό σε ανάγκες μνήμης, άρα πέρα από gaming τι άλλο κάνετε που να "χρειάζονται" πραγματικά 16 γίγα μνήμης συστήματος; Κάνα CAD πρόγραμμα, τίποτα βαριά φίλτρα σε τεράστιες αναλύσεις στο photoshop....τι;

Προσωπικά μ' αρέσει να έχω το page file κλειστό, και με τα 8GB δεν μπορείς πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...